Połącz się z nami

News Chicago

Czy nieudokumentowani imigranci znajdą poparcie w Sądzie Najwyższym. Rozpoczęła się zażarta dyskusja

Opublikowano

dnia

W stolicy Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się rozprawa szczególnie ważna dla imigrantów. USA kontra Teksas – sprawa dotyczy dekretu Baracka Obamy sprzed dwóch lat mającego zapewnić bezpieczeństwo 4 mln nielegalnych przybyszów, głównie z Meksyku i Amerki Łacińskiej.

Relacja Sławomira Sobczaka

Na podstawie pytań zadawanych przez poszczególnych sędziów można bezpiecznie powiedzieć, że 4 głosy są po stronie prezydenta. Sędziowie, którzy raczej na pewno opowiedzą się po stronie prezydenta uchodzą za liberalnych sędziów Sądu Najwyższego – są to Stephen G. Breyer, Ruth Bader Ginsburg, Elena Kagan and Sonia Sotomayor.

Ze strony sędziów uchodzących za konserwatywnych, najbardziej aktywnymi byli przewodniczący Sąd Najwyzszego John G. Roberts, Jr oraz sędziowie Samuel A. Alito, Jr oraz Anthony M. Kennedy. Sędzia Clarence Thomas, co jest w jego zwyczaju, nie odezwał się ani słowem.20160418T1458-0796-CNS-SCOTUS-ARGUMENTS-DACA-DAPA-2 (1)

Najważniejszą oraz najbardziej gorąco debatowaną kwestią było zagadnienie, czy stan Teksas ma w ogóle prawo pozywać administrację prezydenta w sądach federalnych. Jest to zagadnienie bardzo techniczne, ale odpowiedź na to pytanie może ukształtować amerykańską politykę na wiele lat.

Konstytucja USA pozwala składać pozwy w sądach federalnych tylko tym powodom, którzy mogą udokumentować konkretną szkodę (po angielsku nazywa się to ‘standing’). Nasuwa się zatem pytanie: jaką szkodę poniesie Teksas, jeśli wejdzie w życie dekret wykonawczy Obamy? Teksas twierdzi, że stan poniesie znaczne koszty związane z …… wydawaniem praw jazdy dla imigrantów objętych dekretem Obamy. Jak widać argument dość kreatywny, ale jak do tej pory skuteczny (sądy poniżej instancji uznały ten argument za wystarczający).

Legalnie, nielegalnie

Jeżeli choć jeden z konserwatywnych sędziów uzna, że Teksas nie poniesie żadnej konkretnej szkody w związku z dekretem Obamy, wtedy cały dekret wejdzie natychmiast w życie, ponieważ Teksas nie miałby w ogóle prawa pozwać prezydenta. Duża nadzieja leży w przewodniczącym Sądu Najwyższego, który zadawał bardzo dużo pytań w tej kwestii. Drugim sędzią, który również miał wiele pytań w tej kwestii był sędzia Samuel A. Alito.

Wbrew pozorom, konserwatywni sędziowie, którzy nie zgadzają się z dekretem Obamy, wciąż mogą opowiedzieć się przeciwko Teksasowi, ponieważ zgoda na taki pozew oznaczać będzie, że w przyszłości poszczególne stany będą mogły paraliżować poczynania prezydenta z czysto politycznych celów używając do tego sądów federalnych.

Decyzja spodziewana jest do końca czerwca tego roku.

Mecenas Marcin Muszyński

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Tyler Orsburn

News Chicago

Co dalej z Lori Lightfoot? Była burmistrz Chicago będzie wykładała na Uniwersytecie Harvarda

Opublikowano

dnia

Autor:

Była burmistrz Chicago ogłosiła swoje kolejne przedsięwzięcie po odejściu ze swojego stanowiska w zeszłym miesiącu. Lori Lightfoot będzie wykładała na Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Lori Lightfoot została mianowana starszym członkiem kadry kierowniczej w Harvard T.H. Chan School of Public Health na nadchodzący semestr jesienny. Poprowadzi na uczelni kurs skupiający się na tym, jak przeprowadziła Chicago przez pandemię COVID-19.

„Zawsze uwielbiałam uczyć, a możliwość powrotu do tego jest czymś, z czego naprawdę się cieszę” powiedziała Lightfoot w oświadczeniu.

Była burmistrz Chicago uważa, że wiele się nauczyła w czasie pandemii i chce podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zarządzania sprawami publicznymi miasta w tym okresie.

Kurs będzie dotyczył decyzji dotyczących porządku publicznego, które podjęła, a które nakreśliły drogę przejścia Chicago przez pandemię. Lightfoot ma doświadczenie w edukacji, wykłada prawo na Northwestern University i University of Chicago.

Dwóch innych byłych burmistrzów dużych miast przyjęło stypendium na Harvardzie, w tym burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio i była burmistrz Bostonu Kim Janey.

Ostatnim dniem urzędowania Lori Lightfoot jako burmistrz Chicago był 15 maja, po nieudanej próbie reelekcji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Zamień się w Barbie i weź swojego Kena do nowej restauracji w Chicago: Malibu Barbie Cafe

Opublikowano

dnia

Autor:

The Malibu Barbie Cafe: nowe, ekskluzywne doświadczenie kulinarne Bucket Listers rusza w Chicago. Inspirowana kultową lalką Barbie kawiarnia zawita do Wietrznego Miasta 7 czerwca, by przenosić swoich gości do Malibu w Kalifornii z lat 70-tych XX wieku. Lokal będzie działał do 15 września.

Kawiarnia pełna optymistycznych kolorów Barbie, wyluzowanych plażowych motywów i mnóstwem elementów stylu retro pozwoli rozkoszować się klimatem legendarnego Malibu.

The Malibu Barbie Cafe zapewni możliwość robienia sobie zdjęć o tematyce Barbie a jej menu zostało stworzone z myślą o wszystkich gustach i preferencjach i zawiera wyśmienitą gamę klasyków. Są to m.in. naleśniki Pacific Paradise, sałatka Wedge West Coast Wave i kanapka klubowa California Dreamin’.

Będzie to restauracja typu fast-casual, kładąca nacisk na przyjazną kuchnię, pyszne desery i różnorodne drinki. Oferta zawiera również ekskluzywne gadżety.

Organizatorzy uważają, że to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie będzie idealne do tworzenia wspomnień z najlepszymi przyjaciółmi, dziećmi, rodziną, czy spotkań zakochanych.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób w każdym wieku a lokal oferuje także dodatkowo płatny tor do jazdy na rolkach. Jazda jest dozwolona dla dzieci od 5 lat i będących pod opieką osoby dorosłej. Korzystanie z toru jest możliwe jedynie w zarezerwowanym czasie.

The Malibu Barbie Cafe będzie otwarte w Chicago Loop od 7 czerwca do 15 września 2023 r.

Ceny zaczynają się od 35 USD dla dzieci i 50 USD dla dorosłych (Każdy zakup biletu obejmuje zarezerwowane miejsce, gwarantowany czas na posiłek oraz wybór przystawki i dodatku).

Film „Barbie” wchodzi do kin 21 lipca.

Źródło: bucketlisters
Foto: FB, The Malibu Barbie Cafe
Czytaj dalej

News Chicago

Dzieci w Aurorze dostają darmowe posiłki przez całe lato. Program rusza dzisiaj

Opublikowano

dnia

Autor:

Bank Żywności Północnego Illinois będzie oferował bezpłatne, pożywne posiłki dla dzieci w czterech parkach Aurora od poniedziałku 5 czerwca do piątku 11 sierpnia.

Posiłki będą dostępne w następujących lokalizacjach i godzinach:

  • Plac zabaw Garfield Park, 350 N. Sheffer Road, od 11:00AM do 12:00PM
  • Centrum dla odwiedzających Phillips Park, 1000 Ray Moses Drive, od 11:00AM do 12:00PM
  • McCarty Park, 350 E. Galena Blvd., od 12:30PM do 1:30PM
  • Plum Park, Plum Street 337, od 12:30PM do 1:30PM

Posiłki są bezpłatne dla dzieci do 18. roku życia. Nie jest wymagana rejestracja ani identyfikacja.

Posiłki w dni powszednie należy spożywać na miejscu. Sobotnie i niedzielne obiady zabierane będą do domu wraz z owocami i warzywami i będą wydawane w piątki.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Zurijeta
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu