Połącz się z nami

News USA

“To jest kres nielegalnej fali”. Sarah Palin o polityce imigracyjnej Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Sarah Palin, była gubernator Alaski we wczorajszym programie “The O’Reilly Factor” dyskutowała o pozornym jej zdaniem odwrocie Donalda Trumpa w sprawie polityki imigracyjnej.

Relacja Sławka Sobczaka

” Trump nie zbiera entuzjastycznego poparcia będąc “miękkim” w jakimkolwiek temacie” – była kandydatka na wiceprezydenta tak skomentował słowa miliardera o złagodzeniu swojej recepty w sprawie nielegalnych przybyszów. “On robi to czego chce większość Amerykanów, a jest to kres nielegalnej fali “– stwierdziła Palin w programie Fox News. Republikański nominant w prezydenckim wyścigu swoimi wypowiedziami wprowadził spory chaos, ale nie wycofał się z obietnicy wybudowania muru na granicy z Meksykiem.

Palin mocno popierająca Trumpa nie wahała się stwierdzić: ” … dzięki Bogu on wciąż o tym myśli, w przeciwnym razie grozi to potężną erozją poparcia”. Konserwatywna i niemniej kontrowersyjna polityk wyraziła też nadzieję, że dzięki Trumpowi obywatele innych krajów dwa razy pomyślą zanim nielegalnie wjadą do Stanów Zjednoczonych.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/Gage Skidmore

News USA

Pentagon przejął samolot z Kataru — ma posłużyć jako nowy Air Force One

Opublikowano

dnia

Autor:

samolot boeing 747

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przejął kontrolę nad samolotem Boeing 747 pochodzącym z Kataru, który – według urzędników – ma zostać przekształcony w nową wersję Air Force One, czyli samolot służący do transportu prezydenta USA.

„Sekretarz Obrony przejął Boeinga 747 od rządu Kataru zgodnie z obowiązującymi przepisami federalnymi” – poinformował Sean Parnell, rzecznik Pentagonu. „Departament zapewni, że samolot zostanie odpowiednio zabezpieczony i dostosowany do wymogów misji prezydenckiej”.

„Prezent” z Kataru?

Według wcześniejszych doniesień medialnych, samolot miał być podarunkiem od Kataru – efektem spotkania Prezydenta Donalda Trumpa z władzami tego kraju podczas jego wizyty na początku maja. Choć szczegóły transakcji nie zostały w pełni ujawnione, wiadomość o przyjęciu samolotu wywołała falę kontrowersji w Kongresie.

Krytyka i obawy o bezpieczeństwo

Część polityków, głównie z Partii Demokratycznej, wyraziła zaniepokojenie przyjęciem samolotu od obcego państwa — zwłaszcza w kontekście potencjalnego zagrożenia cyberbezpieczeństwa i ryzyka obcego nadzoru.

Air Force One to miejsce, gdzie odbywają się najbardziej poufne rozmowy w naszym rządzie. Przyjęcie samolotu od zagranicznego rządu rodzi poważne pytania o bezpieczeństwo i niezależność” – napisał na platformie X Kongresmen Jared Golden (D-Maine).

Demokraci przedstawili już kilka projektów ustaw, które miałyby zakazać wykorzystywania zagranicznych maszyn jako potencjalnych następców obecnego Air Force One. Mimo to, Republikanie, którzy kontrolują obecnie obie izby Kongresu, nie wykazali chęci do poparcia takich ograniczeń.

Air force one samolot prezydenta usa

Air force one

Przekształcenie samolotu? „To nie takie proste”

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji wojskowej sekretarz Sił Powietrznych Troy Meink przyznał, że każdy komercyjny samolot – niezależnie od pochodzenia – musi przejść gruntowne modyfikacje, aby mógł pełnić funkcję Air Force One.

„Aktualnie analizujemy, jakie zmiany będą potrzebne w tym konkretnym przypadku. Przekształcenie takiej maszyny to skomplikowany proces, który nie może być przyspieszany” – powiedział Meink, odpowiadając na pytanie Senator Tammy Duckworth (D-Illinois).

Duckworth wyraziła obawy, że wojskowi mogą ulec presji politycznej i próbować „iść na skróty”, by przyspieszyć gotowość nowego samolotu. Meink zapewnił senatorów, że nie planuje żadnych zmian w wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa i funkcjonalności nowej wersji Air Force One.

Osobisty gabinet prezydenta na pokładzie Air Force One (1990)

Osobisty gabinet prezydenta na pokładzie Air Force One (1990)

Boeing nadal spóźniony

Warto przypomnieć, że amerykański gigant lotniczy Boeing już wcześniej otrzymał kontrakt na produkcję nowego Air Force One. Jednak – jak ujawnił jeden z urzędników Sił Powietrznych 8 maja – firma ma już trzy lata opóźnienia, a zakończenie projektu planowane jest dopiero na 2027 rok.

Boeing, który jest także producentem obecnych samolotów prezydenckich z lat 90., nie odpowiedział na prośby o komentarz w sprawie katarskiej maszyny.

Prezydent Donald Trump na pokładzie Air Force One

Źródło: The Epoch Times
Foto: North Charleston, YouTube, istock/Tatsuya Nishizaki/
Czytaj dalej

News USA

Southwest Airlines wprowadza nowe zasady dotyczące ładowarek na pokładzie

Opublikowano

dnia

Autor:

ładowanie-telefonu-podroz-samolotem

Od 28 maja pasażerowie Southwest Airlines będą musieli stosować się do nowej, rygorystycznej polityki bezpieczeństwa dotyczącej przenośnych urządzeń ładujących i akumulatorów litowo-jonowych. Linia ogłosiła w środę, że wprowadza „pierwsze w branży” przepisy, mające na celu zapobieganie pożarom na pokładzie.

Podczas lotu używane power banki i inne przenośne ładowarki muszą znajdować się poza torbami i być widoczne dla załogi. Nie będzie można korzystać z urządzeń, które pozostają w bagażu podręcznym lub w schowku nad głową.

„Używanie przenośnych urządzeń ładujących przechowywanych w torbie lub schowku nad siedzeniem nie będzie już dozwolone” – poinformowała Southwest w oficjalnym komunikacie. „Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników to dla nas absolutny priorytet”.

Nowe zasady mają pomóc załodze szybko zidentyfikować i zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo – zwłaszcza w sytuacji przegrzania się akumulatora.

Dlaczego to ważne?

Akumulatory litowo-jonowe, stosowane m.in. w smartfonach, laptopach, tabletach i urządzeniach medycznych, mogą w rzadkich przypadkach ulec przegrzaniu i zapłonowi. Z danych Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) wynika, że tylko w tym roku doszło już do ponad 20 incydentów związanych z bateriami litowymi na pokładach samolotów – niektóre z nich zakończyły się pożarami.

FAA już wcześniej zakazała przewożenia zapasowych akumulatorów w bagażu rejestrowanym, ale Southwest idzie o krok dalej, wprowadzając nakaz trzymania aktywnych urządzeń zasilających w pełni na widoku załogi podczas lotu.

Globalny trend

Southwest nie jest jedyną linią, która zaostrza przepisy. Nowe regulacje dotyczące używania power banków wprowadziły niedawno również władze Hongkongu i Korei Południowej, a także niektóre linie lotnicze w Chinach, Tajlandii, Malezji i innych krajach Azji.

Według BBC, pożar, który wybuchł w styczniu na pokładzie samolotu Air Busan i doprowadził do ewakuacji pasażerów, miał zostać wywołany przez przenośną ładowarkę.

pasazerka-samolotu-z-laptopem

Co powinien zrobić pasażer?

  • Nie używaj power banków schowanych w torbie lub schowku.
  • Trzymaj urządzenia na widoku, jeśli z nich korzystasz.
  • Nie ładuj telefonów czy laptopów w schowkach nad głową.

Dzięki tej zmianie Southwest chce zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z bateriami litowymi i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na pokładzie.

Źródło: npr
Foto: istock/undrey/Debalina Ghosh/
Czytaj dalej

Zdrowie

Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować ryzyko zapalenia mięśnia sercowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nakazała firmom Pfizer, BioNTech oraz Moderna uaktualnienie ostrzeżeń dotyczących ich szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 — Comirnaty i Spikevax — o zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, szczególnie wśród młodych mężczyzn w wieku od 16 do 25 lat.

Decyzja Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA została podjęta w oparciu o najnowsze dane z systemów monitorujących bezpieczeństwo szczepień oraz wyniki badania opublikowanego w 2023 roku.

W liście z 17 kwietnia 2025 r. skierowanym do producentów, FDA nakazuje zmianę treści ulotek informacyjnych, by precyzyjniej oddać grupę wiekową najbardziej narażoną na działania niepożądane. Wcześniejsze wersje etykiet ostrzegały przed ryzykiem w przedziałach wiekowych:

  • 12–17 lat dla szczepionki Pfizera,
  • 18–24 lata dla szczepionki Moderny.

Obecnie ostrzeżenie dotyczy obu szczepionek i obejmuje mężczyzn w wieku 16–25 lat, ponieważ to w tej grupie odnotowano najwyższą szacowaną częstość występowania skutków ubocznych.

Ryzyko nadal rzadkie, ale zauważalne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA informuje, że:

  • ogólna częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego/osierdzia po szczepionkach z sezonu 2023–2024 wyniosła około 8 przypadków na milion dawek u osób poniżej 65. roku życia,
  • jednak u mężczyzn w wieku 16–25 lat wskaźnik ten wzrasta do 38 przypadków na milion dawek.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podkreślają, że przypadki te są nadal rzadkie, a większość ma łagodny przebieg i szybko ustępuje. Nie zaobserwowano także wzrostu ryzyka u osób w wieku 12–39 lat w ostatnich sezonach szczepień.

szczepionka na covid19

Kontekst polityczny i reakcje

Nowe wytyczne zostały opublikowane na stronie FDAtuż przed przesłuchaniem Senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kierowanej przez Republikanów. Tematem przesłuchania była próba bagatelizowania przez urzędników zdrowia publicznego ryzyka zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniach.

Wśród świadków był prawnik Aaron Siri, znany z bliskiej współpracy z Robertem F. Kennedym Jr., który wielokrotnie kwestionował bezpieczeństwo szczepionek.

Nie wiadomo jeszcze, czy Pfizer lub Moderna zamierzają odwołać się od decyzji. Mają na to 30 dni od daty otrzymania pisma. Firmy nie odniosły się na razie do żądań FDA.

szczepienia na covid19

Co mówią badania?

Badanie, na które powołuje się FDA, objęło osoby — głównie młodych mężczyzn — u których po szczepieniu pojawił się ból w klatce piersiowej oraz podwyższone poziomy troponiny, czyli markera uszkodzenia mięśnia sercowego.

Chociaż w większości przypadków przebieg kliniczny był łagodny, rezonanse magnetyczne wykazywały uszkodzenia serca, które ulegały poprawie w czasie.

FDA przyznaje jednak, że długoterminowe skutki zdrowotne szczepionek są nadal nieznane. Trwają badania mające na celu ustalenie, czy występują trwałe konsekwencje zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu.

 

Źródło: cbs
Foto: istock/Teka77/Prostock-Studio/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu