Połącz się z nami

News Chicago

„Milcząc Wołają”. Wystawa szczątków żołnierzy polskiego podziemia w parafii św. Ferdynanda w Chicago

Opublikowano

dnia

10 czerwca w sali parafialnej kościoła św. Ferdynanda otwarta została jednodniowa wystawa pod tytułem „Milcząc Wołają”. Ukazuje ona stan prac nad odkrywaniem i ekshumacją doczesnych szczątków żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, których ciała zostały zakopane na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

– To słynny projekt Instytutu Pamięci Narodowej, który ma na celu odnalezienie wszystkich szczątków osób polskiego podziemia komunistycznego zamordowanych w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa i ich identyfikację. Do tej pory odnaleziono 198 ciał. Kilka z nich zostało zidentyfikowanych, ale wciąż na liście zidentyfikowanych brakuje takich nazwisk jak rotmistrz Witold Pilecki czy generał Emil Fieldorf Nil – powiedział współorganizator ekspozycji mgr Marek Adamczyk, nauczyciel ze szkoły sobotniej im. Jana Karskiego w Chicago .

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-wystawa” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Wystawa opowiada o projekcie, poszukiwaniach oraz różnego rodzaju trudnościach, z którymi przyszło się zmierzyć badaczom. Zawiera wiele zdjęć ukazujących postęp prac oraz diagramy osób, które udało się do tej pory zidentyfikować

Tematem wystawy zainteresowały się polonijne nauczycielki. – Dwa lata temu, podczas pobytu w Polsce miałam okazję wraz z koleżankami być w miejscu, gdzie trwały prace badawczo-ekshumacyjne i wysłuchać wykładu profesora Szwagrzyka na ten temat. Wolontariusze napotykali na wiele utrudnień. Między innymi takich, że na części terenu, gdzie znajdują się doły ze szczątkami Żołnierzy Niezłomnych, stoją pomniki osób pochowanych w okresie PRL w tzw. Alei Zasłużonych. Bardzo często katów i oprawców żołnierzy wyklętych – powiedziała Alicja Nawara ze szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbe.

Galeria zdjęć

W czasie wernisażu Arkadiusz Cimoch z Narodowych Sił Zbrojnych „Nowe Pokolenie Chicago” mówił o tradycjach walki Żołnierzy Wyklętych z systemem komunistycznym. Przypomniał sylwetkę dowódcy NSZ, którego szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane. Przypomniał także symbolikę umundurowania żołnierzy NSZ, która dla wielu osób niezorientowanych w tematyce Narodowych Sił Zbrojnych może budzić spore kontrowersje.

– Mogąca dzisiaj budzić skojarzenie z faszyzmem hitlerowska trupia czaszka na rękawie munduru była jedynie wojennym trofeum i świadczyła o waleczności żołnierzy – powiedział Arkadiusz Cimoch

W przygotowaniu Instytutu jest kolejna wystawa, którą w Chicago będziemy mogli obejrzeć jesienią. Można jedynie mieć nadzieję, że będzie ona dłużej dostępna.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

Zdjęcia są dostępne na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

4 restauracje z okolic Chicago najbardziej romantycznymi w USA wg nowego rankingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaplanowałeś już idealne Walentynki ze swoją ukochaną? Jeśli szukasz bardzo wyjątkowego klimatu w ten dzień, odwiedź jedną z czterech restauracji z okolic Chicago. Znalazły się one na liście 100 najbardziej romantycznych restauracji w Ameryce, stworzonej przez platformę OpenTable.

Obszerna lista, sporządzona przez platformę rezerwacyjną, opiera się na ponad 13 milionach recenzji, zgodnie z komunikatem prasowym OpenTable.

Z okolic Chicago na liście znalazły się następujące lokale: 3 Arts Club Cafe w RH Chicago w Gold Coast, Andy’s Jazz Club w River North, Mon Ami Gabi w Lincoln Park i Meson Sabika w Naperville.

Już najwyższy czas aby rezerwować stolik na Walentynki, zanim ich zabraknie. OpenTable podaje, że w 2022 r., 54% rezerwacji walentynkowych zostało zamówionych do 7 lutego.

REKLAMA REKLAMA

Aby posiłek walentynkowy był nieco mniej gorączkowy, OpenTable sugeruje, by świętować uroczystość w weekend i rezerwować stolik przed 6:00PM lub po godzinie 8:00PM, poza godzinami szczytu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Inside Creative House
Czytaj dalej

News Chicago

Policyjna akcja aresztowania mężczyzny w West Garfield Park wymagała pomocy SWAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja wezwała oddział SWAT do domu w West Garfield Park po tym, jak grupa mężczyzn próbowała uwolnić innego zatrzymanego mężczyznę w poniedziałek wieczorem. Uzbrojeni napastnicy strzelali do funkcjonariuszy.

Według władz incydent miał miejsce przy 4400 West West End Avenue około godziny 9:41 wieczorem w poniedziałek. Policja twierdzi, że chciała wziąć do aresztu uzbrojoną osobę, gdy grupa osób próbowała pomóc uwolnić mężczyznę.

Funkcjonariusze porazili paralizatorem jedną z interweniujących osób, podała policja.

Osoba aresztowana i osoba, która została porażona, zabarykadowały się w domu i chwilę później oddały strzały do funkcjonariuszy. Wezwano zespół SWAT. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani, a broń zabezpieczona – poinformowały władze.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Ajax9
Czytaj dalej

News Chicago

Ogromny pożar w Chicago Heights. Spłonął magazyn mebli i tkanin

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka jednostek straży pożarnej odpowiedziało w poniedziałek na alarm pożarowy w magazynie Morgan Li, przy 1101 Washington Ave., w Chicago Heights, krótko po 6 rano, poinformował rzecznik miasta David Ormsby. Magazyn, w którym sprzedaje się meble i tkaniny był całkowicie objęty płomieniami.

Wielkie ciemne kłęby dymu unosiły się w poniedziałek do południa nad Chicago Heights. Wszystkim pracownikom udało się wydostać z ogromnego pożaru, nikt nie został ranny.

Morgan Li to firma rodzinna, która ma cztery inne zakłady produkcyjne. Niedawno sfinalizowała zakup zakładu produkcyjnego o powierzchni 230 000 stóp kwadratowych, który obejmuje 13 akrów powierzchni.

„Uważamy wszystkich naszych pracowników za naszą rodzinę; zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować to, co zostało utracone i nadal wspierać naszych ludzi i całą społeczność Chicago Heights” – przekazała firma w opublikowanym poście.

REKLAMA REKLAMA

Przyczyna pożaru nie była od razu znana. Przedstawiciele firmy współpracują z władzami w prowadzonym  dochodzeniu, zgodnie z wydanym oświadczeniem. Komendant Straży Pożarnej stanu Illinois rozpoczął dochodzenie w poniedziałek po południu.

Funkcjonariusze policji zablokowali ulice East 12th i East 11th w pobliżu Washington Avenue, podczas akcji gaśniczej strażaków.

Pożar został ugaszony w południe, ale ekipy pozostały na miejscu, aby dogasić gorące punkty i sprawdzić cały budynek. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, a ogień nie rozprzestrzenił się na okoliczne konstrukcje – przekazała straż pożarna.

Ekipy ComEd i Nicor Gas przybyły na miejsce zdarzenia ale nie znalazły problemu z żadnymi przewodami elektrycznymi ani gazowymi.

Chicago Heights i jego okolice wciąż borykają się z problemami ekonomicznymi, katastrofa spowoduje utratę miejsc pracy przez mieszkańców.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu