Połącz się z nami

Wiara i życie

Reguły o rozeznawaniu duchów

Opublikowano

dnia

W duchowości ignacjańskiej dużo się mówi o rozeznawaniu duchowym i o jego regułach. Proszę o przybliżenie tej tematyki.

Reguły o rozeznawaniu duchów zamieścił św. Ignacy w swoich Ćwiczeniach duchowych, traktując je jako pomoc przede wszystkim dla dającego rekolekcje. Przy pomocy tych Reguł ma starać się rozeznać pod wpływem jakiego ducha jest przygotowujący się do wyboru rekolektant. Trzeba jednak zaznaczyć, że rozeznawanie duchowe nie jest “wynalazkiem” ani św. Ignacego, ani jezuitów, mimo że najczęściej mówi się o tym w kontekście ignacjańskich Ćwiczeń duchowych. Rozeznanie duchowe jest od samego początku Kościoła kluczem do zrozumienia duchowości chrześcijańskiej. Polega przecież na umiejętności odkrycia woli Bożej przez człowieka wzywanego do konkretnego przeżywania miłości “tu i teraz”. Rozeznanie duchowe  prowadzi więc do otwarcia się i przyjęcia łaski pomagającej wzrastać w Duchu.

Tak więc św. Ignacy przez swoje Reguły nie tworzy nowej praktyki ascetycznej, ale dzięki nim wskazuje na praktyczną metodę indywidualnego rozeznawania duchów, tak bardzo potrzebną w czasie Ćwiczeń, oraz rozeznawania wspólnotowego, którego wzorem jest długie zastanawianie się pierwszych towarzyszy w 1539 roku nad tym, czy jest wolą Bożą założenie przez nich Towarzystwa Jezusowego czy nie.

Za punkt wyjścia w formułowaniu Reguł o rozeznawaniu duchowym św. Ignacy bierze rozdział 12 z Listu św. Pawła do Rzymian. Tam Apostoł Narodów wskazuje na podstawowe kryterium rozeznania. Jest nim miara, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył (w. 3). Sprawdzianem życia według tej miary jest służba wspólnocie Kościoła, gdzie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami (w. 5). Opierając się na tych zasadach człowiek pragnący wzrastać duchowo przekonuje się, że znakiem jego indywidualnego rozeznania powinno być potwierdzenie dokonanego wyboru przez Boga. To zaś dokonuje się nie inaczej jak we wspólnocie Kościoła. Tam przecież realizujemy nasze rozeznanie i tam dokonujemy wyboru konkretnego sposobu służby. Pragnąc skutecznie pomóc w przygotowaniu wyboru Kierownik Ćwiczeń powinien zwracać uwagę na pięć podstawowych zasad rozeznania: 1. opis metod działania zarówno dobrego jak i złego ducha; 2. określenie znaków pocieszenia i strapienia; 3. jak należy się zachować w strapieniu; 4. jakie są zasadnicze przyczyny strapienia; 5. co należy robić w stanie pocieszenia.

Większość reguł dotyczy oczywiście strapienia. Jest przecież o wiele trudniej przyjąć ten stan aniżeli pocieszenie. Dlatego Ignacy proponuje Reguły służące do odczucia i poznania w pewnej mierze różnych poruszeń, jakie występują w duszy: dobrych po to, żeby je przyjąć, a złych, żeby je odrzucić (Ćwiczenia duchowe nr 313). W tych Regułach zawarł swoje osobiste przeżycia i doświadczenie. Doskonale wie, że człowiek duchowy jest wewnętrznie rozdarty między pragnieniem służby i pokusami skupienia się wyłącznie na sobie. To rozdwojenie jest też największym strapieniem. W takim stanie ducha rekolektant nie jest w stanie dokonać należytego wyboru. Umiejętne zastosowanie Reguł o rozeznawaniu duchów ma mu pomóc uzyskać wewnętrzną równowagę i konsekwentnie określić drogę, na której mógłby najlepiej służyć wspólnocie Kościoła.

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu