Połącz się z nami

News Chicago

Zawsze mogą na siebie liczyć. Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe w Chicago wspomaga dzieci zmarłego kolegi

Opublikowano

dnia

Członkowie klubu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chicago zorganizowali zabawę charytatywną na rzecz pomocy dzieciom Jacka Koszarka, zmarłego przed czterema laty członka klubu.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Akcja „Pomóżmy dzieciom Jacka” jest prowadzona przy współpracy ze Związkiem Podhalan oraz klubem narciarskim Ski Club. „Co roku organizujemy zabawę, z której dochód całkowity przeznaczamy dla dzieci po zmarłym Jacku Koszarku z grupy podhalańskiej GOPR. Traktujemy to jako swój obowiązek. Jesteśmy to winni śp. Jackowi jako koledze. Kiedy Jacek zmarł najmłodsze z trojga dzieci miało pół roku” – powiedział prezes TOPR Jacek Skoczeń.

Galeria zdjęć

Obok wpływu z biletów i darowizn od uczestników na konto pomocy przeznaczone zostały pieniądze z licytacji różnego rodzaju prezentów ofiarowanych przez biznesy i sympatyków klubu. „Wylicytowałyśmy 900 dolarów. Wszystko dla dzieci Jacka Koszarka” – powiedziała Zofia Bordyczewska prowadząca wraz Małgorzata Kowalską licytację. Wśród licytowanych produktów były głośniki, kolumny, odtwarzacze, a nawet wycieczka jachtem po jeziorze Michigan.

Kierowany przez Jacka Skocznia klub organizuje również pomoc dla ratowników w Polsce zakupując sprzęt i wyposażenie ułatwiające prace ratowników. Co roku na ten cel przeznaczanych jest kilkanaście tysięcy dolarów. Środki gromadzone są z zabaw i pikników organizowanych przez chicagowski TOPR, który w roku ubiegłym celebrował jubileusz 35-lecia działalności.

Gościem ratowników był pallotyn, ks. dr Wiesław Pęski, były proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Bykowni pod Kijowem, a obecnie rektor domu i budowniczy świątyni oraz Duszpasterskiego Ośrodka Pallotyńskiego w tej miejscowości, który podzielił się informacją o postępie prac przy jego budowie. „Jesteśmy przed trzecim etapem budowy. Wyniesiemy się ze starego domku, zburzymy ten domek i na jego miejscu wyrośnie ta część, która formalnie jest częścią główną. Na dole będzie kotłownia i przedszkole na górze. W ten sposób bryła budynku będzie gotowa” – powiedział duszpasterz.

Przed budowniczym jest jeszcze etap czwarty inwestycji, być może najtrudniejszy, polegający na pracach wykończeniowych i wyposażeniowych. Realizację całego projektu można śledzić na stronie internetowej parafii www.pallotyni.kiev.ua. Tam również znajdują się informacje w jaki sposób można włączyć się w dzieło budowy tego ośrodka znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza polskich ofiar w Bykowni.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon/com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Nowy członek konfraterni Paulinów – Marek Jaczyński z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W swoje święto patronalne św. Pawła Pustelnika Zakon Ojców Paulinów, za specjalne zasługi, przyjął do konfraterni 66-letniego Marka Jaczyńskiego z Chicago.

W Stanach Zjednoczonych do konfraterni należy trzech Polaków: ks. kan Tadeusz Dzieszko z Chicago, dr Jan Jaworski z Chicago oraz emerytowany kard. Adam Maida z Detroit.

Przynależność do konfraterni jest dla osób świeckich, które w sposób szczególny zaangażowały się w działalność Zakonu Paulinów. Jest to duchowe wyróżnienie i potwierdzenie przynależności do wielkiej rodziny paulińskiej.

 

Inf. własna

Czytaj dalej

News Chicago

Młodzieżowy mistrz szachów mieszka w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15 – letni Avi Kaplan niedawno zajął drugie miejsce w ogólnokrajowym turnieju szachów młodzieżowych. Poznaj młodego szachistę z Chicago.

Kaplan zaczął grać w szachy w pierwszej klasie. Zdolny nastolatek trenuje granie w szachy około 20 godzin tygodniowo, zwiększając tą liczbę do 40 godzin, gdy  przygotowuje się do turnieju.

„Poszedłem do szkoły Chicago Public School i mieli tam fajną drużynę szachową i czuję, że CPS jest naprawdę dobry we wprowadzaniu ludzi do gry” – opowiada Kaplan.

Kaplan mówi, że chce zostać wielkim mistrzem szachowym i przekazywać tajniki gry w szachy młodszym pokoleniom.

 

Źródło: fox 32

Foto: You Tube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Masz jeszcze choinkę w domu? Pamiętaj, że możesz oddać żywe drzewko tylko do 22 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Akcja zbiórki i recyklingu choinek w Chicago, rozpoczęta 8 stycznia, dobiega końca. Żywe, ścięte drzewka, są zbierane w kilku punktach w mieście tylko do soboty 22 stycznia. Nie wyrzucaj więc swojej choinki tylko oddaj by mogła być mądrze i korzystnie dla środowiska zutylizowana.

Chicagowski program recyklingu drzewek jest prowadzony od 8 do 22 stycznia. Choinki zebrane podczas akcji recyklingowych przerabia się na ściółkę, która następnie służy do wspomagania uprawy roślin, wzbogacając glebę w miejskich parkach i lasach.

Oddanie choinki do recyklingu jest o wiele bardziej przyjazne i korzystne dla środowiska niż wysyłanie ich na wysypiska śmieci. Oczywiście upewnij się, że wszystkie ozdoby, świecidełka i światła zostały usunięte z Twojego drzewka. Plastikowe torby używane do transportu należy również usunąć przed umieszczeniem drzew w boksach.

Akcja zbierania choinek jest prowadzona w 26 parkach w całym mieście. W sześciu z nich jest również możliwość otrzymania bezpłatnej ściółki od 12 stycznia. Będzie to: Lincoln Park, Margate Park, Mount Greenwood Park, North Park Village, Warren Park i Forestry Site.  

Szczegóły akcji tutaj.

Źródło: wgn

Foto: pixabay/ksyfffka07

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne