Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowska Polonia na rzecz Centrum w Łagiewnikach. Spotkanie z przyjacielem św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Ks. infułat Jakub Gil, były proboszcz parafii w Wadowicach był gościem honorowym bankietu zorganizowanego przez chicagowski Odział Centrum Jana Pawla II „Nie lękajcie się”.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Ks. infułat dzielił się wspomnieniami ze swoich osobistych kontaktów z Papieżem Polakiem. Przypomniał wiele zabawnych sytuacji z udziałem Ojca Świętego. Po koronacji Matki Bożej Wadowickiej św. Jan Paweł II jedząc słynne kremówki w pewnym momencie zasłonił twarz kartką papieru i zaczął się śmiać. Na pytanie ks. infułata o przyczynę tego rozbawienia papież odpowiedział, że przypomniał sobie jak z kolegami robili zakłady, który zje najwięcej tych kremówek. Jeden z nich zjadł nawet dwadzieścia.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Ks. Jakub wspominał o swojej wizycie w prywatnym apartamencie ojca świętego, gdy papież był chory i nikogo praktycznie nie przyjmował. Było to przed przyjazdem Jego Świątobliwości na koronację wadowickiego obrazu Matki Bożej. „Dla mnie było to bardzo wzruszające, kiedy widzę Ojca Świętego leżącego w swoim łóżku. Sutanna Jego wisi na takim haku. Tak bardzo domowo. I mówię Ojcu Świętemu, że bardzo byśmy prosili o tę koronację. A Papież mówi: Ja właśnie chcę, ja przecież z tą propozycją wyszedłem. A ja mówię: jakby Wasza Świątobliwość pozwoliła, to ja bym nałożył pierścień zaślubin. No pokaż, jaki masz, powiedział. To ja pokazuję, a On mówi, to ściągnij mi mój i nałóż. W ten sposób było to dla mnie taka misja zaślubienia” – wspominał ks. infułat.

Ks. Jakubowi najbardziej zapadła w sercu scena, gdy wspólnie z papieżem odprawiał nabożeństwo. „Byłem 29 czerwca na Watykanie. Wtedy mi powiedziano, że będę sprawował mszę św. wraz z Ojcem Świętym. Był wtedy już bardzo schorowany. To był rok 2001. Ja czytałem Ewangelię podczas mszy świętej. Ty jesteś Piotr, czyli opoka. I na tej opoce zbuduję Kościół Mój. Ja patrzyłem na Ojca Świętego, przecież to On jest opoką, na której Chrystus buduje Kościół. On fizycznie taki słaby, taki przygarbiony, a jednocześnie On, którego wiara jest tak mocna, tak żywa. Kościół budowany jest poprzez wiarę, nadzieję i miłość”.

Gość honorowy bankietu wspominał jeszcze o wielu innych sytuacjach i wydarzeniach, które miały miejsce podczas jego duszpasterskiej posługi w wadowickiej parafii. Przyznał, że jest szczęśliwy z uczestnictwa w comiesięcznych pielgrzymkach, które z Wadowic udają się na Jasną Górę, aby dziękować Matce Bożej za dar Jana Pawła II. „Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, jest materialnym znakiem wyrażenia słów Papieża Polaka Nie lękajcie się” – powiedział podczas modlitwy duchowy opiekun chicagowskiego Centrum, ks. Andrzej Iżyk. Historię budowy Centrum przypomniał dr Jan Jaworski, prezes chicagowskiego oddziału tej fundacji. Jednym z pierwszych sponsorów tej budowy był polonijny biznesmen i filantrop śp. Czesław Sawko.

Spotkanie z przyjacielem św. Jana Pawła II, ks. infułatem Jakubem Gilem zakończył koncert fortepianowy prof. Jerzego Dobrzyńskiego, który grał ulubione utwory Jana Pawła II. Chicagowski twórca metaloplastyk Leonard Szczur przekazał gościowi statuę Papieża Polaka. Wśród uczestników bankietu obecny był generał senior ojców paulinów, o. Izydor Matuszewski oraz liczne grono duszpasterzy i sióstr zakonnych. Uczestnicy bankietu mieli okazję zakupić wydawnictwa, filmy i medale o św. Janie Pawle II. Cały dochód z imprezy prowadzonej przez red. Sławomira Budzika zostanie przekazany na budowę papieskiego centrum w Łagiewnikach.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Kup niechciane skarby pozostawione w Illinois na aukcji online w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Skarbnik stanu Illinois, Michael Frerichs, organizuje w tym tygodniu aukcję online. Chętne osoby mogą licytować ponad 400 przedmiotów nieodebranej własności.

Wśród nieodebranych przedmiotów znajdują się m.in. bransoletka z 14-karatowego złota, złota moneta 5-dolarowa z głową Indianina z 1909 r. i srebrny dolar Carson City Morgan z 1883 roku. Wśród innych dostępnych pozycji są pierścionki, zegarki i inna biżuteria, monety ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz wiele kolekcjonerskich kart sportowych.

Licytacja rozpoczyna się w poniedziałek 6 lutego i potrwa do piątku 10 lutego, ale trzeba się wcześniej zarejestrować.

Przedmioty wystawione na aukcję pochodzą głównie z bankowych skrytek sejfowych, których właściciele od lat nie zgłosili się po odbiór.

REKLAMA REKLAMA

Nieodebrane przedmioty przekazywane są władzom stanu, które z kolei podejmują przez parę lat próby skontaktowania się z ich właścicielami. Jeżeli po określonym terminie nikt nie zgłosi się po nie, rzeczy są wystawiane na aukcję.

Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji kliknij tutaj po więcej informacji.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/AndreyPopov
Czytaj dalej

News Chicago

Wybory burmistrza w Chicago: Lightfoot prowadzi? Nowy sondaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa grupa o nazwie 1983 Labs podaje, że w ankiecie przeprowadzonej wśród 554 osób, które prawdopodobnie głosowałyby na burmistrza Chicago, burmistrz Lori Lightfoot uzyskała 16% głosów, Willie Wilson 14%, a Paul Vallas 10%. Wcześniejsze sondaże pokazywały inny rozkład poparcia wyborców.

Mimo dobrych wiadomości dla Lori Lightfoot i Wille’go Wilsona, Benjamin Bobo z 1983 Labs, mówi, że byłby ostrożny, jeśli chodzi o pewność, kto będzie w drugiej turze wyborów. Głównie dlatego, że 22% osób biorących udział w ankiecie było niezdecydowanych.

Za pierwszą trójką uplasowali się kolejno: Brandon Johnson, Chuy Garcia, Sophia King, Kam Buckner i Ja’mal Green.

1983 Labs kontaktował się z wyborcami za pośrednictwem mediów społecznościowych i paneli w stylu grup fokusowych, mówiąc tylko po angielsku.

REKLAMA REKLAMA

Dla kontrastu, w zeszłym miesiącu konsultanci grupy M3 ocenili poparcie mieszkańców następująco: Vallas 26%, Garcia 19%, Johnson 12%, Lightfoot 10% i Wilson 9%. Ankieterzy M3 przepytali wyborców w języku hiszpańskim i angielskim za pośrednictwem wiadomości tekstowych i Internetu.

Jeszcze inne badanie – przeprowadzone przez Cor Strategies z przedmieść w zeszłym tygodniu – wykazało, że Lightfoot ma poparcie 23% wyborców a Vallas 21% (remis statystyczny), z Garcią na poziomie 13% i Wilsonem z 8%.

Collin Corbett z Cor Strategies zauważył, że jak dotąd frekwencja we wczesnym głosowaniu w Chicago jest jeszcze niższa niż cztery lata temu, kiedy uczestniczyło w niej tylko 36%, a przestępczość z użyciem przemocy nadal jest problemem numer jeden do rozwiązania dla kandydatów na burmistrza.

Jeśli frekwencja w wyborach miejskich 28 lutego będzie niska, może to dać Vallasowi wzrost nawet o cztery punkty procentowe, ponieważ jego wyborcy mogą być bardziej zmotywowani do oddania głosu, uważa Corbett.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W sobotę odpala swoje silniki Chicago Auto Show. Sprawdź przydatne informacje

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Auto Show powraca do McCormick Place po raz 116-ty w dniach 11-20 lutego. To będzie 10 dni wielkiego święta wspaniałych samochodów i zakręconych fanów motoryzacji.

Chicago Auto Show to największe i najdłużej odbywające się targi motoryzacyjne w Ameryce Północnej.

Autorem pierwszego oficjalnego Chicago Automobile Show był Samuel Miles, dawniej promotor pokazów rowerowych. Impreza odbyła się w marcu 1901 roku w Chicago Coliseum znajdującym się przy 1513 S. Wabash Avenue.

Pokaz z 1901 roku obejmował kryty tor, na którym uczestnicy mogli przetestować dziesięć wystawionych pojazdów: pięć z napędem elektrycznym, trzy z napędem parowym i dwa z silnikami benzynowymi. Na wystawie w 1902 roku wystawiono już 100 samochodów.

REKLAMA REKLAMA

Tegoroczny Chicago Auto Show rozpoczyna się 11 lutego, w sobotę.

Bilety można kupować na: https://tickets.drivechicago.com/

Strona internetowa wydarzenia: https://www.chicagoautoshow.com/

Lokalizacja: McCormick Place, South Exhibit Hall, 2301 S. Martin Luther King Drive, Chicago, IL 60616

Pokazy publiczne odbędą się 12-19 lutego, 10:00AM – 10:00PM; 20 lutego, od 10:00AM do 8:00PM.

Wstęp: Zaleca się, aby uczestnicy zakupili bilety z wyprzedzeniem przez Internet. Bilety będą również dostępne w kasach biletowych na McCormick Place w dni publicznych pokazów. Ceny biletów

  • Dorośli: 15 USD
  • Seniorzy (62 lata i starsi): 10 USD
  • Dzieci (w wieku 4-12 lat): 10 USD

Bezpieczeństwo: Wszystkie torby podlegają przeszukaniu. Goście zostaną losowo wybrani do kontroli bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia do poruszania się muszą być zatwierdzone przez kierownictwo pokazu. Hoverboard, Segway i podobne urządzenia nie są dozwolone.

Dostępność: Do McCormick Place można łatwo dojechać samochodem lub środkami transportu publicznego. Odwiedź stronę Chicago Auto Show i sprawdź Wskazówki i parkingi, aby uzyskać więcej informacji.

Wypożyczenie skutera kosztuje 55,00 USD dziennie, a wypożyczenie wózka inwalidzkiego kosztuje 20,00 USD dziennie. Scootaround akceptuje wszystkie główne karty kredytowe. Znajduje się przy Bramie 4 McCormick Place (zachodni kraniec Grand Concourse).

Wypożyczenie skutera i wózka inwalidzkiego odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z bezpłatną infolinią Scootaround pod numerem (888) 441-7575. Odwiedź stronę rezerwacji, aby uzyskać więcej informacji.

Kontakt telefoniczny i informacje o Chicago Auto Show pod numerem 630-495-2282.

 

Źródło: abc7, wikipedia
Foto: YouTube, Chicago Auto Show
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu