Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowska Polonia na rzecz Centrum w Łagiewnikach. Spotkanie z przyjacielem św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Ks. infułat Jakub Gil, były proboszcz parafii w Wadowicach był gościem honorowym bankietu zorganizowanego przez chicagowski Odział Centrum Jana Pawla II „Nie lękajcie się”.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Ks. infułat dzielił się wspomnieniami ze swoich osobistych kontaktów z Papieżem Polakiem. Przypomniał wiele zabawnych sytuacji z udziałem Ojca Świętego. Po koronacji Matki Bożej Wadowickiej św. Jan Paweł II jedząc słynne kremówki w pewnym momencie zasłonił twarz kartką papieru i zaczął się śmiać. Na pytanie ks. infułata o przyczynę tego rozbawienia papież odpowiedział, że przypomniał sobie jak z kolegami robili zakłady, który zje najwięcej tych kremówek. Jeden z nich zjadł nawet dwadzieścia.

Galeria zdjęć

Ks. Jakub wspominał o swojej wizycie w prywatnym apartamencie ojca świętego, gdy papież był chory i nikogo praktycznie nie przyjmował. Było to przed przyjazdem Jego Świątobliwości na koronację wadowickiego obrazu Matki Bożej. „Dla mnie było to bardzo wzruszające, kiedy widzę Ojca Świętego leżącego w swoim łóżku. Sutanna Jego wisi na takim haku. Tak bardzo domowo. I mówię Ojcu Świętemu, że bardzo byśmy prosili o tę koronację. A Papież mówi: Ja właśnie chcę, ja przecież z tą propozycją wyszedłem. A ja mówię: jakby Wasza Świątobliwość pozwoliła, to ja bym nałożył pierścień zaślubin. No pokaż, jaki masz, powiedział. To ja pokazuję, a On mówi, to ściągnij mi mój i nałóż. W ten sposób było to dla mnie taka misja zaślubienia” – wspominał ks. infułat.

Ks. Jakubowi najbardziej zapadła w sercu scena, gdy wspólnie z papieżem odprawiał nabożeństwo. „Byłem 29 czerwca na Watykanie. Wtedy mi powiedziano, że będę sprawował mszę św. wraz z Ojcem Świętym. Był wtedy już bardzo schorowany. To był rok 2001. Ja czytałem Ewangelię podczas mszy świętej. Ty jesteś Piotr, czyli opoka. I na tej opoce zbuduję Kościół Mój. Ja patrzyłem na Ojca Świętego, przecież to On jest opoką, na której Chrystus buduje Kościół. On fizycznie taki słaby, taki przygarbiony, a jednocześnie On, którego wiara jest tak mocna, tak żywa. Kościół budowany jest poprzez wiarę, nadzieję i miłość”.

Gość honorowy bankietu wspominał jeszcze o wielu innych sytuacjach i wydarzeniach, które miały miejsce podczas jego duszpasterskiej posługi w wadowickiej parafii. Przyznał, że jest szczęśliwy z uczestnictwa w comiesięcznych pielgrzymkach, które z Wadowic udają się na Jasną Górę, aby dziękować Matce Bożej za dar Jana Pawła II. „Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, jest materialnym znakiem wyrażenia słów Papieża Polaka Nie lękajcie się” – powiedział podczas modlitwy duchowy opiekun chicagowskiego Centrum, ks. Andrzej Iżyk. Historię budowy Centrum przypomniał dr Jan Jaworski, prezes chicagowskiego oddziału tej fundacji. Jednym z pierwszych sponsorów tej budowy był polonijny biznesmen i filantrop śp. Czesław Sawko.

Spotkanie z przyjacielem św. Jana Pawła II, ks. infułatem Jakubem Gilem zakończył koncert fortepianowy prof. Jerzego Dobrzyńskiego, który grał ulubione utwory Jana Pawła II. Chicagowski twórca metaloplastyk Leonard Szczur przekazał gościowi statuę Papieża Polaka. Wśród uczestników bankietu obecny był generał senior ojców paulinów, o. Izydor Matuszewski oraz liczne grono duszpasterzy i sióstr zakonnych. Uczestnicy bankietu mieli okazję zakupić wydawnictwa, filmy i medale o św. Janie Pawle II. Cały dochód z imprezy prowadzonej przez red. Sławomira Budzika zostanie przekazany na budowę papieskiego centrum w Łagiewnikach.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Sąd Najwyższy USA rozpoczyna debatę nad aborcją. W Chicago protesty zwolenników i przeciwników

Opublikowano

dnia

Autor:

Protestujący zebrali się w środę przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, w czasie gdy sędziowie wysłuchali argumentów dotyczących prawnego zakazu aborcji powyżej 15 tygodnia uchwalonego w stanie Mississippi. 

Kwestia aborcji trafiła do Sądu Najwyższego w celu rozpatrzenia prawa zatwierdzonego w 2018 r. w Missisipi, które zabrania usuwania ciąży po 15. tygodniu, z wyjątkiem sytuacji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz niedorozwoju płodu. Ponowna debata może podważyć decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w tzw. sprawie Roe v. Wade. Ustanowiła ona prawo do możliwości usuwania ciąży do momentu, w którym płód jest w stanie przetrwać poza łonem matki – przy obecnym postępie medycznym jest to około 23.–24. tygodnia ciąży. Jeśli sąd utrzyma w mocy prawo Missisipi, nie uczyni aborcji nielegalną, ale da zielone światło innym stanom, by poszły w ich ślady.

Tymczasem w Chicago doszło do protestów. Około południa na Federal Plaza odbył się wiec zwolenników ruchu pro-life w obronie życia. „Będziemy się modlić, aby Sąd Najwyższy podjął odważną, świętą decyzję” – powiedział ksiądz Thomas Loya z Bizantyjskiego Kościoła Katolickiego Zwiastowania.

Uczestnicy wiecu w obronie życia wezwali Sąd Najwyższy do utrzymania prawa ustanowionego w Missisipi, które zakazuje aborcji po 15 tygodniach. 

„Aborcja odbiera nam życie, odbiera nam wszystko. Jeśli naprawdę chcemy sprawiedliwości, równości w tym kraju, wszystkich tych, którzy tego chcą, zachęcam was do przyłączenia się do nas i zjednoczenia się przeciwko aborcji, która odbiera nam nasze najcenniejsze prawo – nasze prawo do życia” – powiedział były  kongresman Dan Lipiński.

Tego samego dnia odbył się także wiec zwolenników ruchu pro-choice w Chicago, również na Federal Plaza.

„Nigdy nie byłam tak przerażona ani tak wściekła” – powiedziała Jennifer Welch, dyrektor generalna sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w stanie Illinois. „Sąd Najwyższy wydaje się być przygotowany do zlekceważenia 50 lat utrwalonego prawa i prawa do aborcji, które jest gwarantowane w naszych sądach”.

Rozważania nad prawnym dostępem do aborcji podejmuje sąd, w którym sześciu na dziewięciu członków to sędziowie konserwatywni. Trójka z nich została nominowana przez Donalda Trumpa, który mówił, że wybiera sędziów chętnych do podważenia decyzji z 1973 r.

To jasne, że ta sprawa wraca, ponieważ są nowi sędziowie w Sądzie Najwyższym”, powiedział Stephen Caliendo, dziekan wyższej uczelni College of Arts and Sciences. „Jak to wpłynie na długoterminową prawowitość sądu jako całości?” – pyta dziennikarzy. 

Sąd Najwyższy prawdopodobnie dopiero latem przyszlego roku podejmie decyzję w tej sprawie. Jak pokazuje sondaż „Washington Post” –  więcej niż połowa Amerykanów uważa, że sąd powinien podtrzymać historyczną decyzję z 1973 r., a tylko 27 procent jest za jej zmianą. Jak podaje organizacja Center for Reproductive Rights, prawie co czwarta mieszkanka Stanów Zjednoczonych decyduje się na usunięcie ciąży w którymś momencie swojego życia.

 

 

Źródło:fox32, Rzeczpospolita
Foto: Flickr/suparna sinha/Ivan Radic/YT

Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkaniec Chicago oskarżony w związku z zamieszkami na Kapitolu. Kandydat na gubernatora Bailey odcina się od niego

Opublikowano

dnia

Autor:

62-letni Lawrence Ligas z Chicago został oskarżony w związku z zamieszkami, które miały miejsce w Waszyngtonie 6 stycznia 2021.

W poniedziałek mężczyźnie postawiono zarzuty związane z wejściem i przebywaniem w budynku lub na terenie objętym ograniczeniami, zakłócaniem porządku, w tym zakłócaniem porządku w budynku lub na terenie objętym zakazem.

Oskarżono go także o zakłócanie porządku w budynku Kapitolu oraz paradowanie, demonstracje lub pikietowanie w budynku Kapitolu. Jest 16-tą osobą, którą postawiono w stan oskarżenia w związku z wydarzeniami z 6 stycznia.

FBI otrzymało doniesienie od osoby, która stwierdziła, że Ligas był cytowany w artykule NPR zatytułowanym „Trump Supporters Storm US Capitol, Clash with Police”. Zgodnie ze złożoną skargą, Ligas został zacytowany w artykule, mówiąc: „Nie idziemy dalej… Nie jesteśmy republikanami. Jesteśmy partią MAGA. Jesteśmy patriotami”.

Po uzyskaniu nakazu przeszukania śledczy byli w stanie ustalić, że urządzenie mobilne powiązane z mieszkańcem Chicago było obecne na Kapitolu i wewnątrz niego 6 stycznia.

Podczas śledztwa znaleziono również nagranie wideo na YouTube zatytułowane „Wielu gliniarzy w centrum Waszyngtonu”, transmitowane na żywo 5 stycznia 2021 r., które rzekomo pokazywało osobę prawdopodobnie będącą Ligasem. Przeanalizowano także materiał wideo z wnętrza Kapitolu, gdzie pojawia się mężczyzna w czerwonym kapeluszu z napisem „Make America Great Again”, niebieskiej kurtce, jasnoniebieskiej masce chirurgicznej, beżowo-czarnych trekkingowych butach i niebieskim szaliku z białymi gwiazdkami na szyi. Śledczy stwierdzili, że szalik widoczny na nagraniu wewnątrz Kapitolu jest również zgodny z szalikiem widzianym we wspomnianym powyżej filmie na YouTube.

Śledczy znaleźli również zdjęcia na koncie Google Ligasa, które zostały oznaczone datą 6 stycznia i pokazały dużą grupę ludzi stojących przed drzwiami Kapitolu. Zapisy linii lotniczych wskazują również, że Ligas wyleciał z międzynarodowego lotniska Midway w Chicago 5 stycznia i tego samego ranka przybył na lotnisko Ronalda Reagana w Arlington w stanie Wirginia. Dokumenty pokazują również, że Ligas poleciał z powrotem do Chicago 7 stycznia.

Partia Demokratyczna stanu Illinois wydała oświadczenie wzywające republikańskiego kandydata na gubernatora Darrena Baileya do zerwania rzekomych powiązań z Ligasem, mówiąc: „Darren Bailey musi natychmiast zadenuncjować pana Ligasa i natychmiast zerwać wszelkie powiązania z nim. Urząd gubernatora nie jest miejscem dla współpracowników zdrajców tego wielkiego narodu”.

Ale zespół kampanii Baileya zaprzeczył, jakoby był z nim związany. „Jesteśmy zszokowani tą wiadomością i nie akceptujemy żadnych nielegalnych działań. Nigdy nie był członkiem naszego personelu kampanii” – powiedział rzecznik kampanii.

Ligas pojawił się w środę w Sądzie Federalnym w Dirksen. W odpowiedzi na zarzuty Ligas napisał w e-mailu: „Chicago zmaga się z pandemią brutalnych przestępstw, rażącej korupcji, a Departament Sprawiedliwości USA ściga przestrzegających prawa Patriotów”. 

Mimo, że został zwolniony po wpłaceniu kaucji, Ligas musi oddać swój paszport i nie może opuścić stanu Illinois bez pozwolenia, do czasu zakończenia rozprawy sądowej, która odbędzie się 7 grudnia. Jeśli zostanie skazany, za każde oskarżenie grozi mu od 6 miesięcy do jednego roku więzienia.

Źródło:fox32
Foto: YT

Czytaj dalej

Chicago Na Skróty

Prawie 200 pojazdów odholowanych w Chicago. Nocny zimowy zakaz parkowania wszedł w życie 1 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. 

Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation. Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD. Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Według Mimi Simon, rzecznika Department of Streets and Sanitation, w porównaniu z ubiegłym rokiem  mniej kierowców zostało przyłapanych na przekroczeniu tego zakazu . W 2020r pierwszej nocy jego obowiązywania odholowano 232 samochody. 

W środę rano jeden kierowca odbierający swój odholowany samochód na parkingu przy ulicy Sacramento w Chicago był wyraźnie sfrustrowany.

„Nie podoba mi się to, że jestem spoza p***** tego miasta, a ty siedzisz tutaj i holujesz mój samochód” – wykrzyczał. „To jest cholernie nie fajne. To nie jest w porządku. Jeszcze nie mamy 1 grudnia, ale ty już holujesz mój samochód, więc teraz muszę dać Lightfoot, burmistrz miasta Chicago te 200 p***** dolarów, żeby odzyskać auto.„.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku. Miasto Chicago uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy powinni sprawdzać oznakowanie ulic, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Pełną mapę ulic z zakazem parkowania można znaleźć na stronie internetowej miasta Chicago.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

 

Źródło:fox32, Sun-Times Media Wire
Foto: Flickr/sheila miguez

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne