Połącz się z nami

Wiara i życie

Zadania kierownika Ćwiczeń duchownych

Opublikowano

dnia

Jaka jest rola kierownika duchownego w ignacjańskich Ćwiczeniach duchownych?

Zadaniem kierownika duchownego w czasie Ćwiczeń duchownych jest przede wszystkim ofiarowanie życzliwej obecności człowieka, który potrafi słuchać tego wszystkiego, z czym do niego przychodzi odprawiający rekolekcje. Ojcowie pustyni, w czasach kiedy dopiero zaczynała się praktyka kierownictwa duchownego, wskazywali na trzy główne postawy, które miały zasadniczy wpływ na owocność takiego kierownictwa. Ich rady są wciąż jak najbardziej aktualne i ważne. Do owocnej współpracy rekolekcjonisty i rekolektanta potrzebna jest przede wszystkim:

1. wiara człowieka, który się poddaje kierownictwu; zaufanie, że Bóg będzie się posługiwał kierownikiem duchownym dla jego wzrostu wewnętrznego;

2.  modlitwa kierownika za swojego podopiecznego, wypraszająca mu łaski Boże, które są najważniejsze w kierownictwie duchowym;

3. duchowa głębia dialogu kierownika z człowiekiem, którego prowadzi, w której objawi się moc Ducha Świętego, działającego dla dobra obu partnerów tego dialogu.

Biorąc pod uwagę te trzy wskazówki, kierujący Ćwiczeniami musi być gotowy ofiarować rekolektantowi pełną miłości obecność i dyspozycyjność do słuchania jego zwierzeń. Dlatego kierownik nigdy nie może przyjmować postawy sędziego ani też nie może wyrażać zdziwienia tym co usłyszy. Spotkanie z prowadzonym przez niego człowiekiem nie jest też czasem do wygłaszania kazań czy moralizatorskich pouczeń. Kierownik Ćwiczeń ma być gotowy do zaofiarowania:

1. pytań, które mają pomóc rekolektantowi jaśniej zobaczyć swoje doświadczenie Boga i dokonać własnego rozeznania, tak by w odpowiednim czasie mógł on odpowiedzieć na Boże powołanie;

2. metod i sposobów pracy nad sobą, w których rekolekcjonista dzieli się swoim doświadczeniem, opartym na nauce Kościoła i na doświadczeniu z prowadzenia innych osób; może się tym podzielić z rekolektantem w nadziei, że pomoże mu to w jaśniejszym zobaczeniu i zrozumieniu swojej aktualnej sytuacji życiowej;

3. informacji, ale tylko takich, które będą potrzebne rekolektantowi w rozwiązaniu jakiegoś pojawiającego się problemu dotyczącego samych Ćwiczeń. Kierownik może być też poproszony o wyjaśnienie proponowanych przez Ignacego metod modlitwy, aby w ten sposób pomóc rekolektantowi bardziej poddać się pedagogice Bożej i jaśniej odczytać wolę Bożą względem siebie.

Podczas rekolekcji kierownik każdego dnia przedstawia w sposób krótki i treściwy wskazania do modlitwy, tzw. puncta,  które mają przynieść określone owoce (id quod volo!). Ma to uczynić jednak w poczuciu swojej służebnej roli względem rekolektanta a przede wszystkim wobec Boga, który prowadzi człowieka tam gdzie chce i tak jak chce. Powinien także wskazać teksty biblijne, które mogą pomóc w medytacji przedstawionych treści. Codziennym zadaniem kierownika duchownego jest ułatwiać rekolektantowi jego drogę do Boga i obserwować wszelkie poruszenia, emocje i uczucia jakie na danym etapie tej drogi mogą się pojawiać w odprawiającym Ćwiczenia. W dobrych poruszeniach ma utwierdzać rekolektanta, a w złych wskazywać sposoby do uwalniania się od nich.

Ojciec Jerzy Sermak, Jezuita

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu