Połącz się z nami

Newsroom

Zostawcie stacje emisji spalin! Politycy z Illinois chcą ochronić środowisko w Chicago. To ostatnia deska ratunku

Opublikowano

dnia

Dziewięcioro demokratycznych polityków napisało list do Departamentu Ochrony Środowiska, aby nie zamykać stacji emisji paliw w Chicago. Przekonują oni, że oszczędności negatywnie wpłyną na funkcjonowanie milionów mieszkańców miasta. 1 listopada ma się rozpocząć pierwsza faza zamykania stacji emisji spalin.

List jest jedną ostatnich desek ratunku dla mieszkańców Chicago, którzy jeszcze w tym roku będą zmuszeni do używania jedynej stacji w Skokie na przedmieściach miasta. Przewodniczący Senatu John Cullerton i ośmioro innych demokratycznych polityków prosi, aby pozostawić więcej placówek w mieście.

Więcej spalin

Ustawodawcy przekonują, że oszczędności szacowane na osiem milionów dolarów rocznie „negatywnie wpłyną na funkcjonowanie milionów mieszkańców w całym mieście„. Kongresmeni dodają, że zamknięcie stacji spowoduje zwiększenie się ilości spalin w Wietrznym Mieście.

1 listopada ma się rozpocząć pierwsza faza zamykania stacji emisji spalin. Mają zostać zamknięte między innymi stacja na Forrest Preserve niedaleko Harlem Irving Park.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com
Foto: Flickr.com/Riley Kaminer

News Chicago

Ruszył proces braci Morgan. Oficer Carlos Yanez w cztery oczy z zabójcami policjantki Elli French

Opublikowano

dnia

Autor:

Carlos Yanez, poszkodowany partner zastrzelonej Elli French, pojawił się w czwartek na rozprawie sądowej. Oficer był obecny w czasie przesłuchania dwóch braci oskarżonych w sprawie wydarzenia z 7 sierpnia. W stanie Illinois zabójcom policjantki grozi dożywocie.

Rozprawa toczy się w związku ze strzelaniną, do której doszło w sobotnią noc, 7 sierpnia tego roku w Chicago. W wyniku zdarzenia 29- letnia policjantka Ella French poniosła śmierć a jej partner został poważnie ranny. W stan oskarżenia postawiono dwóch braci Morgan – Emonte (21) i Eric (22). Oskarżono ich między innymi o posiadanie nielegalnej broni, próbę zabójstwa i zabójstwo pierwszego stopnia.

Oficer Yanez zapytany, jak się czuł, że może być w sądzie w czwartek, powiedział, że czuł się pobłogosławiony, ponieważ był otoczony przez rodzinę i kolegów. Yanez chciał być w sądzie w czasie przesłuchania oskarżonych.

Partner zabitej policjantki został prawie sparaliżowany na skutek odniesionych ran w sierpniowej strzelaninie. Został postrzelony cztery razy, stracił oko i porusza się teraz na wózku inwalidzkim. W jego mózgu wciąż tkwią dwa naboje.

Do rodziny Yaneza dołączył prezes FOP John Catanzara. „Jesteśmy błogosławieni, że mamy tu z nami Carlosa Jr.” – powiedział Catanzara. „To całkiem dobry dzień, to dzień pełen emocji. Carlos poprosił mnie, żebym mówił w jego imieniu. Przynajmniej wiemy, że dwóch przestępców nie będzie w domu na święta i to samo w sobie błogosławieństwo.”

„To było piękne, dające moc, widzieć to wsparcie, widzieć wszystkich jako świadków” – powiedziała Nicole Yanez Godinez. „Ale tak naprawdę najbardziej byłam dumna z mojego brata i wiem, że miał dużo siły, nie było mu łatwo być tutaj dzisiaj. Myśląc o Elli i wiedząc, że to błogosławieństwo być tutaj, myśląc o tamtym dniu, o tym przez co przeszli, przez co jeszcze muszą przejść”.

Ella French była pierwszym oficerem Chicago zastrzelonym w czasie pełnienia obowiązków od 2018r. I pierwszą kobietą, która zginęła na służbie od 33 lat.

Mężczyzna oskarżony o morderstwo Elli French i zranienie Carlosa Yanez nie przyznaje się do winy.

 

Źródło: abc7, cbs

Foto: cbs, YT

Czytaj dalej

News USA

Szef amerykańskiej dyplomacji wyznaczył priorytety polityki zagranicznych USA

Opublikowano

dnia

Wśród priorytetów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych sekretarz stanu Anthony Blinken wymienił zakończenie pandemii koronawirusa, walkę o interesy amerykańskich pracowników i przeciwstawienie się rosnącej potędze Chin.

Blinken zapowiedział wspieranie demokracji na świecie. Stwierdził też, że dyplomacja będzie w centrum polityki zagranicznej USA. Podczas wystąpienia w Departamencie Stanu Antony Blinken zapewnił, że Stany Zjednoczone powrócą do zaangażowania w sprawy międzynarodowe.

Podkreślał konieczność pokonania Covid-19 i zbudowania bardziej stabilnej gospodarki. Sekretarz stanu USA dodał, że interes amerykańskich pracowników będzie w centrum polityki zagranicznej i handlowej USA.

Blinken ubolewał, że na świecie ma miejsce erozja demokracji oraz wzrost tendencji autorytarnych. „Będziemy nagradzać demokratyczne działania, ale nie będziemy promować demokracji poprzez kosztowne interwencje militarne albo próby obalania autorytarnych reżimów za pomocą siły” – zapewnił.

Blinken powiedział, że choć Rosja, Iran czy Korea Północna stwarzają dla USA poważne wyzwania to relacje z Chinami stanowią największy geopolityczny test dla Ameryki. „Chiny są jedynym krajem z ekonomiczną, dyplomatyczną, militarną i technologiczną potęgą, by poważnie zagrozić stabilnemu i otwartemu porządkowi międzynarodowemu” – stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken dodał, że relacje USA z Chinami będą oparte na współpracy gdzie to możliwe i antagonistyczne gdzie będzie to konieczne.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/U.S. Embassy Nigeria

Czytaj dalej

News Polska

Są trzy powody, aby wiosną wrócić do normalności i zakończyć tą całą pandemię

Opublikowano

dnia

Główny doradca polskiego premiera do spraw Covid-19 profesor Andrzej Horban powiedział, że zbliża się czas zakończenia epidemii. Jego zdaniem są trzy powody, dla których na wiosnę będzie można mówić o powrocie normalności.

Ekspert wymienił między innymi dużą liczę osób, która już przechorowała Covid-19, czyli około 20-30 procent Polaków. „W związku z tym zaczynamy osiągać pierwszy próg odporności społeczeństwa” – wyjaśnił ekspert.

Profesor Andrzej Horban jako drugi pozytywny czynnik widzi akcję szczepień, zwłaszcza wśród seniorów. „Unikniemy powodu zamykania kraju, czyli będziemy mieli odporną grupę seniorów” – argumentował.

Przewodniczący Rady Medycznej dodał, że trzecia kwestia dotyczy klimatu. „Na wiosnę i latem mamy bardzo długi czas operowania światła słonecznego” – powiedział Andrzej Horban.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia mamy w Polsce ponad 1 milion 391 tysięcy osób, które uznano za ozdrowieńców. Dodatkowo wykonano ponad 2,8 miliona szczepień przeciw Covid-19, z czego ponad 1 milion osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, w szczycie kolejnej fali pandemii, wykrywano w USA nawet 300 tysięcy infekcji dziennie. W ostatnich tygodniach liczba ta spadła do około 70 tysięcy. Amerykański rząd przyspieszył też szczepienia.

Do poszczególnych stanów dostarczono już 75 milionów dawek szczepionki, z czego 63 miliony zostały wykorzystane. Amerykański rząd zamówił 300 milionów podwójnych dawek szczepionki (czyli dla 90 procent populacji), które mają być dostarczone do końca lipca.

źródło: IAR
foto: wikipedia.com, flickr/Hospital CLÍNIC,

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne