Połącz się z nami

News USA

Porozumienie finansowe Bruce’a Raunera z Demokratami obciąża budżet stanu Illinois. Dług sięga miliardów dolarów

Opublikowano

dnia

Prowizoryczny budżet ustalony wskutek porozumienia republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera z kontrolującymi legislaturę Demokratami to dodatkowy kłopot dla finansów stanu – wynika z raportu Moody Investors Service. Znana agencja ratingowa oszacowała, iż następnego lata dług spowodowany niezapłaconymi rachunkami przekroczy 14 miliardów dolarów!

Relacja Sławka Sobczaka

Główną przyczyną jest wycofanie się z podwyżki podatku od nieruchomości w 2011 roku co zaowocowało spadkiem przychodów o kilka miliardów przez ostatnie dwa lata. Prowizoryczny budżet stanowy przesuwa podjęcie drastycznych i strategicznych decyzji w czasie, aż do listopadowych wyborów. Wydatkowanie stanowych pieniędzy przypomina w tej chwili lot na autopilocie.

Moody alarmuje: budżet generuje koszty o 12 proc. większe niż dotychczas. Agencja ostrzega: w lipcu, gdy rozpoczął się nowy rok fiskalny deficyt sięgnął $14 mld i był o $4 mld większy niż za kadencji gubernatora Pata Quinna. Obsługa długu pochłania ogromne kwoty, a Illinois i tak ma najniższy w całym kraju rating kredytowy.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/ US Embassy Canada

NEWS Florida

Lotnisko w Tampie zostało uznane za najlepsze w USA już drugi rok z rzędu

Opublikowano

dnia

Autor:

J.D. Power drugi rok z rzędu uznał Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa za najlepsze duże lotnisko w swoim badaniu satysfakcji z lotnisk w Ameryce Północnej. TPA uzyskało ogólny wynik 843, wyprzedzając takie lotniska, jak lotnisko John Wayne w powiecie Orange (829) i międzynarodowe lotnisko w Salt Lake City (825).

W badaniu firmy zajmującej się analizą danych, mierzono sześć czynników określających ogólne zadowolenie podróżnych z mega, dużych i średnich lotnisk w Ameryce Północnej: obiekty terminalowe, przylot/odlot na lotnisku, odbiór bagażu, kontrola bezpieczeństwa, odprawa/kontrola bagażu oraz żywność/napoje/sprzedaż detaliczna.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa TPA jest dopiero trzecim lotniskiem w 18-letniej historii badania, które otrzymało najwyższe wyróżnienia w segmencie dużych portów lotniczych dwa lat pod rząd.

„Wiemy dobrze, co robi Międzynarodowy Port Lotniczy w Tampie, niezależnie od jakichkolwiek wyników i badań, ale czołowe miejsce w rankingu J.D. Power dwa lata z rzędu pokazuje, że nasi pasażerowie również to dostrzegają” – powiedział dyrektor generalny TPA Joe Lopano. „W miarę ciągłego rozwoju i dostosowywania się do potrzeb naszego rozwijającego się regionu, mamy nadzieję utrzymać to dziedzictwo doskonałości dla przyszłych pokoleń”.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa ma także szansę na wyróżnienie dla najlepszych dużych portów lotniczych w konkursie USAToday 10 Best Reader’s Choice, a jego ukochana rzeźba flaminga Phoebe została zwycięzcą nagrody People’s Choice Award organizowanej przez CODAworx.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ankiety J.D. Power, kliknij tutaj.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/Arkadiusz Warguła/
Czytaj dalej

News USA

Bądźcie zdrowi! W 2024 roku rekordowo wzrosną koszty opieki zdrowotnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Według prognoz konsultantów ds. świadczeń opieki zdrowotnej, w 2024 r. w USA nastąpi największy wzrost kosztów opieki zdrowotnej od dekady. Zatrudnieni mogą jednak uniknąć przynajmniej części jego konsekwencji ze względu na ciasny rynek pracy – trwający niedobór pracowników.

Konsultanci z firm Mercer, Aon i Willis Towers Watson przewidują, że koszty opieki zdrowotnej pracodawców wzrosną w 2024 r. o od 5,4% do 8,5% z powodu inflacji, dużego popytu na drogie leki odchudzające i szerszej dostępności drogich terapii genowych.

Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Mercer, jednostkę Marsha McLennana, ponad dwie trzecie pracodawców albo nie planuje przerzucać podwyżek kosztów na swoich pracowników, albo przerzuci na nie kwotę mniejszą niż oczekiwana w 2024 r.

„Nie chcą jeszcze bardziej obciążać finansowo pracowników, którzy również borykają się z inflacją, zwłaszcza w obecnym czasie, gdy tak naprawdę polegają na świadczeniach zdrowotnych, aby utrzymać pracowników w pracy” – uważa Beth Umland, dyrektor Mercer’s dyrektor ds. badań nad zdrowiem i korzyściami.

W zeszłym roku gospodarka amerykańska stanęła w obliczu wysokich cen spowodowanych inflacją. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do sierpnia inflacja wzrosła do 3,7%, co oznacza spadek z najwyższego od 40 lat poziomu 9,1%, który osiągnęła w czerwcu 2022 r.

Jednak wzrost kosztów w sektorze opieki zdrowotnej zwykle nie nadąża za inflacją w całej gospodarce ze względu na umowy między ubezpieczycielami a świadczeniodawcami, takimi jak szpitale, które obejmują ceny za różne procedury i są podpisywane z miesięcznym lub wieloletnim wyprzedzeniem. Dlatego przychodzi z opóźnieniem.

Aon prognozuje, że w przyszłym roku koszty opieki zdrowotnej pracodawcy wzrosną o 8,5%, przy czym 1 punkt procentowy całości będzie pochodził z samych leków odchudzających.

Sprzedaż leku Wegovy firmy Novo Nordisk, zatwierdzonego do leczenia otyłości, a także stosowanie podobnych leków przeciwcukrzycowych, takich jak Ozempic firmy Novo i Mounjaro firmy Eli Lilly na odchudzanie, wzrosły w związku z dużym popytem w zeszłym roku.

W zeszłym roku amerykańskie organy regulacyjne zatwierdziły również do stosowania około pół tuzina terapii genowych, z których większość kosztuje ponad 1 milion dolarów, co zdaniem konsultantów mogłoby znacznie podnieść koszty dla firmy, nawet jeśli tylko jeden pracownik przejdzie terapię genową.

Wszyscy konsultanci zauważyli, że pracodawcy będą w coraz większym stopniu wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) w celu zmniejszenia wydatków na personel administracyjny i prowadzona będzie większa kontrola zakresu kosztownych terapii dla pracowników.

Firmy i ubezpieczyciele pracują również nad identyfikacją tańszych sieci szpitali w przypadku niektórych procedur.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Drazen Zigic/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ron DeSantis walczy o głosy w Iowa bo to Iowa wybiera prezydentów

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator Florydy przemawiał w Iowa na tle plakatu z wymownym hasłem: „Iowa wybiera prezydentów”, co podsumowuje jego wyborczą strategię ostatnich miesięcy. Od maja Ron DeSantis spędził w Iowa co najmniej 19 częściowych lub pełnych dni. Ponieważ sondaże pokazują, że ogólnokrajowe poparcie DeSantisa stale spada, sukces w tym stanie staje się coraz bardziej decydujące o losach jego kampanii.

Z dokumentów złożonych przez super PAC od kwietnia do tego tygodnia wynika, że PAC wydał prawie 17 milionów dolarów na promocję Rona DeSantisa w stanie Iowa. To ponad ośmiokrotnie więcej niż wydano w znacznie bardziej zaludnionej Karolinie Południowej, w której wydano drugą co do wielkości sumę.

Według dokumentów Federalnej Komisji Wyborczej, spośród wydatków zgłoszonych w tym miesiącu przez Never Back Down, 99% zostało przeznaczone na Iowa.

Jest tylko jeden problem: hasło na plakacie nie jest do końca poprawne.

Od 2000 r. stan Iowa nie wybrał Republikanina w prawyborach, który został prezydentem. Ostatnio stan nie wybrał nawet człowieka, który zdobyłby nominację Republikanów. Do ostatnich zwycięzców klubu prezydenckiego GOP stanu Iowa należą Mike Huckabee w 2008 r., Rick Santorum w 2012 r. i Ted Cruz w 2016 r.

Dlaczego skupienie się DeSantisa na stanie Iowa ma sens

Chociaż stan Iowa nie wybrał wielu prezydentów, wyeliminował długą listę kandydatów, którzy zrezygnowali niedługo po złych wynikach w stanie. Długoletni obserwatorzy polityczni twierdzą, że aby dobrze sobie radzić, chodzi bardziej o budowanie impetu niż o zdobycie niewielkiej liczby delegatów ze stanu Iowa.

Ostatnie sondaże ogólnokrajowe pokazały jedynie, że Ron DeSantis pozostaje w tyle. Średnie sondaże zebrane przez portal analizy danych FiveThirtyEight pokazują, że jego poparcie spadło poniżej 15%, podczas gdy były prezydent Donald Trump ma zdecydowaną większość 55%.

DeSantis musi udowodnić potencjalnym zwolennikom, że pomimo problemów z kampanią jeszcze nie skończył, uważają politycy.

„Konkluzja tego konkretnego wyścigu jest obecnie taka, że status quo faworyzuje Donalda Trumpa i jeśli chcesz obalić 900-funtowego goryla, musisz to zrobić szybko i jednoznacznie” – uważa Rachel Paine Caufield, współprzewodnicząca wydziału nauk politycznych na Drake University w Des Moines.

„DeSantis musi mieć autentyczne poczucie: «Jestem gościem, który konsoliduje w partii nastroje antytrumpowe». Jeśli nie będzie miał tego w Iowa od razu, to wszystko szybko się skończy”.

Specyfika systemu klubów w stanie Iowa wymaga od kandydatów dużego zaangażowania czasu i zasobów, jeśli chcą dobrze sobie radzić w stanie.

Kampanie muszą opierać się na oddanych wyborcach Partii Republikańskiej, którzy chcą spędzić styczniowy zimowy wieczór na próbach przekonania swoich sąsiadów w jednym z 1700 klubów okręgowych, że ich kandydat jest przeznaczony do Białego Domu.

Przekłada się to na wiele uścisków dłoni kandydatów w miastach w całym stanie. Przyzwyczajeni do uwagi, jaką przyciąga pierwszy stan, mieszkańcy Iowa cenią sobie spotkania twarzą w twarz z kandydatami podczas małych spotkań.

Stanowi to nowe wyzwanie strategiczne dla DeSantisa, który zdominował wyścig o reelekcję na gubernatora na Florydzie, głównie dzięki reklamom telewizyjnym i wiecom opartym na scenariuszu.

Gubernator Florydy planuje odwiedzić wszystkie 99 powiatów stanu Iowa i jak dotąd odwiedził prawie dwie trzecie z nich.

Ale konkurencja wkrótce się zaostrzy. Oczekuje się, że zespół Trumpa, po dość skromnym harmonogramie wydarzeń w ramach kampanii, wzmoże swoje wysiłki w Iowa w nadchodzących tygodniach, próbując wykończyć DeSantisa.

Dlaczego skupienie się DeSantisa na Iowa niesie ze sobą ryzyko

Jednak taktyka Rona DeSantisa skupia się na stanie, którego populacja i system klubów różnią się od innych prawyborów GOP.

Populacja tego stanu uczestnicząca w klubach jest wyznania ewangelickiego, co nie jest reprezentatywne dla reszty kraju. Dlatego kształtowanie kampanii mającej na celu zdobycie Iowa, w tym poprzez zajmowanie twardego stanowiska w takich kwestiach jak aborcja, może tak naprawdę przynieść odwrotny skutek w innych stanach.

Mimo wszystko wg Caufield „ryzyko jest konieczne”.

Co Iowa ujawnia na temat kampanii DeSantisa

Obserwatorzy polityczni twierdzą, że wszechobecność DeSantisa w Iowa pokazuje chęć włożenia ciężkiej pracy w kampanię. Ale stan ujawnił również niektóre potencjalne słabości gubernatora.

Filmy przedstawiające kilka niezręcznych interakcji z wyborcami stały się popularne w internecie, pogarszając reputację DeSantisa jako osoby, która czasami sprawia wrażenie osoby mającej problemy w bezpośrednim kontakcie z ludźmi.

Rachel Paine Caufield uważa, że czasami niewygodne interakcje DeSantisa z wyborcami oraz poleganie na super PAC, która zatrudnia płatnych agitatorów pukających do drzwi, a nie wolontariuszy, mogą skłonić sceptycznych wyborców do kwestionowania autentyczności gubernatora Florydy.

Obserwatorzy stwierdzili, że spodziewają się, że kampania DeSantisa z czasem będzie coraz lepsza, ponieważ stan Iowa zazwyczaj zapewnia politykom scenę, na której mogą doskonalić swoje stanowisko. Pytanie, czy dzieje się to wystarczająco szybko.

 

Źródło Tampabay
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu