Połącz się z nami

Zdrowie

Groźne fosforany w produktach spożywczych. Dzieci mogą być zagrożone nawet autyzmem

Opublikowano

dnia

Amerykańska agencja kontroli leków i żywności ostrzega przed fosforanami w kupowanych produktach spożywczych.

Fosforany dodawane są dla wzmocnienia smaku i przedłużenia żywotności żywności. Oficjalnie uznawane są za bezpieczny składnik pożywienia.

Relacja Emilii Sadaj

Niestety producenci nie zamieszczają na opakowaniach produktów informacji o ilości dodanego fosforanu, a to właśnie jego nadmiar bywa bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Z badań wynika, że co trzeci Amerykanin spożywa 200 procent zalecanej dawki. Nadmiar fosforanów w organizmie prowadzi do chorób układu krążenia, nerek i osteoporozy. U dzieci wywołuje nadpobudliwość a nawet autyzm.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com, portal.abczdrowie.pl
Foto: U.S. Department of agriculture

 

News USA

Nie ma jak mleko mamy. Karmienie piersią pomaga dzieciom w szkolnej nauce

Opublikowano

dnia

Autor:

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Archives of Disease in Childhood naukowcy z University of Oxford przebadali około 5000 dzieci urodzonych w latach 2000-2002, mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dzieci obserwowano kilkakrotnie do 22 roku życia. Otrzymane dane wykazały związek między karmieniem piersią a wynikami edukacyjnymi dzieci.

Matki badanych dzieci zostały zapytano, jak długo karmiły piersią. Następnie dzieci podzielono na trzy grupy w zależności od tego, jak długo były karmione piersią: wcale, kilka miesięcy, rok lub dłużej. Naukowcy porównali następnie oceny z egzaminów tych dzieci w wieku 16 lat.

Naukowcy, którzy starali się poznać ogólny wpływ karmienia piersią na wyniki w nauce, odkryli, że dłuższe karmienie piersią wiązało się z lepszymi wynikami edukacyjnymi.

W porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią, te, które były karmione piersią dłużej, uzyskały wyższy wynik z języka angielskiego i matematyki.

Zasadniczo dłuższe karmienie piersią wiązało się z niewielkim wzrostem wyników w nauce, co nie było zaskakujące dla głównej badaczki, Reneé Pereyra-Elía, ponieważ zespół spodziewał się stosunkowo niedużej różnicy w wynikach.

Naukowcy zauważyli jednak, że w porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią, dzieci karmione mlekiem matki przez dłuższy czas, radziły sobie nieco lepiej na egzaminach, nawet po uwzględnieniu różnic w wykształceniu i zawodzie rodziców, a także zdolności poznawczych matki.

Dzieci, które były karmione piersią przez co najmniej 12 miesięcy, miały o 39% większe prawdopodobieństwo, że zdadzą egzaminy z matematyki i języka angielskiego, a prawdopodobieństwo, że nie zdadzą egzaminu z języka angielskiego, było o 25% mniejsze.

Jeśli to możliwe, należy zachęcać kobiety do karmienia piersią

Zespół badaczy zaznaczył, że jego odkrycia pokazują jedynie korelację między karmieniem piersią a wynikami testów, a nie związek przyczynowo – skutkowy.

Chociaż naukowcy starali się kontrolować wiele czynników, które mogą wpływać na ich wyniki, takich jak chociażby zdolności poznawcze matki, nie byli w stanie wyjaśnić wszystkiego w badaniu. Ponadto dzieci dłużej karmione piersią częściej miały starsze i lepiej wykształcone matki z wyższej klasy społecznej.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) obecnie zaleca wyłączne karmienie piersią przez około pierwsze sześć miesięcy po urodzeniu, ponieważ udowodniono, że karmienie piersią chroni dziecko przed chorobami. Inne badania również powiązały karmienie piersią z wyższymi wynikami IQ u dzieci.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/nicoletaionescu/ Nestea06
Czytaj dalej

News USA

Neuralink Elon Muska może już wszczepiać czipy do ludzkich mózgów

Opublikowano

dnia

Autor:

Neuralink, firma Elona Muska, ogłosiła w czwartek, że otrzymała zgodę od Food and Drug Administration (FDA) na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego na ludziach. Celem przedsiębiorstwa, które wykonało już testy na małpach, jest pomoc osobom z problemami neurologicznymi.

Musk jest współzałożycielem Neuralink, firmy neurotechnologicznej pracującej nad opracowaniem implantów mózgowych, które pewnego dnia mogłyby pomóc np. sparaliżowanym ludziom w powrocie do sprawności ruchowej, a także w innych problemach neurologicznych.

Starania o zgodę Agencji Żywności i leków FDA rozpoczęły się w 2019 roku, ale na początku 2022 roku aplikacja Neuralink została odrzucona i od tego czasu firma pracowała nad obawami wyrażonymi przez FDA, które dotyczączyły bezpieczeństwa implantu.

Uzyskana ostatecznie zgoda jest wynikiem niesamowitej pracy zespołu Neuralink w ścisłej współpracy z FDA i stanowi ważny pierwszy krok, który pewnego dnia pozwoli naszej technologii pomóc wielu ludziom – czytamy w czwartkowym tweecie firmy Neuralink.

Firma dodała w swoim oświadczeniu, że nie otworzyła jeszcze rekrutacji chętnych pacjentów do badania klinicznego, choć informacje o przyjęciu osób zostaną ogłoszone wkrótce.

Musk uruchomił Neuralink w 2016 roku w celu opracowania chipa, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić osobom z paraliżem odzyskanie funkcji motorycznych.

Technologia, jeśli się powiedzie, połączy sztuczną inteligencję z ludzkimi możliwościami za pomocą chipa wszczepionego do mózgu. Musk ma nadzieję, że nowa procedura pomoże w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera.

Neuralink prowadził już badania nad małpami. Rok temu firma potwierdziła jednak, że aż 21% małp w laboratorium, którym wszczepiono czipy padła z powodu problemów z implantami mózgu.

Organizacja non-profit Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM), zajmująca się prawami zwierząt, złożyła skargę na Neuralink za rzekome przeprowadzanie „inwazyjnych i śmiertelnych eksperymentów na mózgu” na 23 małpach z gatunku Rhesus macaques (makakach królewskich).

Firma przyznała, że owszem – dokonała eutanazji kilku małp z powodu eksperymentów na mózgu. We wpisie dodano, że „znaczna liczba” tych eutanazji była spowodowana usterkami i infekcjami związanymi z implantami mózgu.

 

Źródło: foxbusiness, forsal
Foto: Neuralink
Czytaj dalej

News USA

Precyzyjne odżywianie, czyli dla każdego co innego do jedzenia by być zdrowym

Opublikowano

dnia

Autor:

Istnieje wiele uniwersalnych porad żywieniowych, ale także coraz więcej dowodów na to, że ludzie różnie reagują na jedzenie, biorąc pod uwagę różnice w biologii, stylu życia i mikrobiomie jelitowym. National Institutes of Health zgłębia indywidualne reakcje poprzez badanie Nutrition for Precision Health. W zeszłym tygodniu naukowcy rozpoczęli rejestrację uczestników do udziału w programie w 14 ośrodkach w całych Stanach Zjednoczonych.

Program jest częścią inicjatywy badawczej All of Us, której celem jest wykorzystanie danych pochodzących od miliona uczestników, aby zrozumieć, w jaki sposób różnice w naszej biologii, stylu życia i środowiska mogą wpływać na nasze zdrowie.

Holly Nicastro z NIH Office of Nutrition Research mówi, że celem badań nad precyzyjnym odżywianiem (Nutrition for Precision Health study) jest pomoc w opracowaniu schematów dostosowanych do potrzeb ludzi. W badaniu zostanie wykorzystana sztuczna inteligencję, aby opracować algorytmy, które będą w stanie przewidzieć, jak ludzie zareagują na dany pokarm lub wzorzec żywieniowy.

Badanie weźmie pod uwagę genetykę danej osoby, drobnoustroje jelitowe i inne czynniki stylu życia, środowiskowe i społeczne, aby pomóc każdej osobie opracować zalecenia żywieniowe, które poprawią ogólny stan jej zdrowia.

Jedno z opublikowanych wcześniej badań naukowych wykazało, że nawet gdy ludzie jedzą identyczne posiłki, ich poziomy trójglicerydów, glukozy i insuliny mogą się różnić.

W ramach planowanego badania niektórzy uczestnicy będą mieszkać w jednym obiekcie przez dwa tygodnie, podczas których będą przechodzić przez trzy różne rodzaje diet.

Naukowcy zmierzą ich masę ciała i parametry życiowe, w tym ciśnienie krwi. Pobrane zostaną próbki krwi, moczu, śliny i kału, a naukowcy ocenią mikrobiom jelitowy. Ciągłe monitory glukozy mogą śledzić zmiany poziomu cukru we krwi.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA każdego roku ponad milion Amerykanów umiera z powodu chorób związanych z dietą, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i niektóre rodzaje raka. A ludzie żyjący na niższym poziomie społeczno-ekonomicznym są nieproporcjonalnie bardziej dotknięci chorobami przewlekłymi związanymi z dietą.

Ruch mający na celu włączenie żywności i żywienia do opieki zdrowotnej, obecnie prężnie się rozwija.

„Precyzyjne odżywianie” idzie o krok dalej, a NIH przewiduje, że do 2030 roku stanie się ono podstawą opieki medycznej. Szacuje się, że badanie finansowane przez podatników będzie kosztować około 170 milionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Chinnapong/ Artfully79
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu