Połącz się z nami

News Chicago

Więcej nielegalnych w USA otrzyma stały pobyt. Nowe przepisy imigracyjne to szansa dla tysięcy Polaków

Opublikowano

dnia

Niektóre osoby, które przekroczyły „zieloną” granicę, albo pozostały na terenie Stanów Zjenoczonych po wygaśnięciu ważnej wizy już niedługo będą mogły rozpocząć proces legalizacji swojego pobytu. 16 lipca Urząd Imigracyjny poinformował, że rozpoczął wdrażanie nowego programu dla nielegalnych. Teraz wystarczy mieć rodziców z obywatelstwem lub współmałżonka z zielona kartą, aby poprosić władze imigracyjne o przebaczenie. Ścieżka do obywatelstwa dla wielu nielegalnych imigrantów zostanie poszerzona.

Ekspert prawa imigracyjnego – mecenas Krzysztof Kurczaba – powiedział na antenie Radia Deon Chicago, że Urząd Imigracyjny rozszerza program przebaczenia. Przebaczenie (waiver) dotyczyć będzie nielegalnego pobytu lub nielegalnego przekroczenia amerykańskiej granicy. To bardzo ważna informacja, bo dotyczy tysięcy Polaków, którzy do tej pory nie mogli sie tutaj zalegalizować.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kurczaba-01-1″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Urząd Imigracyjny zamierza rozszerzyć program starania się o przebaczenie nielegalnego pobytu i nielegalnego przekroczenia granicy . Teraz osoby nie muszą być sponsorowane przez obywatela amerykańskiego. Mogą być sponsorowane przez rodzeństwo, dzieci tutaj urodzone albo przez pracodawce. Nie będzie miało znaczenia w jaki sposób osoba jest sponsorowana. Ważne, aby miała rodziców albo współmałżonka obywatela lub z zieloną kartą, który złoży wniosek o przebaczenie.” – powiedział mecenas Kurczaba.

Do tej pory o przebaczenie mogła starać się bardzo wąska grupa osób, które wjechały do USA legalnie a ich rodzice byli obywatelami. Teraz ten program zostanie mocno rozszerzony. Skorzystają z niego na przykład osoby, które wjechały do Stanów Zjednoczonych nielegalnie, a ich rodzicie posiadają tylko zieloną kartę. Urząd Imigracyjny postawił takim imigrantom kilka warunków. „Nie są to jednak warunki  trudne do spełnienia” – powiedział na antenie Radia Deon Chicago Krzysztof Kurczaba.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kurczaba-02-1″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Najpierw osoba musi złozyć wniosek o stały pobyt. Następnie rozpatrywany będzie wniosek z prośbą do Urzędu Imigracyjnego o przebaczenie. Taką prośbę składają osoby, które pozostały w USA nielegalnie lub nielegalnie przekroczyły granicę. Sponsorem może być jeden z rodziców lub współmałżonek, który jest obywatelem lub ma zieloną kartę.” – tłumaczy nowe procedury ekspert amerykańskiego prawa imigracyjnego Krysztof Kurczaba.

W świetle nowych regulacji parwnych warto złożyć wniosek o zalegalizowanie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Po zmianch przepisów imigracyjnych otrzymanie specjalnego przebaczenia nie powinnio być większym problemem. Osoba starająca się o legalizację nie może mieć na swoim koncie przestępstwa kryminalnego oraz powinna zapłacić zaległe podatki.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kurczaba-13″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Każdej osobie, która mieszka w USA nielegalnie radzę, aby starała się o stały pobyt, im szybciej, tym lepiej. Jeżeli osoba jest sponsorowana i ma tutaj brata obywatela lub siostrę, to okres oczekiwania na zieloną kartę może potrwać 10 lub 12 lat. W tym samym czasie osoby te mogą starać się o stały pobyt innymi śnieżkami prawnymi na przykład mogą być sponsorowane przez zakład pracy lub przez innych członków rodziny. Urzędnicy imigracyjnii zawsze będą lepiej traktować tych imigrantów, którzy starają się o zalegalizowanie swojego pobytu niż tych, którzy nic nie robią.” – powiedział na antenie Radia Deon Chicago mecenas Krzysztof Kurczaba.

Przypominamy, że w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago w każdą trzecią sobotę miesiąca mecenas Krzysztof Kurczaba oraz inni eksperci tłumaczą prawo imigracyjne i udzielają bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa imigracyjnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 lipca o godzinie 6 wieczorem przy 5835 W.Irving Park Rd. w Chicago.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źrodło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Beatrice Murch

News Chicago

Chicago Auto Show wraca z halowymi testami dla terenowych aut. Pamiętaj by zapiąć pasy!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczne Chicago Auto Show zdecydowało się przywrócić tory testowe w hali. To olbrzymia szansa dla miłośników motoryzacji, by móc spróbować jazdy terenowej w samym środku dużego miasta. Wszystko odbywać się będzie pod okiem doświadczonych kierowców, dzięki którym przetestować będzie można najnowsze samochody marki Jeep, Bronco czy Toyota. Pozostaje zapiąć pasy i wdepnąć do dechy gaz!

Chicago Auto Show, który po raz pierwszy odbył w 1901 roku,  jest największym pokazem samochodowym w całej Ameryce Północnej i miał miejsce więcej razy niż jakakolwiek inna wystawa motoryzacyjna na kontynencie.

W tym roku przypada 114. edycja Chicago Auto Show.

Chicago Auto Show zajmuje ponad 1 milion stóp kwadratowych w północnych i południowych halach wystawowych kompleksu McCormick Place. Od 1935 organizatorem wystawy jest Chicago Automobile Trade Association (CATA), najstarsza i największa w kraju organizacja dealerska.

Wystawy Chicago Auto Show obejmują:

  • liczne prezentacje światowe i północnoamerykańskie;
  • pełną gamę samochodów osobowych i ciężarowych krajowych i importowanych;
  • pojazdy sportowo-użytkowe;
  • samochody eksperymentalne lub koncepcyjne.

W sumie na wystawie znajdzie się blisko 1000 różnych pojazdów. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć liczne akcesoria i eksponaty związane z motoryzacją, pojazdy konkursowe i projektowe, zabytkowe i kolekcjonerskie.

Codziennie w czasie trwania wystawy odbywać się będą specjalne występy i imprezy. Sprawdź nasz Harmonogram wydarzeń, aby uzyskać aktualne wykazy.

Profesjonalni kierowcy poprowadzą uczestników przez testowe jazdy off-road pokazujące możliwości samochodów. Menedżer Dave Sloan zapewnia, że nie tylko jazda jest tu wyjątkowym przeżyciem: „Powiem ci, że jedną z fajnych rzeczy do robienia jest nie tylko przejażdżka, ale też oglądanie jazdy, ponieważ –

zobaczysz niewiarygodne rzeczy, które potrafi zawieszenie Jeepa. To naprawdę niesamowite”

Pokazy testowe będą prezentowane także przez marki Bronco i Toyota.

Chicago Auto Show odbędzie się w dniach od 12 do 21 lutego w McCormick Place. Zalecane jest kupno biletów z wyprzedzeniem. Cena wstępu dla dorosłych to 15$, dla osób powyżej 62 lat i dzieci w wieku 4-12 10$. Dzieci do lat 3 nie płacą. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

 

Źródło: fox32

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Hala Odeum w Villa Park sprzedana. Nie będzie już polskich turniejów i imprez

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum Expo Odeum w Villa Park sprzedano firmie transportowo – magazynowej. Ośrodek z końcem maja kończy swoją działalność i zostanie zamknięty. Hala impezowo-wystawiennicza było wystawiona na sprzedaż już od jakiegoś czasu. Mimo klamki która zapadła, centrum nadal ma w planach pracowitą wiosnę.

Od 1981 roku właścicielem Odeum jest rodzina Greco z siedzibą w Elmhurst. Potwierdziła ona, że ​​ich 12,9-hektarowa nieruchomość przy 1033 N. Villa Ave. została oficjalnie zakupiona pod koniec grudnia przez APK Holding LLC.

Arrow Trans Corp, firma transportowa i magazynowa z siedzibą w Elk Grove Village, planuje przenieść się do Villa Park i wydzierżawić teren. Budynek Odeum o powierzchni 130 000 stóp kwadratowych mógłby zostać przekształcony lub zburzony, aby zrobić miejsce dla nowego budynku.

Sprzedaż Odeum była w dużej mierze przesądzona. Lokalizacja była na rynku od jakiegoś czasu, a Greco uzyskali w zeszłym miesiącu zgodę na zmianę zagospodarowania przestrzennego od powierników Villa Park, aby pomóc w negocjacjach sprzedaży.

W ostatnich tygodniach Greco osobiście skontaktowali się z lokalnymi przywódcami miast, przedstawicielami biur gości i biur kongresowych oraz niektórymi kluczowymi klientami, aby ostrzec ich o sprzedaży.

„Będziemy cieszyć się ostatnią rundą”-

oświadczyła współwłaścicielka Odeum, Francine „Sis” Greco, która odmówiła podzielenia się informacją o cenie sprzedaży miejsca.

„Jesteśmy całkiem zajęci przez cały czas do 31 maja”.

Turnieje halowej piłki nożnej i lacrosse odbędą się w Odeum w marcu. W maju centrum będzie gospodarzem turnieju mistrzowskiego organizowanego przez Międzynarodową Federację Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz Amigos Chicago Guitar Show.

Odeum zostało początkowo zbudowane jako Hat Trick Ice Arena, aby być oficjalnym domem drużyny hokejowej Chicago Warriors. Jednak ze względu na rosnące koszty i słabą gospodarkę w tym czasie budynek został przebudowany i dostosowany do innych imprez i sportów halowych i ponownie ochrzczony jako Odeum Expo Center w 1981 roku.

Przez ostatnie cztery dekady Odeum gościło koncerty, takich wykonawców jak Kiss i Kenny Rogers, nawiedzone domy z Robem Zombie, rodeo, festiwale i wiele innych. Odeum służyło również jako miejsce przeprowadzania testów COVID-19 dla Departamentu Zdrowia Powiatu DuPage.

„(Odeum) było prawdziwym dobrodziejstwem dla Villa Park. Przykro nam, że to odchodzi”.

powiedział prezes Villa Park Village Nick Cuzzone.

Właściciele nie mają aktualnych planów na imprezę zamykającą działalność centrum. Zamiast tego szukają nabywców sprzętu i wyposażenia Odeum.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Ciekawostki

55 lat temu Chicago znikło pod śniegiem. Wielu mieszkańców wciąż pamięta The Blizzard 1967

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla starszych mieszkańców Chicago, środa była rocznicą Matki Wszystkich Burz Śnieżnych, która uderzyła 55 lat temu: The Blizzard of 1967. W ciągu dwóch dni spadło wtedy 23 cale śniegu. Miasto zginęło pod białym puchem a życie w nim zostało całkowicie sparaliżowane.

Chicagowska zamieć z 1967 r. uderzyła w północno-wschodnie Illinois i północno-zachodnią Indianę w dniach 26-27 stycznia 1967 r. W Chicago i na jego przedmieściach spadło rekordowe 23 cale (58 cm) śniegu, zanim burza ucichła następnego ranka. Wiatr w czasie zamieci osiągał prędkość 50 mil na godzinę, a zaspy sięgały 15 stóp.

Był to największym zanotowany opad śniegu podczas jednej burzy w historii Chicago.

Ponieważ zamieć była niespodzianką w ciągu dnia dla ludzi będących już w pracy lub szkole, sparaliżowała miasto na kilka dni. Ludzie musieli wykopać się spod śniegu.

„Na najbardziej ruchliwym odcinku północno-zachodniej Indiany nie było ruchu” –wspomina Phil Ponce, wieloletni gospodarz WTTW „Chicago Tonight”. „To było niesamowite.”

Ponce pamięta jazdę Chevy Corvair na Indianapolis Boulevard w nocy 26 stycznia 1967 roku. Była jeszcze wczesna zamieć, ale samochód już utknął.

Szacuje się, że 50 000 samochodów zostało porzuconych na ulicach Chicago, wraz z około 800 autobusami miejskimi – niezdolnymi do poruszania się w 23-calowym śniegu. Burzę śnieżną obwiniano za aż 60 zgonów.

Chris Pacelli, właściciel Al’s #1 Italian Beef, miał 19 lat, kiedy uderzyła zamieć.

„Nie mogłem iść na zakupy spożywcze, nie mogłem nic zrobić” – wspomina. „Jakiekolwiek ciężarówki się zepsuły i nie mogły wydostać się ze śniegu, ludzie tam jeździli i wyciągali z nich jedzenie”.

Pacelli doskonale pamięta siedmiu mężczyzn, którzy ukradli stół bilardowy z opuszczonej ciężarówki Marshalla Fielda w Little Italy. „Weszli tam i wzięli stół bilardowy, który miał zostać komuś dostarczony” – opowiada – „I szli z nim ulicą”.

 

 

Źródło: fox32, wikipedia

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne