Połącz się z nami

News Chicago

Z Gniezna na cały świat. Międzynarodowy projekt polskich i polonijnych nauczycieli

Opublikowano

dnia

Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych z siedzibą w Gnieźnie mając na uwadze poczucie patriotyzmu oraz wiedzy o polskiej historii i kulturze opracował program edukacyjny „Nasze miasto, nasze gniazdo”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół polskich na całym świecie.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Polega on na opracowaniu przez 15 uczniów danej szkoły pytań w języku polskim i angielskim o swoim mieście i jego historii.

Każdy z uczestników wymyśla jedno pytanie. Tak opracowany zestaw pytań z danej szkoły trafi do Klubu, skąd zostanie przekazany do innej, uczestniczącej w projekcie placówki. Jej uczniowie będą mieli 60 dni na przygotowanie oraz nagranie w języku polskim iangielskim odpowiedzi. W tym filmiku znajdzie się również miejsce na krótki materiał promocyjny o swoim mieście, szkole lub własnych osiągnięciach. Koordynatorki projektu, Małgorzata Tomczak z Gniezna i Elżbieta Berkowicz z Chicago zapraszają wszystkie chętne polskie placówki szkolne z całego świata do wzięcia udziału w tej edukacyjno-poznawczej zabawie dydaktycznej.

Zgłoszenia należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: klub-nauczycieli-pl@wp.pl lub tradycyjną adresując zgłoszenia: Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych, 62-200 Gniezno, ul. Cieszkowskiego 17. Poland. Termin zgłaszania uczestnictwa mija 30 czerwca. Program wystartuje 1 września i potrwa do 30 października. Do udziału w nim zgłosiły się do tej pory szkoły z Gniezna, Chicago, Szkocji, Anglii, a nawet odległej Syberii. Projektowi między innymi patronuje prezydent Gniezna Tomasz Budasz i poseł na Sejm RP Krzysztof Ostrowski. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na Facebooku wpisując hasło: Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych.

Podczas mojej reporterskiej wizyty w pierwszej stolicy Polski o tym przedsięwzięciu miałem okazję rozmawiać z autorką projektu Małgorzatą Tomczak, wiceprezydentem Gniezna Michałem Powałowskim, dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie Markiem Jóźwiakiem oraz na antenie Radia Gniezno. Z dużym zainteresowaniem do projektu odniosła się młodzież ze szkół gnieźnieńskich, z którą miałem okazję się spotkać. Obok aspektów edukacyjnych przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele, szczególnie klas gimnazjalnych widzą w nim okazję do nawiązania bliższych relacji z koleżankami i kolegami ze szkół partnerskich.

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/Jarosław Walerczak

 

News Chicago

8 tys. niepełnosprawnych uczniów Chicago może otrzymać dotację 500 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson ogłosił we wtorek, że miasto Chicago wykorzysta pieniądze przeznaczone na pomoc w związku z pandemią, aby zaoferować stypendia w wysokości 500 dolarów niepełnosprawnym uczniom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Rodziny muszą ubiegać się o jednorazową dotację, aby ją otrzymać.

Biuro Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Ada S. McKinley Community Services w celu przekazania 5 milionów dolarów za pośrednictwem nowego funduszu Diverse Learners Recovery Fund, wspieranego przez pieniądze z programu American Rescue Plan, które rząd federalny przekazał, aby pomóc miastom i stanom wyjść z pandemii.

Chicago otrzymało z tych środków prawie 1,9 miliarda dolarów, które według miasta mają zostać rozdysponowane do grudnia 2024 roku.

Według rzecznika biura burmistrza większość dolarów z funduszu Diverse Learners Recovery Fund zostanie przeznaczona na stypendia dla rodzin, natomiast 1 milion dolarów zostanie zarezerwowany na pokrycie kosztów administracyjnych usług społecznych organizacji Ada S. McKinley.

Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych mogą ubiegać się o maksymalnie dwa stypendia na gospodarstwo domowe.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych kandydaci muszą być mieszkańcami Chicago i osiągać dochód gospodarstwa domowego równy lub mniejszy niż 300% federalnego progu ubóstwa lub maksymalnie 93 600 dolarów na czteroosobową rodzinę.

Muszą także posiadać dokumentację potwierdzającą, że ich dziecko korzysta z usług w szkole, takich jak Zindywidualizowany Program Edukacji lub plan 504, lub zaświadczenie od lekarza stwierdzające niepełnosprawność ich dziecka.

Uczniowie niepełnosprawni są prawnie uprawnieni do usług szkolnych określonych w Indywidualnym Programie Edukacji (IEP). Usługi te mają na celu zapewnienie uczniom zakwaterowania, dodatkowej pomocy lub terapii w szkole, jednak zamknięcie szkół wymuszone przez pandemię oddzieliło wielu niepełnosprawnych uczniów od niezbędnego wsparcia.

Podobnie jak inne okręgi, szkoły publiczne w Chicago pozostały w tyle w ocenie, jakiego wsparcia potrzebują uczniowie niepełnosprawni.

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Chalkbeat wynika, że w roku szkolnym 2019–20, kiedy wybuchła pandemia, ponad 10 050 ponownych ocen, ocen wstępnych i rocznych przeglądów IEP uczniów było niekompletnych. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

 

Rodziny, które otrzymają stypendia, zostaną wyłonione w drodze loterii. Osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek online na stronie www.AdaMOPD.com lub wysłać SMS o treści „AdaMOPD” pod numer (877) 478-1359.

Zgłoszenia będą otwarte do 30 października. 

 

Źródło: chalkbeat
Foto: istock/olesiabilkei/ Wavebreakmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Little Village dostaną odszkodowanie za implozję komina elektrowni węglowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące mieszkańców Little Village kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania po tym, jak sędzia federalny zatwierdził w poniedziałek ugodę zbiorową na kwotę ponad 12 milionów dolarów, w związku z nieudaną implozją komina byłej elektrowni węglowej. W 2020 roku nieprawidłowo przeprowadzone wyburzenie pokryło społeczność wielką chmurą pyłu.

Hilco Redevelopment i jej podwykonawcy wyrazili zgodę na ugodę, która zapobiegnie potencjalnym przyszłym procesom sądowym ze strony mieszkańców objętych umową. Plany implozji wysokiego prawie na 400 stóp komina w byłej elektrowni Crawford nie uwzględniły ogromnej chmury pyłu, która uniosła się po jego zawaleniu się.

Jedna z mieszkanek, Elizabeth Rodriguez, powiedziała sędziemu okręgowemu Stanów Zjednoczonych, że jej mąż nadal ma trudności z oddychaniem, choć minęły 4 lata od tego zdarzenia.

Ona i jej rodzina zostali wykluczeni z umowy, ponieważ mieszkają tuż poza ustalonymi granicami obszaru, dla którego mieszkańców przyznano odszkodowania. Sędzia poinformował Rodriguez, że może indywidualnie pozwać spółkę, ponieważ nie uczestniczy w pozwie zbiorowym.

Implozja przeprowadzona w weekend wielkanocny była porażką dewelopera Hilco, jak powiedziała była Burmistrz Lori Lightfoot wkrótce po incydencie.

Kilka miesięcy później były inspektor generalny miasta, Joe Ferguson, również zwrócił uwagę na urzędników miejskich nadzorujących rozbiórkę, zarzucając im „zaniedbanie” i okazanie „niekompetencji” w swojej pracy w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami wyburzenia.

Raport Fergusona nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

W swoim raporcie Ferguson zalecił ukaranie Davida Grahama, urzędnika ds. zdrowia publicznego, za swoją rolę, łącznie z możliwością zwolnienia. Wymieniona również została Marlene Hopkins, nowa komisarz miasta w Departamencie Budynków.

Lightfoot odmówiła ukarania Hopkins. Według doniesień, Graham otrzymał pisemną naganę. Marlene Hopkins została zatwierdzona na swoim stanowisku w zeszłym tygodniu przy jednomyślnym poparciu Rady Miejskiej.

Oczekuje się, że wypłaty w ramach ugody otrzyma ponad 20 000 mieszkańców.

Kwota 12,25 miliona dolarów to znacznie więcej niż kary wypłacone przez Hilco stanowi lub miastu w związku z incydentem. Hilco zapłaciło miastu grzywnę w wysokości 19 500 dolarów. Deweloper rozstrzygnął także pozew stanu na kwotę 250 tys. dolarów.

Kim Wasserman, dyrektor wykonawcza Organizacji Sprawiedliwości Środowiskowej Little Village, uważa jednak, że dla tak dużego dewelopera, jak Hilco, są to grosze. Wezwała także Burmistrza Brandona Johnsona do oficjalnej publikacji raportu Joe Fergusona i wyjaśnienia, w jaki sposób ukarani zostali pracownicy miasta zaangażowani w wyburzenie w Crawford.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

6 miast Illinois uznano za „samotne” w rankingu liczącym singli w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Według analizy magazynu finansowego 24/7 Wall Street, Danville w Illinois, liczące około 29 000 mieszkańców miasto w środkowo-wschodniej części stanu, zostało uznane za drugie najbardziej samotne w USA. Mieszka tu wielu singli.

Aby znaleźć „najbardziej samotne miasta w kraju”, firma 24/7 Wall Street przeanalizowała dane US Census Bureau i umieściła na liście 384 obszary miejskie i Dystrykt Kolumbii pod względem odsetka gospodarstw zamieszkiwanych przez osoby samotne.

Najbardziej samotne miasto w kraju znajduje się również wśród 25 największych miast w USA i jest nim Waszyngton, gdzie prawie 30% dorosłej populacji mieszka w pojedynkę, a tylko 23% z tych mieszkańców to osoby w wieku 65 lat i więcej.

6 obszarów Illinois znalazło się w rankingu, podobnie jak ze stanu Ohio. Jednak w przeciwieństwie do Ohio, wszystkie obszary metropolitalne stanu Illinois znalazły się w pierwszej trzydziestce listy.

Samotne miasta Illinois i ich miejsca w rankingu 24/7 Wall Street:

Nr 2 – Danville

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022 r.: 39,7% (12 292 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 17,7%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 5701, czyli 46,4% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 743 USD
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 51 515 dolarów

Nr 7 – Decatur

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022: 36,8% (16 083 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 16,1%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 7064, czyli 43,9% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 774 USD 
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 60 332 USD 

Decatour

Nr 8 – Champaign-Urbana

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022: 36,1% (33 083 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 14,9%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 8919, czyli 27,0% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 959 USD
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 62 108 dolarów 

Nr 14 – Bloomington

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022: 35,3% (24 322 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 14,3%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 6752, czyli 27,8% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 954 USD
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 70 674 USD

Bloomington

Nr 25 – Springfield

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022: 34,4% (29 940 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 14,7%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 11 729, czyli 39,2% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 879 USD
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 73 918 dolarów

Nr 30 – Carbondale-Marion

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe, 2022: 34,2% (19 420 gospodarstw domowych)
  • Dorośli mieszkający samotnie: 15,2%
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe 65+ lat: 7899, czyli 40,7% gospodarstw jednoosobowych
  • Miesięczny czynsz brutto: 754 USD
  • Średni dochód gospodarstwa domowego: 55 289 dolarów

 

Źródło: nbc
Foto: wikipedia, McLean County Museum of History, istock/MarinaZg/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu