Połącz się z nami

News USA

Mecenas Leszek Lis o korzystnych zmianach w polskim prawie emerytalnym. Czy dostaniemy więcej pieniędzy?

Opublikowano

dnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przegrał w sądzie sprawę o dowolności wyboru sposobu wyliczenia polskiej emerytury. Zanim jednak będziemy mogli składać wnioski o ponowne jej przeliczenie, wyrok w tej sprawie musi się uprawomocnić. Najpierw z nowymi przepisami muszą zapoznać się  pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, później  muszą je poznać urzędnicy amerykańskiego biura Social Security (odpowiednika ZUS w Polsce).

Gościem Radia Deon Chicago był mecenas Leszek Lis, specjalista w prawie emerytalnym. Na antenie wyjaśnia on, że gdyby doszło do uprawomocnienia wyroku sądu , osoby urodzone  przed 1 stycznia 1949 roku (i kobiety, które urodziły się do 1952 roku włącznie) mogą wyliczać emeryturę na podstawie czasu pracy w Polsce i w Stanach Zjednoczonych

„Te osoby, które urodziły się w tym okresie, jeśli mają emeryturę pełną, czyli obliczoną na podstawie okresu pracy w Polsce, mogą składać wnioski o wyliczenie emerytury w drugiej wersji. Do jej obliczenia bierze się pod uwagę zatrudnienie i w Stanach Zjednoczonych i w Polsce”.

Mecenas Leszek Lis tłumaczy, ze po reformie w prawie emerytalnym, czyli po pierwszym stycznia 1999 roku, podobna sytuacja ma miejsce w Polsce

„Od czasów reformy emerytalnej w Polsce czyli od 1 stycznia 1999 roku w podobny sposób odbywa się to w Polsce. Kapitał początkowy to kwota zgromadzona na naszym rachunku w ZUS. Dotyczy to właśnie osób urodzonych po 1949 roku, ponieważ te osoby podlegają innym regułom. Otrzymanie ich emerytury nie zależy od określonego okresu pracy. Wystarczy osiągnięcie wieku emerytalnego i przepracowanie jednego roku w Polsce”.

Na antenie mecenas Leszek Lis tłumaczy także jak, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, otrzymać zasiłek pogrzebowy z Polski po śmierci bliskiej osoby

„Pierwsza zasada jest taka. Osoba zmarła pracowała w Polsce i w Stanach Zjednoczonych oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu i płaciła składki na Social Security, a wcześniej w Polsce miała potrącone składki na ZUS. Po śmierci osoba, która poniosła koszty pochówku, może domagać się zasiłku pogrzebowego. Druga sytuacja jest taka, że to my pracowaliśmy w Polsce , byliśmy tam ubezpieczeni, a potem pracowaliśmy w Stanach Zjednoczonych i odprowadzaliśmy składki na Social Security. Gdy umiera osoba z naszej najbliższej rodziny, możemy także domagać się zasiłku pogrzebowego”.

Leszek Lis jest gościem Radia Deon w każdy trzeci piątek miesiąca. Po więcej informacji prosimy dzwonić do kancelarii Leszka Lisa pod numer telefonu 773 725 7787.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

 

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne