Połącz się z nami

News Chicago

„To był przyjaciel jakich mało”. Zmarłego Zygmunta „Zyggiego” Mackiewicza wspomina motocyklista Andrzej Sip

Opublikowano

dnia

20 września zmarł wielki motocyklista, legenda chicagowskiego klubu „Sokół Riders” Zygmunt Zyggi Mackiewicz. Wielki pasjonat motocykli i samochodów. Konstruktor unikatowych „trajek”. Jeden z pierwszych członków klubu motocyklowego „Sokół”. Bikera żegnają rodzina i przyjaciele. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek i sobotę.

Gościem Radia Deon był inny członek klubu motocyklowego Andrzej Sip. Biker wspomina, że Zygmunt był przyjacielem jakich mało

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/sip-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Przyjaciel jakich mało. Człowiek usposobiony do wszystkich bardzo pozytywnie, do klubowiczów i do ludzi. Człowiek, który żył tą pasją samochodową i motocyklową. To był też jego zawód. Człowiek naprawdę bardzo pozytywny”.

REKLAMA REKLAMA

Dla Andrzeja Zyggi był kimś na kogo zawsze można było liczyć

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/sip-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

 „Dla mnie to był przyjaciel w klubie. To był taki człowiek, na którego ja zawsze mogłem liczyć. Mogłem z nim spokojnie porozmawiać bez żadnego strachu, że będę źle zrozumiany, czy cokolwiek.  To była osoba… brakuje mi aż słów. Przepraszam, ale brakuje mi aż słów” – mówi Andrzej Sip.

Pogrzeb zaplanowany jest na sobotę 26 września. Andrzej Sip zaznacza, że kondukt pogrzebowy pojedzie pod dom Zyggiego, gdzie motocykliści głośno pożegnają dom Zyggiego

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/sip-03″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Będziemy go głośno żegnać, a w zasadzie nie będziemy go głośno żegnać, tylko jego dom, bo w sobotę będzie pogrzeb i kondukt pogrzebowy będzie przejeżdżał obok jego domu i tam się mamy zamiar zatrzymać i w tym momencie klaksonami i silnikami pożegnamy go dosyć głośno”

Wystawienie zwłok odbędzie się w Pietryka Funeral Home przy 5734 W. Diversey Ave w Chicago. Parking Zakładu Pogrzebowego będzie przeznaczony tylko dla motocykli.  O godzinie 7:00 pm odbędzie sie wspólna modlitwa za spokój duszy Zyggiego.011

W sobotę uroczystości rozpoczną się o 9 am w domu pogrzebowym Pietryka Funeral Home. Po wyprowadzeniu zwłok zostanie utworzony kondukt pogrzebowy, który pojedzie pod dom Zygmunta. Następnie kondukt przemieści się do kościoła świętego Ferdynanda, gdzie o godzinie 10am zostanie odprawiona msza święta.

Kościół św. Ferdynanda
5900 W Barry Ave
Chicago, IL 6034

Po mszy świętej kondukt przemieści się na cmentarz Św. Wojciecha w Niles. Po pochówku w Klubie Sokołów odbędzie się stypa.

Cmentarz św. Wojciecha
6800 N. Milwaukee Ave
Niles, IL 60714

Klub Sokołów
6701 W Diversey Ave
Chicago, IL 60707

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Jacek Stolarski

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu