Kościół
Wielbimy Boga i modlimy się o uzdrowienie. VIII Forum Charyzmatyczne w Chicago

Polska Misja Duszpasterska św. Trójcy po raz ósmy gościła uczestników VIII Forum Charyzmatycznego. Forum zorganizowane przez działającą przy Misji Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Jezus z nami” poświęcone było uzdrawianiu ducha i ciała.
Relacja andrzeja Baraniaka
„ I kiedy powiedziałeś: wyciągnijcie ręce, żeby przyjąć Bożą łaskę, wyciągnęłam swoje ręce i usłyszałam głos Jezusa, który powiedział: wstań, jesteś wolna” – powiedział posługujący charyzmatem uzdrawiania Marcin Zieliński, świecki lider Odnowy w Duchu Świętym ze skierniewickiej grupy „Głos Pana” relacjonując przypadek duchowego uzdrowienia z opętania młodej kobiety podczas spotkania z wiernymi w kościele na Litwie.
W czasie trzech dni trwania Forum odbyło się kilkanaście konferencji, nabożeństw i wspólnych modlitw. Prowadzili je wspomniany świecki charyzmatyk Marcin Zieliński oraz franciszkanin, ojciec Michał Nowak, który mówił między innymi o uzdrowieniu na duchu i ciele jako zjawisku, które obserwujemy na co dzień oraz wzajemnej relacji występującej pomiędzy uzdrowieniem i wiarą. „Spotykamy się na perspektywie słowa z księgi Izajasza o uzdrowieniu. Rozpoznając cel naszego spotkania dużo, zobaczyliśmy, że nie tylko chodzi o uzdrowienie fizyczne, cielesne, ale że Pan Bóg zdecydowanie chce również wprowadzać uzdrowienie wewnętrzne, duchowe. I ku takiemu uzdrowieniu kieruję się słowo, które tutaj głoszę. O tym uzdrowieniu mówię, i o perspektywach, przestrzeniach, w których to uzdrowienie ma się dokonywać” – powiedział kaznodzieja.
Galeria zdjęć
Ósme już Forum charyzmatyczne w kościele św. Trójcy trwało trzy dni. Uczestniczyło w nim kilkaset wiernych z różnych polonijnych parafii z terenu chicagowskiej archidiecezji. „Mamy rozeznanie, że w sposób szczególny w tym roku Pan Bóg chce nas „dotykać” i uzdrawiać. Jest kilka spotkań. Forum trwa od piątku do niedzieli wieczorem. Jest to cykl spotkań, podczas których głoszone są konferencje, odmawiane są modlitwy o uzdrowienie, przede wszystkim modlitwa uwielbienia, bo wiem, że przez uwielbienie pan Bóg działa najpełniej. To jest ten czas kiedy na „dotyka” i uzdrawia. Są to msze św., które odbywały się każdego dnia i wszystkie inne formy uwielbienia, spotkania z drugim człowiekiem, gdzie tym samym spotykamy prawdziwego, żywego Boga” – powiedział organizator Forum Paweł Magryś ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Jezus z nami”.
W organizacji Forum już po raz drugi uczestniczył dyrektor Misji Świętej Trójcy, ks. Andrzej Totzke. „Rzeczywiście Pan Bóg działa. Pan Bóg posługuje się ludźmi. Pan Bóg poprzez swoje słowo przemienia człowieka i daje dla nas zupełnie inna rzeczywistość. To jest cos niesamowitego. Otwarcie na Ducha Świętego powoduje to, że te cuda się zdarzają. Cuda uzdrowienia duchowego przede wszystkim” – powiedział ks. dyrektor.
Organizatorzy Forum zadbali również o zaspokojenie potrzeb egzystencjalnych zapraszając uczestników Forum na smaczne posiłki. Uczestniczący w seminariach wierni opuszczali je z przeświadczeniem spełnienia i pragnieniem ponownego spotkania za rok
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Na szczęście Senat Illinois sprzeciwił się ustawie o wspomaganym samobójstwie

Projekt ustawy legalizującej wspomagane przez lekarzy samobójstwo nie trafił pod głosowanie Senatu w Illinois przed zakończeniem sesji legislacyjnej 1 czerwca. Choć projekt przeszedł wcześniej przez Izbę Reprezentantów, spotkał się z silnym sprzeciwem — przede wszystkim ze strony liderów Kościoła katolickiego i części ustawodawców, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Ustawa miała zezwolić lekarzom na przepisywanie śmiertelnych leków nieuleczalnie chorym pacjentom, którzy spełniają określone kryteria. Zwolennicy określają to jako medyczną pomoc w umieraniu (ang. MAID), podkreślając wolność wyboru i godność chorego.
Natomiast przeciwnicy, w tym katoliccy liderzy i niektórzy politycy, widzą we wspomaganym samobójstwie zagrożenie dla życia, etyki lekarskiej i społecznych wartości.
Obecnie wspomagane przez lekarzy samobójstwo jest legalne w dziesięciu stanach USA i w Dystrykcie Kolumbii. Pierwszym był Oregon, który zalegalizował praktykę w 1994 roku.
W wersji proponowanej w Illinois akty zgonu miałyby wskazywać jako przyczynę śmierci chorobę terminalną, a nie samobójstwo. Projekt został dołączony do szerszej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa żywności i warunków sanitarnych, co wzbudziło dodatkowe kontrowersje proceduralne.
Jednym z najgłośniejszych krytyków projektu ustawy był kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago. W oświadczeniu z 30 maja mówił o tym nie tylko jako duchowny, ale też jako syn osoby terminalnie chorej.
“Mój ojciec był otoczony opieką i miłością aż do naturalnej śmierci. To pokazuje, że można zapewnić godne, współczujące wsparcie bez uciekania się do zakończenia życia” – stwierdził Cupich.
Arcybiskup Chicago podkreślił, że Kościół wspiera opiekę paliatywną, dopóki jej celem nie jest skrócenie życia. Ostrzegał również, że legalizacja wspomaganego samobójstwa może „znormalizować samobójstwo jako rozwiązanie”.
Przeciwko ustawie wystąpił też Kongresmen stanu Adam Niemerg, który nazwał praktykę sprzeczną z Ewangelią:
“Mówimy chorym i bezbronnym, że ich życie nie jest już warte przeżycia. To nie jest współczucie – to porzucenie” – powiedział Niemerg.
Niemerg wezwał ustawodawców stanu Illinois do głosowania przeciwko ustawie, mówiąc: „Musimy chronić bezbronnych, wspierać cierpiących i podtrzymywać godność każdego ludzkiego życia”.
Polityk wyraził również obawy dotyczące potencjalnych nadużyć, przywołując sytuacje z innych stanów, gdzie – jego zdaniem – pacjentom odmawiano leczenia ratującego życie, oferując zamiast tego środki kończące życie.
Zablokowanie ustawy oznacza, że wspomagane samobójstwo pozostaje w Illinois nielegalne. Zwolennicy zapowiadają jednak, że powrócą do tematu w kolejnych sesjach legislacyjnych. Tymczasem przeciwnicy – w tym Kościół katolicki – wzywają do rozwoju opieki paliatywnej i wsparcia psychologicznego dla chorych.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/manassanant pamai/PIKSEL/
Kościół
Mszę św. dziękczynną za miniony rok katechetyczny odprawi w Wheeling ks. bp Robert Fedek

Archidiecezja Chicago zaprasza na Mszę św. dziękczynną, która zostanie odprawiona w Kościele świętego Józefa Robotnika w Wheeling, w najbliższą niedzielę, 8 czerwca. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. bp Robert Fedek.
Archidiecezja Chicago serdecznie zaprasza dyrektorów szkół, nauczycieli, koordynatorów, katechetów oraz rodziców dzieci do uczestnictwa w Mszy św. dziękczynnej za miniony rok katechetyczny.
Nabożeństwo zostanie odprawione 8 czerwca w Kościele świętego Józefa Robotnika w Wheeling, o godzinie 5.15PM. Po mszy odbędzie się spotkanie z poczęstunkiem.
Foto: Archidiecezja Chicago
Kościół
Papież Leon XIV spotkał się z komisją ds. ochrony dzieci. Ofiary domagają się działań, nie deklaracji

W czwartek papież Leon XIV po raz pierwszy spotkał się z Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich – ciałem doradczym Watykanu powołanym do walki z przemocą seksualną wobec dzieci w Kościele katolickim. Spotkanie odbyło się w atmosferze narastającej presji ze strony ocalałych z nadużyć, którzy domagają się od papieża zdecydowanych działań, a nie jedynie symbolicznych gestów i deklaracji.
Komisja, złożona z ekspertów – zarówno duchownych, jak i świeckich – a także osób ocalałych z przemocy seksualnej, określiła audiencję z papieżem jako „znaczący moment refleksji, dialogu i odnowienia niezachwianego zaangażowania Kościoła w ochronę dzieci i osób bezbronnych”.
Jak poinformowano, członkowie przedstawili Leonowi XIV aktualny stan działań komisji, w tym inicjatywy wspierające Kościoły lokalne w uboższych częściach świata w zapobieganiu nadużyciom i udzielaniu pomocy ofiarom.
Od wielkich obietnic do słabnącego wpływu
Komisja została powołana w 2014 roku przez papieża Franciszka i miała służyć jako głos doradczy w sprawach ochrony dzieci. Na jej czele stanął kardynał Sean O’Malley z Bostonu – uznany za jednego z nielicznych hierarchów, którzy aktywnie reagowali na skandale nadużyć.
Z czasem jednak komisja straciła na znaczeniu – jej sztandarowa propozycja utworzenia trybunału do sądzenia biskupów tuszujących nadużycia nie została zrealizowana.
Dziś komisja pełni przede wszystkim funkcję opiniodawczą i wspierającą – daje głos ofiarom i pomaga biskupom w tworzeniu wytycznych. Kard. O’Malley, który w zeszłym roku osiągnął wiek emerytalny i ustąpił z funkcji arcybiskupa Bostonu, nadal kieruje komisją i przewodniczył delegacji, która spotkała się z papieżem Leonem XIV w Pałacu Apostolskim.
Sprawa Rupnika w cieniu spotkania
Podczas spotkania nie zabrakło tematów trudnych i nierozwiązanych – jak choćby sprawa Marka Rupnika, znanego artysty i byłego jezuity, oskarżanego przez dziesiątki kobiet o molestowanie seksualne oraz psychiczne i duchowe manipulacje.
Choć papież Franciszek w 2023 roku polecił odstąpić od przedawnienia i wszcząć proces kanoniczny, do dziś Watykan nie wyznaczył sędziów do rozpatrzenia sprawy. Rupnik pozostaje czynnym duchownym, a jego zwolennicy przedstawiają go jako ofiarę „medialnego linczu”.
Niewygodne pytania do Leona XIV
Nowy papież – Leon XIV, wcześniej kardynał Robert Prevost z Chicago – cieszy się opinią skutecznego reformatora, szczególnie za działania w Peru, gdzie pełnił funkcję biskupa i przyczynił się do demaskowania nadużyć w Kościele katolickim.
Jednak nie wszystkie karty jego przeszłości są jednoznacznie pozytywne – niektóre ofiary domagają się wyjaśnienia jego roli w przypadkach, które miały miejsce, gdy był przełożonym zakonu augustianów i szefem watykańskiej kongregacji ds. biskupów.
Największa amerykańska organizacja ocalałych z nadużyć duchownych, SNAP, wezwała Leona XIV do przyjęcia bezkompromisowej polityki zerowej tolerancji, opartej na zasadzie, że każdy ksiądz wiarygodnie oskarżony o przemoc seksualną powinien być definitywnie usunięty ze stanu duchownego.
Ofiary oczekują nie słów, a przełomów
Pomimo serdecznego tonu spotkania, wielu ocalałych przypomina, że audiencje i dialog to nie to samo, co systemowe zmiany. „Czekamy na konkrety. Potrzebujemy prawa, procedur i odwagi, by stawić czoła oprawcom – nie tylko ich wysłuchać” — mówią przedstawiciele organizacji ofiar.
Jak dotąd papież Leon XIV nie odniósł się publicznie do żadnej z konkretnych spraw, które pozostają nierozwiązane. Z niecierpliwością obserwowany będzie więc każdy kolejny ruch nowego papieża w najtrudniejszym i najboleśniejszym temacie współczesnego Kościoła.
Źródło: wttw
Foto: YouTube, Vatican Media
-
Zdrowie2 tygodnie temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
News Chicago1 tydzień temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
News USA1 tydzień temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce
-
News USA2 tygodnie temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
W sobotę Polacy w USA ponownie głosują na nowego prezydenta Polski
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów
-
News USA5 dni temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów