Połącz się z nami

Kościół

Polonia opłakuje kochanego zakonnika. Ojca Błażeja pochowano pod amerykańskim Krakowem

Opublikowano

dnia

Odszedł nietuzinkowy duszpasterz i społecznik. W kościele św. Klary w Wind Lake w stanie Wisconsin zakończyły się uroczystości pogrzebowe. Zakonnik został pochowany na cmentarzu w miejscowości Pułaski koło Krakowa na terenie stanu Wisconsin.

03blaze karas

Ojciec Błażej Karaś, franciszkanin, opiekun bezdomnych założyciel wspólnoty „Anawim” przy parafii św. Trójcy w Chicago. Duchowny był podporą dla setek polskich imigrantów i osób, które czuły się zmarginalizowane i odrzucone.

Do miejscowości Wind Lake, gdzie swój klasztor miał ceniony franciszkanin pojechała Iwona z Chicago. Drogę pokonała w dwie godziny i dziękowała zmarłemu ojcu Błażejowi za uratowanie jej ojca, który był kiedyś bezdomnym.

„Ksiądz Błażej uratował mojego tatę. Kiedy został bezdomnym tutaj w Chicago wyciągnął do niego rękę i uratował mu życie. Do końca życia będziemy wdzięczni za wszystko, co dla naszej rodziny zrobił”- powiedziała wzruszona pani Iwona.

Ojciec Błażej Karaś związany był z parafią Świętej Trójcy od przeszło 25 lat. Był również opiekunem W

spólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Świętego Jacka. Zawsze cichy, uczynny i autentyczny.

Na „Trójcowie” prowadził schronisko dla osób uzależnionych i był dla nich jak ojciec.  Mieszkał razem ze swoimi podopiecznymi. Jak powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella ze schroniska „Anawim” ojciec Błażej był boskim człowiekiem.

10blaze karas„Można go określić, że był prawdziwym kapłanem. Znałam go jako spowiednika i jako człowieka. Był autentycznym, kochanym boskim człowiekim. Kompletnie oddany Bogu. Miał zaufanie w Bogu. To było autentyczne, to było miłe, to było Boże.” – powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella.

Podobnie o zmarłym zakonniku mówi Bogdan Ogórek – prezes Fundacji Kultury Tatrzańskiej. Był świętym człowiekiem już za życia.

bogdan-ogorek

“Myślę, że każdy z nas, kto poznał ojca Błażeja wiedział, że to jest święty człowiek. Wystarczyło się popatrzeć jak on rozmawia, jak on spowiada, jak glosi kazania. To był święty chodzący po ziemi. Był też wesołym człowiekiem” – powiedział Bogdan Ogórek.

Zdaniem Małgorzaty Kot – dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce – wierni, którzy na swojej drodze spotkali ojca Błażeja zapamiętają go jako wspaniałego spowiednika, który potrafił trafić do serca.

Małgorzata Kot“To w jaki sposób słuchał, jak mówił, jak  jego słowa trafiały do każdego zakątka duszy i to jakim był świętym za życia to już zostanie w mojej pamięci na zawsze”

W poniedziałek 20 lutego w kościele św. Klary w miejscowości Wind Lake na terenie stanu Wisconsin zgromadziło się kilkaset osób, aby oddać hołd Sybirakowi, twórcy polonijnego ruchu Odnowy w Duchu Świętym w parafii pw. św. Jacka oraz założyciela schroniska „Anawim” dla bezdomnych i uzależnionych na terenie Misji Trójcy Świętej._untitled_38imp8926

RELACJA z POGRZEBU – reporter Andrzej Baraniak

Podczas mszy świętej pogrzebowej koncelebrowanej przez o. Edwarda Tlucka zmarłego pożegnali polonijni duszpasterze, zakonnicy, członkowie wspólnot religijnych z Chicago, znajomi oraz rodzina przybyła z różnych stron świata.

Kim był ojciec Błażej

_untitled_34imp4dbeEdward Karaś urodził się 5 czerwca 1930 roku w Milowie koło Tarnopola, jako dziewiąte z dziesięciorga dzieci Felicji i Tomasza Karasiów. Jako siedmiolatek rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Karaszynce. W lutym 1940 roku rodzina została wywieziona na Syberię w okolice Nowosybirska, skąd po dwóch latach przez Kazachstan, Kirgizję, Uzbekistan i Turkmenistan dotarli do Pahlevi w Iranie.

3 września 1942 na statku w drodze do Indii zmarła mama przyszłego franciszkanina. On sam w tym czasie przez dwa miesiące przebywał w szpitalu w Teheranie. Ze szpitala trafił do ośrodka w Kolchapur w Pakistanie, gdzie kontynuował naukę w szkole podstawowej.

W czerwcu 1947 roku wraz z grupą sierot dotarł do San Francisco, skąd trafił do szkoły języka angielskiego w Cedar Lake na terenie stanu Indiana. Jak twierdzi jezuita Marek Janowski – proboszcz parafii świętego Władysława – ta właśnie podróż odmieniła jego całe życie.

O. Marek Janowski„To wszystko ukształtowało w nim ludzką wrażliwość na potrzeby najuboższych, zmarginalizowanych i odrzuconych. Ta wrażliwość mogła znaleźć swoje ujście właśnie w dziele <Anawim>, które założył i prowadził”.

14 sierpnia 1950 roku przywdziewa habit w klasztorze franciszkańskim w miejscowości Pułaski na terenie stanu Wisconsin. 6 czerwca 1959 roku przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk biskupa Martina McNamary. Po święceniach posługuje w ośrodkach franciszkańskich w Green Bay i West Chicago.

blazej_0537W 1989 roku przy  Misji Świętej Trójcy zakłada ośrodek dla bezdomnych i uzależnionych „Anawim”. Cztery lata później z misją duszpasterską delegowany został na Syberię, ponownie w okolice Nowosybirska. Po sześciu latach wraca do Chicago, aby prowadzić ośrodek i misję duszpasterską w ramach grup charyzmatycznych Odnowy w Duchu Świętym. Związany był z parafią św. Jacka i Misją Trójcy Świętej.

W 2013 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia trafił do franciszkańskiego domu opieki w Milwaukee, gdzie zmarł w środę 15 lutego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News USA

Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Opublikowano

dnia

Autor:

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.

Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.

Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.

Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem

Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.

„Pasja” – film, który podzielił i poruszył

Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.

Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.

Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.

Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu