Kościół
Pogrzeb lwa amerykańskiego Kościoła katolickiego. Kardynała Francisa George’a żegnają także Polacy

Od wtorku 21 kwietnia tłumy odwiedzają świątynię, w której na widok publiczny wystawiona jest trumna z ciałem hierarchy. „Przyjechałem tutaj z Hoffman Estates, aby powiedzieć kardynałowi słowo – dziękuje – za jego bardzo skromne niezwykłe życie, dał nam cudowny przykład jak żyć” – powiedział Radiu Deon wyraźnie wzruszony Stanisław Wierzbiński. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w południe 23 kwietnia, a po niej kardynał zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Des Plaines na północnych przedmieściach Chicago.
Słuchaj specjalnego wydania o poranku RADIA DEON CHICAGO
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/mix-kardynal” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
W chicagowskiej archikatedrze Najświętszego Imienia Jezus u zbiegu ulic State i Superior w centrum miasta trwają uroczystości żałobne wybitnego pasterza, intelektualisty i bardzo dobrego człowieka – kardynała Francisa George’a. „Znam kardynała od kilkunastu lat. Jeszcze dwa tygodnie temu byłam tutaj, kiedy kardynał odprawiał swoją ostatnia Mszę Świętą. Wszyscy płakaliśmy. Ksiądz kardynał wiedział, że to jest jego osobiste pożegnanie. Był bardzo skromnym człowiekiem.” – powiedziała Bożysława Andersohn animatorka kultury, założycielka polonijnego Teatru 13-stak im. Karola Wojtyły w Chicago.
Z kolei mądrość i łagodność kard. Francisa George’a jako pasterza podkreślił papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci. „Człowiek pokoju, niezłomności i odwagi został wezwany do domu Pana” – napisał o swym poprzedniku abp Blase Cupich w oświadczeniu wydanym przez archidiecezję Chicago. Emerytowany arcybiskup Chicago zmarł 17 kwietnia w wieku 78 lat. Był pierwszym arcybiskupem Chicago pochodzącym z naszego miasta i jedynym, który doczekał się przejścia na emeryturę.
Msza Święta pogrzebowa za duszę śp. kardynała Francisa George’a zostanie odprawiona 23 kwietnia w samo południe w chicagowskiej katedrze. Udział w tej Mszy świętej jest możliwy tylko za okazaniem specjalnego biletu wstępu, natomiast każdy będzie mógł wziąć udział w porannej modlitwie o godzinie 7.30. Kardynał zostanie pochowany na Cmentarzu Wszystkich Świętych przy 700 North River Road w Des Plaines 10 mil na północ od Chicago. Prośbą samego księdza kardynała było, aby zamiast kwiatów składać ewentualne datki, które zostaną przekazane na funkcjonowanie dwóch bliskich sercu kardynała charytatywnych katolickich organizacji:”Priests Retirement and Mutual Aid Association w skrócie PRMAA oraz „To Teach Who Christ Is” akcji wspierającej młodzież z katolickich szkół Archidiecezji Chicago.
Kard. Francis George był wybitnym i szanowanym przywódcą pośród biskupów Stanów Zjednoczonych. Zajmował zawsze jednoznaczne stanowisko w kwestiach nauczania Kościoła. Jako przewodniczący episkopatu zasłynął w całym kraju z nieugiętości względem powszechnej ustawy zdrowotnej wprowadzonej przez administrację Baracka Obamy. Kard. George sprzeciwiał się jej między innymi dlatego, gdyż zezwala ona na finansowanie aborcji i antykoncepcji z funduszy federalnych. Za jedną z jego licznych zasług uważa się wprowadzenie w Kościele amerykańskim zasady „zero tolerancji” dotyczącej duchownych, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych.
„Francis George służył Kościołowi powszechnemu jako kardynał, ale również służył radą i wsparciem trzem papieżom i ich współpracownikom w rzymskich kongregacjach” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa Chicago. Brał udział w dwóch konklawe, które wybrały papieża Benedykta XVI i Franciszka. Odbierając najwyższą nagrodę Rycerzy Kolumba, w styczniu bieżącego roku, kard. George powiedział: „Jestem w rękach Boga tak, jak w pewnym sensie, wszyscy jesteśmy”. Na kilka dni przed śmiercią, jak wspomina jego przyjaciel ks. Robert Barron, hierarcha zastanawiał się „jak to będzie zobaczyć Pana twarzą w twarz”.
Kardynał Francis George urodził się w 1937 r. W wieku 20 lat wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Był misjonarzem między innymi w Afryce i Azji. W roku 1973 został wybrany prowincjałem swojego zgromadzenia. W 1990 r. został biskupem amerykańskiej diecezji Yakima, a w sześć lat później metropolitą Portland w stanie Oregon. Dziesięć miesięcy potem został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem Chicago, trzeciej największej diecezji w Stanach Zjednoczonych.
W 1998 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej. W latach 2007-2010 przewodniczył episkopatowi USA. Funkcję arcybiskupa Chicago pełnił do przejścia na emeryturę, w listopadzie ub.r. Kard. Francis George posiadał dwa doktoraty: z filozofii amerykańskiej i z teologii. Oprócz języka angielskiego znał również: francuski, włoski, hiszpański i niemiecki.
Po śmierci kardynała Francisa George’a liczba kardynałów elektorów, czyli liczących poniżej 80 lat i z tej racji mających prawo do udziału w ewentualnym konklawe, znów wynosi 120. Obecnie kolegium kardynalskie liczy 223 członków, spośród których 2 mianował jeszcze bł. Paweł VI, 103 św. Jan Paweł II, 79 Benedykt XVI, a 39 Franciszek. Wśród 120 elektorów jest 30 z nominacji Jana Pawła II, 59 Benedykta XVI, a 31 Franciszka.
źródło: informacja własna/KAI
foto: Sławomir Budzik/CNS
Kościół
Konklawe rozpocznie się 7 maja

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.
W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać.
Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego, protodiakona Kolegium Kardynalskiego. Stałym członkiem komisji, wspierającej kardynała kamerlinga Kevina Farrella jest natomiast kard. Reinhard Marx, koordynator watykańskiej Rady ds. Ekonomicznych.
Jutro członkowie Kolegium Kardynalskiego wysłuchają konferencji o. Donata Ogliariego, benedyktyna, opata z Bazyliki św. Pawła za Murami, którego podczas jednej z ubiegłotygodniowych kongregacji wybrali na jednego z dwóch kaznodziejów, którzy wygłoszą naukę przed rozpoczęciem konklawe.
Drugim jest o. Raniero Cantalamessa, kapucyn, były kaznodzieja Domu Papieskiego, który przemówi do kardynałów na rozpoczęcie konklawe.
Od dziś w związku z przygotowaniami do konklawe, zamknięta dla zwiedzających jest również kaplica sykstyńska. Do odwołania nie można też zwiedzać ogrodów watykańskich ani nekropolii Via Triumphalis.
Kongregacje generalne kardynałów będą odbywały się każdego dnia, aż do 6 maja włącznie, rozpoczynając się o godz. 9.00. Nie zostaną zwołane jedynie w dni świąteczne: w piątek, 1 maja oraz w niedzielę 4 maja.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Pogrzeb papieża Franciszka: Ostatnie pożegnanie papieża ludu

Sobotni pogrzeb 266. papieża, Franciszka, rozpoczął się w promieniach złotego rzymskiego słońca. Po dwugodzinnej ceremonii pełnej tradycji, a także kilku nowych elementów, jego drewniana trumna została złożona w Bazylice Santa Maria Maggiore — poza murami Watykanu, zgodnie z jego życzeniem. O ostatnim pożegnaniu Ojca Świętego mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Dziesiątki światowych przywódców, co najmniej 11 monarchów i dziesiątki tysięcy wiernych zgromadziły się, by oddać mu hołd. Choć tło uroczystości — z monumentalną architekturą Watykanu — było pełne przepychu, sama ceremonia pozostała prosta i skromna. Tego właśnie pragnął pierwszy papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej, który odmienił oblicze Kościoła katolickiego.
Prosty pogrzeb dla pokornego papieża
Chóry śpiewały hymny w języku łacińskim, a modlitwy odmawiano w wielu językach: włoskim, hiszpańskim, chińskim, portugalskim i arabskim — oddając hołd globalnemu charakterowi Kościoła, który obecnie liczy około 1,4 miliarda wiernych. Znaczna część tej wspólnoty mieszka dziś w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce.
Pomimo próśb Franciszka o skromny pogrzeb, uroczystości przyciągnęły ogromne tłumy. Szacuje się, że kazania kardynała Giovanniego Battisty Re, dziekana Kolegium Kardynałów, słuchało około 400 000 osób, z czego 50 000 znajdowało się na placu Świętego Piotra.
W swojej homilii kardynał Giovanni Battista Re zwrócił uwagę, że decyzja o przyjęciu imienia Franciszek okazała się wyborem programu i stylu, który papież chciał nadać swemu pontyfikatowi, starając się czerpać inspirację z ducha św. Franciszka z Asyżu.
Podkreślił, że motywem przewodnim misji Franciszka było również przekonanie, że „Kościół jest domem dla wszystkich, domem o zawsze otwartych drzwiach”.
„Wielokrotnie odwoływał się do obrazu Kościoła jako `szpitala polowego` po bitwie, w której wielu odniosło ranny. Kościoła, który konsekwentnie pragnie pochylać się nad ludzkimi problemami i wielkimi niepokojami rozdzierającymi współczesny świat. Kościoła zdolnego pochylać się nad każdym człowiekiem, niezależnie od jego wiary czy życiowej sytuacji, aby opatrywać jego rany” – powiedział kard. Re.
„Zachował swój temperament i styl pasterskiego przewodzenia, a także od razu nadał zarządzaniu Kościołem wyraźne rysy swojej silnej osobowości. Nawiązywał bezpośredni kontakt z poszczególnymi osobami i społeczeństwami, pragnąc być blisko wszystkich.”
Szczególnie troszczył się o osoby w trudnej sytuacji, poświęcał się bezgranicznie, zwłaszcza dla ostatnich tego świata, dla wykluczanych. Był Papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich. Był również Papieżem, który dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele” – mówił kard. Giovanni Battista Re.”
Papież zmarginalizowanych
W ciągu ostatniego tygodnia przed pogrzebem dziesiątki tysięcy wiernych żegnało Franciszka, przechodząc obok jego trumny ustawionej przed Ołtarzem Papieskim w Bazylice Świętego Piotra. Po uroczystościach dźwięk wielkich dzwonów św. Piotra ogłosił koniec ery jego pontyfikatu.
Trumna z ciałem papieża została przewieziona na otwartym „papamobilu” z Watykanu do Bazyliki Santa Maria Maggiore, około 3 mil dalej. Tam, w zamkniętej dla publiczności kaplicy, znalazł swoje ostatnie miejsce spoczynku.
Franciszek, nazywany „papieżem ludu”, pozostawił po sobie spuściznę walki o migrantów, środowisko, ubogich i wszystkich wykluczonych. W trakcie swojego pontyfikatu apelował o zakończenie konfliktów w Strefie Gazy, na Ukrainie i w Sudanie. Głośno potępiał zmiany klimatu i nie wahał się krytykować światowych liderów za brak moralnego kompasu.
Skromne ostatnie pożegnanie
Wbrew wielowiekowej tradycji, Franciszek nie spoczął w Grotach Watykańskich, lecz w bazylice, którą często odwiedzał w trakcie swojego pontyfikatu. Wybrał prosty, nieozdobiony grób. Jego nagrobek ozdabia tylko jedno słowo: „Franciscus”.
Jak podają włoskie media, trumna Franciszka spoczęła w miejscu związanym z osobami, którym poświęcił szczególną uwagę: migrantami, więźniami, osobami bezdomnymi i osobami transpłciowymi.
Papież Franciszek pozostawił Kościół inny niż ten, który objął — bardziej otwarty, bardziej świadomy wyzwań świata i bliższy ludziom.
W Niedzielę Miłosierdzia kardynał Pietro Parolin przewodniczył na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. W swojej homilii wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.
Źródło: USA Today, Opoka, Alateia
Foto: Vatican Media, YouTube
Kościół
Grób Franciszka z białą różą – związek ze św. Teresą z Lisieux

Udostępniono zdjęcia grobu Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Dziś będą się przy nim modlić kardynałowie, mogą też grób nawiedzać wierni. Na grobie położono białą różę, która miała symboliczne znaczenie dla Franciszka.
Grób znajduje się w niszy pomiędzy Kaplicą Paulińską, gdzie jest ukochana przez Franciszka ikona Maryi – Salus Populi Romani – oraz Kaplicą Sforzów. Jest to grób prosty, wykonany zgodnie z ostatnią wolą Papieża Franciszka. Znajduje się w ziemi, a na posadzce położona jest płyta nagrobna z jednym napisem: Franciscus.
Nad płytą na ścianie wisi kopia krzyża pektoralnego Franciszka. Całość wykonana jest w kamieniu pochodzącym z Ligurii, rodzinnych stron dziadków Franciszka, którzy wyemigrowali z Włoch do Argentyny.
Znak białej róży
Pierwsze zdjęcia nagrobka Franciszka pokazano z leżącą na nim białą różą. To nie jest tylko gest oddania szacunku zmarłemu. To jest także symbol więzi Franciszka z Teresą z Lisieux, świętą, do której zawsze zwracał się z prośbą o łaski i której wstawiennictwu powierzał trudności osobiste i innych.
Ten kwiat towarzyszył Jorge Mario Bergoglio przez całe życie.
On sam mówił o nim w książce-wywiadzie „El Jesuita”, napisanej przez argentyńskich dziennikarzy Sergio Rubina i Francescę Ambrogetti, którzy opisując bibliotekę ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, zauważyli wazon pełen białych róż na półce, przed zdjęciem karmelitańskiej mistyczki, zmarłej w wieku zaledwie 24 lat w 1897 roku, kanonizowanej przez Piusa XI i ogłoszonej Doktorem Kościoła przez Jana Pawła II w 1997 roku.
„Kiedy mam problem”, wyjaśnił przyszły papież dwóm dziennikarzom, „proszę świętego, nie o jego rozwiązanie, ale o wzięcie go do ręki i pomoc w zaakceptowaniu go, a jako znak prawie zawsze otrzymuję białą różę”.
Grób Franciszka wierni mogą nawiedzać od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia.
Wojciech Rogacin, Salvatore Cernuzio – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Podróżowanie do USA: Nowe wyzwania dla posiadaczy wiz i zielonych kart
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym