Połącz się z nami

News USA

Podczas lotu z Chicago do Sacramento pasażer chciał otworzyć drzwi samolotu. Czy za to grozi mu więzienie? [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Pasażerowie lotu linii Southwest Airlines z Chicago do Sacramento mieli dodatkową atrakcję w postaci międzylądowania w Nebrasce z powodu mężczyzny, który w nad chmurami próbował otworzyć drzwi.

Johua Carl Lee Suggs, mieszkaniec Sacramento w Kalifornii bardzo spieszył się do domu, gdyż podczas niedzielnego lotu numer 722 z Chicago do Sacramento nie tylko nie stosował się do zaleceń obsługi pokładowej, ale chciał również otworzyć drzwi. Samolot, na pokładzie którego znajdowało się 135 pasażerów, był zmuszony do międzylądowania w Omaha w stanie Nebraska. Tam pasażer został aresztowany pod zarzutami zakłócania lotu. Postawione zarzuty mają charakter federalny.

Posłuchaj relacji Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/southwest-pasazer-1″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Samolot wystartował o 10:50 w niedzielę z lotniska Midway w Chicago. Pół godziny po starcie, kiedy stewardesy kończyły serwowanie napojów Suggs wstał i podszedł do stewardessy. Ta powiedziała mu, że lampka zapięcia pasów jest wciąż włączona. Jednak Suggs odpowiedział, że chciałby wyjrzeć przez okno. Po tym jak został poproszony po raz drugi o zajęcie miejsca, pasażer przecisnął się przez obsługę samolotu i próbując otworzyć tylnie drzwi samolotu.

Kilkoro pasażerów wstało z miejsc i pomogło wraz z obsługą posadzić Suggsa na swoje miejsce. Lekarz, który był na pokładzie samolotu powiedział, że źrenice Johua Carl Lee Suggs wydawały się być powiększone. Inni pasażerowie z kolei zauważyli, że jego mowa była wyraźna, aczkolwiek chaotyczna.

Samolot po międzylądowaniu w Nebrasce szczęśliwie zakończył swoją podróż na lotnisku w Sacramento. Na pokładzie było jednak o jednego pasażera mniej.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ spablab

News USA

Październik przyniósł dużo mniej ofert pracy na rynku hamowanym przez Fed

Opublikowano

dnia

Autor:

W październiku liczba ofert pracy w USA spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, co stanowi najnowszy dowód na to, że kampania podwyżek stóp procentowych prowadzona przez Rezerwę Federalną w dalszym ciągu chłodzi rynek pracy.

Departament Pracy podał we wtorek, że w październiku było 8,7 mln ofert pracy, co oznacza spadek w porównaniu z 9,3 mln ofert pracy odnotowanymi w poprzednim miesiącu. Ekonomiści ankietowani przez Refinitiv spodziewali się październikowego odczytu także na poziomie około 9,3 mln.

8,7 miliona to najniższy poziom ofert pracy od marca 2021 r.

Rezerwa Federalna uważnie obserwuje te dane, próbując ocenić napięcie na rynku pracy i opanować inflację.

Bank centralny zareagował na kryzys inflacyjny i niezwykle ciasny rynek pracy, podnosząc stopy procentowe w najszybszym tempie od dziesięcioleci. Urzędnicy zatwierdzili dotychczas 11 podwyżek stóp procentowych, podnosząc stopę federalnych funduszy referencyjnych do najwyższego poziomu od 2001 roku.

Decydenci zasygnalizowali, że możliwe są dodatkowe podwyżki stóp procentowych, jeśli dane ekonomiczne wskażą na powrót presji cenowej. Jednak niższe niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia mogą przyspieszyć zakończenie kampanii zaostrzania polityki pieniężnej.

Wg ekonomistów mniejsza liczba ofert pracy, nieznacznie większa liczba zwolnień i stały poziom liczby osób odchodzących z pracy wskazują, że popyt i podaż na rynku pracy osiągają zdrowszą równowagę.

Mimo to liczba ofert pracy wciąż pozostaje na historycznie wysokim poziomie. Przed wybuchem pandemii Covid-19 na początku 2020 r. najwyższa odnotowana liczba wynosiła 7,6 mln.

Tymczasem liczba Amerykanów odchodzących z pracy spadła do 3,6 miliona, co stanowi około 2,3% siły roboczej i wskazuje, że pracownicy nadal mają pewność, że mogą odejść z pracy i znaleźć zatrudnienie gdzie indziej.

Zmiana pracy była w ciągu ostatniego roku nieoczekiwaną gratką dla wielu pracowników: według najnowszych danych Atlanta Fed, realna stawka godzinowa wzrosła o 6,6% we wrześniu dla tych osób, które zmieniły pracę w porównaniu z wzrostem o 5,3% w przypadku pracowników, którzy pozostali na tym samym stanowisku.

W raporcie wskazano również, że liczba zwolnień w październiku w dużej mierze nie uległa zmianie i oscylowała wokół 1,55 miliona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/klingsup/ fizkes/
Czytaj dalej

News USA

Potężna eksplozja zmiotła dom w Arlington. Wcześniej zabarykadowany właściciel oddał strzały

Opublikowano

dnia

Autor:

FBI i władze lokalne badają przyczynę eksplozji domu, która miała miejsce w poniedziałek wieczorem w północnej Wirginii, gdy policja próbowała wykonać nakaz przeszukania nieruchomości. Incydent jest związany z postami w mediach społecznościowych rzekomo zamieszczanych przez podejrzanego, który według śledczych był zabarykadowany w środku.

Uznaje się, że podejrzany, 56-letni James Yoo, nie żyje po tym, jak na miejscu spalonego domu w Arlington, zaledwie 8 mil na południowy zachód od stolicy kraju, znaleziono ludzkie szczątki, poinformował we wtorek szef policji powiatu Arlington, Andy Penn.

Kiedy doszło do eksplozji, policja próbowała wykonać nakaz przeszukania bliźniaka, w którym mieszkał Yoo, w związku z podejrzeniami, że wcześniej tego dnia wystrzelił z domu ponad 30 nabojów. Wybuch doprowadził do konieczności ewakuacji kilku okolicznych domów.

Od czasu eksplozji śledczy odkryli powiązane wpisy w mediach społecznościowych, rzekomo zamieszczane przez Yoo.

Wpisy na LinkedIn z konta Jamesa Yoo zawierają chaotyczne i czasami niespójne teorie spiskowe przeciwko urzędnikom państwowym, organom ścigania i mediom. Jeden z piątkowych postów jest skierowany także przeciwko jego sąsiadom, których oskarża o szpiegostwo i zbieranie jego informacji na jego temat.

Dochodzenie w sprawie eksplozji i podejrzanego prowadzą straż pożarna powiatu Arlington oraz zespół organów ścigania z północnej Wirginii, przy wsparciu FBI oraz Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych.

Zarówno policja FBI, jak i policja w Arlington oświadczyły we wtorek, że miały już wcześniej kontakt z Yoo, ale żadne ze spotkań nie doprowadziło władz do wszczęcia śledztwa.

Mężczyzna komunikował się z FBI przez kilka lat za pośrednictwem rozmów telefonicznych, listów i wskazówek online. Składał skargi dotyczące rzekomych oszustw, które według niego zostały popełnione przeciwko niemu.

Do poniedziałku policja w Arlington udokumentowała tylko dwa wezwania pod adres Jamesa Yoo w ciągu ostatnich kilku lat, oba w związku ze skargami dotyczącymi hałasu.

Jak doszło do eksplozji

Funkcjonariusze po raz pierwszy przybyli do domu w dzielnicy Bluemont w Arlington krótko przed godziną 5:00PM w poniedziałek w związku ze zgłoszeniem o możliwych strzałach oddanych w pobliżu rezydencji. Dalsze dochodzenie wykazało, że podejrzany wystrzelił z domu pistoletem sygnałowym ponad 30 razy.

Policja próbowała porozumieć się z Yoo telefonicznie i przez głośniki, ale on nie odpowiadał i według policji pozostawał zabarykadowany w środku. Gdy zespół reagowania kryzysowego włamał się przez drzwi wejściowe, podejrzany wystrzelił w domu kilka strzałów najprawdopodobniej z broni palnej.

Funkcjonariusze w dalszym ciągu próbowali nawiązać kontakt z podejrzanym, ale nie mogli zlokalizować źródła podejrzanej strzelaniny. Następnie zaczęli rozmieszczać niepalną amunicję chemiczną w wielu miejscach w domu, gdzie prawdopodobnie ukrywał się podejrzany.

Policja podała, że jakiś czas później, około 8:25PM, dom eksplodował.

Film nagrany przez świadka pokazuje pojazdy organów ścigania otaczające wielopiętrowy dom, gdy eksplozja wyrzuca w powietrze pióropusz płomieni, żaru i dymu, a gruz spada na ulicę. Siła eksplozji rozerwała dach i kilka ścian, powodując zawalenie się konstrukcji.

Strażacy pracowali do wczesnych godzin porannych, aby ugasić pożar. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Senator Tuberville pozwoli na nominację większości wojskowych oficerów

Opublikowano

dnia

Autor:

Senator Tommy Tuberville ze stanu Alabama oświadczył we wtorek, że zrezygnuje z blokowania większości awansów wojskowych. Robił to od miesięcy w związku ze swoim sprzeciwem wobec polityki Pentagonu, która płaci za podróże członków służb w celu skorzystania z aborcji.

Senator Tommy Tuberville powiedział we wtorek reporterom na Kapitolu, że zrezygnuje z blokowania wszystkich awansów z wyjątkiem tych dla czterogwiazdkowych generałów. Tuberville blokuje promocje od lutego, tworząc zaległości, które wzrosły do ponad 450. O tej sprawie pisaliśmy 29 sierpnia.

„Nie osiągnęliśmy zwycięstwa, jakiego chcieliśmy” – powiedział Senator we wtorek dziennikarzom na Kapitolu. „Nadal mamy złą politykę. Próbowaliśmy stanąć w obronie podatników w tym kraju”.

Inni Republikanie skrytykowali jego stanowisko, twierdząc, że osłabiła ona gotowość wojskową.

Każdy Senator może wstrzymać nominacje wojskowe zgodnie z przepisami Senatu. Pentagon twierdził, że marynarka wojenna, armia i korpus piechoty morskiej są obecnie pozbawione czołowych przywódców z powodu wstrzymań Tuberville’a.

Natomiast Senator argumentował, że Pentagon narusza prawo, zwracając koszty swoim pracownicom, związane z podróżą do stanów, których przepisy są łagodniejsze w zakresie dostępu do aborcji. Politykę wprowadzono po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade, który przez pół wieku uznawał aborcję za legalną.

Rzecznik Departamentu Obrony, generał brygady Pat Ryder, powiedział reporterom we wtorek po południu, że dalsza blokada Tuberville’a będzie miała wpływ na około 11 oficerów, którzy będą ubiegać się o awans na stopień czterogwiazdkowego generała. To kluczowe stanowiska kierownicze wyższego szczebla, dotyczące wiceszefów różnych służb.

Senator Tommy Tuberville przyznał, że jego taktyka nie wywarła wpływu na politykę, na którą była ukierunkowana, ale udało mu się rzucić światło na tę kwestię.

.

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Roberto Galan/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu