Połącz się z nami

News USA

Hillary Clinton czy Donald Trump. Media prześcigają się w sondażach. Atmosfera wyborów coraz gorętsza

Opublikowano

dnia

Populizm Donalda Trumpa triumfuje, tymczasem wszystkie badania wskazują, iż nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie … Hillary Clinton. W razie starcia miliardera z byłą sekretarz stanu, ta ostatnia wygra pięcioma procentami głosów – twierdzi Huffington Post. Z kolei sondaż Realclearpolitics.com wskazał na wygraną byłej Pierwszej Damy z przewagą 3 proc.

Relacja Sławka Sobczaka

Waszyngtońscy eksperci są zgodni – tylko wycofanie się Teda Cruza lub Marco Rubio z prezydenckiego wyścigu pozwoli któremuś z nich na nawiązanie walki z Trumpem, ale na to się nie zanosi. Amerykanie w dniu wyborów zachowują się o wiele bardziej rozsądnie niż w czasie kampani – to nadzieja dla nielubiących nowojorskiego krzykacza, a tych jest wśród konserwatystów ok. 60 proc.

Trump odpowiedział agresywnie na oskarżenie byłego gubernatota Massachusetts Mitta Romneya, twierdzącego, iż w zeznaniach podatkowych krezusa może być prawdziwa „bomba”. – Mitt Romney, który tak sromotnie przegrał wygrane wybory, z którego własne zeznanie podatkowe robi głupka, teraz gra twardziela – słowa Trumpa właściwie już Ameryki nie dziwią. Dziś kolejna debata telewizyjna republikanów, emocje rosną  jak w filmie Hitchcocka.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/ DonkeyHotey

News USA

Eksplozja w klinice leczenia niepłodności w Palm Springs to umyślny akt terroryzmu

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę o godzinie 11:00 rano potężna eksplozja wstrząsnęła kliniką leczenia niepłodności w ekskluzywnym Palm Springs w Kalifornii. W wyniku wybuchu jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Według FBI, które prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia, był to umyślny akt terroryzmu, a ofiarą śmiertelną jest zamachowiec.

Szef biura FBI w Los Angeles, Akil Davis, potwierdził, że eksplozja była celowym działaniem, lecz odmówił ujawnienia, co doprowadziło śledczych do takiego wniosku. Zaznaczył, że władze nie poszukują obecnie żadnych podejrzanych, ale badają również możliwość, że eksplozja została transmitowana na żywo, choć szczegóły nie zostały jeszcze potwierdzone.

Ładunek wybuchowy był prawdopodobnie umieszczony w samochodzie. Na miejsce skierowano licznych specjalistów, w tym technicznych ekspertów ds. materiałów wybuchowych, a także zespoły FBI, ATF (Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych) oraz lokalne służby.

Władze uważają, że zmarły znaleziony na miejscu wybuchu to 25-letni Guy Edward Bartkus z Twentynine Palms. Uważają, że mężczyzna celowo popełnił samobójstwo w wyniku wybuchu.

Klinika zniszczona, laboratorium oszczędzone

Wybuch poważnie uszkodził budynek, w którym mieści się klinika American Reproductive Centers. Jej właściciel, dr Maher Abdallah, poinformował, że żaden z pracowników nie ucierpiał, a najważniejsze części placówki – laboratorium in vitro oraz przechowywane zarodki – pozostały nienaruszone.

Całe szczęście, w dniu ataku klinika nie przyjmowała pacjentów.

Z relacji świadków i nagrań wideo wynika, że wybuch był bardzo silny. Dach budynku został zawalony, a gruz i fragmenty konstrukcji rozrzucone były na cztery pasy ruchu po drugiej stronie ulicy. Na tyłach budynku widoczny był spalony samochód, który był źródłem eksplozji.

Guy Edward Bartkus

Palm Springs w szoku

Eksplozja miała miejsce w okolicy North Indian Canyon Drive i East Tachevah Drive, znanej z kurortów, restauracji i butików. Władze miasta wezwały mieszkańców do unikania tego rejonu.

Szef policji Palm Springs, Andy Mills, potwierdził, że eksplozja była „celowym aktem przemocy”, a kilka budynków w okolicy zostało uszkodzonych.

Głos w sprawie zabrała również była Prokurator Generalna Pam Bondi, która wydała oświadczenie: „Powiem jasno: administracja Trumpa rozumie, że kobiety i matki są sercem Ameryki. Przemoc wobec kliniki leczenia niepłodności jest niewybaczalna”.

Źródło: AP, abc7
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News USA

Przełom w sprawie poszukiwanej od 8 lat Polki – aresztowany został jej mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

NBC10 Filadelfia podaje, że uzyskało dokumenty sądowe, z których wynika, że aresztowany został mąż Polki, której zaginięcie zgłosił on sam w kwietniu 2017 roku.

60-letni Allen Gould, został aresztowany i oskarżony o morderstwo, zabójstwo kryminalne, znęcanie się nad zwłokami, fałszywe raporty, fałszowanie dokumentów, manipulowanie dowodami rzeczowymi i inne przestępstwa.

Według dokumentów sądowych, na które powołuje się stacja, Gould zgłosił zaginięcie Maciejewskiej 12 kwietnia 2017 r. Powiedział funkcjonariuszom, że widział ją dwa dni wcześniej, gdy wychodziła do pracy. Anna mieszkała w miejscowości Malvern w stanie Pennsylwania. Jechać miała do pracy, w kierunku West Chester.

Jak podaje NBC 10, z oświadczenia wynika, że gdy śledczy próbowali ustalić, co stało się z kobietą, odkryli, że jej życie „nagle się zatrzymało” 29 marca 2017 r. Ta nagła zmiana w jej zachowaniu doprowadziła śledczych do przekonania, że ​​nie zaginęła, ale została zamordowana. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pomimo lat poszukiwań.

Jak podaje stacja, powołując się na dokumenty sądowe, Gould jest oskarżony na zwlekanie ze zgłoszeniem tego, co się stało, niszczenie dowodów i pozbycie się ciała Maciejewskiej. Gould jest również oskarżony o udawanie Maciejewskiej poprzez używanie jej urządzeń elektronicznych do komunikowania się z rodziną i współpracownikami.

Gould pozostaje w więzieniu hrabstwa Chester bez możliwości wyjścia za kaucją. Jak podaje NBC 10, jego prawnik, Evan Kelly, wydał oświadczenie w imieniu swojego klienta w środę: “Po latach insynuacji pan Gould z niecierpliwością czeka na okazję, by oczyścić swoje imię w sądzie.”

O sprawie w Radio RAMPA informowaliśmy w kwietniu 2017 roku, kiedy trwała akcja szukania Pani Maciejewskiej.

Poszukiwana Anna Maciejewska – Polka zaginęła w Pennsylwanii 10 kwietnia

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Czytaj dalej

News USA

Meksykański żaglowiec Cuauhtémoc uderzył w Most Brookliński w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, podczas promocyjnego rejsu po East River, meksykański żaglowiec ARM Cuauhtémoc uderzył masztem w przęsło Mostu Brooklińskiego, powodując poważne uszkodzenia części konstrukcji statku i zakłócenia w ruchu na moście. Do incydentu doszło w godzinach wieczornych, a moment kolizji został zarejestrowany przez wielu świadków.

Dramatyczne ujęcia z miejsca zdarzenia

Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać, jak trzy maszty statku pękają i częściowo się przewracają, uderzając o dolną część mostu. W chwili zderzenia przez most przejeżdżały dziesiątki pojazdów, a piesi korzystali z chodnika – jednej z głównych atrakcji turystycznych Nowego Jorku.

Po kolizji Cuauhtémoc utracił sterowność i dryfował w kierunku brzegu, a gapie na nabrzeżu byli widziani, jak w panice oddalają się od linii wody.

Reakcja służb i stan załogi

Nowojorska straż pożarna potwierdziła, że na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe. W chwili kolizji na pokładzie statku znajdowało się 277 osób. Wypadek spowodował śmierć dwóch członków załogi a 22 osoby zostały ranne, w tym połowa z nich jest w stanie krytycznym.

Meksykańska Marynarka Wojenna poinformowała w oficjalnym komunikacie opublikowanym na platformie X, że statek Cuauhtémoc został uszkodzony na skutek uderzenia, co uniemożliwiło mu dalszą żeglugę. Obecnie trwa ocena stanu technicznego jednostki oraz sytuacji załogi.

Błąd załogi?

Przed wypadkiem statek był zacumowany przy Pier 17 na Manhattanie, tuż przy Moście Brooklińskim.

W sobotnią noc miał skierować się na południe i wypłynąć z portu w Nowym Jorku, zatrzymując się na nabrzeżu Brooklynu, aby zatankować przed wyruszeniem w kierunku Islandii. Zamiast tego, około 8:30PM, Cuauhtémoc najwyraźniej płynął w złym kierunku, powiedział rzecznik miejskiego Biura Zarządzania Kryzysowego.

O statku Cuauhtémoc

Cuauhtémoc to żaglowiec szkoleniowy należący do Meksykańskiej Marynarki Wojennej. Ma 297 stóp długości (ok. 90 metrów) i 40 stóp szerokości (ok. 12 metrów). Po raz pierwszy wypłynął w 1982 roku i od tamtej pory służy jako jednostka szkoleniowa dla kadetów akademii marynarki.

W tegorocznej trasie, która rozpoczęła się 6 kwietnia w Acapulco, na pokładzie znajdowało się 277 osób. W ciągu ponad 8 miesięcy Cuauhtémoc miał odwiedzić 22 porty w 15 krajach, w tym Nowy Jork, Reykjavik, Bordeaux, Hawanę, Cozumel czy Aberdeen.

Cała podróż miała trwać 254 dni, z czego 170 dni na morzu i 84 w portach.

Most Brookliński – ikona Nowego Jorku

Zbudowany w 1883 roku Most Brookliński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Jego główne przęsło ma długość prawie 1600 stóp (ok. 490 metrów) i jest podtrzymywane przez dwie imponujące kamienne wieże. Codziennie przejeżdża przez niego ponad 100 tysięcy pojazdów oraz przechodzi około 32 tysiące pieszych.


Władze lokalne i meksykańska marynarka prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn incydentu. Niewykluczone, że konieczna będzie tymczasowa modyfikacja trasy rejsu Cuauhtémoca, a także ocena bezpieczeństwa żeglugi pod mostem w świetle nowych okoliczności.

Źródło: AP, New York Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu