Połącz się z nami

News USA

Czy Donald Trump wystartuje jako kandydat niezależny? Wywiad, który ucina spekulacje

Opublikowano

dnia

Amerykański miliarder Donald Trump, który przoduje w rankingach partii republikańskiej przyznał, że rozważa opcję wystartowania w wyborach z ramienia partii niezależnej – jakiej? – tego nie wiadomo.

W wywiadzie, który miliarder udzielił gazecie The Hill Trump przyznaje, że nie ma wsparcia ze strony partii republikańskiej – „Narodowa Komisja Partii Republikańskiej nie jest pomocna. Oni zawsze mnie spierali jak dawałam im pieniądze. Byłem ich chłopakiem z jasnymi włosami”. – powiedział miliarder.

Dziennikarze zapytali Trumpa na temat jego ewentualnej kandydatury jako kandydat niezależny. Miliarder odpowiedział, że „Wiele osób chciałoby tego, jeżeli nie wygram” (nominacji prezydenckiej). Jednak w innym wywiadzie dla telewizji CNN Trump podkreślił, że wystartowanie jako kandydat niezależny byłoby złe dla partii republikańskiej.

Donald Trump jest jednym z kilkunastu kandydatów ubiegających się o nominację partii republikańskiej. Wybory na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędą się 8 listopada 2016 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: The Hill, CNN
Foto: Flickr.com/ Gage Skidmore

News USA

Rząd wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę obawiając się o własne zapasy

Opublikowano

dnia

Autor:

żołnierze ukraińscy

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth zarządził wstrzymanie wysyłki uzbrojenia na Ukrainę z powodu rosnących obaw o stan zapasów amunicji amerykańskiej armii – poinformowało sześć niezależnych źródeł, w tym urzędnicy Departamentu Obrony i Kongresu.

Przegląd rezerw amunicji

Decyzja zapadła kilka tygodni po tym, jak Pete Hegseth zlecił przegląd krajowych rezerw amunicji, znacząco nadwyrężonych po latach intensywnych dostaw broni dla Ukrainy, a także po niemal dwóch latach operacji militarnych na Bliskim Wschodzie – m.in. przeciwko bojownikom Huti w Jemenie oraz w ramach wsparcia dla Izraela i jego sojuszników przeciw Iranowi.

Czego dotyczy wstrzymanie

Według źródeł, do czasu zakończenia oceny strategicznych rezerw wojskowych wysyłki amunicji i innego uzbrojenia mogą pozostać wstrzymane. Jeśli analiza wykaże poważne braki lub konieczność przesunięcia zasobów do innych regionów świata, opóźnienia mogą się wydłużyć.

Wstrzymane dostawy obejmują m.in.:

  • dziesiątki rakiet przechwytujących systemu Patriot,
  • tysiące sztuk amunicji 155 mm do haubic,
  • ponad 100 pocisków Hellfire,
  • ponad 250 rakiet GMLRS,
  • dziesiątki pocisków Stinger i AIM,
  • granatniki.

Biały Dom: interesy USA na pierwszym miejscu

Rzeczniczka Białego Domu, Anna Kelly, skomentowała decyzję słowami:

„To działanie jest wyrazem odpowiedzialności – interesy Ameryki muszą być na pierwszym miejscu. Przegląd Departamentu Obrony jasno pokazuje, że nasze siły zbrojne pozostają silne i gotowe. Wystarczy zapytać Iran.”

Trump: Patrioty są potrzebne i trudne do zdobycia

Podczas niedawnej konferencji prasowej kończącej szczyt NATO w Hadze Donald Trump przyznał, że Ukraina zabiega o dodatkowe systemy Patriot.

„Naprawdę bardzo im zależy na tych systemach” – powiedział wtedy prezydent. – „Zobaczymy, czy będziemy mogli je udostępnić. Ale są one trudne do zdobycia – my również ich potrzebujemy.”

Reakcja Ukrainy: „Bolesna decyzja”

Decyzja Pentagonu spotkała się z ostrą reakcją strony ukraińskiej. Fedir Wenisławski, członek komisji obrony w ukraińskim parlamencie, określił ją jako „bolesną” w obliczu nasilających się ataków lotniczych ze strony Rosji.

„To dla nas bardzo trudna sytuacja – szczególnie w kontekście rosyjskiego terroru powietrznego” – powiedział.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony w wydanym oświadczeniu podkreśliło, że: „Każde opóźnienie lub wahanie w dostawach uzbrojenia obronnego zachęca agresora do kontynuowania wojny i dalszych aktów terroru, zamiast skłaniać go do rozmów pokojowych.”

Największy rosyjski nalot od 2022 roku

Kijów od miesięcy apeluje do Stanów Zjednoczonych i państw europejskich o dodatkowe systemy obrony powietrznej. W ostatni weekend ukraiński resort obrony poinformował o największym rosyjskim nalocie od początku inwazji w 2022 roku – wystrzelono 60 rakiet i 477 dronów.

Polityczne kalkulacje i negocjacje

Administracja Donalda Trumpa, wspierana przez republikańską większość w Kongresie, pracuje również nad zapewnieniem warunków do zawieszenia broni. Jednak – jak zaznacza jeden z urzędników zaznajomionych ze sprawą – Ukraina musi zachować obraz siły, by nie dopuścić do ustępstw wobec Rosji przy stole negocjacyjnym.

Podczas wizyty w Waszyngtonie 5 czerwca główny doradca Prezydenta Zełenskiego, Andrij Jermak, apelował o pilne wsparcie w zakresie obrony powietrznej, argumentując, że Ukraina powstrzymuje rosyjskie siły, ale potrzebuje dodatkowych systemów do ochrony miast.

Część dostaw już gotowa, ale wstrzymana

Zatrzymane dostawy pochodzą z wcześniej zatwierdzonych pakietów pomocowych w ramach Presidential Drawdown Authority oraz Ukraine Security Assistance Initiative, jeszcze z czasów administracji Bidena. Część sprzętu znajduje się już w regionie, jednak została zatrzymana przed przekazaniem Ukrainie – informują źródła.

Pentagon bije na alarm: „Amunicja zużywana w alarmującym tempie”

W zeszłym miesiącu admirał James Kilby, pełniący obowiązki szefa operacji morskich, ostrzegł podczas przesłuchania w Kongresie, że choć Marynarka Wojenna dysponuje wystarczającą liczbą standardowych rakiet SM-3, to obecne tempo zużycia amunicji i pocisków jest „alarmujące”.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Illinois i 19 innych stanów pozwało rząd za przekazanie danych z Medicaid do DHS

Opublikowano

dnia

Autor:

pozew

Kalifornijski Prokurator Generalny Rob Bonta ogłosił we wtorek, że wraz z prokuratorami generalnymi z 19 innych stanów wniósł pozew przeciwko rządowi federalnemu, oskarżając go o rażące naruszenie przepisów dotyczących prywatności. Chodzi o przekazanie milionów poufnych danych zdrowotnych osób zapisanych do Medicaid – w tym imigrantów – urzędnikom Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), którzy zajmują się deportacjami.

Dane zdrowotne w rękach agentów deportacyjnych

Doradcy w Departamencie Zdrowia, którym przewodził Robert F. Kennedy Jr., zdecydowali się udostępnić DHS dane obejmujące m.in. nazwiska, adresy, numery ubezpieczenia społecznego, status imigracyjny oraz historię świadczeń zdrowotnych beneficjentów Medicaid z Kalifornii, Illinois, stanu Waszyngton i Dystryktu Kolumbii.

Wszystkie te jurysdykcje umożliwiają cudzoziemcom korzystanie z Medicaid finansowanego wyłącznie ze środków stanowych.

Zdaniem ekspertów, takie informacje mogą znacząco pomóc władzom federalnym w lokalizowaniu i deportowaniu imigrantów. W ocenie prokuratora Bonty, to działanie narusza fundamentalne zasady federalnej ochrony prywatności.

„Dane osobowe dotyczące opieki zdrowotnej są poufne i mogą być udostępniane tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach” – powiedział Rob Bonta podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Prokurator Generalny Kalifornii zaznaczył także, że obowiązujące prawo, w tym ustawa HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), jednoznacznie chroni prywatność danych zdrowotnych i ogranicza możliwość ich udostępniania bez zgody pacjenta.

CMS chciało odmówić – Trump kazał przesłać dane

Z wewnętrznych notatek i e-maili wynika, że urzędnicy Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) próbowali sprzeciwić się prośbie DHS. W notatce z 6 czerwca, podpisanej przez zastępczynię dyrektora programu Medicaid Sarę Vitolo, urząd ostrzegł, że udostępnienie danych może naruszyć m.in. ustawę o prywatności z 1974 r. oraz ustawę o ubezpieczeniach społecznych.

Jednak cztery dni później, 10 czerwca, polityczni nominaci Prezydenta Trumpa w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) wydali polecenie natychmiastowego przekazania danych DHS, określając godzinę do której należy to zrobić.

Robert F. Kennedy Jr.

Rząd: działaliśmy zgodnie z prawem

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej HHS, Andrew Nixon, stwierdził w oświadczeniu, że działania agencji były zgodne z prawem.

„HHS działało całkowicie w ramach swoich uprawnień prawnych – i w pełnej zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami – aby zapewnić, że świadczenia Medicaid są zarezerwowane dla osób, które są prawnie uprawnione do ich otrzymywania” – zapewniał Nixon.

Podkreślił również, że administracja Donalda Trumpa podjęła kroki mające na celu „agresywne przeciwdziałanie” wykorzystywaniu federalnych funduszy Medicaid przez osoby bez odpowiedniego statusu imigracyjnego.

WIZYTA U LEKARZA

Pozew złożony przez Kalifornię i 19 innych stanów ma na celu nie tylko pociągnięcie byłych urzędników federalnych do odpowiedzialności, ale także stworzenie precedensu, który jasno wyznaczy granice między polityką imigracyjną a prawem do prywatności w ochronie zdrowia.

Źródło: nbc
Foto: DHHS, istock/megaflopp/
Czytaj dalej

News USA

Ameryka rusza na długi weekend 4 Lipca: Co nas czeka na drogach, lotniskach i w hotelach?

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku po raz pierwszy od ponad dekady Święto Niepodległości przypada w piątek, co dla milionów Amerykanów oznacza wydłużony weekend — i rekordową liczbę podróży. Według prognoz American Automobile Association AAA, w dniach 28 czerwca – 6 lipca w podróż wybierze się aż 72,2 miliona osób – o 1,7 miliona więcej niż w zeszłym roku. To największy ruch z okazji 4 Lipca, jaki kiedykolwiek odnotowano.

“Lato to jeden z najbardziej intensywnych sezonów podróżniczych, a 4 lipca to jeden z jego kulminacyjnych momentów” – mówi Stacey Barber, wiceprezeska AAA Travel. “Tym razem święto przypada w piątek, co daje ludziom szansę na dłuższy wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi”.

Większość podróżnych – ponad 61 milionów – wybierze podróż samochodem. Kolejne 5,84 miliona osób uda się w drogę samolotem.

Podróż samochodem – jak się przygotować

Według firmy INRIX, największego ruchu na drogach należy spodziewać się w środę, 2 lipca, oraz w niedzielę, 7 lipca, szczególnie w godzinach popołudniowych. Najlepszy czas na podróż to przedpołudnie w dni robocze i przed 11:00AM w weekendy.

Wskazówki dla kierowców

  • Sprawdź stan techniczny samochodu i zaplanuj trasę.
  • Zaplanuj tankowanie i załadunek auta dzień wcześniej.
  • Spakuj zestaw awaryjny, zawierający m.in. apteczkę, kable rozruchowe, wodę, przekąski, latarkę, ładowarkę, taśmę klejącą i trójkąt ostrzegawczy.
  • Rób przerwy co 100 mil lub 2 godziny jazdy – zmień kierowcę lub odpocznij.

W zeszłym roku w tygodniu 4 Lipca AAA otrzymało ponad 700 tys. zgłoszeń pomocy drogowej, najczęściej z powodu rozładowanych akumulatorów, przebitych opon czy braku paliwa. Dodatkowo, 5 lipca to – według Allstate Roadside – najbardziej awaryjny dzień lata pod względem liczby wezwań do pojazdów, tuż po 26 grudnia.

Dobra wiadomość dla kierowców

Średnie ceny paliw są najniższe od 2021 roku. Skorzystaj z aplikacji takich jak GasBuddy czy TollGuru, aby znaleźć najtańsze stacje na trasie.


Loty – tłok na lotniskach, warto być wcześniej

Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA) szacuje, że w okresie od 1 do 7 lipca obsłuży ponad 18,5 miliona pasażerów. Najbardziej obciążonym dniem ma być niedziela, 7 lipca, z prognozowaną liczbą 2,9 miliona podróżnych.

Wskazówki dla pasażerów lotniczych

  • Przybądź na lotnisko co najmniej 2 godziny wcześniej.
  • Zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości (REAL ID lub jego alternatywa).
  • Zainstaluj aplikację linii lotniczej dla aktualizacji lotu i odprawy online.
  • Zarezerwuj parking z wyprzedzeniem, jeśli jest dostępny.
  • Wybieraj loty poranne (5:00–8:00) – są 2 razy mniej narażone na opóźnienia niż te po 9:00.

Najbardziej ruchliwe lotniska to: Atlanta (ATL), Dallas Fort-Worth (DFW), Denver (DEN), Chicago O’Hare (ORD) i Los Angeles (LAX).

lotnisko OHare


Hotele – nie jest za późno na rezerwację

Według AAA najpopularniejsze krajowe kierunki wyjazdów to: Orlando, Seattle, Nowy Jork, Denver, Boston, Miami i Atlanta.

Platforma Hopper informuje, że:

  • Ceny hoteli mogą spaść w ostatniej chwili, gdy obiekty chcą zapełnić pokoje.
  • Dobre oferty można znaleźć nawet na 12–48 godzin przed przyjazdem.
  • Miasta, które w święta się wyludniają, również mogą oferować korzystne ceny.

Przygotuj się z wyprzedzeniem

Planowanie i elastyczność to klucz do udanego wyjazdu. Niezależnie od tego, czy ruszasz autem, lecisz samolotem czy szukasz hotelu – im lepiej się przygotujesz, tym więcej czasu spędzisz na odpoczynku, a nie w korku czy kolejce.

Źródło: npr
Foto: Lotnisko OHare, istock/egdigital/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu