Połącz się z nami

News Chicago

Górale ratują honor Polonii. Na paradzie w Dniu Dziękczynienia tylko Fundacja Kultury Tatrzańskiej

Opublikowano

dnia

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w ostatni czwartek listopada. Jest to czas, kiedy rodziny gromadzą się przy Dziękczynnej kolacji, której obowiązkowym atrybutem jest pieczony indyk. Jednak przed jej rozpoczęciem dzień jest pełen innych uroczystych wydarzeń. Jednym z nich jest parada z okazji Święta Dziękczynienia w Chicago. Jak co roku bierze w niej udział Polonia Wietrznego Miasta.

Na antenie Radia Deon o tym niezwykłym przedsięwzięciu opowiadał Prezes Kultury Tatrzańskiej – Bogdan Ogórek. Mówił o doskonałej organizacji parady. Każdy uczestnik może znaleźć  w niej coś dla siebie

„Jest to wspaniała parada. Uczestniczy w niej ponad dwadzieścia maszerujących orkiestr marszowych z całych Stanów Zjednoczonych. Pomaszeruje również piętnaście różnych oddziałów konnych, począwszy od meksykańskich aż po konie arabskie. Przyjeżdżają też Hawajczycy, którzy będą tańczyć boso. Tańcząc chcą przejść ulicami State ciesząc się w tej paradzie”.
[youtube id=”Y3l2-Yt5kbw” width=”620″ height=”360″]

Bogdan Ogórek podkreślał, że Górale są jedyną grupą, która reprezentuje podczas parady amerykańską Polonię. W tym roku po raz piąty chcą oni pokazać Amerykanom elementy swojej podhalańskiej kultury

„Pokazujemy życie w górach, życie w Tatrach. Będziemy mieli platformę, na której będzie rozłożony bacowski szałas, który odda nasze warunki góralskie. Przed nim będzie grała góralska kapela. Mamy także przygotowane ognisko i kocioł z ciepłą herbatą, którą będziemy częstowali ludzi dookoła. Wokół ognia zatańczą dzieci i młodzież w naszych regionalnych, kolorowych strojach. Postaramy się je godnie zaprezentować”.

Prezes Kultury Tatrzańskiej apelował do wszystkich, którzy mają możliwość, o uczestnictwo w paradzie z okazji Dnia Dziękczynienia. Według niego, oprócz doskonałej rozrywki jest to okazja do zaprezentowania własnej grupy etnicznej

„Uświadommy sobie, że jesteśmy jako Polonia częścią Chicago. W takim dniu jak Święto Dziękczynienia należy się więc pokazać na ulicach miasta. Jest to przecież święto rodzinne, a także święto wartości, o które Polonia chicagowska walczy. Mamy wspaniałą okazję, żeby zademonstrować siebie jako grupę etniczną i przedstawić swój dorobek kulturowy”.
[youtube id=”7r33OAbW2VY” width=”620″ height=”360″]

Wielkim marszałkiem chicagowskiej parady w tym roku będzie Matt Walsch – amerykański aktor i komik znany z telewizji HBO.  Organizatorzy przewidują, że w tegorocznej imprezie weźmie udział pięć tysięcy uczestników. Oglądających powinno byc blisko milion, a drugie tyle przed telewizorami. Początek relacji telewizyjnej o godzinie 8 rano na kanale dziewiątym telewizji WGN.

W innych amerykańskich miastach będzie podobnie. Najstarszą paradą jest parada w Filadelfii organizowana od roku 1924. Największą jest ta w Nowym Jorku. Organizatorzy przewidują, że w tym roku ulicami Manhattanu przejdzie ponad 3,5 miliona ludzi.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu