Połącz się z nami

Newsroom

Burmistrz Rahm Emanuel nie odpuszcza. Kolejne podwyżki podatków w Chicago. Tym razem za wodę

Opublikowano

dnia

Po tym jak mieszkańcy Chicago z trudem przełknęli podwyżkę podatków od nieruchomości, burmistrz Rahm Emanuel chce zwiększyć rachunki z wodę. W ciągu najbliższych czterech lat opłaty mają być wyższe o prawie 30 procent. Wszystko, aby załatać dziurę w świadczeniach dla miejskich pracowników.

To już drugi raz w ciągu ostatnich czterech lat, kiedy włodarz Chicago chce, aby właściciele nieruchomości płacili więcej za zużycie wody – „Na początku byłoby to 4,50 centów,a w każdym następnym roku (przez cztery lata) podatek wzrastałby o siedem procent” – powiedział burmistrz Emanuel.

$6.32

Obecnie właściciele domów w Chicago płacą 3,81 centów podatku za każde zużyte tysiąc galonów wody. Jak sprawnie wyliczyli dziennikarze podwyżka spowodowałaby wzrost opłaty do 6.32 centów w 2021 roku.

Nadwyżka miałaby zostać przeznaczone na świadczenia dla miejskich pracowników, gdyż pieniędzy w miejskiej kasie ma dla nich zabraknąć w 2025 roku.

REKLAMA REKLAMA

Dodajmy, że Chicago leży nieopodal jednego z największych zbiorników wody pitnej na świecie w postaci jeziora Michigan.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/ John Santore

News USA

Tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: Sprawdź jak możesz pomóc w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwają działania ratunkowe w Turcji i Syrii po śmiertelnym trzęsieniu ziemi, w którym ocenia się, że zginęło ponad 4000 osób. Organizacje humanitarne twierdzą, że najbliższe dni będą kluczowe dla akcji ratowniczych. Pilnie potrzebna jest nasza pomoc. Sprawdź co możesz zrobić mieszkając w Chicago.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Potwierdzono śmierć ponad 3700 osób, a tysiące budynków zostało całkowicie zniszczonych. Liczba ofiar będzie prawdopodobnie większa.

Deszcz i śnieg nadal utrudniają działania ratownicze, a wstrząsy wtórne stanowią również poważne zagrożenie dla ratowników.

Pochodzący z Turcji mieszkaniec Chicago Halil Demir prowadzi Zakat Foundation of America, globalną organizację humanitarną działającą lokalnie i stacjonującą w Turcji. Trzęsienie ziemi zniszczyło budynek, w którym pracują w Turcji, ratownicy korzystają z namiotu.

REKLAMA REKLAMA

„Pilnie potrzebujemy wody i żywności. Potrzebujemy zestawów higienicznych i mleka dla niemowląt i wiem, że potrzebujemy koców, ponieważ jest bardzo zimno i ludzie są na zewnątrz”– powiedział Demir.

Organizacja Demira ma nadzieję zebrać datki od mieszkańców Chicago w nadchodzących tygodniach. Halil miał polecieć do Turcji w poniedziałek wieczorem. Jego priorytetem jest ustalenie planu pomocy jak największej liczbie osób.

„Mamy nadzieję, że otworzymy centra, w których ludzie będą mogli zostawiać koce, wózki i rzeczy, które mogą pomóc” – powiedział Demir, ale zanim cała logistyka pomocy rzeczowej zostanie opracowana, najważniejsze jest wsparcie finansowe.

Wg Demira naprawienie skutków i traumy takiej katastrofy może zająć lata.

Turecko-Amerykański Sojusz Kulturalny współpracuje z tureckim konsulatem w Chicago, aby zebrać przedmioty potrzebne ofiarom trzęsienia ziemi.

Potrzebna jest odzież zimowa dla dorosłych i dzieci, namioty, śpiwory, generatory prądu, latarki, żywność dla niemowląt, pieluchy, środków czystości i higieny. Grupy przyjmują również datki pieniężne.

Według urzędników przekazane przedmioty powinny być fabrycznie nowe lub mało używane, w doskonałym stanie i czyste. Mieszkańcy mogą przynieść je w pudełku lub torbie, ale proszeni są o niezaklejanie paczek.

Przedmioty można zostawiać w Turkish American Cultural Alliance pod adresem 3845 N. Harlem Ave, Chicago, IL. 60634:

 • w dni powszednie 4.00PM – 7.00PM
 • w sobotę 12.00PM – 5:00PM
 • w niedzielę od 10:00AM do 4:00PM

Potrzebne rzeczy można również dostarczać do konsulatu tureckiego w Chicago – 455 N Cityfront Plaza Dr. Chicago, IL 60611, w dni powszednie od 9:00AM do 12:30PM, i od 1:30PM do 3:30PM.

 

Źródło: nbc, wttw
Foto: YouTube, wikipedia

 

Czytaj dalej

News USA

Ulga podatkowa na dzieci. Co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji?

Opublikowano

dnia

Autor:

Ten sezon podatkowy może wyglądać trochę inaczej dla niektórych podatników, szczególnie dla tych, którzy kwalifikują się do ulgi podatkowej na dzieci. W ubiegłym roku zwroty wzrosły z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku czeka nas kolejna zmiana. Co powinieneś wiedzieć?

Dla wielu rodzin ulga podatkowa na dziecko może mieć ogromny wpływ na twój zwrot.

Kto jest uprawniony do ulgi podatkowej na dziecko?

Ulga podatkowa na dziecko opiera się na szeregu czynników kwalifikujących, w tym na utrzymaniu osoby składającej wniosek i rocznym dochodzie.

Ci, którzy mają roczny dochód poniżej 200 000 USD indywidualnie lub 400 000 USD, jeśli składają wniosek wspólnie, będą uprawnieni do pełnej kwoty ulgi na każde kwalifikujące się dziecko.

REKLAMA REKLAMA

Osoby o wyższych dochodach mogą się kwalifikować do częściowego zwrotu.

Kiedy dziecko się kwalifikuje?

Zgodnie z Urzędem Skarbowym IRS, aby osoby składające wnioski kwalifikowały się do tej ulgi w roku podatkowym 2022, małoletni pozostające na ich utrzymaniu muszą:

 • Mieć mniej niż 17 lat na koniec roku
 • Być synem, córką, pasierbem, kwalifikującym się dzieckiem zastępczym, bratem, siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą lub potomkiem jednego z nich (na przykład wnukiem, siostrzenicą lub siostrzeńcem)
 • Zapewniać nie więcej niż połowę własnego wsparcia finansowego w ciągu roku
 • Mieszkać z osobą zgłaszającą od ponad pół roku
 • Być prawidłowo zgłoszonym jako osoba pozostająca na utrzymaniu na podstawie zeznania podatkowego składającego
 • Być obywatelem USA lub cudzoziemcem będącym rezydentem USA

Ile wynosi ulga?

Kwoty ulgi podatkowej na dziecko i ulgi na opiekę nad osobami na utrzymaniu zmieniają się, przy czym w obu przypadkach zmiany nastąpią w tym roku.

Rząd federalny wprowadził kilka ulg podatkowych, aby pomóc rodzinom borykającym się z pandemią koronawirusa w zeszłym roku, ale teraz te świadczenia wygasły. Rodziny składające wnioski otrzymają mniejszy zwrot w porównaniu z poprzednimi latami.

Kwota zwrotu powróciła do zasad sprzed pandemii i w tym roku będzie wynosiła 2000 USD na dziecko.

Jak ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko?

Możesz ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko, wprowadzając dane swoich dzieci i innych osób pozostających na utrzymaniu na formularzu 1040, amerykańskim zeznaniu podatkowym dla osób fizycznych, oraz załączając wypełniony wykaz 8812, ulgi dla kwalifikujących się dzieci i innych osób na utrzymaniu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed złożeniem zeznania podatkowego?

W przypadku osób, które składają wniosek o ulgę podatkową na dzieci, IRS zauważa, że mogą one również kwalifikować się do innych ulg podatkowych, w tym:

 • Ulgi na opiekę nad osobami zależnymi
 • Ulgi podatkowej od dochodów
 • Ulgi adopcyjne i programy pomocy adopcyjnej
 • Ulgi edukacyjne

O tym jak przygotować się do złożenia deklaracji podatkowej pisaliśmy 20 stycznia.

IRS spodziewa się, że w tym sezonie podatkowym zostanie złożonych ponad 168 milionów indywidualnych zeznań podatkowych. Dla większości podatników termin składania deklaracji upływa 18 kwietnia, podatnicy, którzy proszą o przedłużenie, będą mieli czas na złożenie deklaracji do 16 października.

Według Urzędu Skarbowego podatnicy rozliczający się drogą elektroniczną i korzystający z przelewu bezpośredniego powinni otrzymać zwrot w ciągu 21 dni roboczych, o ile nie wystąpią problemy ze zwrotem.

Podatnicy, którzy otrzymują zwroty, które obejmują ulgę podatkową Earned Income Tax Credit lub dodatkową ulgę podatkową na dzieci, nie mogą otrzymać zwrotu przed połową lutego ze względu na ustawę Protecting Americans From Tax Hikes Act z 2015 r., która zapewnia IRS dodatkowy czas na zapewnienie, że oszukańcze zwroty nie zostaną wydane.

Kierownictwo Urzędu Skarbowego twierdzi, że w tym roku podatnicy powinni spodziewać się płynniejszego sezonu składania zeznań. Urząd dodał ostatnio 5000 nowych i odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli obsługi klienta.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/designer491/ Ivan-balvan/ Maksim Shchur/ SeventyFour/ Drazen Zigic
Czytaj dalej

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

 • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
 • Być rezydentem miasta Chicago
 • Być zarejestrowanym do głosowania
 • Być obywatelem USA
 • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

 • $17 / godzinę
 • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
 • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu