O tym mówimy
Jak zbankrutować w Polsce mieszkając w USA? Mecenas Joanna Pluta tłumaczy nowe prawo dla rodaków za granicą
Od stycznia 2015 roku w Polsce weszło w zycie prawo ogłoszenia bankructwa dla osób fizycznych. Zainteresowanie przerosło oczekiwania wielu prawników. Możliwością wyjścia z długów zainteresowana jest również chicagowska Polonia.
Gościem w studio Radia Deon była Joanna Pluta z kancelarii prawnej w Warszawie. Jak podkreśla mecenas, prawo do ogłoszenia bankructwa może mieć prawie każdy obywatel Polski. Są jednak pewne warunki
„Prawie każda osoba, która popadła w stan niewypłacalności nie wskutek własnej winy, albo nie wskutek rażącego niedbalstwa, może skorzystać z możliwości oddłużenia się z wszystkich długów, jakie ma. W Polsce przez lata nie istniało prawo upadłościowe dla osób fizycznych. Często osoby, które popadły w zadłużenie wiele lat temu i były ścigane przez komornika. W tej chwili z wszystkich zaległości można się oddłużyć do tak zwanego zera”.
Cały proces trwa około trzech lat. Jednak jak podkreśla mecenas Pluta sąd ogłasza decyzje o bankructwie już w ciągu dwóch miesięcy.
„Po zgłoszeniu odpowiedniego wniosku o ogłoszenie upadłości sąd rozpatruje ten wniosek w terminie ustawowym 60 dni. Już po dwóch miesiącach sędzia decyduje, czy tą upadłość ogłasza. W zasadzie po 60 dniach możemy wyjść z sąd pozbawieni jakiegokolwiek zadłużenia”.
Mecenas Pluta widzi ogromne zainteresowanie możliwością bankructwa wśród amerykańskiej Polonii. Nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Jednym z warunków jest wymóg osobistego pojawienia się na rozprawie sądowej w Polsce
„Największym problem, z jakim zmierzymy się w tej sytuacji będzie to, że nie wszyscy z nas będą mogli wyjechać do Polski na rozprawę. Istnieje też wiele sytuacji, w których długi przeszły na współmałżonka. Często mamy taką sytuację, w której zobowiązania zostały zaciągnięte wspólnie, a następnie jeden z małżonków wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a drugi z nich został w Polsce. Małżonek w Stanach Zjednoczonych tych długów nie spłaca, ale na osobie w Polsce te długi cały czas ciążą. Można doprowadzić do takiej sytuacji, w której małżonek w Polsce może przeprowadzić postępowanie upadłościowe, nawet, jeżeli długów nie zaciągnął on, tylko małżonek, który przebywa w Stanach Zjednoczonych”.
Na czym polega atrakcyjność upadłości konsumenckiej?
Niewątpliwie, najważniejsze jest to, że po przejściu procedury, która maksymalnie trwa 3 lata (średnio 1,5-2 lata) osoba fizyczna jest wolna od wszelkich obciążeń.
Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona wobec osoby, która po pierwsze nie prowadzi działalności gospodarczej i jest dłużnikiem niewypłacalnym. Ponadto sąd ocenia czy dłużnik nie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub nawet lekkomyślnie. Na przykład jeśli dłużnik zaciągnął kredyt ale regularnie spłaca raty kredytu, wtedy jest on dłużnikiem, którego co do zasady nie można uznać za niewypłacalnego. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem upadłościowym domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
W toku przygotowania wniosku należy pamiętać, aby przekazać wiarygodne informacje odnośnie sytuacji finansowej oraz osobistej dłużnika uwzględniającej koszty utrzymania dłużnika oraz jego rodziny w przedziale miesięcznym, stan zdrowia a także dochody uzyskiwane w ciągu ostatniego roku przed dniem złożenia wniosku. We wniosku należy wskazać wszystkich wierzycieli oraz cały majątek dłużnika. Wyczerpujący opis sytuacji dłużnika oraz wskazanie zgodnych z prawdą i zupełnych informacji sądowi na oddalenie wniosku o upadłości.
I najważniejsze – istotne jest aby w prawidłowy sposób złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, bowiem jeżeli wniosek zostanie oddalony to z kolejnym skutecznym wnioskiem będziemy mogli wystąpić dopiero po upływie 10 lat.
Po ogłoszeniu upadłości
Po wydaniu przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości rozpoczynają się równolegle dwa etapy, z których pierwszy to zgłaszanie wierzytelności przez wierzycieli (trwa od do 3 miesięcy) i ustalenie listy wierzytelności, a drugi etap to likwidacja majątku dłużnika. Sąd w postanowieniu wyznacza syndyka, który zarządza całym majątkiem upadłego oraz prowadzi to postępowanie.
Po ogłoszeniu upadłości podejmowane są czynności zmierzające do (i) ustalenia składu i wartości masy upadłości, tj. majątku i dochodów upadłego; (ii) sporządzenia listy wierzytelności; (iii) sprzedaży majątku upadłego i podziału uzyskanych w ten sposób środków między wierzycieli ujętych na liście wierzytelności, o ile upadły posiada jakiś majątek.
Nie taki syndyk straszny….
W ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu upadłości upadły zostaje zaproszony na wstępne spotkanie z syndykiem. Syndyk omawia na nim aktualną sytuację finansowo-majątkowo – osobistą upadłego, ale także informuje o krokach podejmowanych w toku postępowania.
Syndyk informuje wszystkich wierzycieli o ogłoszeniu upadłości a także zawiadamia komorników aby umorzyli postępowania egzekucyjne ze względu na ogłoszoną upadłość.
W przypadku upadłych – właścicieli nieruchomości, w których zamieszkują, na spotkanie z syndykiem należy zabrać faktury/rachunki za energię elektryczną, gaz, czynsz, bowiem z masy upadłości będą pokrywane wydatki za media i czynsz za okres po ogłoszeniu upadłości.
Równolegle w toku postępowania upadłościowego syndyk przeprowadza likwidację majątku upadłego, który od chwili ogłoszenia upadłości tworzy tzw. masę upadłości. Likwidacja to nic innego jak sprzedaż dokonywana przez syndyka pod nadzorem sędziego komisarza z możliwością zaangażowania się w proces sprzedaży ruchomości przez samego dłużnika.
Likwidacja obejmuje również sprzedaż należącej do upadłego nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Niemniej jednak ustawodawca dostrzegł konieczność zadbania o potrzeby mieszkaniowe upadłego oraz jego rodziny, gwarantując wypłatę kwoty odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w miejscowości zamieszkania dłużnika lub też sąsiedniej. Upadły na krótko przed sprzedażą lokalu, w którym zamieszkuje składa wniosek do sędziego komisarza z prośbą o wypłatę wspomnianej kwoty. Wyasygnowana kwota zostanie ustalona do wysokości 24 miesięcznych czynszów najmu.
Istotne w procesie upadłości konsumenckiej jest możliwość kontynuowania postępowania upadłościowego w przypadku, gdy upadły nie posiada żadnego majątku.
Koniec postępowania koniec problemów
Zakończeniem etapu likwidacji masy upadłości jest spieniężenie wszystkich jej składników, które zostaną wykorzystane w ramach realizacji kolejnego etapu postępowania – podziału masy. Etap ten polega na rozdysponowaniu według tzw. kategorii uzyskanych z likwidacji masy środków na spłatę wierzycieli ujętych na liście wierzytelności i pokrycie kosztów postępowania. Do momentu zakończenia etapu likwidacji masy upadłości od ogłoszenia upadłości w stosunku do upadłego mija średnio 12-18 miesięcy.
Na ostatnim etapie procedury oddłużeniowej Sąd ustala planu spłaty wierzycieli. W ściśle określonych przypadkach Sąd decyduje na umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty, po których wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. W przypadku gdy ustalony został plan spłaty wierzycieli postanowienie o zakończeniu postępowania ma charakter formalnoprocesowy, bowiem dla upadłego faktycznie proces oddłużania trwa dalej co wynika z realizacji planu spłaty i wiąże się z przestrzeganiem określonych reguł, których naruszenie może zaprzepaścić umorzenie zobowiązań nieobjętych planem spłaty.
Więcej informacji na temat bankructwa na stronie internetowej www.kancelariapp.pl Z mecenas Pluta można skontaktować się drogą emailową joanna.pluta@kancelariapp.pl lub telefonicznie pod polskim numerem telefonu +48 660 410 227.
Rafał Muskała, Joanna Pluta
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Flickr.com/ frankieleon
News Chicago
Kobieta będzie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Ma bogate doświadczenie i odznaczenia
Nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago, będzie Regina Jurkowska. Pochodzi z Augustowa. Ma 52 lata. Wcześniej była konsulem w Australii, Urugwaju oraz Kolumbii. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku. Będzie drugą kobietą w historii, która poprowadzi chicagowską placówkę. Pierwszą była Paulina Kapuścińska. Dziś objęła stanowisko Konsula Generalnego RP w Los Angeles w Kalifornii.
Przed weekendem kandydatura Reginy Jurkowskiej na stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą. To był najważniejszy krok, aby zostać oficjalnie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Regina Jurkowska przyleci do Chicago i rozpocznie pracę.
Nowa Konsul Generalna RP w Chicago Regina Jurkowska z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polską dyplomacją związana jest od 26 lat. Pod tym względem jest najbardziej doświadczoną osobą, która obejmie to stanowisko w Chicago. Do tej pory Konsulami Generalnymi RP byli mało doświadczeni dyplomaci albo i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją karierę w dyplomacji.
Tymczasem Regina Jurkowska przez 5 lat była Konsulem Generalnym RP w Sydney w Australii, wcześniej prowadziła placówkę konsularną w Urugwaju. W latach 1999–2003 była Konsulem Generalnym w Montevideo. Ostatnio była kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Bogocie w Kolumbii, czyli także w Ameryce Południowej. Zanim wyjechała na pierwsza placówkę konsularną pracowała w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Studiów Politycznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
W 2012 roku za pracę w polskiej dyplomacji i na rzecz Polski otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a Krzyż Złoty otrzymała w 2022 roku. To wysokie polskie odznaczenie między innymi dla sprawnych polskich dyplomatów. Na Węgrzech w 2018 roku Regina Jurkowska otrzymała tamtejszy Złoty Krzyż Zasługi. W Warszawie pracując w Węgierskim Instytucie Kultury znacząco przyczyniła się do promocji węgierskiej kultury i zacieśnienia współpracy między naszymi narodami.
Regina Jurkowska ukończyła filologię węgierską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie na Węgrzech. Potem ukończyła, także studia podyplomowe w Polskiej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Ostatnim Konsulem Generalnym w Chicago był dr Paweł Zyzak, który po zmianie rządu w Polsce opuścił placówkę 30 czerwca. Przed nową konsul zadanie najważniejsze, czyli wzmocnienie relacji Polski z Polonią oraz sprawne zarządzanie administracyjne jedną z największych polskich placówek konsularnych na świecie. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku.
Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
źródło: informacja własna
zdjęcie: youtube
News Chicago
Bohaterska policjantka Joanna Tys uratowała życie tonącej 26-letniej dziewczynie, która cudem przeżyła!
Odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie Joanny Tys uratowały młodą kobietę. Z nadbrzeża Jeziora Michigan kilku chicagowskich policjantów dopingowało w akcji polską policjantkę. Nie wiadomo dlaczego rówieśniczka naszej policjantki wskoczyła do jeziora. Za uratowanie życia Joanna Tys z pewnością otrzyma specjalną nagrodę.
Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano. Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. 26-letnią dziewczynę Joanna Tys obserwowała od pewnego czasu.
Spacerowała ona wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan. Swoim zachowaniem przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę. Kiedy młoda kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć. Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joanne Tys.
Później z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.
Na popołudniowej czwartkowej konferencji prasowej Joanna Tys podziękowała swojej mamie Małgorzacie Tys za to, że nauczyła ją jeszcze jako dziecko pływać i dopingowała w późniejszych treningach na basenie.
Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.
Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.
Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.
źródło: informacja własna
foto: Radio Deon
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Zrób sobie przerwę. Psycholog Anna Węgierek o zaplanowanym i świadomym odpoczywaniu
Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. Odpoczywamy na wiele różnych sposobów. Styl wypoczynku zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju przeciążeń fizycznych lub psychicznych.
O tym, jak ważny w rozwoju mózgu człowieka jest wypoczynek, mówiła doktor psychologii klinicznej Anna Węgierek. Podkreślała, że każdy potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od codzienności
„Każdy z nas potrzebuje mieć wakacje i wolny czas. Potrzebujemy też zmienić otoczenie, ludzi, miejsce, a przede wszystkim to, co robimy na co dzień. Musimy wychodzić z codziennej monotonii. Zobaczenie czegoś nowego, inne emocje, i w związku z tym pojawiające się endorfiny, dają nam energię do działania”.
Każdy trochę inaczej rozumie termin „wypoczynek”. Jedni chcą wyjechać, inni zostają w domu. Według doktor psychologii nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby robić coś innego niż zwykle, bo jest to istotne dla rozwoju naszego mózgu
„Jest wielka grupa ludzi, którzy nie potrzebują nigdzie wyjeżdżać. Chcą oni zostać w domu i mieć totalny spokój. Cały czas trzeba jednak robić nowe rzeczy, bo wtedy nasza mózgowa bateria odzyskuje pełną energię. Pamiętajmy o tym, jak działa nasz mózg. Jeżeli mamy monotonię, nie czytamy nowej książki, nie oglądamy nowego filmu, nie śpiewamy, nie tańczymy, wtedy on się nie rozwija”.
Odpoczywać należy świadomie
Doktor Anna Węgierek mówi o tym, że odpoczywać należy świadomie, planując i wybierając to, co lubimy robić. Dotyczy to nie tylko wakacji, ale każdego codziennego dnia
„Każdego dnia, gdy przychodzimy z pracy i są z nami nasi najbliżsi, chowajmy telefon do torebki, wyłączmy telewizor. Uciekajmy od natłoku informacji. Miejmy jakąś własną barierę. Świadomie wybierajmy, jak chcemy spędzać czas. Świadomie, to znaczy wiedząc, jakie są tego konsekwencje. Planujmy też rzeczy na przyszłość i stawiajmy sobie nowe zadania, na przykład< jutro przeczytam nową książkę>”.
Wegierek Psychology Center, Inc
Telefon: 708 710 8819
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com
-
News USA4 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
„Kosmiczny” dom z połowy wieku w Barrington sprzedano w jeden dzień
-
News USA3 tygodnie temu
Sprawca brutalnego zabójstwa nauczycielki z Memphis nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago4 dni temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Modlitwa i wdzięczność – polska tradycja Wszystkich Świętych na emigracji i w Ojczyźnie
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago zatrudnia setki pracowników mimo zamrożenia naboru – czy nastąpi finansowy krach?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Groźny wypadek w Niles: Kierowca, który uderzył w dom jest w stanie krytycznym