Połącz się z nami

News Chicago

„Nasza Unia” coraz bliżej Polonii. Otwarcie czwartego oddziału P-SFUK w Schaumburgu na przedmieściach Chicago

Opublikowano

dnia

Od soboty oficjalnie mamy w naszej metropolii cztery oddziały Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W eleganckim lokalu przy 1112 South Roselle Rd. na terenie polonijnej dzielnicy handlowej w Schaumburgu odbyło się uroczyste otwarcie z przecięciem wstęgi.

Przybyło wielu znamienitych gości. Obecny był Tom Benigno, zastępca sekretarza stanu Illinois, który wręczył dyrektorowi P-SFUK pamiątkowa tablicę rejestracyjną, specjalny list skierował gubernator Bruce’a Rauner. Okolicznościowe gratulacje złożyli: Bryan Schneider – stanowy sekretarz ds. regulacji finansowych, burmistrz Schaumburga Al Larson oraz były przewodniczący NCUA, Michael Fryzel oraz przedstawiciele polonijnych organizacji sponsorujących Unię. Zaszczytu symbolicznego przecięcia wstęgi wraz z gośćmi dostąpili gospodarze na czele z przewodniczącym Unii Krzysztofem Matyszczykiem i dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-unia-schamburg” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Działająca na terenie chicagowskiej metropolii od ponad 5 lat P-SFUK święci same sukcesy wśród naszych rodaków oferując karty kredytowe, pożyczki oraz inne produkty finansowe. Przy okazji kumuluje spore zyski, które w dużym stopniu wracają do środowiska polonijnego w formie stypendiów, dotacji dla szkół, zespołów artystycznych i sportowych, klubów, fundacji i parafii, a nawet dywidend dla swoich członków.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Radości z otwarcia czwartego już oddziału nie krył prezes Unii Bogdan Chmielewski– Cieszymy się bardzo. Dzisiaj mamy oficjalne otwarcie naszego czwartego oddziału P-SFUK w stanie Illinois, a szesnastego w całej Unii. Jestem przekonany, że będzie to kolejny sukces naszej instytucji. Sukces, który już my, jako Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa doświadczamy przez prawie 40 lat. Sukces, który będzie kontynuacją tych wszystkich dobrych rzeczy, które wydarzyły się przez ostatnie pięć i pół roku w Chicago – powiedział podczas otwarcia prezes Bogdan Chmielewski.

Odział w Schaumburgu będzie obsługiwał około tysiąca klientów, którzy mają już swoje konta w placówkach na terenie Norridge i Mount Prospect oraz licznej grupy nowych członków. – Ten oddział jest dla nich. Mają odział w swoim miasteczku, w Schaumburgu. W tej plazie, która jak widać ma sporo polskich biznesów – powiedział wiceprezes Zbigniew Rogalski. Wiceprezes przyznał, że dużym zainteresowaniem klientów cieszą się pożyczki na domy, nawet z 3 procentowym wkładem własnym, ale bez konieczności takich zabezpieczeń i kosztów jakie ciążą na pożyczkobiorcy w przypadku pożyczek federalnych. Z dumą o nowej placówce, mówił jej szef, a zarazem wiceprezes Unii na stany Midwestu Robert Radkowski, który zaprosił mieszkańców okolicznych miejscowości do zapoznania się z najnowszymi ofertami.

Wśród różnorodnych from pomocy dla środowiska polonijnego, jakie Unia świadczy jest fundusz stypendialny. W dotychczasowej historii przeznaczyła na stypendia ponad 3 miliony dolarów. W tym roku z tej pomocy skorzystało blisko 30 studentów z Illinois otrzymując wsparcie od tysiąca do pięciu tysięcy dolarów.

Potrzebowałam pożyczkę na auto. Usłyszałam od znajomych, że Unia ma bardzo dobre procenty. Przyszliśmy z mężem do oddziału i tak się zaczęło – powiedziała o swoim członkostwie Martyna Marciniak, która jest bardzo zadowolona z serwisu. Ma od tej pory w Unii konta prywatne i biznesowe.

Rozwój Unii w chicagowskim środowisku bardzo cieszy włodarzy polonijnych organizacji, które są sponsorami. O tej wzajemnej współpracy mówiła rzeczniczka Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska Kopeć oraz prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Józef Cikowski.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej zdjęć na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Piotr Bobak skazany na 4 lata w sprawie makabrycznego wycięcia dziecka nożem z łona matki

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 23 stycznia Piotr Bobak został skazany na cztery lata więzienia za utrudnianie dochodzenia w sprawie zabójstwa ciężarnej nastolatki z Chicago w kwietniu 2019 r. Dziecko kobiety zostało wycięte z macicy nożem rzeźnickim.

44-letniemu Piotrowi Bobakowi, który spotykał się z podejrzanym w czasie zabójstwa, uznano czas spędzony w areszcie na poczet zasądzonego wyroku. Mężczyzna opuści więzienie za niecałe cztery miesiące. Następnie musi odbyć sześciomiesięczny okres próbny na podstawie ugody sądowej.

Marlen Ochoa-Lopez, lat 19, była w dziewiątym miesiącu ciąży, kiedy poszła do domu dziewczyny Bobaka, Clarisy Figueroa, wierząc, że dostanie darmowe artykuły dla dzieci po tym, jak skontaktowała się z nią na grupie na Facebooku.

Prokuratorzy twierdzą, że córka Figueroa, Desiree Figueroa, odwróciła uwagę ciężarnej albumem ze zdjęciami, podczas gdy jej matka zaczęła dusić Ochoa-Lopez.

REKLAMA REKLAMA

Synek kobiety, Yovanny Jadiel Lopez, został następnie wycięty z jej macicy nożem rzeźnickim.

Kilka godzin później Clarisa Figueroa rzekomo wybiegła z domu, twierdząc, że właśnie urodziła chłopca i że ten nie oddycha. Chłopiec doznał urazu mózgu i był hospitalizowany, ale zmarł kilka miesięcy później.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez znaleziono w koszu na śmieci.

Bobak zeznał na rozprawie, że został wprowadzony w błąd przez swoją „ówczesną dziewczynę” i jej córkę. Powiedział, że nie miał wcześniejszej wiedzy na temat tego, co kobiety planowały zrobić, a po fakcie „źle ocenił sytuację” podczas sprzątania miejsca zbrodni.

Żadna z kobiet nie przyznała się do zarzutów morderstwa, porwania, rozczłonkowania ciała i ukrycia zabójstwa. Ich sprawy wciąż są w toku.

 

Źródło: yahoo
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejne zwłoki w jeziorze Michigan. Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci niezidentyfikowanego mężczyzny. Jego ciało zostało wydobyte w niedzielę z jeziora Michigan w pobliżu Museum Campus.

Według policji ciało mężczyzny zostało wydobyte z wody tuż po godzinie 11.00 rano przy 1100 S. Lakeshore Drive w pobliżu Museum Campus.

Osoba została zidentyfikowana jako dorosły mężczyzna, nie mający przy sobie dokumentów.

Śledczy prowadzą śledztwo i czekają na wyniki sekcji zwłok – poinformowała prokuratura. Żadne inne informacje nie zostały ujawnione.

REKLAMA REKLAMA

Do niedawnych głośnych spraw związanych ze zwłokami znalezionymi w jeziorze Michigan należała śmierć prawdopodobnie zamordowanego Krzysztofa Szubera z Polski, o której pisaliśmy wielokrotnie w grudniu, oraz zaginięcie doktoranta Northwestern University,  Petera Salvino, o którym pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli J.B Pritzker podpisze ustawę, łatwiej będzie zmienić nazwisko w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ustawa wysłana do gubernatora J.B. Pritzkera zniosłaby ograniczenia dla mieszkańców Illinois, którzy nie mogą zmienić nazwiska z powodu popełnionych w przeszłości przestępstw. Jej zwolennicy twierdzą, że szczególnie pomogłaby osobom transpłciowym lub ofiarom przemocy domowej i handlu ludźmi.

Khadine Bennett z American Civil Liberties Union of Illinois powiedziała, że sponsorzy ustawy, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne, koncentrowali się na potrzebach ludzi mających obawy przed nadużyciami partnerów lub znalezieniem ich przez handlarza.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje dożywotni zakaz zmiany nazwisk osób skazanych za kradzież tożsamości lub figurujących w rejestrach państwowych za określone przestępstwa. Inni skazani za przestępstwa mogą czekać 10 lat na zmianę nazwiska.

Zgodnie z nową ustawą, jeśli zostanie podpisana przez gubernatora, sędzia podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwiska przy udziale lokalnego prokuratora. Z ustawy skorzystają także osoby transpłciowe.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu