Połącz się z nami

News USA

Pożyczki, karty kredytowe, stypendia. Usługi P-SFUK od pięciu lat dostępne w Illinois

Opublikowano

dnia

81 tysięcy członków i ponad miliard sześćset milionów  dolarów aktywów zgromadzonych w ciągu 38 lat działalności ma Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. 5 lat temu Unia  rozpoczęła działalność w stanie Illinois. W styczniu 2010 roku zostały otwarte pierwsze dwa oddziały w Norridge i Mount Prospect. Rok później klienci polonijni zostali zaproszeni do trzeciego oddziału w Bridgeview, na południowych przedmieściach chicagowskiej metropolii.

O niekwestionowanych sukcesach Unii w Illinois mówili szefowie tej firmy podczas spotkania członków Rady Dyrektorów ze społecznością członkowską naszej metropolii, które 19 września odbyło się w Copernicus Center.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-unia-relka-10-minut” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

– Dziękuję Wam wszystkim za te pierwsze wspólne pięć lat. Jednocześnie w imieniu zarządu i pracowników obiecuje Wam, że nadal będziemy wytrwale pracować nad dalszym rozwojem i umacnianiem pozycji finansowej PSFUK tak, aby jak najlepiej wypełnić naszą misję dostarczania Polonii usług i produktów finansowych na jak najwyższym poziomie – powiedział podczas spotkania dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski.

Dyrektor przyznał, że kierowana przez niego firma w sposób szczególny szczyci się funduszem stypendialnym. W dotychczasowej historii tego funduszu Unia rozdała blisko 3 miliony dolarów przyznając grupie 2500 studentów stypendia w kwocie od 500 do 5 tysięcy dolarów. W tym roku Komitet Stypendialny przyznał 231 wyróżnień na łączną kwotę 208 tysięcy dolarów. Spora grupę w tym gronie stanowią studenci z naszego stanu. W ciągu pięcioletniej obecności Unii w Illinois z tej formy pomocy skorzystało 154 studentów.

Mówiąc o planach obecności Unii nad jeziorem Michigan przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk przyznał, że plan działania na najbliższe lata zakłada tworzenie kolejnych oddziałów. Mówca dziękował pracownikom Unii, których praca ma bezpośrednie przełożenie na sukcesy firmy oraz organizacjom sponsorującym działalność Unii w Chicago i okolicach, Związkowi Klubów Polskich i Związkowi Podhalan w Ameryce Północnej. Ich prezesi, Jan Kopeć i Józef Cikowski uhonorowani zostali okolicznościowymi plakietami.

Duży udział w sukcesie firmy w Illinois ma Zbigniew Rogalski, który pięć lat temu podjął się zorganizowania oddziałów na tym terenie. – Jestem zadowolony, z tego co zrobiliśmy do tej pory. Nie było nam łatwo, bo zaczynaliśmy w okresie dużego kryzysu finansowego na amerykańskim rynku. To, co teraz jest najważniejsze, to wyniki osiągnięte po tych pięciu latach. Cyfry i liczby składające się na nasze rezultaty mówią same za siebie – powiedział Zbigniew Rogalski, nadzorujący w Unii pracę wszystkich oddziałów firmy.

Gratulacje i życzenia członkom Unii złożył Michael E. Fryzel z National Credit Union Administration, federalnej instytucji nadzorującej unie kredytowe w Stanach Zjednoczonych. Wśród gości był obecny znakomity bokser Andrzej Gołota. Przedstawiciel „Polish Fishing and Hunting Club” Bogdan Olejniczak podziękował za wieloletnie wspieranie przez Unię organizowanego przez klub wędkarskiego turnieju dla dzieci.  Honorowy prezes klubu wręczył szefowej oddziału w Mt. Prospet Annie Mścisz okolicznościowa plakietę i dyplom.

Jubileuszowe spotkanie w Copernicus Center ze środowiskiem członkowskim w Chicago uświetnił występ góralskiego zespołu „Ślebodni”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do zjedzenia wspólnej kolacji.

W ciągu blisko pięciu lat obecności Unii wśród chicagowskiej Polonii jej członkami zostało ponad 11,5 tysiąca osób powierzając tej największej na świecie polonijnej instytucji finansowej poza granicami kraju ponad 110 milionów dolarów oszczędności. W tym samym czasie członkowie z Wietrznego Miasta zaciągnęli pożyczki na kwotę 109 milionów dolarów. W tym gronie znalazło się 1129 osób kupujących domy. 990 członków skorzystało z pożyczek na samochód, a 1542 petentów wzięło pożyczki personalne na różne cele. Dużym zainteresowaniem członków cieszą się karty kredytowe i debetowe, gdyż korzysta z nich 7560 osób. Blisko 4500 mieszkańców naszego stanu korzysta z oferowanej przez PSFUK bankowości mobilnej i internetowej.

Andrzej Baraniak
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News USA

Cisza nad Gazą przedłużona – więcej zakładników Hamasu wróci do swoich rodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Izrael i Hamas zgodzili się przedłużyć zawieszenie broni o kolejne dwa dni, jak oznajmił rząd Kataru. Przerwa w ich najbardziej śmiercionośnej i najbardziej niszczycielskiej wojnie jest związana z dalszą wymianą zakładników przetrzymywanych przez bojowników Hamasu w zamian za Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Oświadczenie, opublikowane przez rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Majida Al Ansary’ego w poście na X, nadeszło ostatniego dnia pierwotnego czterodniowego rozejmu między walczącymi stronami.

Izraelskie wojsko poinformowało w poniedziałek wieczorem, że 11 zakładników zostało przekazanych Czerwonemu Krzyżowi w Gazie i udało się na terytorium Izraela, co oznacza początek czwartej wymiany w ramach pierwotnego zawieszenia broni.

Izrael oświadczył, że przedłuży przerwę w atakach o jeden dzień na każdych 10 dodatkowych uwolnionych zakładników. Po oświadczeniu wydanym przez Katar – głównego mediatora w konflikcie, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Egiptem – Hamas potwierdził, że zgodził się na dwudniowe przedłużenie „na tych samych warunkach”.

Izrael twierdzi jednak, że nadal pozostaje zaangażowany w zniszczenie zdolności militarnych Hamasu i zakończenie jego 16-letnich rządów nad Gazą w konsekwencji ataku na południowy Izrael 7 października.

Oznaczałoby to prawdopodobnie rozszerzenie ofensywy lądowej ze zdewastowanej północnej Gazy na południe, gdzie setki tysięcy Palestyńczyków stłoczyły się w schronach Organizacji Narodów Zjednoczonych i gdzie pomimo zwiększonego dostarczania pomocy w ramach rozejmu utrzymują się tragiczne warunki.

Izrael wznowi swoje działania z „pełną siłą” natychmiast po wygaśnięciu obecnego porozumienia, jeśli Hamas nie zgodzi się na dalsze uwalnianie zakładników, zapowiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik rządu Eylon Levy.

Do tej pory w ramach obecnego rozejmu uwolniono 58 zakładników, w tym 39 Izraelczyków. Przed ogłoszeniem zawieszenia broni uwolniono czterech zakładników, kolejnego uratowano, a dwóch znaleziono martwych w Gazie. Od chwili rozpoczęcia rozejmu Izrael wypuścił w zamian z więzień 117 Palestyńczyków.

Hamas i inni bojownicy mogą nadal przetrzymywać do 175 osób, co wystarczy, aby potencjalnie przedłużyć zawieszenie broni o dwa i pół tygodnia. Ale wśród nich jest wielu żołnierzy, a bojownicy prawdopodobnie będą zgłaszali znacznie większe żądania związane z ich uwolnieniem.

Uwolnieni zakładnicy znajdowali się w większości w dobrym stanie zdrowia.

Jedynie 84-letnia Elma Avraham została przetransportowana samolotem do izraelskiego Centrum Medycznego Soroka w stanie zagrażającym życiu z powodu nieodpowiedniej opieki. Kobieta jest obecnie pod wpływem środków uspokajających i ma założoną rurkę do oddychania.

Avraham cierpiała na kilka chorób przewlekłych, które wymagały regularnych leków, ale zanim została porwana, jej stan był stabilny.

Merav Raviv, której troje krewnych zostało w piątek wypuszczonych na wolność, stwierdziła, że byli oni karmieni nieregularnie i stracili na wadze. Jedna z osób zgłosiła, że jadła głównie chleb i ryż i spała na prowizorycznym łóżku złożonym ze zsuniętych krzeseł.

Zakładnicy czasami musieli czekać godzinami, aby skorzystać z łazienki.

Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas, które nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami, od początku wojny zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego mniej więcej dwie trzecie to kobiety i dzieci.

Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1200 osób i byli to głównie cywile zabici w pierwszym ataku Hamasu. Co najmniej 77 żołnierzy zginęło także w izraelskiej ofensywie lądowej.

Wg ONZ rozejm umożliwił zwiększenie dostaw żywności, wody i leków do strefy Gazy ale są to wciąż niewystarczające ilości.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Wszyscy chcą pozwoleń na pracę. Równego traktowania domagają się wieloletni imigranci

Opublikowano

dnia

Autor:

W całym kraju burmistrzowie, gubernatorzy i inne osoby stanowczo opowiadają się za nowo przybyłymi migrantami szukającymi schronienia i pozwolenia na pracę. Ale powoduje to napięcia wśród imigrantów, którzy przebywają w USA od lat, a nawet dziesięcioleci i nie mają takich samych świadczeń, a zwłaszcza pozwoleń na pracę. Sytuacja doprowadziła do masowych protestów 14 listopada.

Tysiące imigrantów maszerowało w tym miesiącu w Waszyngtonie, aby poprosić prezydenta Joe Bidena o rozszerzenie zezwolenia na pracę również na długoletnich mieszkańców. Tablice głosiły hasła takie jak: „Pozwolenia na pracę dla wszystkich!” i „Czekałem 34 lata na pozwolenie”.

Liczba aresztowań z powodu nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem przekroczyła 2 miliony drugi rok z rzędu w roku budżetowym kończącym się 30 września. Ponadto setki tysięcy migrantów zostało legalnie przesiedlonych w ciągu ostatniego roku w ramach nowej polityki mającej na celu zniechęcanie do nielegalnego przekraczania granicy.

Osoby ubiegające się o azyl muszą czekać 6 miesięcy na pozwolenie na pracę. Według U.S. Citizenship and Immigration Services rozpatrzenie wniosku trwa jednak nie dłużej niż 1,5 miesiąca w przypadku 80% wnioskodawców.

Ci, którzy przekraczają granicę nowymi, legalnymi ścieżkami administracji Bidena, nie mają żadnego wymaganego okresu oczekiwania.

Dzięki tymczasowemu statusowi prawnemu, zwanemu zwolnieniem warunkowym, 270 000 osób z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, przybyło do USA do października, składając wniosek online od sponsora finansowego. Kolejne 324 000 umówiło się na wjazd na przejście lądowe z Meksykiem za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie CBP One.

Administracja oświadczyła we wrześniu, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie na pracę do 30 dni w przypadku osób korzystających z nowych ścieżek wjazdu do kraju byłoby pożądanym rozwiązaniem. Do końca września wysłano 1,4 miliona e-maili i SMS-ów informujących, kto może pracować.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 1,4 miliarda dolarów na żywność, schronienie i inne usługi dla nowo przybyłych. Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago, Los Angeles i Houston napisali w zeszłym miesiącu do Bidena, prosząc o 5 miliardów dolarów, zauważając, że napływ imigrantów wyczerpał budżety i ograniczył podstawowe usługi.

Burmistrzowie popierają także tymczasowy status i pozwolenia na pracę dla osób, które przebywają w USA dłużej, ale skupili się na nowo przybyłych.

W obliczu tej niesprawiedliwości łatwo jest znaleźć w Stanach Zjednoczonych imigrantów o głębokich korzeniach, których irytuje nierówne traktowanie.

Wielki wiec w Waszyngtonie zorganizowany 14 listopada odzwierciedlał wysiłki zwolenników na rzecz wydawania pozwoleń na pracę dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy przybyli.

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, American Families United
Czytaj dalej

News USA

W grudniu będziemy mogli zobaczyć cały rój „spadających gwiazd”. To czas Geminidów

Opublikowano

dnia

Autor:

Noce są coraz dłuższe i zimniejsze, ale w nadchodzących tygodniach pozwolą nam także zaobserwować jeden z najlepszych rojów meteorytów w tym roku, który osiągnie swój szczyt w grudniu. Według NASA rój Geminidów rozpoczął się na początku tego miesiąca i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia ozdabiając nocne niebo.

Tegoroczny widok Geminidów może być jednym z najlepszych od lat. Meteory w tym roju zwykle wychodzą z gwiazdy Castor, która znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Tym, co czyni ten rój meteorów wyjątkowym, jest to, że większość meteorów pochodzi ze śladów komet, które przeleciały przez Układ Słoneczny, natomiast Geminidy pochodzą ze śladu asteroidy znanej jako 3200 Phatehon, odkrytej według NASA w latach 80-tych.

Oczekuje się, że szczyt tegorocznego roju meteorów Geminidów nastąpi nad ranem 14 grudnia i jest to świetna wiadomość dla obserwatorów gwiazd, ponieważ grudniowy nów Księżyca przypada zaledwie dwa dni przed szczytem roju meteorów. Oznacza to, że światło Księżyca nie będzie w stanie przeszkodzić nam w zobaczeniu gołym okiem większości meteorów.

Według EarthSky rój Geminidów jest jednym z najbardziej płodnych w roku i w szczytowym momencie wytwarza aż 120 meteorów na godzinę.

Mieszkańcy, którzy chcą obejrzeć nocne przedstawienie, powinni znaleźć jak najciemniejsze miejsce, a następnie przyzwyczaić wzrok do ciemności przez co najmniej 30 minut. Według NASA i EarthSky, szczyt zjawiska nastąpi około godziny 2.00 w nocy.

Zdaniem ekspertów meteory będą widoczne na całym niebie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Cylonphoto/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu