Kościół
Watykan zarabia czy traci? Kto utrzymuje państwo watykańskie?

Stolica Apostolska zamknęła rok 2014 deficytem w wysokości 27,9 mln dolarów, a więc nieco wyższym niż rok wcześniej, gdy wyniósł on ok. 26,7 mln. Natomiast Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu odnotował w tym samym czasie nadwyżkę budżetowa w wysokości ponad 69,2 mln dolarów, przekraczając wskaźniki sprzed roku o prawie 36,5 mln dolarów. Te i wiele innych danych zawiera komunikat, ogłoszony 16 lipca przez Biuro Prasowe Stolicy Świętej, informujący o bilansach zbiorczych obu tych podmiotów watykańskich.
Oba bilanse przedstawili 14 bm. na posiedzeniu Rady ds. Gospodarki kard. George Pell, stojący na czele Sekretariatu ds. Gospodarki i jego współpracownicy. Dane te przygotowała Prefektura Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, a sprawdzili je członkowie Komitetu ds. Audytu i inspektor z zewnątrz.
Nowa polityka finansowa
Komunikat zwraca uwagę, że rok 2014 był okresem przechodzenia do nowej polityki zarządzania finansowego, opartej na Międzynarodowych Zasadach Rozliczeniowych dla Sektora Publicznego (IPSAS). Przejście to przebiegało dobrze – stwierdza dokument watykański. Podkreśla również, że obecne bilanse opracowano po raz pierwszy zbiorczo dla wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej, których jest łącznie 64.
Deficyt Stolicy Watykańskiej
Bilans Stolicy Apostolskiej wykazał w minionym roku deficyt w wysokości 27 931 tys. dolarów, przekraczając nieznacznie wskaźnik sprzed roku, wynoszący 26 673 tys dolarów. Jednocześnie jednak w komunikacie zaznaczono, że gdyby wobec roku 2013 zastosowano te rygorystyczne przepisy rozliczeniowe, jakie przyjęto obecnie, to deficyt sprzed 2 lat wyniósłby ponad 40.5 mln dolarów. Świadczy to, zdaniem specjalistów watykańskich, o znacznej poprawie dyscypliny finansowej i o korzystnych inwestycjach dokonanych przez Stolicę Świętą. Główne wpływy to wpłaty pochodzące od biskupów na rzecz Stolicy Apostolskiej, zgodnie z kanonem 1271 Kodeksu Prawa Kanonicznego (23 mln euro) i środki przekazane przez Instytut Dzieł religijnych (55 mln dolarów).
Pracownicy kosztują najwięcej
Wartość netto dziedzictwa Stolicy Apostolskiej umocniła się w tym czasie na poziomie 1mld dolarów w następstwie regulacji podjętych na rzecz ujęcia w bilansie zamknięcia roku 2014 wszystkich aktywów i pasywów. W odniesieniu do instytucji włączonych do bilansu konsolidacyjnego aktywa, których wcześniej nie ujmowano w tym bilansie, wzrosły do 1214 nln dolarów, podczas gdy pasywa wyniosły 242 mln. Podobnie jak w latach poprzednich największy udział w wydatkach mają płace dla 2880 zatrudnionych w 64 instytucjach watykańskich, objętych bilansem – 138 mln euro.
Jest lepiej niż przed rokiem
Bilans Gubernatoratu zamknął się sumą 69 236 tys. euro, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim aż o prawie 33 mln. Tak duża poprawa wynika przede wszystkim ze znaczących wpływów pochodzących z działalności kulturalnej (głównie Muzeów Watykańskich) i korzystnych inwestycji. Bilans wykazuje, że Gubernatorat zatrudnia łącznie 1930 osób.
Budżet Stolicy Apostolskiej
Na wspomnianym posiedzeniu Rady ds. Gospodarki przedstawiciele Sekretariatu oznajmili, że kontroler zewnętrzny potwierdził zatrzymanie raportu z korzystnej rewizji bilansu Stolicy Apostolskiej i Gubernatoratu. Pod koniec maja Rada otrzymała szczegółową propozycję budżetu rok bieżący i zalecenia dla każdej ze 136 instytucji, objętych bilansem – wszystko to przygotował Sekretariat Spraw Gospodarczych.
„Członkowie Rady wyrazili wdzięczność zarówno za rygorystyczną i profesjonalną pracę, wykonaną przez organy kontrolne, jak i za silne zaangażowanie na rzecz wcielenia w życie reform finansowych, zatwierdzonych przez Ojca Świętego” – głosi komunikat watykańskiego Biura Prasowego.
Źródło: KAI
Foto: Flickr.com/ Carlo Mirante
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Kościół
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.
To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.
Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.
„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”
Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.
Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.
W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!
Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.
To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!
Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
News Chicago
Tysiące osób sprzeciwiających się zabijaniu dzieci uczestniczyło w Illinois March for Life

We wtorek, 25 marca 2025 r., ponad 2000 uczestników zgromadziło się w budynku Kapitolu stanowego w Springfield na corocznym Marszu dla Życia w stanie Illinois. Wydarzenie przyciągnęło działaczy pro-life, polityków oraz liderów religijnych, którzy wspólnie wyrazili swoje poparcie dla ochrony życia nienarodzonych dzieci oraz sprzeciw wobec legalizacji wspomaganego samobójstwa.
Silny głos obrońców życia
Wśród głównych mówców znalazła się dr Christina Francis, dyrektor generalna Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów Pro-Life. W swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność traktowania matki i dziecka jako dwóch pacjentów oraz skrytykowała politykę proaborcyjną w stanie Illinois.
Obok niej przemawiali także Kongresmen Adam Niemerg, była Kongresmenka stanowa Jeanne Ives oraz Mary Kate Zander, prezydent organizacji Illinois Right to Life i Illinois Right to Life Action. Na scenie pojawili się również inni polityczni i religijni liderzy ruchu pro-life.
Modlitwa i duchowe wsparcie
Marsz poprzedziła msza święta za życie, odprawiona w Sangamon Auditorium na terenie kampusu Uniwersytetu Illinois w Springfield. Wydarzenie zgromadziło tłumy, głównie uczniów katolickich szkół podstawowych, średnich oraz ośrodków Newman Centers z całego stanu.
Mszy przewodniczył biskup Thomas Paprocki, a kazanie wygłosił biskup Belleville, Michael McGovern. Podczas samego marszu biskup Paprocki prowadził wspólną modlitwę uczestników.
Młodzież w centrum wydarzeń
Diecezja Springfield podkreśliła, że znaczną część uczestników stanowili nastolatkowie i młodzi dorośli. Ich liczny udział świadczy o rosnącym zaangażowaniu młodego pokolenia w ruch pro-life i jego działania w obronie życia.

Źródło: cna
Foto: Parafia Miłosierdzia Bozego w Lombard, Diecezja Springfield
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA4 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
News USA7 dni temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom