Połącz się z nami

News USA

Obchody dnia Świętego Józefa. Okazja na zabawę w czasie Wielkiego Postu [relacja]

Opublikowano

dnia

Obchody świętego Józefa – dzień, który przeczy regułom Wielkiego Postu. Tylko tego dnia swobodnie można się nie tylko bawić, ale również jeść bez duchowej szkody. Na Józefinkach, które już od wielu lat organizowane są w gminie nr 4 Związku Narodowego Polskiego bawił się również nasz reporter Andrzej Baraniak.

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka z obchodów Józefinek
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/obchody-dnia-wi-tego-j-zefa” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„To jest takie święto, które Polacy pamiętają nie tylko z Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych i cieszymy się, że tutaj w Stanach obchodzimy takie święto Józefów i Józefinek” – powiedział prezes Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula.

Wszyscy imiennicy tego dnia otrzymali prezenty, a każdy z uczestników imprezy miał okazję wziąć udział w loterii z wieloma cennymi nagrodami – „Do losowania mamy ogromną ilość nagród, najważniejsze, że główna nagroda do której dojdziemy to jest 100 dolarów” – tak zachęcał do wzięcia udziału w losowaniu Walter Bochenek.

Tradycja urządzania obfitego stołu w dniu świętego Józefa wywodzi się z południowych Włoch. Jak mówi Irena Hercik prezes Gminy Trzeciej ZNP mieszkańcy Sycylii bardzo modlili się do Świętego Józefa o deszcz. Kiedy zaczęło padać, ziarna fasoli, które posadzili zaczęły rosnąć. Od tego czasu co roku w tym dniu stoły są obficie zastawiane.

Józef z Nazaretu był mężem Marii z Nazaretu, często nazywany jest jej Oblubieńcem. 19 marca w Kościele anglikańskim, ewangelickim i katolickim obchodzony jest dzień Świętego Józefa.

Święto to jest bardzo popularne wśród polskiej i włoskiej społeczności.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/ Newsrp

News USA

Prezydent Joe Biden „przekazuje pochodnię nowemu pokoleniu”

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem Prezydent Joe Biden wygłosił przemówienie w Gabinecie Owalnym Białego Domu, określając decyzję o zakończeniu swojej kampanii reelekcyjnej jako „obronę demokracji”. Wystąpienie miało miejsce 3 dni po ogłoszeniu rezygnacji z kandydowania w tegorocznych wyborach prezydenckich przez Bidena.

Rzadko zdarza się, aby prezydent dobrowolnie zrzekł się władzy. Joe Biden, który uległ silnej presji ze strony własnej partii, aby ustąpić jako kandydat, przedstawił swój wybór jako dokonany w interesie narodu i wezwał Amerykanów, aby dołączyli do niego, aby „zachować naszą demokrację”.

On i inni Demokraci konsekwentnie twierdzą, że były prezydent Donald Trump, którego obwiniają o podżeganie do zamieszek 6 stycznia 2021 r. na Kapitolu, stanowi zagrożenie dla demokracji.

„Postanowiłem, że najlepszym sposobem na pójście naprzód jest przekazanie pochodni nowemu pokoleniu” — powiedział Joe Biden w swoim przemówieniu. „To najlepszy sposób na zjednoczenie naszego narodu”.

Podczas wiecu wyborczego odbywającego się w środę wieczorem w Karolinie Północnej, Donald Trump zaatakował swojego byłego przeciwnika, mówiąc:

„Trzy dni temu oficjalnie pokonaliśmy najgorszego prezydenta w historii naszego kraju, skorumpowanego Joe Bidena”.

Biden zrezygnował ze swojej kampanii reelekcyjnej wczesnym niedzielnym popołudniem 21 lipca, ogłaszając tę ​​decyzję we wpisie na platformie X, po którym około pół godziny później poparł swoją wiceprezydent, Kamalę Harris, w nominacji Demokratów na prezydenta.

Harris szybko skonsolidowała poparcie w swojej partii i oczekuje się, że wygra wirtualne głosowanie delegatów Demokratów — być może bez sprzeciwu — już 1 sierpnia, a najpóźniej 7 sierpnia.

„Ona jest doświadczona, twarda, zdolna” — powiedział Biden. „Była dla mnie niesamowitą partnerką i liderką naszego kraju”.

Pozostawiając jej nominację, Biden został pierwszym uprawnionym urzędującym, który oddał nominację swojej partii na prezydenta od czasu Lyndona Johnsona w 1968 roku. Było to dwa lata przed pierwszym startem Bidena w wyborach w Delaware, do rady powiatu New Castle, który wygrał.

2 lata później, w wieku 29 lat, Joe Biden pokonał republikańskiego Senatora Caleba Boggsa w zaciętej kampanii.

Biden wygrał 6 kolejnych kadencji w Senacie — gdzie był przewodniczącym komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i stosunków zagranicznych w różnych okresach — a ostatnie zwycięstwo miało miejsce w tym samym roku, 2008, kiedy został wybrany wiceprezydentem.

Wraz z prezydentem Barackiem Obamą, Biden wygrał reelekcję na stanowisko wiceprezydenta w 2012 roku. Zrezygnował z emerytury, aby pokonać tłum rywali o nominację Demokratów na prezydenta w 2020 roku i ostatecznie pokonać Donalda Trumpa w listopadzie tego samego roku.

Jego decyzja o przejściu na emeryturę zamiast pozostania na liście kandydatów w 2024 roku oznacza, że ​​zakończy karierę niepokonany w wyborach powszechnych — chociaż startował i przegrał w prawyborach prezydenckich w 1988 i 2008 roku. Kończy to również jego karierę skupioną na prezydenturze. Biden po raz pierwszy rozważał kandydowanie na prezydenta w pierwszych wyborach, w których miał odpowiedni wiek — w 1980 roku.

Joe Biden podpisał ważne ustawy mające głębokie skutki dla kraju, w tym prawie 2-bilionowy środek pomocowy w związku z COVID-19, bilionowy pakiet infrastrukturalny i ustawę znaną jako Inflation Reduction Act, która zawierała istotne przepisy mające na celu kontrolowanie zmian klimatycznych.

Oprócz umieszczenia Kamali Harris — pierwszej kobiety, pierwszej czarnoskórej kobiety i pierwszej Amerykanki o pochodzeniu azjatyckim na stanowisku wiceprezydenta — mianował Ketanji Brown Jackson, pierwszą czarnoskórą kobietę zatwierdzoną do Sądu Najwyższego.

Joe Biden powiedział w środę wieczorem, że jego osiągnięcia „zasługują na drugą kadencję”.

Prezydent obiecał realizować swój program do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta 20 stycznia 2025 r.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Koszt zakupu nowego domu w USA osiągnął kolejny rekord wszechczasów

Opublikowano

dnia

Autor:

Dane opublikowane przez National Association of Realtors pokazują, że mediana ceny sprzedaży istniejących domów w USA wzrosła do 426 900 USD w czerwcu – o 4,1% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. To najwyższy poziom w historii i drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny osiągnęły nowy rekord.

O poprzednim rekordzie cenowym wynoszącym 394 tys. dolarów w maju informowaliśmy tutaj. W czerwcu, wraz ze wzrostem cen sprzedaż posiadanych domów spadła o 5,4% do rocznej stawki 3,89 miliona jednostek.

Jednak potencjalnie dobrym znakiem dla kupujących był wzrost rynkowych zapasów w zeszłym miesiącu. Pod koniec czerwca, według raportu, było około 1,32 miliona domów na sprzedaż, o 3,1% więcej niż w poprzednim miesiącu i o 23,4% więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Domy sprzedawały się średnio w ciągu około 22 dni w zeszłym miesiącu. To mniej niż 24 dni odnotowane w maju, ale oznacza wzrost w porównaniu z 18 dniami w czerwcu 2023 r. Przed pandemią COVID-19 domy zazwyczaj były obecne na rynku przez około miesiąc, zanim zostały sprzedane.

Przy obecnym tempie sprzedaży wyczerpanie zapasów istniejących domów zajęłoby około 4,1 miesiąca – to najdłuższy okres od maja 2020 r. Eksperci uważają, że tempo 6 do 7 miesięcy to zdrowy poziom na zrównoważonym rynku.

Istnieje wiele czynników napędzających kryzys dostępności. Lata kiedy budowano zbyt mało domów doprowadziły do ​​ich niedoboru w kraju, a kryzys pogłębił gwałtowny wzrost stóp procentowych kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie wysokie przez większość 2024 r. i zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy nie powrócą one jednak do najniższych poziomów obserwowanych podczas pandemii. Inwestorzy przewidują tylko jedną, ewentualnie dwie obniżki stóp w tym roku.

Według badania Zillow większość właścicieli domów twierdzi, że są prawie dwa razy bardziej skłonni sprzedać swój dom, jeśli ich stopa procentowa kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/monkeybusinessimages/ Feverpitched/
Czytaj dalej

News USA

Premier Izraela przemawiał w Kongresie wśród protestów pod Kapitolem

Opublikowano

dnia

Autor:

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wygłosił w środę emocjonalne przemówienie przed Kongresem. Zwrócił się do protestujących w Izbie Reprezentantów i tysięcy zgromadzonych przed Kapitolem, jednocześnie podkreślając znaczenie relacji USA-Izrael.

Było to jego pierwsze przemówienie do amerykańskich prawodawców od prawie dekady i pierwsze od ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael z 7 października, w którym zginęło 1200 osób i doszło do wzięcia ponad 240 zakładników do Gazy. Około 100 osób nadal jest przetrzymywanych.

Przemówienie Benjamina Netanjahu miało miejsce w krytycznym momencie: Stany Zjednoczone znajdują się w środku chaotycznego roku wyborczego, a administracja Bidena nadal naciska na negocjatorów w kierunku porozumienia o zawieszeniu broni, które mogłoby zakończyć wojnę w Gazie.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w Gazie zginęło ponad 39 000 Palestyńczyków.

„Moi przyjaciele, przyszedłem dziś zapewnić was o jednej rzeczy: wygramy” – powiedział Netanjahu. „Podobnie jak 7 grudnia 1941 r. i 11 września 2001 r., 7 października to dzień, który na zawsze pozostanie zhańbiony”, dodał nawiązując do ataku na Pearl Harbor i ataku terrorystów na wieże WTC.

Premier Izraela odniósł się również bezpośrednio do protestów przeciwko jego sposobowi prowadzenia wojny w Gazie, zarówno na kampusach uniwersyteckich tej wiosny, jak i poza Kapitolem, mówiąc, że protestujący „stają po stronie gwałcicieli i morderców”. Później Netanjahu oskarżył protestujących w Waszyngtonie o finansowanie przez Iran.

Protesty przeciwko wojnie w Strefie Gazy, która zabiła i okaleczyła dziesiątki tysięcy palestyńskich cywilów i wysiedliła około 90% populacji enklawy, ogarnęły zarówno świat jak i korytarze Kongresu.

Około 40 Demokratów z Izby Reprezentantów i Senatu zbojkotowało przemówienie, oburzonych polityką Netanjahu i narastającym kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy, a także wsparciem wojskowym USA dla niej.

Kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez, D-N.Y. nazwała Premiera Izraela zbrodniarzem wojennym.

Obecny był natomiast miliarder technologiczny Elon Musk. Jako gość Netanjahu, Musk siedział w sekcji premiera, za jego żoną, Sarą.

3 miesiące po tym, jak Kongres uchwalił pakiet pomocy wojskowej, który obejmował 14 miliardów dolarów dla Izraela, Netanjahu osobiście podziękował przywódcom politycznym obu partii.

Pochwalił prezydenta Joe Bidena, którego zna od 40 lat, choć ten niedawno publicznie skrytykował strategię wojenną premiera. Podziękował również byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i powiedział, że Izraelczycy odetchnęli, gdy Trump przeżył „nikczemną” próbę zamachu.

Premier poświęcił część swojego przemówienia na krytykę Międzynarodowego Trybunału Karnego MTK, który wydał nakaz aresztowania jego i innych izraelskich przywódców za zbrodnie wojenne, co spotkało się z potępieniem przez Bidena i wielu członków Kongresu, zwłaszcza Republikanów.

Zaprzeczył twierdzeniom MTK, że Izrael celowo atakował palestyńskich cywilów, mówiąc, że ostrzeżono cywilów o ewakuacji przed przeprowadzeniem nalotów. Jednak kwietniowe dochodzenie NBC News w sprawie nalotów wykazało, że Palestyńczycy zostali zabici na obszarach południowej Strefy Gazy, które izraelskie wojsko wyraźnie wyznaczyło jako strefy bezpieczne.

Benjamin Netanjahu odrzucił również oskarżenia MTK, że Izrael celowo próbował zagłodzić Palestyńczyków w Strefie Gazy, mówiąc, że Izrael nie tylko nie blokuje pomocy, ale że Hamas ją kradnie.

Niektóre rodziny amerykańskich zakładników uczestniczyły w przemówieniu i miały zaplanowane spotkanie z Netanjahu i przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem.

Oczekuje się również, że wiceprezydent Kamala Harris spotka się z Netanjahu w Białym Domu w tym tygodniu. A w piątkowy poranek premier Izraela ma się spotkać z Trumpem w Mar-a-Lago, jego rezydencji w Palm Beach na Florydzie.

Wizyta Netanjahu w Waszyngtonie wywołała wielki protest pod Kapitolem. Policja Kapitolu użyła gazu pieprzowego wobec protestujących a co najmniej pięć osób zostało aresztowanych. Departament wzniósł wokół budynku to samo ogrodzenie, które zostało użyte po zamieszkach z 6 stycznia 2021 r. Dzień wcześniej, w czasie protestów zatrzymano 200 osób.

Środowe wystąpienie było czwartym przemówieniem Benjamina Netanjahu przed Kongresem, co stanowi największą liczbę ze wszystkich zagranicznych przywódców w historii. Premier Izraela ostatni raz przemawiał do Kongresu w marcu 2015 r. w sprawie zagrożeń ze strony Iranu. Został wtedy zaproszony bez konsultacji z prezydentem Barackiem Obamą. 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu