Połącz się z nami

News Chicago

O indeksy i wycieczki. Trwają przygotowania do pierwszej polonijnej Olimpiady Geograficznej w Chicago

Opublikowano

dnia

Trwają przygotowania organizacyjne Pierwszej Polonijnej Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół średnich. Na trójkę laureatów czekają indeksy na Wydział Geografii lubelskiego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie. Uczelnia zdecydowała się pokryć pełne koszty kształcenia laureatów. Dodatkowo zwycięzca otrzyma 10-dniową wycieczkę do Kalifornii. Na laureata drugiego miejsca czeka wyjazd na 7 dni do Grand Canyon. Trzeci z laureatów otrzyma nagrodę w postaci czterodniowej wycieczki nad wodospad Niagara i do Filadelfii.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Olimpiada będzie przeprowadzona w trzech etapach. Pierwszy odbędzie się na poziomie szkoły. Nauczyciele wyselekcjonują uczniów w ramach wyboru lub po przeprowadzeniu testu geograficznego. W drugim etapie uczestnicy będą pisali pracę na jeden z kilku zaproponowanych tematów. Trzeci etap będzie miał formę pisemnego i ustnego quizu. Finał odbędzie się w pierwszą sobotę lutego 2017 roku w Muzeum Polskim.

Zdaniem inicjatorki konkursu, Małgorzaty Tys, dyrektor szkoły św. Błażeja, przygotowanie się uczniów do udziału w zmaganiach o indeksy nie powinno nastręczać szczególnych problemów, gdyż tematyka konkursowych zadań oparta jest na wiedzy podręcznikowej. DSC_1362-2 (1)

Jednym z tematów, którym uczniowie będą mogli się zainteresować jest historia amerykańskiego Niepokalanowa i innych sanktuariów ojca Maksymiliana Marii Kolbe. „Marytown zbudowany został na koncepcji polskiego Niepokalanowa. Ojca Maksymilian pierwsze sanktuarium utworzył pod Warszawą, następne powstało w Japonii. Po wojnie jeden z przyjaciół ojca Maksymiliana, z którym studiował w Rzymie założył Niepokalanów amerykański. Potem powstawały kolejne: w Brazylii, Indiach i Afryce.

Geografia sakralna według ojca Maksymiliana jest tematem bardzo szerokim i ciekawym– powiedział o. Roman Deyna, franciszkanin z Marytown. Olimpiada za parę miesięcy, ale już teraz warto, aby zainteresowali się nią uczniowie, nauczyciele i rodzice. Warto pamiętać, że wartość jednego indeksu, to kwota kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Warto więc już teraz odpowiednio przygotować się do rywalizacji o przepustki po tytuły magistrów geografii i stypendia wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Ride for Hope: Motocykliści odpalą swoje maszyny by walczyć z rakiem jajnika

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwają zapisy na dziewiątą doroczną „Ride for Hope”, przejażdżkę motocyklową i imprezę mające na celu podniesienie świadomości na temat raka jajnika. Wydarzenie zostało wymyślone i jest organizowane przez JuliAnne Scully, właścicielkę JuliAnne’s Hair w Roselle, która pokonała tą chorobę.

„Ride for Hope” ma na celu zbieranie funduszy, aby pomóc w szerzeniu świadomości na temat raka jajnika. Organizacja non-profit z siedzibą w Schaumburgu prowadzi w tym celu akcje charytatywne.

50-milowa przejażdżka charytatywna pod eskortą rozpoczyna się i kończy w Moretti’s Ristorante and Pizzeria, przy 1175 W. Lake St. w Bartlett, w niedzielę 14 lipca. Wsparcie podczas przejazdu zapewni EMS RoadDocs; LAMA, Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Motocyklowe w Winfield; i Punishers Chicago West.

Rejestracja na wydarzenie, która kosztuje 35 USD, obejmuje koszulkę „Ride for Hope”, śniadanie i after-party. Rejestracja w dniu wydarzenia kosztuje 40 dolarów i będzie możliwa w godzinach od 8:00AM do 10:00AM w Moretti’s. Rajd wyruszy o 10:30AM.

Motocykliści, a także osoby niezmotoryzowane, organizatorzy zapraszają na after party, które odbędzie się w godzinach od 1:00PM do 4:00PM i obejmuje lunch i bufet z deserami Morettiego, muzykę na żywo zespołu Bronson Rock, cichą aukcję, losowania pudełek, loterię kart podarunkowych Teal Chopper i grę Split the Pot, loterię fantową, namiot z psami LMS Comfort Dogs i inne zajęcia.

Misją „Ride for Hope” jest szerzenie świadomości na temat tej cichej choroby, jej objawów oraz bycie wsparciem, którego potrzebują kobiety i rodziny podczas walki, którą muszą podjąć.

1 na 78 kobiet jest zagrożona rakiem jajnika, a rak jajnika jest najbardziej śmiercionośnym ze wszystkich nowotworów ginekologicznych.

Illinois zajmuje 5. miejsce w kraju pod względem największej liczby zgonów z powodu raka jajnika. Szerzenie wiedzy na temat objawów i edukowanie kobiet robi różnicę, którą każdy może wspomóc.

Podczas pierwszej akcji Ride For Hope w 2015 roku, z pomocą sponsorów, współpracowników, 45 wolontariuszy, 98 motocyklistów i 200 imprezowiczów, organizacja zebrała i przekazała 25 600 dolarów na rzecz National Ovarian Cancer Coalition NOCC, aby wesprzeć badania i świadomość na temat raka jajnika.

Bilety na Ride of Hope 14 lipca są do nabycia tutaj. Więcej informacji znajduje się na stronie organizacji i pod nr tel. 224-422-9914.

 

Źródło:  Ride For Hope
Foto: Ride For Hope
Czytaj dalej

News Chicago

Od pijawek do wampirów.. Krwiopijcy królują na wystawie w Field Muzeum

Opublikowano

dnia

Autor:

W Field Museum trwa czasowa wystawa „Bloodsuckers: Legends to Leeches”. Do 2 września możemy na niej poznawać różnorodność i ewolucję ponad 30 tys. żywiących się krwią gatunków. Zaprezentowane są tu także mity, legendy i ikony popkultury, których powstanie zainspirowali ci krwiopijcy.

Na ekspozycji „Bloodsuckers: Legends to Leeches” w Field Museum można zobaczyć wielkie modele krwiopijców i skamieliny ich przodków, usłyszeć odgłosy roju komarów w Northwoods, a następnie zagrać w grę i odkryć, które repelenty najlepiej chronią nas przed ich ukąszeniami.

Goście mogą także wybrać się w podróż po klasycznych filmach, takich jak Dracula, w minikinie i obejrzeć historyczny zestaw do polowania na wampiry.

Jest tu także odtworzone stanowisko upuszczania krwi przez dawnego fryzjera oraz interaktywne szuflady apteczne opowiadające historię upuszczania krwi w medycynie.

Wystawa „Bloodsuckers: Legends to Leeches” potrwa do 2 września 2024 r. Bilety na nią można kupić tutaj.

Field Museum oferuje mieszkańcom Illinois bezpłatny wstęp oraz zniżki na bilety na wystawę lub obejrzenie filmu 3D w wybranych terminach przez cały rok.

W tym roku, jak ogłosiło muzeum, będą to wszystkie środy.

Bilety na bezpłatne środy są dostępne wyłącznie dla mieszkańców stanu Illinois na miejscu i nie można ich rezerwować z wyprzedzeniem. O ofertę specjalną należy zapytać pracownika Działu Obsługi Turystów i pokazać dokument potwierdzający miejsce zamieszkania w Illinois.

Bezpłatne bilety obejmują wszystkie wystawy wstępu ogólnego, takie jak Evolving Planet, The Ancient Americas i Inside Ancient Egypt. Nie obejmują wystawy „Bloodsuckers: Legends to Leeches”, na którą trzeba kupić osobną wejściówkę.

Nauczyciele w Illinois (klasy od przedszkola do 12) i czynny personel wojskowy mają zapewniony bezpłatny wstęp przez cały rok.

 

Źródło: Field Museum, Choose Chicago
Foto: Field Museum
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu