Kościół
Pożar w zabytkowym seminarium w Wisconsin. 141-letnie budynki obróciły się w ruinę [dźwięk]

Seminarium św. Wawrzyńca znajduje się miasteczku Mount Calvary, w stanie Wisconsin. W ubiegłą sobotę w jednym z budynków na terenie seminarium wybuchł pożar. Pożar objął zabytkową kaplicę i pobliskie audytorium. Wybudowane w 1873 roku budynki zostały całkowicie zniszczone.
Strażacy otrzymali wezwanie o 5:30 rano. Na miejsce udało się 41 jednostek straży pożarnej z pobliskich miejscowości. Płonące budynki zostały wybudowane na wzgórzu, a ich spora wysokość dodatkowo utrudniała prace strażaków. Pożar udało się ugasić po około dwóch godzinach. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, strażacy musieli wyburzyć części budynków nie dotknięte przez ogień. Główną obawą strażaków było dalsze rozprzestrzenienie się pożaru, jednak udało się ocalić główny budynek administracyjny przed zniszczeniem.
Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/pozar-w-seminarium-wisconsin” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Pożar wybuchł dwie godziny przed planowanym wyjazdem szkolnej orkiestry na pokazy solowe i grupowe w pobliskim Kohler. Uczniów obudził alarm pożarowy, a z okien mogli bezsilnie przyglądać się płonącym budynkom. Co najgorsze, ich instrumenty znajdowały się w płonącym audytorium i uległy zniszczeniu. Seminarium było zmuszone wycofać się z koncertowych pokazów. „Spłonął mój saksofon” – powiedział uczeń pierwszej klasy Triplett, członek orkiestry i zespołu jazzowego – „Nie mogę uwierzyć, że coś takiego się stało. Obudziło nas wycie syren i łuna”.
Biuro ojca Boba Wheelock’a znajdowało się w zniszczonym audytorium. Jedyne co mógł zrobić to przygłądać się zniszczenoim z bezpiecznej odległości: „Strażacki ekskawator znajdował się tam gdzie kiedyś był mój gabinet. Spaliło się wszystko, moje książki i notatki. Najbardziej szkoda mi mojej Bibli, uczyłem się z niej od 40 lat, była pełna moich osobistych notatek”.
„To wielka strata. Budynki służyły nam siedem dni w tygodniu. Od 141 lat, były używane w najróżniejszych celach” – powiedział ojciec John Holly, rektor i przełożony seminarium – „Musieliśmy zmienić rozkład zajęć. Teraz musimy pomysleć co dalej, może odbudowa? Wiem, że wszystko będzie w porządku”.
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com
Źródło: catholicsentinel.org
Foto: CNS photo/Allen Fredrickson
Galeria
Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek
Kościół
Diecezja Fresno ogłasza upadłość po złożeniu 154 roszczeń dotyczących nadużyć seksualnych

Diecezja katolicka w Fresno złożyła 1 lipca wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 kodeksu upadłościowego USA. Decyzja ta ma na celu rozwiązanie ponad 150 zgłoszonych przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa.
Biskup Joseph Brennan ogłosił ten krok w specjalnym oświadczeniu wideo opublikowanym we wtorek. Jak podkreślił, złożenie wniosku to element „drogi nawrócenia przez skruchę” oraz próba rozliczenia się z bolesną przeszłością.
„Jedyna uczciwa droga”
Bp Brennan zaznaczył, że decyzja o upadłości została podjęta po głębokim namyśle i stanowi „jedyną drogę, by rozpatrywać roszczenia ofiar w sposób współczujący, uczciwy i sprawiedliwy, a jednocześnie zapewnić dalsze funkcjonowanie Kościoła i jego posługi”.
Diecezja Fresno jest kolejną spośród wielu diecezji w USA, które mierzą się z falą roszczeń związanych z nadużyciami seksualnymi popełnianymi przez duchownych. W zeszłym roku bp Brennan poinformował, że złożono 154 skargi dotyczące przestępstw seksualnych wobec osób duchownych związanych z diecezją.
Specjalne „okno prawne” dla ofiar
Skargi zostały złożone w związku z kalifornijskim prawem, które w latach 2019–2022 tymczasowo zawiesiło okres przedawnienia w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Przepisy te umożliwiły ofiarom zgłaszanie roszczeń, które wcześniej mogły być prawnie zamknięte z powodu upływu czasu.
Diecezja uruchomi fundusz dla ofiar
Biskup Brennan zapowiedział, że w ramach procesu upadłości zostaną przydzielone aktywa diecezji w celu zaspokojenia roszczeń ofiar. Zostanie także utworzony specjalny fundusz kompensacyjny, który ma posłużyć do wypłat zadośćuczynienia.
„Kościół musi odpowiedzieć na cierpienie ofiar nadużyć seksualnych dokonanych przez duchowieństwo” – powiedział Brennan. „Znamy grzech. Zawsze będzie z nami. Ale musimy wejść na ścieżkę pojednania, uznania i sprawiedliwości”.
Diecezja oszacowała swoje aktywa na 50–100 milionów dolarów, a liczbę wierzycieli – w tym ofiary – na 1000 do 5000 osób.

Biskup Joseph Brennan
Apel o modlitwę i nadzieję na uzdrowienie
Na zakończenie swojego przesłania biskup Brennan wezwał wiernych do modlitwy za ofiary oraz za cały Kościół w trudnym czasie:
„To moment prawdy i odpowiedzialności. Proszę was o modlitwę – za tych, którzy cierpieli, i za nas wszystkich, byśmy umieli przejść przez ten proces z pokorą i otwartym sercem”.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Diecezja Fresno
News Chicago
Nowa atrakcja w Chicago: Wycieczka śladami papieża Leona XIV już od sierpnia

Miłośnicy historii, ciekawi katolicy i entuzjaści miasta Chicago będą mieć niecodzienną okazję, by poznać początki życia pierwszego papieża urodzonego w Ameryce. Już w sierpniu rusza Chicago Pope Tour – czterogodzinna wycieczka autobusowa śladami Leona XIV, znanego wcześniej jako Robert Prevost.
Wycieczka obejmuje kluczowe miejsca związane z młodością papieża, w tym jego rodzinny dom, parafię, w której się wychowywał, oraz seminarium duchowne, do którego uczęszczał. Trasa rozpoczyna się i kończy w Lincoln Park, w pobliżu Biblioteki Publicznej w Chicago.
„Zanim prowadził miliony, był zwykłym chłopakiem z South Side”
„Nasza wyjątkowa wycieczka autobusowa obejmuje prawdziwe miejsca, w których mieszkał, studiował, modlił się — i tak, jadł” – zachęcają organizatorzy na oficjalnej stronie. Uczestnicy odwiedzą m.in. Mercy Hospital, gdzie przyszły papież przyszedł na świat, oraz kościół St. Mary of the Assumption, w którym uczestniczył w nabożeństwach, tuż przy granicy z Dolton – południowym przedmieściem Chicago.
Pizza z papieskim akcentem
Wycieczka zawiera również smaczny bonus – kawałek pizzy w znanej lokalnej pizzerii Aurelio’s, ulubionym miejscu Leona z czasów młodości. Specjalnie z tej okazji lokal dodał do menu pozycję „Pope-a-Roni” – hołd dla papieża-rodowitego chicagowianina.
Choć jedyna lokalizacja Aurelio’s w Chicago została zamknięta w maju, restauracja na południowych przedmieściach nadal działa i jest częścią programu wycieczki.
Ceny i bilety
Bilety na Chicago Pope Tour są już dostępne na stronie internetowej organizatora. Ceny wynoszą:
- 59 USD za osobę w dni powszednie,
- 79 USD w weekendy.
Liczba miejsc na każdą trasę jest ograniczona, a zainteresowanie – według organizatorów – szybko rośnie.
Chicago Pope Tour to nie tylko wycieczka religijna. To żywa opowieść o lokalnym chłopaku, który trafił do Watykanu, i oraz unikalny sposób na odkrycie mniej znanej strony historii miasta.
Więcej informacji i bilety na stronie internetowej organizatora.
Źródło: nbc
Foto: Google Maps, Vatican Media
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli