Połącz się z nami

Znani - nieznani

Stevie Ray Vaughan jako król bluesa. Tragiczna śmierć artysty w drodze do Chicago

Opublikowano

dnia

Stevie Ray Vaughan urodził się 3 października 1954 roku w Dallas, w stanie Texas. Do gry na gitarze zainspirował go przykład starszego brata – Jimmiego. Zaczynał występując w szkolnych zespołach garażowych, a w wieku 17 lat rzucił szkołę, żeby całkowicie skoncentrować się na muzyce. Pierwszy zespół Steviego nazywał się Cobras, kolejny projekt powstały w 1975 roku pod kryptonimem Triple Threat.

Dwóch muzyków z tego składu zdecydowało się na zmianę szyldu na Double Trouble. W ten sposób powstała grupa Stevie Ray Vaughan and Double Trouble, która w ciągu kilku następnych lat stała się jednym z najbardziej popularnych zespołów w Teksasie.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/stevie-ray-voughan” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Przełomowym momentem w historii grupy był znakomity występ na festiwalu w Montreux w 1982 roku. Stevie Ray Vaughan wykorzystał po nim propozycję Davida Bowiego, aby zagrać na jego kolejnym albumie.

Wkrótce potem zespół otrzymał szansę zarejestrowania nagrań i wkrótce podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Epic. Debiutancki album ukazał się latem 1983 roku i nosił tytuł „Texas Flood”. Płyta osiągnęła wielki sukces, zyskując uznanie fanów i krytyków zarówno ze środowisk bluesowych, jak i rockowych.

Vaughan i Double Trouble ruszyli w tryumfalną trasę koncertową i szybko nagrali drugi album „Couldn’t Stand the Weather”, który ukazał się w maju 1984 roku. Wydawnictwo odniosło jeszcze większy sukces niż debiut, a piosenki z niego zagościły na listach przebojów.

Choć kariera Steviego przebiegała znakomicie, coraz większe rozmiary zaczęły przybierać w tym czasie jego problemy z narkotykami i alkoholem. Pomimo tego w 1986 roku ukazał się podwójny album koncertowy „Live Alive”, a zespół ruszył w dużą trasę po Ameryce.

Następny rok był czasem przerwy i rozwiązywania problemów z używkami. Wkrótce potem muzycy przygotowali swój czwarty krążek „In Step”, który ukazał się w czerwcu 1989 roku. Okazał się on największym sukcesem spośród wszystkich wydawnictw zespołu, otrzymując m.in., nagrodę Grammy za najlepszy album bluesowy.

Wiosną 1990 roku Stevie przygotował płytę wspólnie ze swym bratem Jimmim. Jej premiera była zapowiedziana na jesień. Późnym latem tego samego roku Vaughan i Double Trouble rozpoczęli trasę koncertową po Ameryce.

Niestety 27 sierpnia 1990 roku okazał się niestety jej ostatnim dniem. Po występie w Wisconsin wraz z innymi muzykami jak Dawid Bowie, czy Eric Clapton, Stevie wszedł na pokład śmigłowca , który miał go zawieść do Chicago. Tak się jednak nie stało. Maszyna krótko po starcie uległa katastrofie i Stevie Ray Vaughan wraz z czterema innymi muzykami ponieśli śmierć na miejscu. Muzyk miał 35 lat.  Po śmierci zostało wydanych kilka albumów oraz piosenka „The Sky is Crying”, która weszła do kanonu bluesa.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło:rmfon.pl, wikipedia.org, youtube.com
Foto: wikipedia.org

Znani - nieznani

Eric Burdon i jego kilkanaście zespołów. Brytyjski muzyk z The Animals kończy 77 lat

Opublikowano

dnia

Eric Burdon to angielski muzyk, najbardziej znany jako wokalista zespołu the Animals. Urodził się 11 maja 1941 roku w Anglii. Muzyką zainteresował się od czasów dzieciństwa. Jako jedenastolatek poznał Louisa Armstronga oraz trzy lata później Billego Bronzy. Pierwszego nagrania jazzowego udało mu się wykonać już w wieku 16 lat, mając za znajomego Johny Lee Hookera.

W zespołem Animals związał się we wczesnych latacvh swojej młodości, bo już w 1961 roku. Grupa nosiła wtedy nazwy Alice Price Rhytm & Blues Combo. Dwa lata później już w Burdonem w składzie muzycy przemianowali się na The Animals.

Biografia według Rafała Muskała

Różnice osobowościowe i odmienne podejście do muzyki spowodowały, że grupa rozwiązała się w 1966 roku. To nie wpłynęło na karierę Erica, który rok później wydał swój pierwszy solowy krążek nazwany Eric Was Here, który odniósł się szerokim echem w środowisku muzycznym. Artystę ciągnęło jednak do dawnej grupy

The Animals – House of the Rising Sun
[youtube id=”5A-4VGfx5lU” width=”620″ height=”360″]

W drugiej połowie lat 60tych Eric związał się z brytyjskimi muzykami, którzy nazwali się Eric Burdon & The New Animals. Grupa wydała cztery interesujące albumy i wystąpiła na ważnych festiwalach muzycznych. Jednym z wielkich hitów był inspirowany nurtami z dalekiego wschodu „Winds of Change”.

W latach 70-tych Erick odszedł od The New Animals i związeł się z amerykańską grupą funkową War. Zespół odniósł międzynarodowy sukces dzięki takim przebojom jak Love is All Around, Train Train  czy Spill the Wine.

Zespól kontynuował swoją działalnośc również w latach 80-tych, Burdon dodatkowo zajmował sierównież karierą solową. W tym czasie artysta dosyć mocno związał się z mniej lub bardziej dostępnymi używkami, które zaważyły nie tylko na jego zdrowiu, ale również karierze.

Lata 90-te to powrót Burdona do wielkiej formy, głównie za sprawą Robbiego Kriegera, byłego gitarzysty z The Doors. Grupa nazywała się Eric Burdon-Robbie Krieger Band i stworzyła takie utwory jak See See Rider, czy Don’t Bring Me Down. Po kilku latach podobnie jak w kilku innych przypadkach zespół rozwiązał swoją działalność.

W XXI wieku Burdon kontynuuje swoją karierę muzyczną, w 2004 roku wydał solowy krążek My Secret Life a dwa lata później Soul of a Man.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: Flickr.com/ Mitch

Czytaj dalej

Znani - nieznani

Najbardziej znany Irlandczyk na świecie. Bono. Lider grupy U2 kończy 58 lat

Opublikowano

dnia

Bono to irlandzki muzyk, filantrop, lider grupy rockowej U2. Bono a właściwie Paul David Hewson, urodził się 10 maja 1960 roku w Dublinie. Pochodzi z rodziny mieszanej wyznaniowo. Ojciec, Bobby był katolikiem a matka protestantką. Ojciec uczęszczał do kościoła katolickiego, gdy Bono z matką i bratem brali udział w nabożeństwach w kościele protestanckim. W kościele, w psalmach i hymnach, Bono znalazł pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów.

We wrześniu 1976 roku Bono, David Evans (The Edge), jego brat Dick oraz Adam Clayton odpowiedzieli na anons zamieszczony na szkolnej tablicy ogłoszeń. Poszukiwano ludzi zainteresowanych założeniem zespołu. Spotkanie odbyło się w domu Larry’ego Mullena Juniora i celem było utworzenie grupy muzycznej. W wyniku tego spotkania powstał zespół Feedback, później przemianowany na The Hype. Po opuszczeniu grupy przez Dika Evansa przyjęta została ostateczna nazwa: U2.

Biografia według Rafała Muskała

Bono rywalizował w zespole o funkcję gitarzysty z The Edgem, szybko jednak okazało się, że gra na gitarze nie wychodzi mu tak dobrze jak śpiewanie.

W momencie przełomowym w historii zespołu czyli końcem lat ’80 a początkiem ’90 XX wieku Bono wraz z całym zespołem urozmaicili jego sceniczną aktywność. Na widowiskowej trasie koncertowej Zoo TV Tour wykreował kilka swoich alter ego. Do najsłynniejszych z nich należeli: MacPhisto, The Fly Mr. Mirror Ball Man – próżny i zapatrzony w siebie król estrady z nieodłącznym lustrem, w którym podziwia swoje oblicze.

U2 + chór kościelny – „I still haven’t found what I’m looking for”
[youtube id=”M8Wt3dhF4fU” width=”620″ height=”360″]

Ważnym elementem, zarówno scenicznego jak i poza nią, image’u Bono są okulary przeciwsłoneczne. Ten element ubioru na stałe pojawił się w wizerunku frontmana U2 podczas wcielania się we wspomnianego alter ego The Fly (Pana Muchę) we wczesnych latach ’90.

Bono jest również zaangażowany w wiele akcji charytatywnych na całym świecie. Piosenki U2 często odzwierciedlają aktualne problemy społeczne. Dla Polaków bardzo ważnym utworem jest „New Year’s Day” inspirowane powstaniem „Solidarności”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: CNS phot o/Albert Gea, Reuters

Czytaj dalej

Znani - nieznani

Billy Joel. Bokser, który został piosenkarzem. Amerykański pianista kończy 69 lat

Opublikowano

dnia

Billy Joel to amerykański muzyk rockowy i kompozytor muzyki poważnej. Urodził się 9 maja 1949 na Bronxie w Nowym Jorku. Z muzyką związany był już od dzieciństwa. W wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jednym z jego nauczycieli był znany pianista Morton Estrin.

Zamiłowanie do sztuki przeszkadzało rówieśnikom Joela, którzy dokuczali mu na każdym kroku. Billy rozpoczął trenowanie boksu, brał nawet udział w amatorskich zawodach.Pierwszy zespół powstał, kiedy pianista miał czternaście lat. Grupa The Echoes grała największe przeboje The Beatles, The Who oraz Rolling Stones. Grupa osiągnęła lokalny sukces w Nowym Jorku.

Biografia według Rafała Muskała

W 1967 roku Billy odszedł z zespołu I cztery lata póżniej wydał swoją pierwszą płytę “Cold Spring Harbor”. Album nie osiągnął większego sukcesu, ale po jego ukazaniu muzykowi udało się wyruszyć w pierwszą trasę po całych Stanach Zjednoczonych i Portoryko.

Muzyk stał się międzynarodową gwiazdą w 1973 roku za sprawą albumu „Piano Man”. Tytułowy utwór opowiada o ciężkim okresie w życiu artysty, kiedy oszukany przez wytwórnie płytowe musiał zarabiać na życie grając w klubach w Los Angeles. Do dzisiaj na koncertach refren śpiewa kilka pokoleń.

Dwa kolejne krążki nie odbiły się wielkim echem na muzycznym rynku, lecz Billy Joel nie przestawał tworzyć. W 1977 roku powstał „The Stranger”, album, który do dzisiaj jest najlepiej sprzedającą płytę w karierze muzyka. Promowały go „Just the way you are” czy „Only the Good Die Young”.

Billy Joel – Uptown Girl
[youtube id=”hCuMWrfXG4E” width=”620″ height=”360″]

Od tego czasu, wszystko co wypuszczał na rynek Joel osiągało wielki sukces. Tak było również w przypadku albumu An Innocent Man z 1983 roku. Znalazł się na nim przebój Uptown Girl, którego teledysk zdobył międzynarodową sławę.

Artysta w swoim dorobku ma także kilkanaście utworów kompozytorskich wykonanych na fortepianie. Wśród nich znajdują się walce i arię grane na najważniejszych scenach świata

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, muzyka.wp.pl, youtube.com
Foto: wikimedia.org

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu