Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Amerykańska premiera wyjątkowego dzieła! Barbara Bilszta i Przemysław Firek zapraszają na Mszę Koncertową

Opublikowano

dnia

Paderewski Symphony Orchestra oraz Instytut Promocji Kultury Polskiej zapraszają na amerykańską premierę Mszy Koncertowej F-dur księcia Józefa Poniatowskiego. Chicagowska publiczność będzie więc miała okazję poznania dzieła o niezwykle wysokim poziomie artystycznym.

Na koncert do Kościoła Św. Trójcy zapraszała Barbara Bilszta. Dyrektor generalny Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) zapewnia, że dzieło, które będzie można usłyszeć w Chicago, przejdzie do historii promocji muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych

„Msza Koncertowa okazała się być dziełem niezwykle pięknym i podziwianym na całym świecie. Cieszę się, że fundacja sprawująca opiekę nad dziełem zaufała nam i powierzyła amerykańską premierę. Ten fakt z pewnością przejdzie do historii promocji muzyki polskiej. Bardzo gorąco zapraszamy”.

Przemysław Firek, Prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, także podkreśla ogromną wartość kulturalną dzieła. Na antenie Radia Deon wyrażał nadzieję, że zachwyci ono swym urokiem także mieszkańców Chicago

REKLAMA REKLAMA

„Podkreślam niezwykłe piękno i urokliwość tego dzieła. Nie jest ono zbyt długie, trwa pięćdziesiąt sześć minut. W związku z tym, że możemy grać je w kościołach, otwiera nam się cały świat. Zainteresowanie dziełem jest ogromne, choć nie ukrywam, że każdy koncert wymaga wielu miesięcy rozmów, prac, a także dobrej, przyjaznej atmosfery. Tę atmosferę uzyskaliśmy w Chicago i mam nadzieję, że państwo tutaj zachwycą się tak jak publiczność polska, która już to dzieło poznała”.

Na scenie wystąpią Paderewski Symphony Orchestra, soliści i chór PaSO pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła. Barbara Bilszta podkreślała ogromną pracę i trud, jaki artyści wkładają w przygotowanie koncertu

„Po raz pierwszy na tym kontynencie muzycy uczą się tego utworu, poznają go od podstaw. Już od stycznia pracuje także chór, bo jego partie są bardzo trudne. Soliści od kilku miesięcy pracują nad swoją częścią. Skład artystów jest bardzo duży. Składa się na niego orkiestra symfoniczna, soliści i oczywiście chór”.

W Chicago bije polskie serce

27 czerwca 2015 roku przy tłumnie zgromadzonej europejskiej publiczności w Westminster Cathedral Hall w Londynie miała miejsce premiera Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego. Barbara Bilszta wyrażała ogromną radość z tego, że koncert będzie można usłyszeć także w Chicago. Jak podkreślala, w tym mieście jest duża potrzeba akcentowania polskości

„Wykonanie w Londynie było tylko z towarzyszeniem organów. Później Fundacja Promocji Kultury Polskiej objęła pieczę nad tym utworem i postarała się o to, aby odtworzyć warstwę orkiestry. Wobec tego po raz pierwszy orkiestrowa wersja tego dzieła została wykonana w Krakowie, po raz drugi podczas Światowych Dni Młodzieży. Po raz trzeci będzie wykonana tutaj, w Chicago. Tutaj przecież również bije polskie serce”.

Przemysław Firek nie krył radości z tego, że premiera dzieła poza granicami Polski będzie miała miejsce właśnie w Wietrznym Mieście. Podkreślał w tym duże załugi Barbary Bilszty

Planowaliśmy pierwszy koncert w Paryżu ze względu na żyjącą tam rodzinę księcia Poniatowskiego. Ku mojej wielkiej radości, premiera w Paryżu odbędzie się w przyszłym roku, natomiast pierwszy koncert poza granicami Polski będzie miał miejsce w Chicago. Wszystko dzięki Barbarze”.

Dyrektor generalny Paderewski Symphony Orchestra przypominała słowa Jana Pawła II, który twierdził, że artyści łączący modlitwę i muzykę, tworzą najwspanialsze dzieła. Msza Koncertowa F-dur, jak podkreślała Barbara Bilszta, jest niczym innym, jak mszą świętą oprawioną w piękną muzykę

„Ojciec Święty Jan Paweł II mówił o tym, jak ważna jest rola artystów w zbliżaniu ludzi do Boga. Jak wielka jest misja kompozytorów, którzy swe posłannictwo spełniają tworząc piękne religijne dzieła. Takim właśnie dziełem jest Msza Koncertowa F-dur. To najwyższy wyraz zbliżenia ludzi do Boga. To modlitwa połączona z muzyką. I takiego właśnie odbioru oczekujemy w Kościele św. Trójcy”.

Msza uświetniła Krakowskie Dni Młodzieży w 2016 roku, była gorąco przyjęta we Lwowie, wkrótce będzie wykonana w Rzymie i w Lizbonie, a 11 listopada 2017 zabrzmi w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, jako główne wydarzenie obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodlegości Polski.

Amerykańska premiera dzieła będzie miała miejsce w niedzielę, 4 czerwca 2017 roku, o godzinie 6 wieczorem, w Kościele św. Trójcy. Koncert objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury RP.

Bilety są do kupienia w Biurze PaSO, 5844 N. Milwaukee Ave., Chicago, Parafii św. Trójcy, Copernicus, Księgarni D&Z, Biurach Polameru (3094 N.Milwaukee Chicago / 4747 N.Harlem Harwood Hts. / 901 E.Rand Rd. Mt. Prospect) oraz w internecie na stronach www.pasochicago.orgwww.copernicustickets.com oraz www.bilety.com

Można dzwonić także pod numer telefonu 773-467-9000

Kościół Św. Trójcy
1118 N. Noble Ave., w Chicago.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/Paderewski Symphony Orchestra

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

13 grudnia 1981 zaczął się w Polsce stan wojenny. Dariusz Olszewski był w środku tych wydarzeń

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżamy się do obchodów kolejnej rocznicy tragicznych wydarzeń dla Polski walczącej z komunizmem. 13 grudnia Światło Wolności zabłyśnie w naszych oknach, a 18 grudnia odbędzie się uroczysta Msza Św. ku pamięci ofiar stanu wojennego w Bazylice Św. Jacka. W Studiu Radia Deon Dariusz Olszewski, przedstawiciel stowarzyszenia Solidarność Walcząca mówi o wystawach, poświęconych tamtym wydarzeniom.

Wielu z nas pamięta 13 grudnia 1981 r. i wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego a także strajki i wydarzenia, które miały miejsce w jego następstwie.

Dariusz Olszewski, uczestnik tamtych wydarzeń, zaprasza na wystawę, która będzie dotyczyła historii Solidarności Walczącej i ludzi, którzy ją tworzyli by przeciwstawić się komunistycznej władzy.

„Wielu z tych bohaterów już nie żyje, jak na przykład Jan Pawłowski, który stworzył fenomenalne jak na tamte czasy struktury kontrwywiadu”- mówi Dariusz Olszewski.

REKLAMA REKLAMA

Druga wystawa upamiętnia dzieło i życie Kornela Morawieckiego.

„To co było wyjątkowe w Solidarności Walczącej to idea solidaryzmu między ludźmi i narodami” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jako jedyna organizacja podziemia Solidarność Walcząca drukowała ulotki i memoriały w kilku językach, przemycane następnie do innych państw bloku komunistycznego.

„Dzień 13 grudnia obrócił moje życie o 360 stopni”

– mówi Dariusz Olszewski, nawiązując do swoich osobistych wspomnień i przeżyć z tamtego czasu.

Mając 24 lata, nasz Gość uczestniczył w strajku w swojej kopalni, razem z około tysiącem robotników. Po 4 dniach przyjechały oddziały ZOMO by spacyfikować strajk.

Następnie Dariusz Olszewski, pseudonim „Daniel” a później „Major”, nawiązał kontakt ze strukturami podziemnymi we Wrocławiu, był kurierem i nielegalnie przedostawał się do różnych kopalni by przemycać tzw. „bibułę”.

Był także ochroniarzem Kornela Morawieckiego i uczestniczył w różnych, ryzykownych akcjach i tzw. „zadymach”. W podziemiu działał przez 6 lat. Był aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, ale udało mu się uciec.

„Moje zasługi są niewielkie w porównaniu do tego co zrobił Kornel Morawiecki i wszyscy działacze Solidarności Walczącej” – zaznacza Gość Radia Deon – „Myśmy mieli ideę wolnej, solidarnej, niepodległej Polski”.

Obie wystawy będzie można oglądać w kościele na Jackowie. 18 grudnia, o 12.30 w południe w Bazylice Św. Jacka zostanie odprawiona uroczysta Msza Św.

Serdecznie Zapraszamy!

Dariusz Olszewski, ur. 13.05.1957 we Wrocławiu. W latach 1978–1981 był ratownikiem górniczym KGHM w Lubinie, Stacja Ratownictwa Górniczego w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach.

W dniach 14–17.12.1981 był uczestnikiem strajku w ZG Rudna, 19.12.1981 został zwolniony.

Od grudnia 1981 do 1984 działał w podziemiu jako kolporter i organizator sieci kolportażu w Zagłębiu Miedziowym i we Wrocławiu podziemnych pism, m.in. „Z Dnia na Dzień”, „Solidarność Walcząca”, „Biuletyn Dolnośląski”, „BIS”.

Od czerwca 1982 do 1990 członek Solidarności Walczącej. W latach 1982–1986 był organizatorem i przywódcą grupy samoobrony (ochrona zebrań Rady Politycznej SW, ochrona Kornela Morawieckiego, walka z ZOMO w czasie manifestacji).

31.08.1982 uczestniczył w manifestacji we Wrocławiu. W latach 1983–1986 drukował znaczki Poczty Podziemnej SW.

9.07.1986 wziął udział w akcji na rzecz uwolnienia Władysława Frasyniuka, ukarany przez kolegium ds. wykroczeń na 3 mies. aresztu z zamianą na grzywnę.

W 1986 był ochroniarzem W. Frasyniuka. W latach 1982–1986 był kilkakrotnie zatrzymywany, poddawany rewizjom.

Od 1986 przebywa na emigracji w USA; pracując jako kierowca tirów.

W latach 1986–1990 był zagranicznym przedstawicielem SW w USA, organizatorem pomocy materialnej dla SW; organizatorem wystaw i spotkań polonijnych (m.in. w Chicago).

W latach 1987–1988 współorganizator oraz uczestnik akcji na rzecz uwolnienia K. Morawieckiego (m.in. demonstracja przed konsulatem PRL w Nowym Jorku, przed Białym Domem w Waszyngtonie).

W 1988 współorganizował pobyt w USA deportowanego z Polski K. Morawieckiego.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

W latach 1984–1986 był rozpracowywany przez Wydz. II WUSW w Wrocławiu w ramach SOS krypt. Aster.

 

Źródło: informacja własna, Encyklopedia Solidarności
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat na Burmistrza dla Radia Deon: Tylko Garcia może pokonać Lightfoot

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesus Chuy Garcia, członek Partii Demokratycznej, jako ostatni kandydat zgłosił się do wyborów na burmistrza Chicago, jego nazwisko na liście wyborczej także będzie ostatnie. Na antenie Radia Deon mówił o sobie oraz o swoich nadziejach na zmiany, jakie chciałby zaprowadzić w Wietrznym Mieście, jeśli uda mu się zastąpić Lori Lightfoot na jej stanowisku.

Jesus Chuy Garcia pochodzi z Meksyku. Jest jednym z 11 kandydatów na burmistrza Chicago w wyborach, które odbędą się 28 lutego 2023 roku. Wcześniej starał się o to stanowisko w 2015 roku.

Przybyłem do Stanów Zjednoczonych jako imigrant, gdy miałem 9 lat, w 1965 r. – wspomina nasz Gość, podobnie jak wielu Polaków przyjechało kiedyś do Chicago. 

Garcia przyjechał tu z matką i trojgiem rodzeństwa by dołączyć do mieszkającego tu ojca. Uczęszczał do szkoły katolickiej i publicznej. Studiował na Uniwersytecie Illinois. Zasiadał w zarządzie powiatu Cook, Senacie stanu Illinois, a także Radzie Miasta Chicago przed swoim wyborem do Kongresu.

REKLAMA REKLAMA

Od 2019 roku jest kongresmenem USA w 4. dzielnicy Illinois.

„Kandyduję, bo czuję, że Chicago potrzebuje nowego przywództwa” wyjaśniał na naszej antenie Jesus Chuy Garcia.

Ludzie potrzebują burmistrza, który zjednoczy ich wszystkich, uważa nasz Gość. Przywódcy, który sprawi, że zostaną wysłuchani i poczują się naprawdę reprezentowani.

Jednym z głównych problemów Chicago jest oczywiście przestępczość.

Jesus Chuy Garcia mówi, że jego mieszkańcy zasługują na to, że ich burmistrz zmieni tą rzeczywistość i postrzeganie miasta o 180 stopni.

Funkcjonariusze policji i mieszkańcy powinni współpracować i mieć do siebie nawzajem zaufanie.

„Mieszkam w Chicago od 56 lat, myślę, że wiem jak to osiągnąć” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jesus Chuy Garcia uważa także, że jest najbardziej doświadczonym, wśród osób kandydujących na stanowisko burmistrza.

Nasz Gość przypomina, że jako kongresmen dbał o sprawy ludzi przez ostatnie dwa lata; sukcesem było zapewnienie szczepionek przeciwko Covid-19 dla wszystkich, pomoc federalna w postaci czeków „stimulus”, rozwój infrastruktury czy tworzenie miejsc pracy.

Życzymy powodzenia w wyborach.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W tym roku znowu czekają nas… MAGICZNE ŚWIĘTA. Agata Paleczny zaprasza do Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Magiczne Święta w Copernicus Center, czyli XI Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny zbliża się, tak jak zbliża się samo Boże Narodzenie. Na wydarzenie, które wprowadzi nasz w szczególną atmosferę świąt zaprasza Gość Radio Deon Chicago, Agata Paleczny, aktorka, animator kultury i założycielka Warsztatów Teatralnych Little Stars. Nie może Was zabraknąć!

Jedenasta edycja Magicznych Świąt w Centrum Kopernika odbędzie się 18 grudnia.

Współorganizatorami, jak co roku, są: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Warsztaty Teatralne Little Stars i Zespół Pieśni i Tańca Polonia, działający przy PRCUA oraz Copernicus Foundation.

Wszystkie grupy związane są z Copernicus Foundation, gdzie narodziła się idea Magicznych Świąt.

REKLAMA REKLAMA

Agata Paleczny odwiedziła studio Radia Deon z piękną książeczką autorstwa Piotra Kukuły pt. „Anielskie kolędowanie”, ponieważ w tegorocznej edycji świątecznego festiwalu, o polskich świętach opowiadać będą aniołowie, obserwujący z chmur tradycyjne przygotowania, zabawy i śpiewy.

Książka będzie miała swoją premierę w czasie Magicznych Świąt, gdzie będzie można ją kupić. Później w sprzedaży będzie także dostępna w polskich sklepach i księgarniach. Może być wspaniałym prezentem pod choinkę.

Ideą Magicznych Świąt, jest spotkanie rodzinne, które pozwoli poczuć radosną atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia – mówi Agata Paleczny.

Głównym założeniem wydarzenia jest „opowiadanie o polskich tradycjach i polskich obyczajach”, bo choć amerykańskie Boże Narodzenie ma swój urok, to nasza tradycja jest niezwykła, podkreśla Agata Paleczny.

W czasie Magicznych Świąt, jak zawsze usłyszymy tradycyjne kolędy a także pastorałki i świąteczne piosenki.

Teatralna opowieść zakończy się pięknym zimowo- świątecznym koncertem, w którym podziwiać będzie można wspaniałe kostiumy, piękne układy taneczne i różnorodną muzykę, od klasycznej po ludową.

Na scenie wystąpi ponad 200 artystów w wieku od 3 – 63 lat, prezentując polskie święta w teatrze.

A przed samym koncertem, od godziny 11.00AM, fundacja Copernicus zaprasza na niezwykle bogaty kiermasz świąteczny.

Będzie także spotkanie ze Św. Mikołajem, wspaniałe atrakcje dla dzieci oraz wystawa prac plastycznych dzieci z pracowni Patrycji Stępniak.

Bilety na festiwal dotyczą tylko części koncertowej, która zaczyna się o godzinie 2.00PM.

Bilety na Magiczne Święta są do nabycia za pośrednictwem strony Fundacji Copernicus, a także można je zamawiać drogą telefoniczną pod numerem telefonu 773 467 9000.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu