Połącz się z nami

Kościół

“Wirtualna audiencja” papieża dla mieszkańców USA. “Modlę się za mieszkańców i proszę, aby modlili się za mnie”

Opublikowano

dnia

Za pośrednictwem wideo papież Franciszek rozmawiał “na żywo” z wiernymi w USA. Godzinne spotkanie z mieszkańcami Los Angeles, Chicago i McAllen 1 września zorganizowała stacja telewizyjna ABC w USA. Na trzy tygodnie przed swoją „amerykańską” wizytą papież wykorzystał możliwość wymiany zdań z katolikami regionów, których w czasie wrześniowej wizyty nie odwiedzi. „Modlę się za USA i proszę Amerykanów, żeby się modlili za mnie” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty rozmawiał z uczniami prowadzonej przez jezuitów Cristo Rey High School w Chicago, z imigrantami przy Sacred Heart Catholic Chuch w McAllen w stanie Teksas oraz z bezdomnymi w Los Angeles. W czasie rozmowy 17-letnia uczennica powiedziała papieżowi, że z powodu rzadkiej choroby skóry często jest wyśmiewana i wtedy pociesza się śpiewem. „Chciałbym, żebyś coś dla mnie zaśpiewała” – poprosił papież płaczącą dziewczynę. „Odważ się” – dodał, po czym dziewczyna zaśpiewała mu piosenkę po hiszpańsku. Godzinną „wirtualną audiencję papieską” telewizja ABC zamierza emitować w 10. września o godz. 8 wieczorem.

Franciszek ma przybyć do Waszyngtonu 22 września. Wcześniej złoży dwudniową wizytę na Kubie. W czasie pięciodniowego pobytu w Nowym Jorku i Filadelfii papież spotka się m.in. z prezydentem USA Barackiem Obamą w Białym Domu, wygłosi przemówienia przed Kongresem USA oraz na forum ONZ. Papieską wizytę zakończy 27 września wielka Msza św. w ramach Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

Źródło: KAI
Foto:  CNS photo/Paul Haring

Kościół

Czuwanie modlitewne w intencji życia w Katedrze Notre-Dame w Paryżu

Opublikowano

dnia

Autor:

Czuwanie modlitewne w intencji życia w Katedrze Notre-Dame w Paryżu

Rokrocznie od 2009 r. metropolia paryska organizuje czuwanie modlitewne w intencji życia – temat coraz bardziej istotny we Francji. Już w kontekście debaty parlamentarnej na temat eutanazji, zeszłoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem: „Kiedy jestem słaby, wtedy jestem mocny” (2 Kor 12, 10). Tegoroczna edycja koncentruje się na nadziei.

Życie jest skarbem

„Budowniczowie miłości, żyjmy nadzieją!” – to hasło 16. czuwania modlitewnego w intencji życia, które odbyło się w środę, 21 maja o godzinie 19:30, po raz pierwszy w katedrze Notre-Dame od czasu pożaru w kwietniu w 2019 r. Był to czas świadectw o nadziei, modlitwy i uwielbienia, mający na celu „świadczyć o pięknie życia i potędze miłości” – jak powiedział bp Matthieu Rougé, biskup Nanterre.

„Życie jest skarbem, dbajmy o nie. […] Świat potrzebuje twórców pokoju i nadziei, pracujmy razem, by miłość była silniejsza” – apelowali biskupi metropolii francuskiej.

W roku, w którym papież Franciszek wezwał wiernych, aby być pielgrzymami nadziei, by budować miłość i żyć nadzieją, Francuzi chcą podjąć konkretne wezwanie do budowania „cywilizacji miłości”. Do tego wzywał już Paweł VI oraz jego następcy, przestrzegający przed „kulturą śmierci”.

Zeszłoroczne wydarzenie miało miejsce krótko po wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji Francji, natomiast edycja 2025 zbiega się z dyskusjami w Zgromadzeniu Narodowym na temat opieki paliatywnej i możliwej legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa.

Zniekształcenie braterstwa

Kilku francuskich biskupów już zabrało głos w tej sprawie, nawołując do prawdziwego braterstwa, które szanuje człowieka w jego godności oraz apelując o prawdę w odniesieniu do proponowanego prawa.

Kardynał François Xavier Bustillo wskazał: „Nie można mówić o ustawie o braterstwie, człowieczeństwie, wolności, kiedy eliminuje się istotę kruchą, ubogą i cierpiącą. Powinno się raczej mówić o ustawie perwersyjnej, która osłabia system społeczny. […] Jesteśmy w kraju braterstwa, a tutaj braterstwo zostaje dotknięte, zostaje splamione”.

Na plakacie opublikowanym na początku tygodnia, Konferencja Episkopatu Francji stwierdza, że „jeśli tekst zostałby przyjęty 27 maja, to jako jeden z najbardziej liberalnych na świecie, zagroziłby najsłabszym i podważyłby szacunek należny każdemu ludzkiemu życiu”.

Plakat wzywa również wiernych, by nie milczeli i kontaktowali się z parlamentarzystami. Abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, wypowiedział się na antenie RCF i w serwisie X, bezpośrednio zwracając się do prezydenta Emmanuela Macrona w odpowiedzi na jego przemówienie przed Wielką Lożą Francji:

„Nie, Panie Prezydencie, wybór, by uśmiercać i pomagać w samobójstwie, to nie wybór mniejszego zła. To wybór samej śmierci. […] Uśmiercanie nie może być wyborem braterstwa ani godności. To wybór porzucenia i odmowy towarzyszenia aż do końca”.

Kłamstwo legislacyjne

Bp Matthieu Rougé, biskup Nanterre, skrytykował na antenie Europe 1 ciągłe manipulowanie słownictwem w kwestii eutanazji. Uznanie śmierci zadanej za „śmierć naturalną” to według niego „kłamstwo legislacyjne”. Wskazuje również na wypowiedź ministra zdrowia i zapowiedź, że nowa ustawa nie będzie „prawem do eutanazji”.

Czuwanie modlitewne w intencji życia w Katedrze Notre-Dame w Paryżu

„Więc czym będzie?” – pyta abp Vincent Jordy z Tours i podkreśla, że „nadużyciem jest mówienie o prawie do śmierci. Prawdziwie pomaga się umierać, gdy towarzyszy się życiu do końca”. Zaznacza, że Kościół nie stara się przedstawiać tutaj dogmatycznych argumentów, ale racjonalne, i zwraca uwagę na „antropologiczną przepaść”, jaką niesie ze sobą ta ustawa.

Wskazuje na trudność prowadzenia dialogu „w imię ideologii, że człowiek jest miarą wszystkich rzeczy, od narodzin aż po śmierć, by promować coś, co przedstawia się jako wielkie prawo wolności”.

Odnosząc się do propozycji referendum zaproponowanego przez Macrona, bp Jordy apeluje o rzeczywiste przygotowanie obywateli: „Mówienie, że codziennie w całej Francji źle się umiera, to nieprawda. Ale przez ciągłe powtarzanie tego, wytwarza się lęk, który tłumaczy wyniki sondaży, gdzie większość Francuzów deklaruje, że woli uprzedzić swoją śmierć, niż cierpieć”.

Czuwanie modlitewne w intencji życia w Katedrze Notre-Dame w Paryżu

Dignitas infinita

W zeszłym roku, w przesłaniu do Konferencji Episkopatu Kanady, papież Franciszek potępił eutanazję, mówiąc, że „nigdy nie jest źródłem nadziei, ani autentyczną troską o chorych i umierających”, lecz raczej „porażką miłości”, odzwierciedleniem „kultury odrzucenia”.

Papież opowiadał się za rozwojem opieki paliatywnej, która jest:

„prawdziwą formą współczucia, ponieważ odpowiada na cierpienie […] afirmując fundamentalną i nienaruszalną godność każdej osoby, zwłaszcza umierających, i pomagając im zaakceptować nieunikniony moment przejścia z tego życia do życia wiecznego”.

Miłość i nadzieja urzeczywistniają się więc w wyborze życia i towarzyszenia, zgodnie z ludzką godnością, także w cierpieniu i śmierci, zamiast porzucenia i rozpaczy wobec bólu. Ta ontologiczna i niezbywalna godność nadana człowiekowi przez Boga, z której wypływa zdolność i obowiązek miłości i nadziei, została ponownie potwierdzona w deklaracji Dignitas infinita, ogłoszonej 2 kwietnia 2024 r. przez Dykasterię Nauki Wiary.

ks. Marek Weresa – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Biskupi Paprocki i Rhoades dołączają do Rady Doradczej Komisji Wolności Religijnej Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup Tomasz Paprocki Diecezja Springfield IL

Biskup Thomas Paprocki, biskup Kevin Rhoades oraz ojciec Thomas Ferguson zostali mianowani do Rady Doradczej Liderów Religijnych przy Komisji ds. Wolności Religijnej, utworzonej przez Prezydenta Donalda Trumpa – poinformował Biały Dom. O zadaniach rady mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Dołączają oni do arcybiskupa Salvatore J. Cordileone z San Francisco, który już wcześniej zasiadał w tym gremium. Dwóch innych członków Kościoła katolickiego – kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku oraz biskup Robert Barron z Minnesoty – pełni funkcję członków samej komisji.

Doświadczeni liderzy Kościoła

Biskup Rhoades, przewodniczący Komitetu ds. Wolności Religijnej Konferencji Biskupów Katolickich USA, kieruje diecezją Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana. Biskup Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois, odegrał kluczową rolę w inicjatywie „Fortnight for Freedom” – kampanii na rzecz obrony wolności religijnej w USA.

Ojciec Thomas Ferguson, proboszcz parafii Good Shepherd w Alexandrii w stanie Wirginia, jest także doktorem nauk politycznych i autorem książki “Catholic and American: The Political Theology of John Courtney Murray”, poświęconej katolickiemu podejściu do wolności religijnej w amerykańskim kontekście.

Zagrożenia i wyzwania dla wolności religijnej

Ferguson zaznaczył, że jednym z jego głównych obszarów troski są przepisy, które zmuszają instytucje religijne do oferowania usług medycznych sprzecznych z nauczaniem Kościoła, takich jak antykoncepcja, sterylizacja czy procedury związane z osobami transpłciowymi.

Wyraził również zaniepokojenie rosnącą akceptacją dla zapłodnienia in vitro (IVF), które wiąże się z poważnymi dylematami etycznymi dotyczącymi niszczenia ludzkich embrionów.

„Musimy być czujni wobec praktyk, które stoją w sprzeczności z moralnością katolicką” – zaznaczył.

Wskazał także na nowe prawo w stanie Waszyngton, które zobowiązuje księży do zgłaszania przypadków nadużyć wobec dzieci, nawet jeśli dowiedzieli się o nich w konfesjonale. Narusza to sakramentalną tajemnicę spowiedzi i jest niezgodne z konstytucyjnie gwarantowaną wolnością religijną.

Father Thomas Ferguson proboszcz parafii Good Shepherd w Alexandrii

Ojciec Thomas Ferguson

Komisja i jej cele

Komisja ds. Wolności Religijnej, powołana przez Donalda Trumpa 1 maja z okazji Narodowego Dnia Modlitwy, ma za zadanie identyfikację zagrożeń dla wolności religijnej w USA oraz opracowanie raportu końcowego zawierającego rekomendacje i strategie ochrony praw wierzących.

Oprócz Rady Doradczej Liderów Religijnych, komisja współpracuje również z zespołami ekspertów prawnych i liderów świeckich. Skład komisji i rad jest wielowyznaniowy – obejmuje przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu.

Biskup Kevin Rhoades Diecezja Wayne-South Bend

Biskup Kevin Rhoades

Raport końcowy ma poruszać m.in. kwestie:

  • ochrony wolności sumienia,
  • autonomii instytucji religijnych,
  • wolności słowa dla wspólnot religijnych,
  • ataków na miejsca kultu,
  • praw rodziców w edukacji,
  • oraz wyboru szkoły.

„W miarę zbliżania się 250. rocznicy Deklaracji Niepodległości chcemy podkreślić, jak wielką rolę w naszym społeczeństwie odgrywają wspólnoty religijne” – podsumował ojciec Ferguson.

Źródło: cna
Foto: Diecezja Wayne-South Bend, parafia Good Shepher , Diecezja Springfield
Czytaj dalej

Kościół

Watykan gotowy na rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

watykan plac św.Piotra

Premier Włoch Giorgia Meloni odbyła wczoraj rozmowę telefoniczną z Papieżem w sprawie dalszych kroków na rzecz wypracowania sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Z noty opublikowanej przez Kancelarię Premiera Włoch wynika, że rozmowa miała na celu potwierdzenie gotowości Stolicy Apostolskiej do zaangażowania się w proces mediacyjny.

Rozmowa z Ojcem Świętym była kontynuacją konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz innymi przywódcami europejskimi. Papież wyraził gotowość przyjęcia stron konfliktu w Watykanie, co spotkało się z głęboką wdzięcznością ze strony premier Włoch, która podkreśliła znaczenie otwartości i nieustannego zaangażowania Papieża Leona XIV w sprawę pokoju.

Jak informuje Kancelaria Premiera Włoch, tego samego dnia Giorgia Meloni odbyła również rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do konieczności ścisłej koordynacji w obliczu planowanej nowej rundy negocjacji mających na celu osiągnięcie zawieszenia broni i porozumienia pokojowego.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu