Połącz się z nami

News Chicago

Ameryka wybiera. Wyborcy czekają w gigantycznych kolejkach do urn. Kto zostanie politycznym zwycięzcą?

Opublikowano

dnia

Coraz bardziej spolaryzowany amerykański elektorat pójdzie dziś do urn wybrać nowe elity. Wybierać będziemy prezydenta Stanów Zjednoczonych, senatorów i deputowanych, ale i lokalną władzę oraz sędziów powiatowych.

Relacja Sławka Sobczaka

Najważniejsze oczywiście będzie głosowanie na gospodarza Białego Domu, w naszym stanie Hillary Clinton oraz Donald Trump walczą o30825348416_f4893e2db6_z 20 elektoralnych głosów przy 270 gwarantujących nominację.

W Illinois wygra jak zazwyczaj Demokrata, ostatni raz Republikanin triumfował w 1988 r., gdy George H.W. Bush pokonał Michaela Dukakisa. Według sondaży RealClearPolitics w naszym stanie Clinton ogra Trumpa z ogromną przewagą dochodzącą do 25 procent. Demokraci w Illinois zebrali na kampanię wyborczą $66.8 mln – to 4. wynik w całym kraju, Republikanie $58.4 mln i to 7. rezultat zbiórki donacji w USA.

W Komisji wyborczej w centrum miasta pracuje polski koordynator Monika Myśliwiec -Gałuszka. Na antenie Radia Deon potwierdza ona, że zdecydowana większość placówek została otwarta o 6 rano a same wybory przebiegają bez zakłóceń

REKLAMA REKLAMA

„Jak do tej pory głosowanie przebiega bardzo dobrze. Otworzyliśmy placówki o godzinie 6 rano. Jak do tej pory otrzymywaliśmy placówki tylko od naszych sędziów elekcyjnych, którzy dzwonili do nas z placówek wyborczych. Zdarzało się, że było jeszcze kilka placówek, które nie były otwarte. Jeżeli zaistniała taka potrzeba, gdzie nie mogliśmy się dostać do placówki wyborczej, to wysyłaliśmy naszego przedstawiciela. Wielu śledczych pilnuje także porządku”.

Rejestracja wciąż możliwa

Monika Myśliwiec przypomina, że każdy może się wciąż zarejestrować do wyborów. Należy pamiętać jednak, aby pojawić się w lokalu wyborczy w swoim własnym okręgu

„Wyborcy, którzy nie są jeszcze zarejestrowani mają możliwość rejestracji. Od tych osób wymagane są dwa dokumenty tożsamości – jeden z aktualnym adresem zamieszkania. CI wyborcy muszą się upewnić, że przyjdą glosować we właściwej placówce. W placówce, która mieści się w ich okręgu wyborczym”.

Wszyscy, którzy mają pytania mogą zadzwonić do Komisji Wyborczej w centrum Chicago. Tam są udzielane informacje także w języku polskim

„Mamy dodatkowe osoby, które udzielają informacji w języku polskim. Jeżeli nie jesteście państwo pewni gdzie i do którego lokalu trzeba sięudać, aby oddać swój głos. Wszystkie informacje można sprawdzić na naszej stronie internetowej www.chicagowybory.com, lub pod numerem telefonu 312 269 7870

Lokale wyborcze działają od 6:00 rano do 7:00 wieczorem, choć będący w kolejce w momencie zamknięcia wciąż będą mogli oddać głos. To najbardziej zacięta i najdroższa elekcja w historii Illinois. Do stanowego parlamentu trafią przedstawiciele sił sprzymierzonych z republikańskim gubernatorem Bruce’m Raunerem oraz z Michaelem Madiganem – demokratycznym spikerem stanowej Izby Reprezentantów. Zapowiada się zacięty wyścig o miejsce w Kongresie pomiędzy Markiem Kirkiem konserwatystą z Highland Park, a Demokratką Tammy Duckworth z Hoffman Estates.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Aaron Josefczyk, Reuters, Flickr.com/Lorie Shaull

News Chicago

Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.

Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.

„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.

Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.

„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.

15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.

Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.

Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

 

 

Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.

Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.

Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.

Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.

REKLAMA REKLAMA

Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.

Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.

Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.

Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
Czytaj dalej

News Chicago

Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.

Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.

„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.

Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.

REKLAMA REKLAMA

Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.

Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.

 

 

 

Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.

Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.

Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety do nabycia tutaj.

 

 

 

 

Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.

Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu