Połącz się z nami

Kościół

Papieska wizyta w Ziemi Świętej. Papież Franciszek apeluje o rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Opublikowano

dnia

W niedzielę, w drodze na betlejemski Plac Żłobka, aby odprawić Mszę Świętą dla dziesięciu tysięcy zebranych wiernych, papież Franciszek zatrzymał się na dłuższą chwilę przy „ścianie bezpieczeństwa”, oddzielającej społeczności palestyńskie oraz izraelskie. Ściana powstała dziesięć lat temu, pomiędzy Betlejem i Jerozolimą. Dla wielu jest ona symbolem izraelskiej agresji oraz opresji narodu palestyńskiego.

Przez dłuższą chwilę, Papież Franciszek modlił się w ciszy. Nas jego pochyloną głową widać było graffiti, nawołujące do wyzwolenia Palestyny oraz porównujące Betlejem do Warszawskiego Getta podczas okupacji faszystowskiej. Strona izraelska twierdzi, że ściana powstała w wyniku nasilenia palestyńskich ataków samobójczych, jako dodatkowy środek bezpieczeństwa. Palestyńczycy utrzymują, że ściana ma za zadanie odłączenie kolejnego fragmentu od terytorium palestyńskiego i przyłączenie go do Izraela.

Galeria zdjęć z pielgrzymki Franciszka do Ziemi Świętej

Przebywając wśród swoich palestyńskich gospodarzy, papież Franciszek użył sformułowania „państwo palestyńskie”, czym wyraźnie ich ucieszył. Swoimi słowami, papież wraził swoje poparcie dla palestyńskich wysiłków utworzenia niezależnego, suwerennego państwa. Przemawiając w miejscu narodzin Jezusa, w kontrolowanym przez Palestyńczyków Betlejem, na okupowanym przez Izraelczyków Zachodnim Brzegu Jordanu, papież Franciszek nawoływał do ponownego rozpoczęcia negocjacji pomiędzy przedstawicielami zwaśnionych społeczności.

Podczas Mszy Świętej na Placu Żłobka, papież Franciszek zaprosił do Watykanu prezydentów Izraela oraz Palestyny, „Tutaj, w miejscu narodzin Księcia Pokoju, zapraszam was, prezydenta Mahmouda Abbasa oraz prezydenta Shimona Peresa, do udania się ze mną na wspólną modlitwę do Boga o pokój”. Obydwaj prezydenci przyjęli papieskie zaproszenie na wizytę w Watykanie, która ma się odbyć 6 czerwca. Jednak sceptycy twierdzą, że ocieplenie stosunków izraelsko-palestyńskich nie nastąpi, dopóki prezydent Abbas nie zerwie paktu bratniej współpracy z Hamasem, radykalną organizacją islamską, działającą w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu. Państwo Izrael oraz Hamas są zaciekłymi wrogami.

Jeszcze w Betlejem, papież Franciszek odwiedził obóz uchodźców palestyńskich. Następna część pielgrzymki odbyła się w izraelskim mieście Tel Awiwie, gdzie papież udał się helikopterem. Ojca Świętego przywitał prezydent Izraela Shimon Peres oraz premier Benjamin Netanyahu. Podczas uroczystego przemówienia, papież Franciszek odwołał się do prawa państwa Izrael do istnienia oraz rozwoju w pokoju i bezpieczeństwie, jednak w ustalonych na poziomie międzynarodowym granicach. „Jednocześnie musi zaistnieć przyznanie prawa do istnienia dla narodu palestyńskiego, jako suwerennego państwa, aby Palestyńczycy żyli z godnością oraz wolnością osobistą”, powiedział papież Franciszek.

Przemawiając do czołowych izraelskich polityków, papież przywołał tragedią Holocaustu. „Jednym z najbardziej poruszających momentów mojej pielgrzymki będzie odwiedzenie Jad Waszem, upamiętniającego sześć milionów zamordowanych ofiar Holocaustu. Modlę się i błagam Boga, aby podobna tragedia nigdy nie powtórzyła się”. Po spotkaniu, papież udał się ponownie do Jerozolimy, aby wziąć udział we wspólnej modlitwie z patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem w Bazylice Grobu Świętego.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: huffingtonpost.com
Foto: EPA, CNS

Kościół

Decyzją Sądu Najwyższego USA instytucje katolickie będą dostawać pieniądze od państwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Zmienia się nastawienie państwa do działalności katolickich ośrodków pomocowych i edukacyjnych. Decyzją Sądu Najwyższego nie będą już wykluczane z finansowania stanowego lub federalnego za postępowanie zgodne ze swoimi przekonaniami religijnymi. Dzięki temu będzie mogła działać np. katolicka agencja adopcyjna w Michigan. Sprawę omawia Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Katolicka agencja adopcyjna w Michigan osiągnęła we wtorek porozumienie ze stanem, które umożliwi agencji dalsze umieszczanie dzieci w domach w sposób zgodny z jej katolicką tożsamością.

Stan Michigan nałożył wymóg nałożony w 2019 r., zmuszający agencje adopcyjne do oddawania dzieci do adopcji również parom osób tej samej płci, aby otrzymać fundusze państwowe. Decyzja oznaczała możliwe zamknięcie katolickiej organizacji charytatywnej św. Wincentego, jednej z najstarszych agencji adopcyjnych i opieki zastępczej w stanie.

„Nauczanie Kościoła katolickiego, a co za tym idzie, polityka adopcyjna św. Wincentego jest zakorzeniona zarówno w wierze, jak i rozsądku: ogólnie rzecz biorąc, dzieci radzą sobie najlepiej w życiu, gdy dorastają z mamą i tatą, którzy są małżeństwem” – oświadczył Rich Budd, dyrektor ds. małżeństwa i życia rodzinnego w diecezji Lansing.

W 2019 r. grupa prawna Becket  złożyła pozew w imieniu St. Vincent Catholic Charities, a także osób, które skorzystały z ich pracy: Shamber Flore, byłego przybranego dziecka umieszczonego w rodzinie przez St. Vincent oraz Melissy i Chada Buck, małżeństwa, które adoptowało pięcioro dzieci ze specjalnymi potrzebami za pośrednictwem św. Wincentego.

Wcześniej stan Michigan zawarł umowę z American Civil Liberties Union (ACLU) – organizacją, której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez Konstytucję. Porozumienie zostało zawarte w wyniku pozwu z jakim zwróciły się dwie kobiety w 2017 roku, kiedy adopcji odmówiły im dwie największe organizacje adopcyjnie w stanie: St. Vincent Catholic Charities oraz Bethany Christian Services.

Po zawarciu tej ugody Prokurator Generalna stanu Dana Nessel zamierzała zatrzymać finansowanie publiczne dla organizacji adopcyjnych, które nie przyznają prawa do adopcji tzw. „związkom jednopłciowym”

Według ugody zawartej 25 stycznia tego roku, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Michigan zgodził się nie podejmować żadnych działań przeciwko St. Vincent, a także zgodził się zapłacić 550 000 USD tytułem honorarium i kosztów adwokata firmie Becket.

Do ugody doszło po ważnym orzeczeniu Sądu Najwyższego z zeszłego roku, w którym sąd stwierdził, że miasto Filadelfia naruszyło prawa Pierwszej Poprawki względem katolickiej agencji adopcyjnej, odmawiając współpracy z agencją, chyba że zgodziłaby się ona umieścić dzieci z parami osób tej samej płci .

Melissa i Chad Buck wyrażali swoją radość z decyzji państwa.

„Cieszymy się, że stan Michigan dostrzegł teraz ważną rolę, jaką odgrywają religijne adopcje i agencje opieki zastępczej, takie jak organizacje charytatywne Saint Vincent Catholic Charities, w pomaganiu dzieciom w znalezieniu kochających domów” – powiedziała Melissa Buck.

„Z ulgą przyjęliśmy, że Saint Vincent, we współpracy ze stanem Michigan, może teraz w końcu wrócić do umieszczania bezbronnych dzieci w rodzinach takich jak nasza, bez groźby zamknięcia”.

W 2018 r. Becket poinformował, że katolickie organizacje charytatywne św. Wincentego znalazły więcej nowych rodzin zastępczych niż prawie 90 procent innych agencji w swoim okręgu usługowym, ze szczególnym powodzeniem w znalezieniu domów dla dzieci, które trudno znaleźć. Do tej grupy należą dzieci ze specjalnymi potrzebami, większe grupy rodzeństwa, lub dzieci starsze.

„Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla bohaterskich rodzin zastępczych i agencji wyznaniowych, które współpracują z nimi, aby służyć dzieciom”

– oświadczył Will Bloomfield, główny radca prawny diecezji Lansing, we wtorek.

„Jednomyślna decyzja Sądu Najwyższego z zeszłego roku była jasna: wyznaniowe agencje zastępcze odgrywają ważną rolę i nie należy ich wyłączać z służenia dzieciom i rodzinom”.

 

Źródło: CNA

Foto: You Tube, pixabay/ArtWithTammy

Czytaj dalej

Kościół

Już ponad 2 miliony aborcji w 2022 roku. Walka o zakaz to nie wszystko. Musimy budować „kulturę życia”

Opublikowano

dnia

Autor:

Na całym świecie przeprowadzono w tym roku ponad 2 mln 100 tys. aborcji. Już niebawem, liczba zabitych jedynie w tym roku nienarodzonych dzieci będzie większa od ilości ofiar śmiertelnych COVID-19. W Stanach Zjednoczonych nasilają się podziały i spór o prawo do usuwania ciąży. Ale prawo to nie wszystko, musimy sami budować „kulturę życia”, mówi Jezuita o. Paweł Kosiński.

Przerażającą liczbę dokonanych tylko w tym roku aborcji podaje witryna internetowa „Worldmeters”, która gromadzi światowe statystyki pochodzące z oficjalnych źródeł i pokazuje ich przyrost w czasie rzeczywistym. Dane te odpowiadają statystykom Światowej Organizacji Zdrowia z poprzednich lat.

W latach 2015-2019 przeprowadzano średnio 73,3 mln aborcji rocznie.

Pandemia koronawirusa przysłania niestety tę przemilczaną przez media plagę. Faktem jest że aborcja jest najczęstszą przyczyną śmierci na świecie i powoduje więcej zgonów niż zachorowania na raka czy wypadki drogowe.

 

Według prognoz już w połowie lutego liczba zabitych tylko w tym roku dzieci będzie większa od całkowitej liczby zgonów związanych z pandemią COVID-19.

Paradoksalnie, choć na świecie nie brakuje mediów wyczulonych na kwestie rasizmu, ich uwadze uchodzi fakt, że w Stanach Zjednoczonych czarne kobiety dokonują aborcji trzy razy częściej od białych, co jest de facto eksterminacją czarnych dzieci.

W Stanach Zjednoczonych pogłębiają się podziały i spór o prawo dokonywania aborcji. Jest to coraz bardziej polityczny i radykalny rozłam wpływający na różne dziedziny naszego życia. Jest szansa na zmianę decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade, z 1973r. Ale sama zmiana przepisów nie rozwiąże problemu usuwania ciąży. Mówił o tym kardynał O’Malley, który celebrował mszę świętą w przeddzień Marszu dla Życia.

Podstawą do ochrony życia dzieci poczętych jest szacunek dla każdego życia. Zwłaszcza dla życia słabego, chorego, samotnego i potrzebującego szczególnej opieki. Musi się w nas dokonać wewnętrzna przemiana, byśmy zbudowali kulturę chroniącą każde życie. Jest to poważne zadanie stojące teraz przed rodziną, społeczeństwem i Kościołem.

 

Źródło: vaticannews

Foto: pixabay/Pezibear/ Nambasi 

Czytaj dalej

News Chicago

Nowy członek konfraterni Paulinów – Marek Jaczyński z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W swoje święto patronalne św. Pawła Pustelnika Zakon Ojców Paulinów, za specjalne zasługi, przyjął do konfraterni 66-letniego Marka Jaczyńskiego z Chicago.

W Stanach Zjednoczonych do konfraterni należy trzech Polaków: ks. kan Tadeusz Dzieszko z Chicago, dr Jan Jaworski z Chicago oraz emerytowany kard. Adam Maida z Detroit.

Przynależność do konfraterni jest dla osób świeckich, które w sposób szczególny zaangażowały się w działalność Zakonu Paulinów. Jest to duchowe wyróżnienie i potwierdzenie przynależności do wielkiej rodziny paulińskiej.

 

Inf. własna

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne