Połącz się z nami

News USA

45 lat więzienia dla lekarza oszusta. Onkolog Farid Fata przepisywał chemioterapię zdrowym pacjentom

Opublikowano

dnia

50-letni lekarz specjalista hematolog-onkolog Farid Fata w stanie Michigan skazany na 45 lat więzienia. Leczył chorych na nowotwory i zdrowych pacjentów tak, aby wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. Chciał zarobić miliony. Jak powiedziała Geraldine Parkin, żona byłego pacjenta doktora Fata „Mój mąż był torturowany aż do ostatniego oddechu.” Wśród oszukanych pacjentów są Polacy. Wyrok zapadł piątek 10 lipca w sądzie w Detroit.

U Roberta Sobieraya doktor Fata zdiagnozował nowotwór i zalecił chemioterapię na okres dwóch i pół roku. Zabiegi chemioterapii były bolesne, i uczyniły go naprawdę chorym. Były one tak silne, że jego zęby wypadały, a jego szczęka zmieniała swój kształt. „Patrząc na wszystkie moje medyczne rachunki, które mam jeszcze do zapłacenia dziś mnie nie stać na nowe zęby.” – powiedział Sobieray. Tymczasem pacjent nigdy nie był chory na raka. „To po prostu powoli dochodzi do mnie” – powiedział w sądzie. „Co kierowało lekarzem? Dlaczego akurat na mnie to trafiło? Ja nie wiem. Ja tego nie rozumiem” – wyznał wyraźnie wstrząśnięty Robert Sobieray.

Również Steve Skrzypczak przeszedł wyczerpujące leczenie walcząc z nowotworem, którego, jak się później okazało, nie miał.

REKLAMA REKLAMA

Relacja Emilii Sadaj
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/fake-cancer” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Innym pacjentem lekarza „terrorysty” była Patty Hester. Lekarz został jej polecony przez znajomego i zarekomendowany jako jeden z najlepszych specjalistów na świece. Do lekarza trafiła w 2010 roku po tym jak w badaniach krwi wyszło, że ma niski poziom białych krwinek. Lekarz powiedział do mnie: „Trzeba zacząć od chemioterapii i to jak najszybciej.” Po latach okazało się, że Patty Hester nie miała i nie ma raka.

Lekarz Farid Fata przepisywał lekarstwa na raka pacjentom chorym i zdrowym bez znaczenia. Historie pacjentów tego lekarza są wstrząsające. „Nikt i nic nie jest w stanie zwrócił życia naszych bliskich. Ten wyrok jest i tak zbyt niski” oceniają wyrok amerykańskiego sądu ci, który przez chciwość doktora Fata stracili najbliższych.

We wrześniu ubiegłego roku lekarz medycyny Farid Fata przyznał się do świadomego błędnego orzecznictwa w wielu przypadkach swoich pacjentów. Przyznał się, że postawił szereg błędnych diagnoz pacjentom, którzy byli zdrowi. Niektóre przypadki dotyczyły nowotworów układu krwionośnego zwanych szpiczakami mnogimi. Lekarz przyznał się do 13 zarzutów oszustwa, do kilku konspiracji w sprawach finansowych do zapłaty lub otrzymania łapówki oraz przyznał się do dwóch zarzutów prania brudnych pieniędzy.

Prokuratorzy federalni nazwali lekarza „najbardziej skandalicznym oszustem w historii Stanów Zjednoczonych.” Dla lekarza Fairda Faty „pacjent nie był człowiekiem tylko źródłem zysku.” Decyzją sądu w Detroit lekarzowi przepadnie suma 17.600.000 dolarów. Pieniądze lekarz otrzymał z ubezpieczenia Medicare oraz z innych prywatnych firm ubezpieczeniowych w tym z Blue Shield Blue Cross. „Niektórzy z 553 pacjentów otrzymywali lekarstwa lub zastrzyki zupełnie niepotrzebnie.” – powiedział prokurator. Prokuratorzy domagali się kary 175 lat więzienia.

W sądzie podczas rozprawy lekarz hematolog-onkolog Farid Fata przeprosił „Wstydzę się swoich działań” – powiedział. „Naruszyłem przysięgę Hipokratesa i nadużyłem zaufania moich pacjentów” – dodał. „Nie wiem, jak mogę zaleczyć powstałe rany. Nie potrafię wyrazić mojego smutku i wstydu za to wszystko co się stało.” – powiedział stacji CNN Farid Fata.

Przeprosiny dla wielu Amerykanów śledzących proces nie mają znaczenia. Wielu z nich będzie teraz musiało żyć ze skutkami błędnych cynicznych decyzji lekarza do końca swojego życia.

Lekarz Farid Fata spędzi w więzieniu przynajmniej 34 lata z 45 zasądzonych. Karę odbywać będzie w więzieniu w Michigan o bardzo niskim rygorze. Jak wyjdzie z więzienia będzie miał 84 lata.

 

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: ABC, CNN, WGN
foto: youtube/flickr

 

 

 

News USA

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przyjmuje zgłoszenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizator XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń. Festiwal odbędzie się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2023 roku.

Współorganizatorami festiwalu jest Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Imprezy festiwalowe odbywać się będą na terenie Miasta Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.

„W 2019 roku podsumowaliśmy 50-lecie światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie, które stały się największą polonijną imprezą, prezentującą aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami kraju” – napisał w ogłoszeniu Mariusz Grudzień, Dyrektor Festiwalu, Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy.”

REKLAMA REKLAMA

„Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.

Zakładamy organizację festiwalu z mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników. Ostateczna jednak ich liczba i skład zależeć będą od liczby i kolejności nadesłanych zgłoszeń. Zastrzegamy sobie jednak wyłączne prawo kwalifikacji zespołów do udziału w festiwalu.

Zastrzegamy sobie także możliwość zmiany z przyczyn od nas niezależnych – zasad organizacyjnych w trakcie przygotowań i organizacji imprezy.”

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r., co 3 lata. Wspólne spotkania i występy pozwalają zintegrować się członkom zespołów a wizyta w Polsce umożliwia poznanie kraju przodków.

W pierwszym festiwalu uczestniczyło 12 zespołów z krajów Europy i jeden ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników rosła.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

Źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Foto: Polonijna Agencja Informacyjna

 

Czytaj dalej

News USA

Arkadiusz Mularczyk był w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Dzisiaj odwiedzi Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie swojej wizyty w USA, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polski, Arkadiusz Mularczyk, uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami Kongresu i Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie. W czwartek wziął udział m.in. w spotkaniu w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku, a dzisiaj odwiedzi Chicago.

Celem wizyty polskiego polityka jest zapoznanie strony amerykańskiej z raportem dot. strat wojennych i zdobycie poparcia dla kwestii odszkodowań od Niemiec za straty poniesione w czasie II Wojny Światowej.

„Intensywne spotkania z trzynastoma członkami Kongresu US przyniosła wiele nowych pomysłów i inicjatyw. Widzimy pole do współpracy z amerykańskimi prawodawcami i liczymy na wspólne działania w zakresie pozyskania reparacji” napisał Arkadiusz Mularczyk we wpisie na fb.

Minister przyznał, że podróż do Stanów Zjednoczonych traktuje jako pierwszy etap swojej aktywności dyplomatycznej zarówno w USA, jak i na forum ONZ. Uważa, że temat reparacji wojennych od Niemiec powinien być przedstawiony na agendzie międzynarodowej i udało mu się to osiągnąć.

REKLAMA REKLAMA

„Wielu moich rozmówców było zaskoczonych, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce odszkodowań wojennych” oznajmił wiceminister spraw zagranicznych w wywiadzie dla polskiego radia. „Myślę, że jest pole do współpracy w amerykańskim Kongresie, ponieważ tu przywiązanie do prawa własności, wolności i praworządności jest bardzo duże”.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk spotkał się także z zastępcami sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), zajmującymi się prawami człowieka i Europą.

W czwartek Mularczyk odbył spotkania w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ, Rosemary Dicarlo oraz Melissą Fleming, kierującą globalną komunikacją.

Arkadiusz Mularczyk jest Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.

3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia Mularczyk zwrócił się w tej sprawie do komisji Kongresu USA, przede wszystkim do przewodniczącego Komisji Helsińskiej Kongresu USA, senatora Benjamina Cardina, a także do przewodniczących komisji spraw zagranicznych Kongresu.

 

Źródło: fb, polskie radio
Foto: YouTube, fb

 

 

Czytaj dalej

News USA

6-latek z Michigan wydał 1 tys. USD na jedzenie bawiąc się telefonem swojego taty

Opublikowano

dnia

Autor:

Sześcioletni Mason Stonehouse bawił się telefonem swojego taty przed snem i wydał około 1000 dolarów na jedzenie z Grubhub, dodając hojny 25% napiwek do każdego zamówienia. Rodzina mieszkająca w Chesterfield w stanie Michigan, przeżyła szok.

Jedzenie zaczęło napływać do domu rodziny w Chesterfield Township w pobliżu Detroit około godziny 9:00PM, a wielka parada pizzy, frytek z serem chili i wrapów z kurczakiem pita trwała do późnej nocy.

Zaczęło się od krewetek z Happy’s jako przystawki, kilku kanapek z kurczakiem od Shawarma Yes, a na deser lody od Leo, które tak się złożyło, że były ulubionymi lodami taty.

Mason zamówił także mnóstwo innych przysmaków, w tym duże krewetki, sałatki, shoarmę, kanapki i inne potrawy.

REKLAMA REKLAMA

Tata Masona, Keith, był dość oszołomiony sytuacją – dopóki nie zorientował się, co się stało. Spojrzał w telefon i zobaczył komunikat:

„Ostrzeżenie o oszustwie Chase: 439 USD za pizzę”

Ojciec przedsiębiorczego chłopca próbował dzwonić do restauracji, aby wstrzymać zamówienia, ale powiedzieli mu, że musi skontaktować się z Grubhub.

Mama, Kristin, powiedziała Associated Press, że Mason jest niezwykle inteligentny i czyta odkąd skończył 2,5 roku. Jej mąż użył aplikacji Grubhub na swoim telefonie, aby zamówić obiad przed jej wyjazdem i prawdopodobnie zostawił aplikację otwartą. Mason wziął telefon, ukrył się w piwnicy i zaczął zamawiać swoją ucztę.

Rodzice chłopca odbyli rozmowę z Masonem następnego dnia i opowiedzieli mu, że to, co zrobił, było podobne do kradzieży. Otworzyli skarbonkę syna i zabrali mu 115 dolarów, które dostał na urodziny w listopadzie, by częściowo pokryły koszty wystawnej kolacji.

Po tym wydarzeniu Grubhub skontaktował się z rodziną Stonehouse i zaoferował im kartę podarunkową o wartości 1000 USD.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Kristin Stonehouse

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu