Połącz się z nami

News USA

Pożyczki, karty kredytowe, stypendia. Usługi P-SFUK od pięciu lat dostępne w Illinois

Opublikowano

dnia

81 tysięcy członków i ponad miliard sześćset milionów  dolarów aktywów zgromadzonych w ciągu 38 lat działalności ma Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. 5 lat temu Unia  rozpoczęła działalność w stanie Illinois. W styczniu 2010 roku zostały otwarte pierwsze dwa oddziały w Norridge i Mount Prospect. Rok później klienci polonijni zostali zaproszeni do trzeciego oddziału w Bridgeview, na południowych przedmieściach chicagowskiej metropolii.

O niekwestionowanych sukcesach Unii w Illinois mówili szefowie tej firmy podczas spotkania członków Rady Dyrektorów ze społecznością członkowską naszej metropolii, które 19 września odbyło się w Copernicus Center.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-unia-relka-10-minut” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

– Dziękuję Wam wszystkim za te pierwsze wspólne pięć lat. Jednocześnie w imieniu zarządu i pracowników obiecuje Wam, że nadal będziemy wytrwale pracować nad dalszym rozwojem i umacnianiem pozycji finansowej PSFUK tak, aby jak najlepiej wypełnić naszą misję dostarczania Polonii usług i produktów finansowych na jak najwyższym poziomie – powiedział podczas spotkania dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski.

Dyrektor przyznał, że kierowana przez niego firma w sposób szczególny szczyci się funduszem stypendialnym. W dotychczasowej historii tego funduszu Unia rozdała blisko 3 miliony dolarów przyznając grupie 2500 studentów stypendia w kwocie od 500 do 5 tysięcy dolarów. W tym roku Komitet Stypendialny przyznał 231 wyróżnień na łączną kwotę 208 tysięcy dolarów. Spora grupę w tym gronie stanowią studenci z naszego stanu. W ciągu pięcioletniej obecności Unii w Illinois z tej formy pomocy skorzystało 154 studentów.

Mówiąc o planach obecności Unii nad jeziorem Michigan przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk przyznał, że plan działania na najbliższe lata zakłada tworzenie kolejnych oddziałów. Mówca dziękował pracownikom Unii, których praca ma bezpośrednie przełożenie na sukcesy firmy oraz organizacjom sponsorującym działalność Unii w Chicago i okolicach, Związkowi Klubów Polskich i Związkowi Podhalan w Ameryce Północnej. Ich prezesi, Jan Kopeć i Józef Cikowski uhonorowani zostali okolicznościowymi plakietami.

Duży udział w sukcesie firmy w Illinois ma Zbigniew Rogalski, który pięć lat temu podjął się zorganizowania oddziałów na tym terenie. – Jestem zadowolony, z tego co zrobiliśmy do tej pory. Nie było nam łatwo, bo zaczynaliśmy w okresie dużego kryzysu finansowego na amerykańskim rynku. To, co teraz jest najważniejsze, to wyniki osiągnięte po tych pięciu latach. Cyfry i liczby składające się na nasze rezultaty mówią same za siebie – powiedział Zbigniew Rogalski, nadzorujący w Unii pracę wszystkich oddziałów firmy.

Gratulacje i życzenia członkom Unii złożył Michael E. Fryzel z National Credit Union Administration, federalnej instytucji nadzorującej unie kredytowe w Stanach Zjednoczonych. Wśród gości był obecny znakomity bokser Andrzej Gołota. Przedstawiciel „Polish Fishing and Hunting Club” Bogdan Olejniczak podziękował za wieloletnie wspieranie przez Unię organizowanego przez klub wędkarskiego turnieju dla dzieci.  Honorowy prezes klubu wręczył szefowej oddziału w Mt. Prospet Annie Mścisz okolicznościowa plakietę i dyplom.

Jubileuszowe spotkanie w Copernicus Center ze środowiskiem członkowskim w Chicago uświetnił występ góralskiego zespołu „Ślebodni”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do zjedzenia wspólnej kolacji.

W ciągu blisko pięciu lat obecności Unii wśród chicagowskiej Polonii jej członkami zostało ponad 11,5 tysiąca osób powierzając tej największej na świecie polonijnej instytucji finansowej poza granicami kraju ponad 110 milionów dolarów oszczędności. W tym samym czasie członkowie z Wietrznego Miasta zaciągnęli pożyczki na kwotę 109 milionów dolarów. W tym gronie znalazło się 1129 osób kupujących domy. 990 członków skorzystało z pożyczek na samochód, a 1542 petentów wzięło pożyczki personalne na różne cele. Dużym zainteresowaniem członków cieszą się karty kredytowe i debetowe, gdyż korzysta z nich 7560 osób. Blisko 4500 mieszkańców naszego stanu korzysta z oferowanej przez PSFUK bankowości mobilnej i internetowej.

Andrzej Baraniak
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News USA

Święta – czas paczek i kartek. Sprawdź terminy poczty i kurierów by wszystkie dotarły na czas

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie zapomnij o swoich bliskich gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Sprawdź kiedy wysłać paczkę i życzenia, albo zamówić wyjątkowy prezent, tak by wszystko dotarło na czas i sprawiło prawdziwą radość w tym szczególnym czasie.

Poniżej tegoroczne  harmonogramy wysyłek świątecznych w 2022 r. dla głównych amerykańskich firm dostarczających przesyłki, UPS, FedEx i USPS. 

Terminy dostaw FedEx na 25 grudnia 2022 r

Ponieważ w tym roku Boże Narodzenie wypada w niedzielę, nie możesz otrzymać dostawy z dnia na dzień od FedEx. Musisz wysłać przesyłkę FedEx SameDay 23 grudnia, aby przesyłka dotarła przed Bożym Narodzeniem.

Terminy usług FedEx Express Saver, 2Day i Overnight także wypadają w tym roku o jeden dzień wcześniej, ze względu na niedzielny dzień wolny od pracy.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli wybierasz najtańszą opcję, FedEx Ground musisz nadać przesyłkę do 14 grudnia.

Kiedy trzeba nadać paczkę by doszła przed 25 grudnia? (usługa krajowa):

 • FedEx Ground 14 grudnia
 • FedEx Express Saver 20 grudnia
 • FedEx 2Day i 2Day AM 21 grudnia
 • FedEx First Overnight i Priority Overnight 22 grudnia

Przesyłki można też wysłać usługą 2Day, 2Day AM, First Overnight i Priority Overnight dzień później z opcjonalną dostawą w sobotę za 16 USD za paczkę.

Terminy dostaw UPS na 25 grudnia 2022 r

Podobnie jak w przypadku FedEx, terminy dostaw UPS wypadają o jeden dzień wcześniej niż w zeszłym roku.

Oto zalecane daty wysyłki UPS na Boże Narodzenie 2022 r. (usługa krajowa):

 • Ground – sprawdź stronę internetową
 • 3-Day Select 20 grudnia
 • 2nd Air 21 grudnia
 • Next Day Air 22 grudnia

Terminy Poczty Amerykańskiej USPS

Terminy wysyłki paczek na Boże Narodzenie przez pocztę amerykańską są mniej więcej takie same jak w zeszłym roku. Oto daty, które poczta zaleca zaznaczyć w kalendarzu, jeśli chcesz, aby paczki dotarły do ​​25 grudnia.

Terminy wysyłek świątecznych USPS (usługi krajowe, osobne daty dla Alaski i Hawajów):

 • USPS Retail Ground 17 grudnia,  2 grudnia Alaska
 • First Class Mail 17 grudnia, 18 grudnia Alaska, 17 grudnia Hawaje
 • Priority Mail 19 grudnia, 18 grudnia Alaska, 17 grudnia Hawaje
 • Priority Mail Express 23 grudnia, 21 grudnia Alaska, 21 grudnia Hawaje

 

Źródło: cnet
Foto: istock/:fotograv/ Massimo Giachetti/ RayOneMedia/ Andrii Lysenko
Czytaj dalej

News USA

Świat bez Parkinsona, Alzheimera, demencji, niepełnosprawności… Musk i Neuralink mają taką wizję

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciel Twittera i dyrektor generalny Tesli, miliarder Elon Musk, ogłosił w środę duży postęp w dziedzinie innowacji mikroczipów mózgowych opracowanych przez jego firmę Neuralink. Wszczepienie pierwszych urządzeń ludziom ma nastąpić za pół roku.

Potentat biznesowy zapowiedział, że badania kliniczne na ludziach, testujące urządzenie bezprzewodowe, które zostanie wszczepione do mózgu niepełnosprawnych pacjentów by pomóc im w poruszaniu się i ponownej komunikacji, mają rozpocząć się za sześć miesięcy.

Neuralink przeprowadzał testy na zwierzętach w ciągu ostatnich kilku lat, czekając na zgodę organów regulacyjnych USA na rozpoczęcie prób na ludziach.

„Chcemy być bardzo ostrożni i pewni, że będzie działać dobrze, zanim włożymy urządzenie do organizmu człowieka, ale wydaje mi się, że większość naszej dokumentacji złożyliśmy do FDA i prawdopodobnie za około sześć miesięcy powinniśmy móc zastosować Neuralink u człowieka” – powiedział Musk w środę wieczorem w publicznej aktualizacji urządzenia.

REKLAMA REKLAMA

Ostatnia publiczna prezentacja Neuralink w kwietniu 2021 roku pokazała małpę z wszczepionym czipem grającą w grę komputerową za pomocą jedynie mózgu.

Musk uruchomił program Neuralink w 2016 roku w celu opracowania czipa, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić osobom z paraliżem odzyskanie funkcji motorycznych.

Technologia, jeśli się powiedzie, połączy sztuczną inteligencję z ludzkimi możliwościami za pomocą czipa mózgowego.

Musk powiedział, że ma nadzieję, że pomoże to w leczeniu chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera.

Firma działa jednak nieco z opóźnieniem, z powodu oczekiwania na potrzebną zgodę organów regulacyjnych. Według Reutera i pracowników Neuralink firma nie dotrzymała wewnętrznych terminów uzyskania zgody FDA na rozpoczęcie prób na ludziach.

Konkurencyjna firma Synchron pracuje również nad mikroczipem, który pomógłby sparaliżowanym pacjentom komunikować się za pośrednictwem interfejsu mózg-komputer.

Firma uzyskała zgodę FDA latem 2021 r., a w lipcu po raz pierwszy wszczepiła swoje urządzenie pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Synchron ukończył również badania na czterech osobach w Australii, podał Reuters.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Viacheslav Peretiatko
Czytaj dalej

News USA

W Missisipi wściekły golfista odgryzł nos swojemu przeciwnikowi w grze

Opublikowano

dnia

Autor:

Kłótnia między dwoma mężczyznami podczas gry w golfa doprowadziła jednego golfistę do odgryzienia nosa drugiemu na parkingu kasyna – poinformowała policja. Gorzej trafiał do dołka?

Mark Wells, lat 51, z Biloxi początkowo uciekł z miejsca zdarzenia w Tesli, zanim zgłosił się na policję, przekazał szef policji w Bay St. Louis Toby Schwartz w komunikacie prasowym. Nos nie został znaleziony, ponieważ ofiara została zabrana do szpitala, poinformowała WXXV-TV.

Funkcjonariusze reagujący na skargę dotyczącą napaści w kasynie Hollywood w poniedziałek wieczorem przybyli, aby znaleźć ofiarę ze szpecącym urazem twarzy, napisano w oświadczeniu.

„Dochodzenie wykazało, że podejrzany, Mark Curtis Wells, odgryzł nos ofierze” – powiedział Schwartz.

Funkcjonariuszom powiedziano, że Wells i ofiara kłócili się przez cały dzień o grę na polu golfowym.

REKLAMA REKLAMA

Wells został oskarżony o okaleczenie i zatrzymany w więzieniu powiatu Hancock, gdzie sam zapłacił wymagane 10% z 50 000 $ kaucji i wyszedł w ciągu godziny.

Według Biloxi Sun Herald, Wellsowi grozi do siedmiu lat więzienia, jeśli zostanie skazany za przestępstwo, które prawo stanowe definiuje jako „przestępstwo popełnione z premedytacją z zamiarem zabicia, w którym podejrzany okalecza, oszpeca, unieruchamia lub niszczy czyjś język, oko, wargę, nos, kończynę lub inna część ciała”.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube. istock/Jonah_H
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu