Połącz się z nami

News Chicago

Góralscy wirtuozi skrzypiec na scenie Domu Podhalan w Chicago

Opublikowano

dnia

Ponad 100 muzyków wzięło udział w 19. edycji “Józefinek muzykanckich” organizowanych przez Związek Podhalan w Ameryce Północnej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Swoje muzykowanie rozpoczęli udziałem w mszy św. odprawionej w kościele św. Kamila. Po nabożeństwie muzycy spotkali sie w Domu Podhalan, aby na scenie góralskiej siedziby przy 4808 S. Archer prezentować swoją muzykę.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

“Trzeba podziwiać tych muzykantów, którzy tak pięknie grają swoje wierchowe nucicki, bo każdy ma swoje. Czy to Groń Leśnica, Białaka Tatrzańska, Bukowina, Kościelisko, czy Zakopane, wszyscy mają swoje sposoby grania, manewrowania smyczkiem po strunach” – powiedział prezes Józef Cikowski, który tego dnia celebrował również imieniny i urodziny.

To już dziewiętnasta impreza zorganizowana przez związek pod szyldem “Józefinek muzykanckich”. Wcześniej przez sześć lat organizowany był przegląd kapel góralskich. Na senie grali i śpiewali zarówno bardzo młodzi jak i dojrzali propagatorzy muzyki podhalańskiej. Grą na skrzypcach, basach i różnego rodzaju “gęślach” zachwycali zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Szczególny aplauz  zyskała żeńska kapela “Dziadońki” nazwana tak w hołdzie noszącej takie nazwisko popularnej skrzypaczki z Bukowiny Tatarzańsiej. W kapeli zagrały: Katarzyna Marusarz, Sylwia Kozielec, Monika Pawlikowska i Małgorzata Marusarz. “To z pewnością jest najładniejsza kapela na scenie” – powiedziała sekretarz generalna ZPwAP Helena Studencka.

W rodzinie Władysława Pawlikowskiego gra na skrzypcach jest wielopokoleniową tradycją. Senior rodu prowadzi w Chicago szkółkę gry na tym instrumencie, tańca i śpiewu, a na dodatek sam wyrabia skrzypce. Dla jego syna Bogdana muzykowanie jest pasją, którą stara się zaszczepić wśród swoich dzieci. “Syn Tomek zaczął grać jak miał 19 miesięcy, to znaczy trzymał małe gęśliczki w ręce i próbował pociągać smyczkiem. Teraz gara już kilka nut i bardzo mnie to cieszy. Córka Weronika ma trzy lata i też zaczyna muzykować. Wiadomo, że to nie jest jeszcze takie granie, ale to są początki i chodzi o to, żeby dziecko obcowało z instrumentem i polubiło skrzypce” – powiedział Bogdan Pawlikowski.

O potrzebie organizowania takich imprez mówił prowadzący przegląd kapel Marian Bryja. “Spotykamy się tutaj od wielu lat. Jest to dobry czas, bo na św. Józefa jest dyspensa i mogą się muzykanci spotkać na mszy uroczystej, a później pograć w domu góralskim. Jest to dobra okazja, żeby wielu muzykantów przyszło, bo w innych terminach, to ciągle gdzieś grają i trudno ich wszystkich razem zgromadzić, a w poście mają trochę luzu i impreza jest fajna” – powiedział Marian Bryja.

Na duże znaczenie “Józefinek” szczególnie dla młodych muzyków zwrócił uwagę wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula, który powiedział, że jest to dla nich znakomita okazja, aby podglądać i uczyć się od tych starszych i bardziej doświadczonych.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.

Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.

„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.

Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.

„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.

15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.

Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.

Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

 

 

Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.

Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.

Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.

Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.

REKLAMA REKLAMA

Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.

Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.

Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.

Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
Czytaj dalej

News Chicago

Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.

Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.

„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.

Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.

REKLAMA REKLAMA

Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.

Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.

 

 

 

Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.

Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.

Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety do nabycia tutaj.

 

 

 

 

Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.

Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu