O tym mówimy
Przygotowania do polonijnej pielgrzymki idą pełną parą. Zobacz co specjalnego w tym roku przygotowali organizatorzy
Pielgrzymka Polonijna to nie tylko tysiące osób, którego każdego roku odwiedzają sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Pielgrzymka to także miesiące przygotowań i planowania za którymi stoi wiele osób. To oni czuwają nad tym, aby pielgrzymi mogli przejść trasę spokojnie i bezpiecznie
Goścmi w studio Radia Deon byli salwatorianin Łukasz Kleczka, kleryk Tomasz Powroźnik oraz Ula Michałowska. Jej firma Ulala Productions od kilku lat pracuje nad nowoczesną transmisją internetową, dzięki której pielgrzymkę można zobaczyć na całym świecie
„Jest to <livestream>, internetowa transmisja na żywo, przez którą będzie można oglądać naszą pielgrzymkę na całym świecie – na komputerze, na smartphonie, na tablecie. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową a tam odpowiedni przycisk umożliwi nam kontakt z całym światem. Link można znaleźć na stronie internetowej www.ulalapro.com (przycisk LIVE) oraz będzie on dostępny również na stronie internetowej www.polonijnapielgrzymka.com”
Nieformalna rodzina
Ula Michałowska jest jedną z twarzy pielgrzymki. Podobnie, jak wiele innych osób, które w pocie czoła pracują, aby mogła ona dojść do skutku. Wielu z pomocników od lat tworzy nieformalną rodzinę. Mówi o niej salwatorianin Łukasz Kleczka.
„Osoby, które tworzą ten trzon pielgrzymkowy, te wszystkie służby. Mamy kontakt ze sobą, staramy się ten kontakt podtrzymywać. Dwa razy do roku organizujemy spotkanie u nas w Merrillville, aby właśnie te relacja podtrzymywać i żeby każdy czuł się włączony w tą nieformalną rodzinę”.
O sile sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej mówi także kleryk Wyższego Seminarium im. biskupa Abramowicza w Chicago. Tomasz Powroźnik zachęca wszystkich, aby odwiedzali Merrilville nie tylko w czasie pielgrzymki
„Czegoś nam w życiu brakuje, nie wiemy w którą stronę iść. W Merrilville w czasie pielgrzymki i nawet po pielgrzymce, to ja tak apeluje do tych wszystkich ludzi, którzy czasami w sercu czują, że czegoś im brakuje, żeby przyjechać do Merrilville i zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. Tam naprawdę można odnaleźć siebie, można się tam skupić. Wokół jest piękny teren, drogi krzyżowe i czasami można usiąść, i pomedytować”.
Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Merrillville już ruszyły. Przyjmowane są one między innymi w księgarni Źródło, centrali Radia Maryja, Jezuicki Ośrodek Milenijny, Redyk Travel oraz Misji Ojców Cystersów na Górce.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News Chicago
Kobieta będzie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Ma bogate doświadczenie i odznaczenia
Nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago, będzie Regina Jurkowska. Pochodzi z Augustowa. Ma 52 lata. Wcześniej była konsulem w Australii, Urugwaju oraz Kolumbii. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku. Będzie drugą kobietą w historii, która poprowadzi chicagowską placówkę. Pierwszą była Paulina Kapuścińska. Dziś objęła stanowisko Konsula Generalnego RP w Los Angeles w Kalifornii.
Przed weekendem kandydatura Reginy Jurkowskiej na stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą. To był najważniejszy krok, aby zostać oficjalnie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Regina Jurkowska przyleci do Chicago i rozpocznie pracę.
Nowa Konsul Generalna RP w Chicago Regina Jurkowska z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polską dyplomacją związana jest od 26 lat. Pod tym względem jest najbardziej doświadczoną osobą, która obejmie to stanowisko w Chicago. Do tej pory Konsulami Generalnymi RP byli mało doświadczeni dyplomaci albo i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją karierę w dyplomacji.
Tymczasem Regina Jurkowska przez 5 lat była Konsulem Generalnym RP w Sydney w Australii, wcześniej prowadziła placówkę konsularną w Urugwaju. W latach 1999–2003 była Konsulem Generalnym w Montevideo. Ostatnio była kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Bogocie w Kolumbii, czyli także w Ameryce Południowej. Zanim wyjechała na pierwsza placówkę konsularną pracowała w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Studiów Politycznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
W 2012 roku za pracę w polskiej dyplomacji i na rzecz Polski otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a Krzyż Złoty otrzymała w 2022 roku. To wysokie polskie odznaczenie między innymi dla sprawnych polskich dyplomatów. Na Węgrzech w 2018 roku Regina Jurkowska otrzymała tamtejszy Złoty Krzyż Zasługi. W Warszawie pracując w Węgierskim Instytucie Kultury znacząco przyczyniła się do promocji węgierskiej kultury i zacieśnienia współpracy między naszymi narodami.
Regina Jurkowska ukończyła filologię węgierską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie na Węgrzech. Potem ukończyła, także studia podyplomowe w Polskiej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Ostatnim Konsulem Generalnym w Chicago był dr Paweł Zyzak, który po zmianie rządu w Polsce opuścił placówkę 30 czerwca. Przed nową konsul zadanie najważniejsze, czyli wzmocnienie relacji Polski z Polonią oraz sprawne zarządzanie administracyjne jedną z największych polskich placówek konsularnych na świecie. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku.
Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
źródło: informacja własna
zdjęcie: youtube
News Chicago
Bohaterska policjantka Joanna Tys uratowała życie tonącej 26-letniej dziewczynie, która cudem przeżyła!
Odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie Joanny Tys uratowały młodą kobietę. Z nadbrzeża Jeziora Michigan kilku chicagowskich policjantów dopingowało w akcji polską policjantkę. Nie wiadomo dlaczego rówieśniczka naszej policjantki wskoczyła do jeziora. Za uratowanie życia Joanna Tys z pewnością otrzyma specjalną nagrodę.
Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano. Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. 26-letnią dziewczynę Joanna Tys obserwowała od pewnego czasu.
Spacerowała ona wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan. Swoim zachowaniem przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę. Kiedy młoda kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć. Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joanne Tys.
Później z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.
Na popołudniowej czwartkowej konferencji prasowej Joanna Tys podziękowała swojej mamie Małgorzacie Tys za to, że nauczyła ją jeszcze jako dziecko pływać i dopingowała w późniejszych treningach na basenie.
Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.
Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.
Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.
źródło: informacja własna
foto: Radio Deon
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Zrób sobie przerwę. Psycholog Anna Węgierek o zaplanowanym i świadomym odpoczywaniu
Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. Odpoczywamy na wiele różnych sposobów. Styl wypoczynku zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju przeciążeń fizycznych lub psychicznych.
O tym, jak ważny w rozwoju mózgu człowieka jest wypoczynek, mówiła doktor psychologii klinicznej Anna Węgierek. Podkreślała, że każdy potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od codzienności
„Każdy z nas potrzebuje mieć wakacje i wolny czas. Potrzebujemy też zmienić otoczenie, ludzi, miejsce, a przede wszystkim to, co robimy na co dzień. Musimy wychodzić z codziennej monotonii. Zobaczenie czegoś nowego, inne emocje, i w związku z tym pojawiające się endorfiny, dają nam energię do działania”.
Każdy trochę inaczej rozumie termin „wypoczynek”. Jedni chcą wyjechać, inni zostają w domu. Według doktor psychologii nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby robić coś innego niż zwykle, bo jest to istotne dla rozwoju naszego mózgu
„Jest wielka grupa ludzi, którzy nie potrzebują nigdzie wyjeżdżać. Chcą oni zostać w domu i mieć totalny spokój. Cały czas trzeba jednak robić nowe rzeczy, bo wtedy nasza mózgowa bateria odzyskuje pełną energię. Pamiętajmy o tym, jak działa nasz mózg. Jeżeli mamy monotonię, nie czytamy nowej książki, nie oglądamy nowego filmu, nie śpiewamy, nie tańczymy, wtedy on się nie rozwija”.
Odpoczywać należy świadomie
Doktor Anna Węgierek mówi o tym, że odpoczywać należy świadomie, planując i wybierając to, co lubimy robić. Dotyczy to nie tylko wakacji, ale każdego codziennego dnia
„Każdego dnia, gdy przychodzimy z pracy i są z nami nasi najbliżsi, chowajmy telefon do torebki, wyłączmy telewizor. Uciekajmy od natłoku informacji. Miejmy jakąś własną barierę. Świadomie wybierajmy, jak chcemy spędzać czas. Świadomie, to znaczy wiedząc, jakie są tego konsekwencje. Planujmy też rzeczy na przyszłość i stawiajmy sobie nowe zadania, na przykład< jutro przeczytam nową książkę>”.
Wegierek Psychology Center, Inc
Telefon: 708 710 8819
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Nowa Rada Edukacji Chicago zaprzysiężona. Napięcia między Johnsonem i Martinezem rosną
-
News USA4 tygodnie temu
Huragan Helene spowodował szkody wysokości 53 mld USD w Karolinie Północnej
-
News USA4 tygodnie temu
Lekarze wzywają do promowania godnej opieki zdrowotnej dla kobiet w obliczu debat o aborcji