Połącz się z nami

News Chicago

Charytatywnie i z pomocą dla Polski. Piknik klubu „Wisłoka Chicago” w Casa Italia

Opublikowano

dnia

 

Gościem honorowym „Dnia Ojca”, imprezy zorganizowanej w minioną niedzielę na platformie 13 w Schiller Woods przez klub „Wisłoka Chicago” był Józef Lipień, znakomity przed laty zapaśnik z Dębicy.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Józef Lipień, wicemistrz olimpijski z Moskwy, mistrz świata z Teheranu, zdobywca wielu innych tytułów wspominał podczas pikniku czasy supremacji zapaśników z Dębicy na matach Polski i całego świata. „To był Montreal, gdzie brat był „złotym”. Ja tam troszeczkę się podtrułem i nic nie wywalczyłem. Miałem tylko satysfakcję, że zwyciężyłem z mistrzem olimpijskim. Dopiero w Moskwie ja zdobyłem srebrny medal, a brat z kolei nie powalczył. Myśmy się uzupełniali. Cieszymy się, że mamy komplet medali olimpijskich i to jest najważniejsze (Nieżyjący już Kazimierz Lipień zdobył brązowy medal na I.O. w Monachium – przyp. autora)”.

Galeria zdjęć

W mistrzostwach świata Józef Lipień zdobył złoto i dwa razy srebro, a brat bliźniak dwa złote i cztery srebrne krążki. Złotymi zgłoskami w historii tej dyscypliny sportu zapisały się finały mistrzostw świata w Teheranie, gdzie bracia walcząc w tym samym czasie na matach obok siebie wywalczyli mistrzowskie tytuły. Józefowi Lipieniowi towarzyszyła małżonka Bogusława i wnuk Aleksander.

Klub „Wisłoka Chicago” istnieje 2.5 roku. Obok działalności sportowej udziela się charytatywnie. W ramach działań pomocowych został zorganizowany niedzielny piknik, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla chorego na adrenoleukodystrofię Kacpra z Polski. Dziecko wymaga ciągłej opieki medycznej. „Kacper ma 9 lat. Cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która polega na występowaniu zaburzeń metabolicznych prowadzących w konsekwencji do nieprawidłowych zmian w obrębie układu nerwowego. Jest to dosyć ciężka i poważna choroba” – powiedziała o podopiecznym Katarzyna Wiktor.

Piłkarze chicagowskiego klubu po kilku latach obecności w lidze polonijnej obecnie rywalizują w lidze „National”. „Tam jest sporo drużyn. Są drużyny amerykańskie, jugosłowiańskie. Graliśmy ostatnio z Jamajczykami, a w ostatni piątek graliśmy z bardzo utytułowanym przeciwnikiem, czyli Wisłą Chicago. Byłem na tym meczu, był doskonały. Wielkie emocje, Wisła wygrywała 1:0, ale zdołaliśmy wyrównać (…). Zapraszam na nasze mecze. Wstęp jest darmowy. Informacje na temat klubu można znaleźć na Internecie pod adresem „Wisłoka Chicago”. Tam są zdjęcia, aktualizacje, informacje na temat meczów” – powiedział Piotr Micuła.

Zarówno dla dzieci jak i dorosłych przygotowano wiele atrakcji. Pociechy bawiły się w dmuchanych namiotach i konkursach z Myszką Miki. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżki kolejka parkową. Kuchnia, w której wspaniale również radzili sobie panowie, serwowała piknikowe przysmaki. Były chłodne napoje i zabawa taneczna do zachodu słońca.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu