Połącz się z nami

News Chicago

Polonia w Chicago uczciła pamięć ofiar napaści sowieckiej na Polskę. Uroczystości przy Pomniku Katyńskim w Niles

Opublikowano

dnia

17 września minęło 76 lat od tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji w bazylice św. Jacka odprawiona została msza święta w intencji ofiar września, Katynia i Smoleńska. Po nabożeństwie liczna grupa wiernych wzięła udział w apelu poległych przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-17wrzesnia” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji polonijnych. Do apelu poległych wzywał Arkadiusz Cimoch z Narodowych Sił Zbrojnych Nowe Pokolenie.

Galeria zdjęć

 

Zgromadzeni wysłuchali listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odczytał uczestnik Powstania Warszawskiego Bogdan Horszowski. Reprezentanci organizacji polonijnych złożyli u stóp pomnika wieńce i kwiaty. Maria Seweryn wspominała swojego męża, śp. Wojciecha Seweryna, dla którego Pomnik Katyński miał ogromne znaczenie.“Tak jak chłop, który był przywiązany do roli, tak on do tego Katynia. Całe życie nie znał ojca. Urodził się w pierwszy dzień wojny, a ojciec poszedł już. Żył ciągle tym Katyniem i myślał ciągle, żeby ten pomnik tylko skończyć. Jakoś się mu udało”.

 

W części artystycznej śpiewał Chór im. Fryderyka Chopina, a prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II, Alina Szymczyk czytała wiersze poświęcone ofiarom Katynia i Smoleńska. W uroczystościach wzięli udział Konsul Generalna Paulina Kapuścińska oraz radny Ariel Reboyras.

Wszystkim przybyłym pod pomnik podziękował za uczestnictwo prezes ZKP Jan Kopeć, który zaapelował jednocześnie o liczniejszy udział w takich patriotycznych spotkaniach.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: A. Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne