Połącz się z nami

News USA

Pilot samolotu dostaje zawału. Desperackie pytanie stewardessy – „Czy ktoś z pasażerów jest może pilotem?” [dźwięk]

Opublikowano

dnia

To wydarzyło się naprawdę choć brzmi jak fabuła filmu sensacyjnego. Prowadzący Boeinga pilot dostaje ataku serca. Załoga szuka wśród pasażerów osoby, która pokieruje samolotem. Groźną sytuację ratuje zawodowy pilot bombowca.

To była scena jak z filmu. W megafonach rozległo się pytanie stewardessy „Czy ktoś z pasażerów jest może pilotem?”. Nigdy wcześniej żadne pytanie nie wywołało u lecących pechowym samolotem ludzi takiego strachu. Na szczęście na pokładzie znajdował się Mark Gongol, zawodowy pilot bombowca, który podróżował wraz z żoną i córką. Gongol już od pewnego czasu podejrzewał, że dzieje się coś niedobrego. Personel pośpiesznie przemieszczał się w stronę kabiny pilota, ktoś niósł apteczkę.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/pasazer-lecial-samolotem-1″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Kiedy Gongol wchodził do kokpitu by pomóc w bezpiecznym doprowadzeniu samolotu do najbliższego lotniska, stało się dla niego jasne, że na pilota boeinga nie ma co liczyć. Załoga pomagała mu wydostać się z kabiny i położyć na rozkładanym łóżku polowym, by doszedł do siebie po przebytym właśnie ataku serca.

Pierwszy oficer pokładu obawiał się, że ochotnik jest zwykłym pilotem Cesny, a nie zawodowcem, ale Gongol pomógł bezpiecznie doprowadzić maszynę do najbliższego lądowiska.

Pilot bombowca początkowo martwił się, czy poradzi sobie z boeingiem ale ostatecznie stwierdził, że „to jak różnica między prowadzeniem pickupa i sedana”.

Po szczęśliwym lądowaniu bohater wraz z rodziną niepostrzeżenie wymknął się z lotniska. Kapitan samolotu przeżył zawał i powrócił do zdrowia.

Emilia Sadaj

Źródło: cnn.com
Foto: FLickr.com/ Kent Wien

News USA

Republikanie zjadą się 23 sierpnia do Milwaukee na pierwszą debatę prezydencką

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza republikańska debata prezydencka odbędzie się 23 sierpnia w Milwaukee, w stanie Wisconsin, ogłosił w piątek Republikański Komitet Narodowy. Druga debata odbędzie się następnego wieczoru, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak nie wszyscy kandydaci wezmą w niej udział, z powodu ustalonych wymogów.

Republikański Komitet Narodowy RNC wyszczególnił kryteria, które zostaną zastosowane, aby kandydaci zakwalifikowali się do etapu debaty. Jest nim m.in. zobowiązanie do poparcia ewentualnego innego republikańskiego kandydata na prezydenta.

Ten wymóg może powstrzymać niektórych kandydatów z udziału w debacie, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa, który nie zobowiązał się do poparcia innego kandydata, jeśli on sam nie wygra prawyborów.

Trump zakwestionował również, dlaczego ma brać udział w debacie, skoro ma dominującą przewagę w sondażach głównych GOP.

Debata odbędzie się w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie w przyszłym roku odbędzie się zjazd nominacyjny partii. To ukłon w stronę znaczenia stanu pola bitwy, który prawdopodobnie będzie kluczowy do ponownego zwycięstwa prezydenta w 2024 roku.

Rośnie lista kandydatów, którzy w przyszłym roku zmierzą się z prezydentem Joe Bidenem.

Oprócz Trumpa są to: gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, senator Karoliny Południowej Tim Scott, były gubernator Arkansas Asa Hutchinson i biznesmen Vivek Ramaswamy.

Inni kandydaci, którzy wkrótce wezmą udział w wyborach, to były wiceprezydent Mike Pence, były gubernator New Jersey Chris Christie i gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum.

Scena debaty może zapewnić największą jak dotąd widownię dla wielu kandydatów na prezydenta, ale prawdopodobnie nie wszyscy wezmą w niej udział przez zasady narzucone przez RNC.

Poza Trumpem dotyczy to też Chrisa Christie. Były gubernator New Jersey, który planuje rozpocząć kampanię w New Hampshire w przyszłym tygodniu, powiedział, że nigdy nie poprze Trumpa jako kandydata tej partii w 2024 r., tak jak zrobił to w 2016 r.

Hutchinson, również krytyk Trumpa, powiedział w piątek, że planuje być na scenie debaty. Skrytykował jednak RNC za wymaganie „przysięgi lojalności”, mówiąc, że zobowiązanie powinno dotyczyć tylko tego, że uczestnik nie będzie kandydował jako kandydat strony trzeciej.

Aby wziąć udział w debacie 23 sierpnia w Milwaukee, kandydaci muszą otrzymać datki na kampanię od 40 000 unikalnych darczyńców.

Muszą również otrzymać co najmniej 1% poparcia w trzech sondażach krajowych lub 1% w dwóch sondażach krajowych i 1% we wczesnych sondażach stanowych z dwóch oddzielnych stanów. Te stany to Iowa, New Hampshire, Nevada i Południowa Karolina.

Kandydaci muszą również podpisać zobowiązanie, że nie będą uczestniczyć w żadnej debacie nieusankcjonowanej przez RNC podczas cyklu wyborczego.

Komitet zapowiedział, że kryteria przyszłych debat mogą obejmować wyższe progi zarówno dla sondaży i zbieranych funduszy. Daty przyszłych debat nie zostały ustalone.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, flgov
Czytaj dalej

News USA

Kobieta kierowca wyprowadziła dzieci ze szkolnego autobusu w Millwaukee. Sekundy potem stanął w ogniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowca szkolnego autobusu, Imunek Williams, była zaledwie dwie przecznice od wysadzenia grupy uczniów w Milwaukee Academy of Science w środę rano, kiedy nagle poczuła zapach spalenizny. Kilka minut później autobus stanął w płomieniach. Do niebezpiecznej sytuacji doszło 31 maja.

24-letnia Williams jest kierowcą autobusu od niespełna roku. Mając roczne dziecko i kolejne maleństwo w drodze, przypisuje instynktowi macierzyńskiemu to, co zrobiła w kryzysowej sytuacji.

Kobieta miała opuszczone szybę od kierowcy i początkowo myślała, że zapach pochodzi z innego samochodu, ale potem dym zaczął wydobywać się z jej grzejnika, więc zjechała na pobocze. Następnie Williams spokojnie ewakuowała wszystkich 37 uczniów, od szkoły podstawowej po szkołę średnią, z dymiącego autobusu.

„15 do 30 sekund po tym, jak ostatnie dziecko wysiadło z autobusu, odwróciłam się a autobus stanął w płomieniach” – mówi Williams.

Niektórzy uczniowie wyciągnęli telefony komórkowe, aby nagrać płonący autobus, podczas gdy inni stali w szoku, dopóki inny autobus nie przyjechał, aby zabrać ich do szkoły.

Pierwsi ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia i wprowadzili węże z wodą przez okna autobusu, aby ugasić pożar. Williams, która spodziewa się dziecka w sierpniu, została przetransportowana do lokalnego szpitala, jako środek ostrożności.

Dzielna kobieta spotkała się z wyrazami miłości i uznania ze strony swojej społeczności. Dzięki jej bohaterskiemu czynowi wszystkich 37 pasażerów autobusu jest już bezpiecznych na wakacjach.

 

Źródło: cnn
Foto: Imunek Williams
Czytaj dalej

News USA

Największy polski festiwal w Ameryce: Polish Fest w weekend 9-11 czerwca w Milwaukee

Opublikowano

dnia

Autor:

Polish Fest w Henry Maier Festival Park w Milwaukee już 9-11 czerwca. Wydarzenie kulturalno-rozrywkowe nazwane „Największym polskim festiwalem w Ameryce”, potrwa od południa do północy w piątek i sobotę oraz od południa do 8:00PM w niedzielę. Jak zwykle nie zabraknie muzyki, rękodzieła, jedzenia, pokazów kulinarnych i wódki. W niedzielę zostanie odprawiona Msza Św.

Ideą polskiego święta w Milwaukee jest przekazywanie dzisiejszej młodzieży głębokiej znajomości ich dziedzictwa etnicznego. Polish Fest powstał w 1982 roku, jako żywy przykład kultywowania sztuki, kultury i tradycji polskiej.

Polish Heritage Alliance, Inc ma na celu zachowanie polskiej kultury i przekazywania tej tradycji dzieciom.

Polish Fest to spojrzenie polonijnych dzieci na ich dziedzictwo i nostalgiczny spacer ich rodziców i dziadków po ich przeszłości. Co równie ważne, odwiedzający o różnym pochodzeniu etnicznym zyskują nowe zrozumienie Polski i jej mieszkańców.

Poza muzyką i tradycyjnym jedzeniem, festiwal oferuje szereg wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Są to m.in.:

Polska Sztuka Ludowa – Wioska Kultury zaprezentuje artystów ludowych, którzy zademonstrują tradycyjne polskie rzemiosło, w tym wycinanki, pisanki (ozdobione jajka), wianki (wianki z kwiatów na głowę), tkanie ze słomy i rzeźbienie w drewnie.

Genealogia – Eksperci z Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Chicago będą dostępni, aby pomóc w odnalezieniu polskich korzeni Twojej rodziny.

Namiot sprzedażowy Polanki – Sklep z asortymentem ceramiki Bolesławieckiej, ozdób choinkowych, polskich książek kucharskich, ręcznie rzeźbionych przedmiotów i nie tylko. W tym namiocie znajduje się również wyprzedaż używanych książek Polanki.

Polski namiot forum – tu odbywają się prelekcje dotyczące m.in. polskiej historii, kultury i emigracji.

Pokazy gotowania – niezwykle popularne w czasie Polish Fest.

Polskie owczarki – polskie podhalańskie psy po raz kolejny merdają ogonami, by powitać Was na Polish Fest.

Degustacja wódki – dla osób powyżej 21 lat

Zawody i konkursy dla dzieci – w tym Wybory Miss i Małej Miss.

Harmonogram całego festiwalu dostępny jest tutaj. Bilety wstępu w cenie 10 dolarów można kupić na stronie eventbrite.

 

Źródło: polishfest
Foto: polishfest, eventbrite
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu