Połącz się z nami

Kościół

Czy Światowy Kongres Rodziny w Stanach Zjednoczonych był tak duży jak w Warszawie?

Opublikowano

dnia

Światowy Kongres Rodzin (WCF) to wspólna inicjatywa liderów organizacji prorodzinnych z ponad 60. krajów. W tym roku po raz pierwszy odbywa się on w Stanach Zjednoczonych w dniach od 27 – 30 października. Inicjatorem tych spotkań jest Amerykanin prof. Allan Carlson, prezydent Howard Center. Kolejne kongresy odbywały się w różnych krajach: w Szwajcarii, Meksyku, Polsce, Holandii, Hiszpanii, Australii. Wiele osób pamięta kongres w Warszawie w 2007 roku, który zgromadził ponad 4 tys. osób z 64 krajów.

Tegoroczny kongres w USA to już dziewiąta konferencja tego typu. Wokół promocji naturalnej rodziny skupia on przedstawicieli świata nauki, polityków, liderów licznych organizacji prorodzinnych i pro-life oraz przywódców religijnych różnych wyznań z ponad 60. krajów. Wspólne działanie ukazuje olbrzymią potęgę środowisk prorodzinnych, które pomimo swojej różnorodności potrafią się połączyć i działać razem w obronie małżeństwa i rodziny. Kongresy ukazują tak wielką siłę ruchów prorodzinnych w odniesieniu globalnym, że przyciągają coraz większe zainteresowanie mediów, również tych mało życzliwych.

Wspólnie i ekumenicznie

Są tutaj obecni przedstawiciele wszystkich wielkich wyznań. Wśród organizatorów i uczestników kongresu nie brakuje także katolików. Ks. dr Jarosław Szymczak z Instytutu Rodziny UKSW w Łomiankach od wielu lat pełni funkcję oficjalnego kapelana kongresu dla katolickich uczestników i jest bardzo lubiany. Każdego dnia w czasie trwania kongresu jest odprawiana Msza św. w specjalnie przygotowanej przez organizatorów kaplicy. Uczestniczy w niej duża grupa osób, co potwierdza, że katolicy są bardzo aktywni w dziedzinie ochrony rodziny i życia również na płaszczyźnie międzynarodowej. Ich wkład w Światowe Kongresy Rodziny jest znaczący.

W obronie życia

Liczne wystąpienia znanych wykładowców oraz liderów ruchów prorodzinnych były przeplatane sesjami dyskusyjnymi, podczas których prelegenci podejmowali dyskusję, stymulowaną przez prowadzącego. Pierwszy dzień kongresu w dużej mierze był poświęcony zagadnieniom obrony ludzkiego życia, co obrazuje sytuację wielkiej batalii w USA. Ameryka nadal przeżywa wielki skandal po ujawnieniu praktyk Planned Parenthood, który prowadził handel organami dzieci z późnych aborcji, nawet w 7 – 9 miesiącu ciąży, z których wiele rodziło się żywe i było bestialsko zabijane, a ich ciała sprzedawano w celu wykorzystania do eksperymentów medycznych lub transplantacji. W niektórych stanach udało się już pozbawić te placówki federalnego i lokalnego finansowania. Batalia jest w toku, gdyż wiele osób dostrzegło okrutną prawdę, czym w rzeczywistości jest przemysł aborcyjny.

Nauka i aktywność społeczna

Nie sposób przedstawić tutaj nawet cząstki niezwykle ciekawej i bardzo obszernej tematyki, poruszanej na tym kongresie. Omawiano zarówno najnowsze badania naukowe, jak efektywną aktywność organizacji społecznych i ich programy. Występowali także przedstawiciele Human Life International.

Polska była reprezentowana

Polskę reprezentowali Ewa i Lech Kowalewscy. Brali oni udział w dyskusjach panelowych, mieli możliwość przedstawienia swoich wykładów, które dotyczyły narzucania prawa wymuszającego promocję ideologii gender przez struktury Unii Europejskiej oraz Radę Europy, a także na temat wychowania prorodzinnego oraz zagrożenia współczesnej rodziny stylem życia opartym na niszczeniu płodności. Lech Kowalewski prowadził także jedną z sesji plenarnych.

Bardzo wzruszającym momentem była parada flag narodowych. Oczywiście biało czerwona znalazła miejsce na głównym podium dla przypomnienia kongresu w Warszawie.

Gdzie będzie kolejny kongres?

Chętnych do zorganizowania kolejnych kongresów nie brakuje. Decyzję, kto będzie organizował kolejny kongres, podejmie Rada WCF na zakończenie bieżącego spotkania. Jubileuszowy X Światowy Kongres Rodziny najprawdopodobniej odbędzie się w Tbilisi w Gruzji 17 maja 2016. W kolejnym roku kongres ma się odbyć w Portugalii.

Źródło: KAI
Foto: CNS/Karen Callaway, Catholic New World

Kościół

Papież Franciszek potępia działania przeciwko migrantom jako „ciężki grzech”

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek po raz kolejny odniósł się do kontrowersyjnego tematu polityki imigracyjnej, potępiając tych, „którzy systematycznie podejmują wszelkie środki, by odpędzić migrantów”. Zaznaczył, że „działanie takie, gdy jest świadome i celowe, stanowi ciężki grzech”. O trudnych decyzjach dotyczących migrantów, przed którymi stoją także Stany Zjednoczone, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ojciec Święty wielokrotnie zabierał głos w sprawie losu milionów migrantów na całym świecie. Choć jego najnowsze wypowiedzi dotyczyły głównie sytuacji migrantów na Morzu Śródziemnym, wywołały kontrowersje również w Stanach Zjednoczonych, szczególnie ze względu na ich ostrą treść i kontekst – w trakcie trwającej kampanii wyborczej, gdzie kwestia migracji jest jednym z kluczowych tematów.

Papież Franciszek powiedział: „Możemy zgodzić się co do jednego: migranci nie powinni znajdować się ani na tych morzach, ani na tych śmiercionośnych pustyniach”. Priorytetem powinno być więc stworzenie legalnych dróg dla migrantów chcących wjechać do kraju.

Andrew Arthur, były sędzia imigracyjny i ekspert w Centrum Studiów Imigracyjnych, podkreślił: „Kluczowe w słowach papieża jest to, że musimy stworzyć legalne ścieżki, aby ludzie nie musieli podejmować tych niebezpiecznych podróży”. Jednak co do sposobu realizacji tego celu zdania są podzielone. Arthur uważa, że otwarcie granic dla wszystkich nie jest rozwiązaniem.

Niebezpieczeństwa migracji

Andrew Arthur zwrócił uwagę, że podróż do południowej granicy USA jest „śmiertelnie niebezpieczna” na każdym etapie. Większość migrantów przemycanych przez granicę USA doświadcza przemocy fizycznej, a około jedna trzecia kobiet jest ofiarą nadużyć seksualnych.

Zdaniem Arthura, to odpowiedzialność rządów, w tym USA, by nie tworzyć „atrakcyjnych pułapek”, które zachęcają ludzi do podejmowania tak ryzykownych wypraw. Były sędzia imigracyjny podkreślił, że choć Stany Zjednoczone mają prawo ograniczać liczbę osób przyjmowanych do kraju, powinny także wypracować politykę, która chroni migrantów, jednocześnie egzekwując prawo.

Imigracja jako dobro dla kraju

Paul Hunker, były prawnik Urzędu Imigracyjnego ICE, obecnie adwokat ds. imigracji, zgodził się z papieżem, że „przyjmowanie obcych” to nie tylko akt sprawiedliwości i miłosierdzia, ale także korzyść dla kraju.

Uważa on, że obecne prawo imigracyjne USA jest zbyt restrykcyjne i wymaga gruntownej reformy, aby umożliwić więcej legalnych wjazdów. Hunker podkreślił, że nie chodzi o zniesienie granic, lecz o stworzenie systemu, który pozwala ludziom przedstawiać swoje roszczenia i wnioski o ochronę.

Z kolei Dylan Corbett, dyrektor katolickiej organizacji non-profit Hope Border Institute, nazwał słowa papieża „głębokim, ewangelicznym wezwaniem do człowieczeństwa i współczucia dla ludzi zmuszonych do migracji z powodu ubóstwa, wojny i przemocy”. Podkreślił, że wspólnota katolicka powinna reagować na kryzys migracyjny jako część swojego świadectwa wiary.

Migracja w świetle nauczania Kościoła

Katolicki filozof Edward Feser zaznaczył, że komentarze papieża należy czytać w kontekście długotrwałego nauczania Kościoła, które uznaje prawo państw do kontrolowania swoich granic, ale jednocześnie nakłada obowiązek pomocy imigrantom, „na ile to możliwe”.

Feser przypomniał, że Kościół naucza o konieczności rozważania indywidualnych przypadków, szczególnie gdy deportacja mogłaby doprowadzić do rozpadu rodzin lub narażenia migrantów na niebezpieczeństwa w kraju pochodzenia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/kuarmungadd/shakzu/

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie w sprawie naturalnych pochówków na cmentarzu w Palatine w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak zapowiadaliśmy tydzień temu, Archidiecezja Chicago wprowadza nową, ekologiczną opcję pochówku na cmentarzu Św. Michała Archanioła w Palatine. W najbliższą niedzielę, 8 września poświęcone zostaną miejsca pochówku w nowej, jednoakrowej sekcji cmentarza, nazwanej Meadows of St. Kateri. Odbędzie się także spotkanie dla zainteresowanych osób. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Naturalne pochówki, które zyskują na popularności wśród osób poszukujących bardziej ekologicznych opcji pogrzebania ciała, eliminują potrzebę użycia chemikaliów do balsamowania oraz niebiodegradowalnych materiałów, takich jak betonowe sklepienia i metalowe trumny.

Zamiast tego ciało zmarłego jest składane w ziemi w sposób, który pozwala na naturalny rozkład, zgodnie z naukami Kościoła katolickiego dotyczącymi szacunku dla ludzkiego ciała.

Pomimo rosnącego zainteresowania, naturalne pochówki wciąż pozostają stosunkowo rzadkie, a cmentarz Św. Michała Archanioła stanie się dopiero ósmym miejscem w Illinois, które je oferuje.

Badania wskazują jednak, że aż 60% respondentów jest zainteresowanych eksplorowaniem tej opcji, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Nowa strefa pochówku, inspirowana postacią św. Kateri Tekakwitha, pierwszej Amerykanki pochodzenia indiańskiego uznanej za świętą, obejmuje łąkę z wysoką trawą i ścieżką spacerową, stworzoną do refleksji i kontaktu z naturą. Św. Kateri, patronka środowiska, jest idealnym symbolem tej inicjatywy, która łączy duchowość z ekologią.

Uroczyste poświęcenie nowej sekcji cmentarza odbędzie się w niedzielę, 8 września, o godzinie 12:00PM. Po mszy na świeżym powietrzu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić miejsce i poznać więcej szczegółów dotyczących naturalnych pochówków.

Rezerwacji swojego udziału w bezpłatnym wydarzeniu należy dokonać na stronie internetowej.

 

Źródło: suntimes
Foto: Cmentarze Katolickie Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W niedzielę piknik Domu Samotnej Matki w Chicago. Weźcie rodziny by wspólnie spędzić ten czas

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od początku wakacji trwają przygotowania do tradycyjnego wrześniowego pikniku Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny, prowadzonego przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago. Rodzinne wydarzenie, z którego dochód wspiera działalność placówki odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 8 września, w Casa Italia.

Piknik organizowany już po raz 13. odbędzie się 8 września w Casa Italia, rozpoczynając Mszą Św, o godzinie 11.00AM. Na jego uczestników czeka mnóstwo atrakcji i zabaw, dobra muzyka i wyśmienite jedzenie. Dochód z pikniku jest ważnym źródłem utrzymania dla Domu Samotnej Matki w Chicago.

Wolontariusze i wszyscy chętni do pomocy w pikniku Domu Samotnej Matki mogą zgłosić się dzwoniąc pod telefon 773 574 1082.

Na wrześniowe wydarzenie zapraszała w studiu Radia Deon Chicago Siostra Marta Cichoń.

Dom Samotnej Matki prowadzony przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago zapewnia wsparcie w trudnych chwilach młodym, zagubionym matkom, a także pomaga mieszkającym w nim kobietom z dziećmi w usamodzielnianiu się.

Nie jest tylko przytuliskiem, jest miejscem, w którym można odnaleźć miłość, i odbudować swoje życie. Panuje tu ciepła atmosfera, mieszkające w nim osoby tworzą jedna wspólną rodzinę.

Dom Samotnej Matki znajduje się przy 2456 N. Newcastle Ave w Chicago, IL 60707. Można kontaktować się z prowadzącymi go siostrami za pomocą telefonu pod nr 773 574 1082, lub przez stronę internetową.

 

Foto: Dom Samotnej Matki
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu