Połącz się z nami

News Chicago

Uczniowie szkół polonijnych w Chicago pamiętają o zbrodni katyńskiej. Wielki konkurs i kilkudziesięciu uczniów

Opublikowano

dnia

Kilkadziesiąt uczniów ze szkół polonijnych wzięło udział w konkursie wiedzy o zbrodni katyńskiej i ofiarach tułaczki syberyjskiej. Organizatorzy byli pod wrażeniem rozległej wiedzy młodzieży. Gościem honorowym był Wiesław Adamczyk, autor popularnej na całym świecie książki “Kiedy Bóg odwrócił oczy”.

Konkurs pod tytułem “75. rocznica zbrodni katyńskiej i odysei syberyjskiej” zorganizowała szkoła im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. Wzięło w nim udział 10 trzyosobowych drużyn. Na uczestników czekały ciekawe konkurencje takie jak koło fortuny, quiz elektroniczny, krzyżówki, uzupełnianie map, a nawet układanie puzli. Konkurencję wygrała ta drużyna, która najszybciej ułożyła z nich obrazek przedstawiający Pomnik Katyński na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-konkurs-katynski” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

O tym, kto zajął miejsce na najwyższym podium zadecydowała dogrywka pomiędzy uczniami gospodarzy ze szkoły im. Juliusza Słowackiego ( Edyta Czapliński, Patryk Kożuch, Patryk Laska) oraz Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej ( Sebastian Sewera, Bartłomiej Berlin, Maciej Grzeszczak). Ci ostatni ostatecznie zdobyli laur zwycięstwa. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze szkoły im. Mikołaja Kopernika w składzie Agata Sołtys, Katarzyna Klimek, Christian Graca.

Galeria zdjęć

Nad oceną pracy uczestników konkursu czuwało czterosobowe jury pod przewodnictwem historyka Tomasza Zubrzyckiego. “Cały konkurs stał na wysokim poziomie. Mając na uwadze fakt, że młodzież nie urodziła się w Polsce, trzeba podkreślić ich rozległą wiedzę w tym temacie. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem wiedzy tych młodych ludzi” – powiedział kierownik jury.

Gościem honorowym imprezy był Wiesław Adamczyk, autor książki “Kiedy Bóg odwrócił oczy”. Rywalizacji przyglądała się również Anna Wójtowicz, córka inicjatora budowy Pomnika Katyńskiego, Wojciecha Seweryna, który zginął tragicznie w samolotowej katastrofie smoleńskiej.

Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Ewa Koch podziękowała dyrektorce szkoły przygotowującej konkurs, Renacie Rudnickiej za wspaniałe wywiązanie się z roli gospodarzy. Podkreśliła też wkład pracy dwóch pedagogów, Doroty Lorkiewicz i Magdaleny Wikerman, ktore poprowadziły imprezę oraz opracowały materiały informacyjne o konkursie.

 

Inicjatywa została zorganizowana z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodoen.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

4 restauracje z okolic Chicago najbardziej romantycznymi w USA wg nowego rankingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaplanowałeś już idealne Walentynki ze swoją ukochaną? Jeśli szukasz bardzo wyjątkowego klimatu w ten dzień, odwiedź jedną z czterech restauracji z okolic Chicago. Znalazły się one na liście 100 najbardziej romantycznych restauracji w Ameryce, stworzonej przez platformę OpenTable.

Obszerna lista, sporządzona przez platformę rezerwacyjną, opiera się na ponad 13 milionach recenzji, zgodnie z komunikatem prasowym OpenTable.

Z okolic Chicago na liście znalazły się następujące lokale: 3 Arts Club Cafe w RH Chicago w Gold Coast, Andy’s Jazz Club w River North, Mon Ami Gabi w Lincoln Park i Meson Sabika w Naperville.

Już najwyższy czas aby rezerwować stolik na Walentynki, zanim ich zabraknie. OpenTable podaje, że w 2022 r., 54% rezerwacji walentynkowych zostało zamówionych do 7 lutego.

REKLAMA REKLAMA

Aby posiłek walentynkowy był nieco mniej gorączkowy, OpenTable sugeruje, by świętować uroczystość w weekend i rezerwować stolik przed 6:00PM lub po godzinie 8:00PM, poza godzinami szczytu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Inside Creative House
Czytaj dalej

News Chicago

Policyjna akcja aresztowania mężczyzny w West Garfield Park wymagała pomocy SWAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja wezwała oddział SWAT do domu w West Garfield Park po tym, jak grupa mężczyzn próbowała uwolnić innego zatrzymanego mężczyznę w poniedziałek wieczorem. Uzbrojeni napastnicy strzelali do funkcjonariuszy.

Według władz incydent miał miejsce przy 4400 West West End Avenue około godziny 9:41 wieczorem w poniedziałek. Policja twierdzi, że chciała wziąć do aresztu uzbrojoną osobę, gdy grupa osób próbowała pomóc uwolnić mężczyznę.

Funkcjonariusze porazili paralizatorem jedną z interweniujących osób, podała policja.

Osoba aresztowana i osoba, która została porażona, zabarykadowały się w domu i chwilę później oddały strzały do funkcjonariuszy. Wezwano zespół SWAT. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani, a broń zabezpieczona – poinformowały władze.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Ajax9
Czytaj dalej

News Chicago

Ogromny pożar w Chicago Heights. Spłonął magazyn mebli i tkanin

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka jednostek straży pożarnej odpowiedziało w poniedziałek na alarm pożarowy w magazynie Morgan Li, przy 1101 Washington Ave., w Chicago Heights, krótko po 6 rano, poinformował rzecznik miasta David Ormsby. Magazyn, w którym sprzedaje się meble i tkaniny był całkowicie objęty płomieniami.

Wielkie ciemne kłęby dymu unosiły się w poniedziałek do południa nad Chicago Heights. Wszystkim pracownikom udało się wydostać z ogromnego pożaru, nikt nie został ranny.

Morgan Li to firma rodzinna, która ma cztery inne zakłady produkcyjne. Niedawno sfinalizowała zakup zakładu produkcyjnego o powierzchni 230 000 stóp kwadratowych, który obejmuje 13 akrów powierzchni.

„Uważamy wszystkich naszych pracowników za naszą rodzinę; zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować to, co zostało utracone i nadal wspierać naszych ludzi i całą społeczność Chicago Heights” – przekazała firma w opublikowanym poście.

REKLAMA REKLAMA

Przyczyna pożaru nie była od razu znana. Przedstawiciele firmy współpracują z władzami w prowadzonym  dochodzeniu, zgodnie z wydanym oświadczeniem. Komendant Straży Pożarnej stanu Illinois rozpoczął dochodzenie w poniedziałek po południu.

Funkcjonariusze policji zablokowali ulice East 12th i East 11th w pobliżu Washington Avenue, podczas akcji gaśniczej strażaków.

Pożar został ugaszony w południe, ale ekipy pozostały na miejscu, aby dogasić gorące punkty i sprawdzić cały budynek. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, a ogień nie rozprzestrzenił się na okoliczne konstrukcje – przekazała straż pożarna.

Ekipy ComEd i Nicor Gas przybyły na miejsce zdarzenia ale nie znalazły problemu z żadnymi przewodami elektrycznymi ani gazowymi.

Chicago Heights i jego okolice wciąż borykają się z problemami ekonomicznymi, katastrofa spowoduje utratę miejsc pracy przez mieszkańców.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu