News USA
Tornado w Cameron w centralnej części Illinois. Do miasta nie ma wjazdu. Tysiące osób bez prądu

W czwartek około 7:30 wieczorem tornado uderzyło w niedużą miejscowość Cameron, około 200 mil na południowy zachód od Chicago.
Żywioł spowodował znaczne straty materialne ale nie było na szczęście rannych ani ofiar śmiertelnych. Illinois State Police podała, że w wielu miejscach zerwane zostały linie wysokiegio napięcia. Zanotowano także uszkodzenie w kilku miejscach rur gazowych, co spowodowało wycieki gazu.
Lokalna firma dostarczająca energię elektryczną Ameren Illinois poinformowała, że tysiące osób pozostaje bez prądu. Mieszkaniec Cameron, 50-letni Mike Trout schronił się w piwnicy swego domu. Słyszał ryk tornada i dźwięk wybijanych przez nie szyb.
Wszystkie okna w jego domu zostały kompletnie zniszczone a ścianę domu przebił duży kawał drewna,. „Przeżyłem tu ostatnie tornado w 1989 roku. Szkody tym razem są o wiele, wiele większe. Nie ma porównania.”
Tymczasowe schronisko dla osób, których domy zostały zniszczone otwarto w szkole średniej United High School, niedaleko miejscowości Monmouth. Do miasta nie ma wjazdu.
Agnieszka Warzecha
awarzecha@radiodeon.com
Źródło: www.chicagotribune.com
Foto: CNS photo/Carlo Allegri, Reuters
News USA
Trump kończy wizytę w Wielkiej Brytanii z umową współpracy technologicznej

Prezydent Donald Trump zakończył w czwartek swoją drugą wizytę państwową w Wielkiej Brytanii, dziękując gospodarzom za „przepych i splendor”, z jakim go przyjęto. Podróż upłynęła w atmosferze serdeczności, mimo że w najważniejszych kwestiach – od ceł po wojnę na Ukrainie – nie osiągnięto przełomów.
Pompa i polityka
Brytyjska rodzina królewska oraz Premier Keir Starmer zorganizowali prezydentowi uroczystości z pełnym ceremoniałem. W zamku Windsor Donald Trump i Pierwsza Dama Melania zostali uhonorowani przez króla Karola III i królową Kamilę podczas największej w historii wizyty państwowej gwardii honorowej. Trump podziękował gospodarzom, nazywając ich „dwoma fantastycznymi ludźmi”.
“Więź między naszymi krajami jest nieporównywalna z żadną inną na świecie” – powiedział później w Chequers, rezydencji brytyjskich premierów.
Starmer wtórował mu, podkreślając historyczne partnerstwo obu narodów: “To Brytyjczycy i Amerykanie, ramię w ramię, raz po raz zmieniają bieg historii, kierując ją ku wolności i demokracji.”
Umowy i inwestycje
Podczas wizyty podpisano porozumienie o współpracy w nauce i technologii, określane jako „historyczne”. Towarzyszyły mu zapowiedzi amerykańskich inwestycji w Wielkiej Brytanii, szacowanych na 150 miliardów funtów, w tym 90 miliardów od funduszu Blackstone. Pieniądze mają popłynąć m.in. w sztuczną inteligencję, komputery kwantowe i energetykę jądrową.
Z drugiej strony, negocjacje w sprawie obniżenia amerykańskich ceł na stal i aluminium utknęły w martwym punkcie. Donald Trump, pytany o ewentualne ustępstwa, odparł jedynie: „Zarabiamy dużo pieniędzy”.
Rozbieżności w polityce zagranicznej
W rozmowach prywatnych dominowały kwestie geopolityczne – wojna w Ukrainie, konflikt w Strefie Gazy i polityka imigracyjna. Donald Trump przyznał, że Prezydent Rosji Władimir Putin „go zawiódł”, lecz powstrzymał się od zapowiedzi nowych sankcji.
Keir Starmer naciskał na „zwiększenie presji na Putina”.
Obaj przywódcy różnili się także w sprawie uznania państwa palestyńskiego – Trump przyznał, że to „jedna z niewielu rozbieżności”. Z kolei w kwestii imigracji amerykański prezydent wezwał Londyn do „bardziej stanowczego stanowiska”, ostrzegając, że niekontrolowana migracja „niszczy kraje od środka”.
Incydent w powietrzu
Na zakończenie wizyty doszło do drobnego incydentu – helikopter prezydenta musiał awaryjnie lądować z powodu usterki hydraulicznej. Nikt nie ucierpiał, a Trump poleciał do USA maszyną zastępczą.
W cieniu kontrowersji
Choć wizytę zdominowała serdeczna atmosfera, w tle pozostawały trudne tematy. Brytyjskie władze coraz ostrzej krytykują działania Izraela w Strefie Gazy, a pytania o powiązania Donalda Trumpa z Jeffreyem Epsteinem nie zniknęły, choć sam prezydent konsekwentnie unikał tego wątku.
Źródło: AP
Foto: The White House
News USA
Znalezione szczątki w stanie Waszyngton to prawdopodobnie poszukiwany ojciec-morderca

Władze powiatu Chelan poinformowały w czwartek, że w zalesionym terenie na południe od Leavenworth odnaleziono szczątki, które najprawdopodobniej należą do 32-letniego Travisa Deckera. Mężczyzna był od ponad trzech miesięcy poszukiwany jako główny podejrzany w sprawie brutalnego zabójstwa swoich trzech córek. Biuro szeryfa przekazało, że tożsamość zostanie potwierdzona dzięki analizie DNA.
Tragedia w górach Kaskadowych
2 czerwca policja odnalazła ciała córek Travisa Deckera – 9-letniej Paityn, 8-letniej Evelyn i 5-letniej Olivii – w pobliżu obozowiska około 125 mil na wschód od Seattle. Dzieci były skrępowane opaskami zaciskowymi i miały plastikowe torby na głowach. Wstępne ustalenia wskazywały na uduszenie. O zabójstwie informowaliśmy wielokrotnie.
W pobliżu miejsca tragedii znajdował się pusty biały pickup Deckera, na którego tylnej klapie widniały zakrwawione odciski dłoni.
Według władz mężczyzna był widziany kilka dni później w rejonie górskich szlaków. Uciekał przed pościgiem, a psy tropiące doprowadziły śledczych do początku jednego z traktów turystycznych. Od tego momentu rozpoczęła się szeroko zakrojona obława.
Podejrzany: weteran zmagający się z kryzysami
Travis Decker był weteranem wojskowym i żołnierzem Gwardii Narodowej. Lokalne władze opisywały go jako zapalonego miłośnika przyrody, ale według jego byłej żony – Whitney Decker – od dłuższego czasu był bezdomny i cierpiał na problemy psychiczne.
Para rozwiodła się po siedmiu latach małżeństwa. Plan wychowawczy obowiązujący od września 2024 roku wymagał od Deckera leczenia psychiatrycznego i terapii kontroli gniewu w związku z wcześniejszą przemocą domową. Mężczyzna odmówił podpisania dokumentu i nie podjął wymaganej terapii.
Whitney Decker poinformowała policję, że jej były mąż miał zaplanowaną wizytę u córek tuż przed ich śmiercią. Kiedy nie oddał dzieci i przestał odbierać telefon, zgłosiła zaginięcie.

Travis Decker
Dyskusja o systemie AMBER Alert
Po tragedii Whitney Decker zaapelowała o reformę systemu powiadomień AMBER, który wysyła alerty o zaginięciach dzieci na telefony komórkowe. Policja z Wenatchee starała się o uruchomienie takiego ostrzeżenia jeszcze przed odnalezieniem ciał, jednak stanowe władze odmówiły, tłumacząc, że sprawa nie spełniała federalnych kryteriów.
Zamiast tego wysłano inne publiczne ostrzeżenie, które – zdaniem urzędników – miało podobny zasięg.
Źródło: nbc
Foto: Wenatchee Police Department
News USA
Uwaga nadlatują! Uber Eats rozpoczyna dostawy posiłków dronami

Jeszcze w tym roku klienci Uber Eats mogą zobaczyć swoje zamówienia nadlatujące z nieba. Uber Technologies poinformował o partnerstwie z izraelską firmą Flytrex, specjalizującą się w dronach dostawczych. Pilotażowe dostawy rozpoczną się na wybranych rynkach w USA – choć lokalizacji jeszcze nie ujawniono, Flytrex działa już w Teksasie i Karolinie Północnej.
Nowy rozdział w dostawach jedzenia
„Dzięki Flytrex wkraczamy w nowy rozdział – po raz pierwszy na platformie Uber Eats pojawi się szybkość i zrównoważony rozwój dostaw dronami, na dużą skalę” – podkreśla Sarfraz Maredia, prezes Ubera ds. autonomicznej mobilności i dostaw.
Flytrex ma już doświadczenie – od 2020 roku zrealizował ponad 200 tys. dostaw posiłków do domów w USA. „Autonomiczne drony to przyszłość – szybkie, tanie i bezdotykowe. Partnerstwo z Uberem pozwala połączyć nasze innowacje lotnicze z jego doświadczeniem logistycznym” – dodaje prezes Flytrex, Noam Bardin.
Rynek, który przyspiesza
Uber dołącza do coraz bardziej konkurencyjnego sektora dostaw z powietrza.
- DoorDash korzysta już z usług Flytrex i Wing – firmy należącej do Alphabet (Google).
- Zipline współpracuje m.in. z Walmartem i Panera Bread, a także dostarcza medyczne przesyłki dla szpitali.
- Amazon Prime Air rozwija własną flotę dronów.
Inwestycja w przyszłość
Uber nie ujawnił szczegółów finansowych współpracy, ale potwierdził, że inwestuje w Flytrex w ramach umowy. Obie firmy podkreślają, że autonomiczne systemy dostaw mogą stać się standardem – szybszym, bezpieczniejszym i bardziej ekologicznym niż tradycyjna logistyka
Źródło: scrippsnews
Foto: Flytrex
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa grozi odcięciem funduszy za „ideologię gender” w szkołach
-
News USA1 tydzień temu
Zabójstwo Ukrainki w Charlotte wywołało debatę o bezpieczeństwie publicznym
-
News Chicago3 tygodnie temu
Molly Borowski z Chicago uciekała przed policją z prędkością 109 mil na godzinę
-
News USA3 tygodnie temu
Sfingował własną śmierć, by uciec do kochanki. 45-latek z Wisconsin odsiedzi 89 dni
-
News USA2 tygodnie temu
Niepowtarzalna trasa Lecha Wałęsy – 45 lat Solidarności, 28 miast, jedno przesłanie
-
News Chicago4 dni temu
Ted Dabrowski zawalczy z Pritzkerem o fotel gubernatora Illinois w 2026 roku
-
News USA3 tygodnie temu
Strzelanina w Minneapolis: Dlaczego Robin Westman otworzył/a ogień do dzieci?
-
News Chicago2 dni temu
Federalna operacja imigracyjna w Chicago. Bovino: „Jesteśmy na miejscu”