Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

25 lat minęło. Dyrektor Radia Deon o jubileuszu kapłaństwa. Poznaj historię ojca Pawła Kosińskiego

Opublikowano

dnia

 

29 czerwca minęło dokładnie 25 lat święceń kapłańskich jezuity Pawła Kosińskiego – założyciela Domu Jezuitów na Irving Park oraz dyrektora Radia Deon. Była to okazja, aby podsumować dotychczasowe dokonania oraz zaprosić wszystkich na uroczyste obchody.

Jak wspominał duchowny, był poniedziałek 29 czerwca, kiedy w Nowym Sączu oficjalnie rozpoczęła się posługa kapłańska

„Przyjąłem święcenia 29 czerwca 1992 roku w Nowym Sączu, w moim rodzinnym mieście”

Sama historia z zakonem rozpoczęła się jednak już 11 lat wcześniej

„Wstępując do zakonu w 1981 roku, rozpocząłem taką długą drogę przygotowania do święceń, dlatego, że u nas jest to wydłużony czas. Ja miałem jedenastoletnią formację”.

W tym czasie ojciec Kosiński zdobywał wykształcenie poza granicami kraju. Odwiedził między innymi Watykan i Sycylię

„To był to bardzo dobry czas oswajania się z myślą. Miałem wtedy okazję, żeby nie tylko żyć w różnych środowiskach: wiejskim i miejskim, ale żeby skorzystać z tego, że Jezuici to zakon międzynarodowy. Miałem też okazję doświadczenia Towarzystwa Jezusowego, tego jak ono funkcjonuje w innych krajach”

Jak sam twierdzi ojciec Kosiński, kapłaństwo przynosi mu wielką satysfakcję. Przekonuje, ze posługa współgra z jego osobistą naturą

„Myślę, że jest to jakoś ze mną spójne i, że spełniałem to dzięki Panu Bogu z takim zaangażowaniem i z pożytkiem dla wielu przez 25 lat kapłaństwa i przez 36 lat jako zakonnik”

Ostatnie 25 lat posługi jezuita dzieli na trzy różne etapy z których najważniejszym był pobyt w Chicago

„Pierwsze cztery lata po skończeniu studiów byłem duszpasterzem akademickim w Opolu. Potem nastąpił okres amerykański (chicagowski), który trwał w sumie około dziewięć lat. Następnie 10 lat to posługi w kurii prowincjalnej jako ekonom prowincji i jako odpowiedzialny za finanse prowincji”

Ojciec Paweł Kosiński założył ośrodek polskich Jezuitów na Irving Park w Chicago. Jak sam mówi była to dla niego duża próba życia

„Taka pierwsza dorosła, męska odpowiedzialność za ten Dom, który został mi powierzony, To było dla mnie niewątpliwie ważne doświadczenie”

Uroczyste obchody 25-lecia posługi kapłańskiej odbędą się w najbliższą sobotę 1 lipca o godzinie 7 wieczorem w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Odprawiona zostanie specjalna msza święta. Potem odbędzie się spotkanie w wiernymi oraz przyjaciółmi ojca Kosińskiego.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Sławek Budzik, archiwum prywatne

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Powołany 2” w Chicago: Zobaczcie prawdziwe historie wgniatające w fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Film „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Druga część miała swoją premierę na polskim wielkim ekranie i w gwiazdorskiej obsadzie, a my będziemy mogli zobaczyć ją w Chicago już w najbliższych dniach. Jej emisję w Wietrznym Mieście zapowiada w studiu Radia Deon reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

Film „Powołany 2” będziemy mogli oglądać w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w dniach od 21 do 29 września.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Film Jana Sobierajskiego będzie można zobaczyć w Auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, codziennie, przez cały tydzień od 21 września. Wejściówki będą do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można będzie z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Studio Tańca PNA zaprasza na parkiet: Impreza Taneczna uczci jego 18-tkę

Opublikowano

dnia

Autor:

Trudno uwierzyć, ale Studio Tańca Związku Narodowego Polskiego ma już 18 lat! A przez te roztańczone lata nie tylko nauczyło mnóstwo ludzi jak się dobrze ruszać na parkiecie, ale też nie raz służyło jako miejsce miłego spędzania czasu i nawiązywania relacji, także tych najgłębszych i najtrwalszych. Na jubileusz, w czasie którego nie zabraknie tańca, w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Nina Pikulska.

W Studiu Tańca mieszczącym się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA), przy 6100 N Cicero Ave, Chicago, IL 60646, można nauczyć się zarówno tańców klasycznych, takich jak walc czy tango, jak i gorących rytmów latynoamerykańskich.

„Zaczęło się skromnie, ale z wielkim rozmachem, dzięki Pani Elżbiecie Stolarczuk” wspomina początki studia Nina Pikulska. „Zaczęliśmy przychodzenie raz w tygodniu, później dwa razy w tygodniu. I tak się to długo trzyma – osiemnaście lat.”

„I te nasze ćwiczenia nie idą na marne” podkreśla nasz Gość, wspominając „osiemnaście lat zabawy, tańca i miłego czasu.”

Studio Tańca PNA oferuje kursy trwające zazwyczaj 8 tygodni a przychodzące tu osoby mogą nauczyć się wielu różnorodnych tańców, takich jak foxtrot, walc, czacza, disco fox, czy swinga, zależnie od nowych pomysłów i inspiracji instruktorów.

Z grupy stale tańczących tu ludzi wytworzył się także zespół osób dorosłych, które tańczą tańce ludowe w zespole Wici.

Taniec „jest naprawdę dobry dla naszego zdrowia” przekonuje Nina Pikulska. A zwłaszcza gdy jesienią a potem zimą wcześniej zapada już zmrok i nie wiemy co ze sobą zrobić wieczorami, to warto ten czas spędzić w dobrym towarzystwie, poruszać się i dzielić radością jaką daje taniec.

A już 5 października tej radości będzie jeszcze więcej, dzięki jubileuszowej i oczywiście – niezwykle roztańczonej – „Imprezie Tanecznej na 100 Fajerek”, w czasie której goście będą wirować na parkiecie od 8.00PM do 1.00AM.

18-tka Studia Tańca PNA odbędzie się w klubie sportowym Eagles, przy 5844 North Milwaukee w Chicago.

„Muzyka będzie kapitalna, będziemy mieć doskonałego DJ-a, będzie tort, będzie szampan” zapowiada nasz Gość. „Będzie występował zespół Wici, młodzieżowy zespół Wici, mamy też kilka niespodzianek” mówi Nina Pikulska. 

Naokoło budynku, a także przy ulicy jest parking, więc nie będzie problemu z zostawieniem samochodu. Jeśli będą jeszcze dostępne bilety w dniu imprezy, to będzie je można zakupić przy wejściu. Zachęcamy jednak by zaopatrzyć się w nie wcześniej. Można to zrobić dzwoniąc do Niny Pikulskiej pod numer telefonu 773-615-1120.

Można także przyjść osobiście do siedziby PNA przy 6100 N Cicero Ave, w godzinach lekcji tańca, które odbywają się we wtorki o godzinie 7.00PM.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio Tańca PNA, istock/sportpoint/
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polsko-Amerykański Kongres zaprasza na 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Polsko-Amerykański Kongres został założony w czerwcu 1944 roku podczas ogólnokrajowego zgromadzenia organizacji polonijnych i duchowieństwa w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której uczestniczyło ponad 2500 delegatów z 26 stanów. 20 października Oddział Illinois tej organizacji będzie obchodził uroczystość jubileuszu 80-lecia, organizując wielką galę, na którą w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Agata Kopacka.

Polish American Congress of the Illinois Division (PACIL) jest obecnie częścią zorganizowanej sieci 18 stanowych oddziałów, do których należy prawie 10 milionów polskich Amerykanów i ponad 3000 organizacji i klubów polonijnych.

Aktualnie misją Kongresu Polonii Amerykańskiej jest przede wszystkim Agenda Polaków w Ameryce – poprawa statusu politycznego, ekonomicznego i społecznego Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

„Kongres szykuje się na uroczyste obchody 80-letniej działalności, więc przygotowujemy wyjątkowy bankiet i tutaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich słuchaczy, aby przyszli i wsparli swoją obecnością jedną z najstarszych organizacji, która obchodzi swoje 80-te urodziny” podkreśla Agata Kopacka.

Doroczny Bankiet Dziedzictwa Narodowego odbędzie się w niedzielę 20 października, od godziny 4.00PM, w Allegra Banquets w Schiller Park. „W tym miejscu rozpoczynamy naszą 80-tą galę, 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodu Polskiego” zapowiada nasz Gość, serdecznie zapraszając na tą wyjątkową uroczystość.

Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois co roku przyznaje nagrody zarówno dla organizacji, jak i dla wybitnych przedstawicieli Polonii.

W tym roku nagrodę dziedzictwa przyznano Związkowi Podhalan – Polish Highlanders Alliance of North America otrzyma główną nagrodę, Heritage Award. Prawdopodobnie odbierze ją nowy prezes tej organizacji, Jan Król.

Wybór Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, 2023 r.

Kongres przyznaje również kilka nagród indywidualnych. W tym roku nagrodę za działalność artystyczną otrzyma Agata Paleczny, podkreślając jej ogromny wkład w rozwój młodych artystów. Nagrodę z dziedziny biznesu otrzymają Jenny i Janusz Barsh, właściciele MBB Enterprises of Chicago Inc.

Nagroda literacka w tym roku została przyznana dr Bogdanowi Kotnis, autorowi podręczników historycznych, który propaguje wielkich polskich bohaterów, a nagroda medialna trafi do Zygmunta Rygiela, reprezentującego Polski FM, jak zapowiada nasz Gość.

Nagrodę prezydenta Kongresu otrzymają Kate i Janusz Kulczuga, właściciele firmy Ultimate Machining and Engineering, natomiast nagrodę za działalność publiczną, tzw. Public Service Award – sędzina Diane Marszałek.

Tym osobom będą wręczane nagrody podczas uroczystego bankietu, ale uroczysta gala to także wyśmienity obiad oraz wspaniała muzyka, jak zapowiada Agata Kopacka.

Na Bankiet Dziedzictwa Narodowego, który odbędzie się 20 października już można kupować wejściówki i rezerwować stoliki. Najłatwiej jest zrobić to dzwoniąc na numer telefonu: 773-758-1500.

Można również dokonywać rezerwacji na stronie internetowej lub poprzez e-mail: heritageawardbankiet.gmail.com.

Polish American Congress Illinois Division zaprasza gorąco i serdecznie na obchody z okazji Miesiąca Dziedzictwa Narodowego. „Zapraszam serdecznie wszystkich – spotkajmy się 20 października” zaprasza Agata Kopacka.

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu