Połącz się z nami

News USA

Bal Karnawałowy Szkoły im. Jana Kochanowskiego w Chicago. Dwujęzyczność opłaca się [galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Polonijne szkoły w Chicago borykają się z problemem ilości uczniów. Aby zachęcić Polonusów do posyłania swoich pociech na sobotnie zajęcia, placówki starają się nie wygórowywać wymagań finansowych, a potrzebnych funduszy szukać poza kieszenią rodzica. I tak np. szkoła im. Jana Kochanowskiego pozyskuje środki na corocznym balu karnawałowym.

Relacja Andrzeja Baraniaka

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szkola-kochanowskiego” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jeżeli argument niskiego czesnego nie przemawia, jest jeszcze jeden, również ekonomiczny – „Studia w Polsce są o wiele tańsze niż w Stanach Zjednoczonych” – mówi dyrektor placówki Daniel Lach – „Nasi uczniowie często wyjeżdżają do Polski, kontynuują tam edukację, kończą studia i wracają do Stanów Zjednoczonych. Za jedynie część opłat obowiązujących w szkołach amerykańskich są w stanie uzyskać tam wykształcenie”.

Tak piękny scenariusz nie byłby jednak możliwy bez zdania odpowiednich egzaminów do których przygotowują polonijne szkoły, a które uprawniają do podjęcia studiów w Polsce. Stanowią one również uznawalne świadectwo znajomości j. polskiego wszędzie tam, gdzie formalne poświadczenie jest na to wymagane np. w niektórych miejscach pracy w Polsce.

Oczywiście, by pomyślnie przejść przez taki egzamin trzeba dobrze poznać j. polski. A tak się stanie pod warunkiem, że osoba nauczająca jest w pierwszym rzędzie lektorem języka polskiego jako obcego, a dopiero później polonistą. „Wszyscy nasi nauczyciele uczestniczą w warsztatach” – opowiada Daniel Lach – „I w studiach podyplomowych, które pomagają w trudnościach dydaktycznych, wynikających z pracy z dziećmi, których pierwszym językiem jest angielski”.

Zabieganych rodziców, którzy decydują się nie posyłać dzieci do szkół polonijnych ze względu na długi dojazd bądź korki z pewnością ucieszy fakt, że szkoła Jana Kochanowskiego znajduje się w samym sercu nowej polonijnej dzielnicy na północno-zachodniej stronie bliskich przedmieść Chicago w Norridge.

Jeśli jeszcze nie czujemy się przekonani czy wysłać naszą pociechę do sobotniej szkoły, pozostaje argument, który przemówi do naszego polskiego serca najbardziej. „Bo to jest nasza przyszłość” – kwituje Tadeusz Czajkowski, prezes Związku Klubów Polskich, głównego sponsora szkoły J. Kochanowskiego. A jak poznamy, że bije w nas jeszcze polskie serce? – po tym, że mówimy… po polsku.

Emilka Sadaj
redakcja@radiodeon.com

źródło: inf. włas.
Foto: Andrzej Baraniak

News USA

Zamach na Trumpa życiem przypłacił wspaniały mąż i ojciec, który osłonił swoją rodzinę

Opublikowano

dnia

Autor:

50-letni mąż i ojciec, który został śmiertelnie postrzelony w sobotę podczas wiecu wyborczego byłego prezydenta Donalda Trumpa pod Pittsburghiem, był oddanym chrześcijaninem, według jego rodziny. O jego bohaterskiej śmierci – mężczyzna rzucił się by osłonić swoich najbliższych gdy padły strzały – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Corey Comperatore „chodził do kościoła w każdą niedzielę. Corey kochał swoją społeczność. Przede wszystkim Corey kochał swoją rodzinę” – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej Gubernator Pensylwanii, Josh Shapiro.

Zastrzelony w czasie sobotniego wiecu mężczyzna był komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Buffalo Township. To miasteczko leży około 30 minut jazdy na północny wschód od Pittsburgha. Był także inżynierem ds. projektów i narzędzi w firmie produkcyjnej JSP.

W sobotnim poście na Facebooku, opublikowanym przed strzelaniną przez żonę Coreya, Helen, podano, że początkowo rodzina nie siedziała na trybunach za byłym prezydentem. Dopiero gdy do rodziny podszedł urzędnik kampanii i zapytał, czy chcą usiąść na trybunach za Trumpem, przenieśli się.

Dawn Comperatore Schafer, siostra Coreya, napisała w niedzielę na Facebooku, że strażak „był bohaterem, który chronił swoje córki”. Jego żona i córki przeżyły coś niewyobrażalnego.

W niedzielę w Internecie krążył post na Facebooku, autorstwa córki Comperatore, Allyson; nazwała w nim sobotnie wydarzenie „koszmarem z prawdziwego życia”.

„To miał być ekscytujący dzień, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością (SZCZEGÓLNIE mój tata), ale zamienił się w najbardziej traumatyczne przeżycie, jakie można sobie wyobrazić” – napisała na Facebooku, córka Coreya, Allyson.

„Media nie powiedzą, że zmarł jako prawdziwy superbohater. Nie powiedzą wam, jak szybko rzucił mnie i moją mamę na ziemię” – napisała Allyson.

Do wtorkowego ranka w ramach zbiórki pieniędzy na platformie GoFundMe udało się zebrać dla rodziny Comperatore ponad 1 milion dolarów.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, Comperatore family
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump oficjalnym kandydatem GOP na prezydenta

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Partia Republikańska formalnie nominowała Donalda Trumpa na swojego kandydata na prezydenta trzeci raz z rzędu. Tym samym umocniła jego status sztandarowego przedstawiciela Partii Republikańskiej prawie dziesięć lat po pierwszym wejściu na szczyt partii. Na wiceprezydenta wyznaczony został Senator stanu Ohio, JD Vance.

Poniedziałkowa nominacja Donalda Trumpa w czasie Narodowej Konwencji Republikanów w Milwaukee nie była zaskoczeniem, ponieważ przeważająca większość delegatów na konwencję zadeklarowała poparcie Trumpa po tym, jak były prezydent zdominował prawybory.

Trump z łatwością pokonał swoich rywali w prawyborach i udało mu się zdobyć poparcie w swojej partii. Nie zaszkodziły mu także prowadzone procesy sądowe, które po orzeczeniu Sądu Najwyższego z 1 lipca dotyczącym immunitetu, może zwyciężyć.

Dodatkowo, po dramatycznej próbie zamachu w sobotni wieczór w Butler w Pensylwanii, były prezydent spotkał się z kolejną, ogromną falą wsparcia. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie potępili atak jako akt przemocy politycznej, a niecałe 48 godzin po ataku GOP ogłosił swoją oficjalną nominację dla Trumpa.

Tłum wiwatował gdy Donald Trump przybył w poniedziałek na Narodową Konwencję Republikanów w Milwaukee, co było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu zamachu podczas wiecu w Pensylwanii. Były prezydent miał bandaż na prawym uchu, ale poza tym wydawał się być w dobrym nastroju.

W loży VIP obok Trumpa siedział jego nowo wybrany wiceprezydent, Senator stanu Ohio JD Vance, wraz z kilkoma jego bliskimi sojusznikami, w tym gospodarzem konserwatywnego talk show Tuckerem Carlsonem, Republikaninem z Florydy Byronem Donaldsem, spikerem Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem, R- La. i Davidem Sacksem, inwestorem z Doliny Krzemowej.

Była pierwsza dama, Melania Trump, oraz córka Trumpa i była doradczyni Białego Domu Ivanka Trump nie były obecne z resztą rodziny. Obie kobiety były wyraźnie nieobecne na szlaku kampanii w tym cyklu wyborczym.

Wcześniej w poniedziałek Donald Trump oficjalnie zapewnił sobie 1215 delegatów niezbędnych do zostania oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta.

Konwencja rozpoczęła się zaledwie dwa dni po próbie zabójstwa Trumpa podczas sobotniego wiecu, w wyniku którego zginął jeden uczestnik, a dwóch innych zostało ciężko rannych. Domniemany bandyta, 20-letni Thomas Matthew Crooks, został zastrzelony chwilę po tym, jak otworzył ogień.

Oczekuje się, że harmonogram RNC pozostanie względnie niezmieniony, chociaż próba zamachu podkręciła energię emocjonalną konwencji, wraz z obawami o bezpieczeństwo.

W pierwszym dniu konwencji przemawiali m.in. Republikanka ze stanu Georgia, Marjorie Taylor Greene, raperka Amber Rose, David Sacks, były kandydat i Senator z Karoliny Południowej Tim Scott oraz Gubernatorka Dakoty Południowej, Kristi Noem.

Jako mówca wystąpił także Charlie Kirk, założyciel Turning Point USA, pochodzący z okolic Chicago i uczęszczający do Wheeling High School.

Prezydent Teamsters Union, Sean O’Brien, wygłosił ostatnie przemówienie tego wieczoru, zauważając, że był pierwszym przedstawicielem związku w historii, który przemawiał na konwencji Republikanów, a jego obecność jest posunięciem kontrowersyjnym.

Oczekuje się, że w tym tygodniu na konwencji będzie przemawiać ponad 80 najbliższych sojuszników Donalda Trumpa, darczyńców i innych prawodawców. Miasto Milwaukee spodziewa się, że w wydarzeniu weźmie udział około 50 000 uczestników.

Wiceprezydent JD Vance

Spekulacje na temat wyboru wiceprezydenta zawęziły się ostatnio, obejmując m.in. Gubernatora Północnej Dakoty, Douga Burguma i Senatora z Florydy, Marco Rubio. Ale to JD Vance, niegdyś zaciekły krytyk Trumpa, który stał się jego lojalnym sojusznikiem, zwyciężył.

Donald Trump opublikował tę wiadomość na swojej platformie mediów społecznościowych Truth Social w poniedziałkowe popołudnie.

„Po długich naradach i przemyśleniach oraz biorąc pod uwagę ogromne talenty wielu innych osób, zdecydowałem, że osobą najlepiej pasującą do objęcia stanowiska wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych jest Senator J.D. Vance ze stanu Ohio” – napisał były prezydent.

39-letni Vance zyskał ogólnokrajową sławę w 2016 roku, dzięki publikacji swoich wspomnień pt. „Hillbilly Elegy”. Został wybrany do Senatu w 2022 roku i w dużej mierze nie zdążył jeszcze sprawdzić się w polityce krajowej. Spotkał się z krytyką po próbie sobotniego zamachu gdy zasugerował, że za przemoc odpowiedzialny jest prezydent Joe Biden.

Vance nie zawsze był obrońcą Trumpa. Na wczesnych etapach kariery politycznej Trumpa, Vance określił go jako „totalnego oszusta”, „katastrofę moralną” i „amerykańskiego Hitlera”.

Potem stwierdził, że wyniki Trumpa na stanowisku prezydenta wykazały, że się mylił, i stał się jednym z jego najbardziej niezłomnych obrońców. Podważał zasadność postępowań karnych i wyroków cywilnych przeciwko Trumpowi oraz kwestionował wyniki wyborów w 2020 roku.

Jego poparcie dla Trumpa przekreśliło także nominację Bidena dla April Perry na stanowisko najwyższej prokurator federalnej w Chicago, o której informowaliśmy tutaj.

Perry byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale Vance zablokował nominację w ramach protestu przeciwko federalnym oskarżeniom Trumpa. Ostatecznie Biden wycofał Perry, ale następnie mianował ją na dożywotnią sędzinę federalnego sądu rejonowego.

Kampania reelekcyjna Bidena wydała oświadczenie, w którym zarzuca Vance’owi, że gdyby był wiceprezydentem, pozwoliłby „wielu elektorom” kwestionować zwycięstwo Bidena nad Trumpem cztery lata temu.

Źródło: politico, suntimes, cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dwie obniżki stóp procentowych w tym roku zamiast sześciu. Nowe prognozy Fed

Opublikowano

dnia

Autor:

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zapowiedział w poniedziałek, że decydenci nie będą czekać, aż inflacja spadnie do 2%, aby obniżyć stopy procentowe. W tej chwili prognozowane są dwie obniżki do końca roku.

Szef Fed powtórzył, że decydenci szukają dodatkowych dowodów na to, że inflacja została pokonana, zanim przejdą do obniżek stóp procentowych.

Na swoim ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w maju, urzędnicy głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na stałym poziomie od 5,25% do 5,5%, najwyższym od 2001 r. Chociaż decydenci pozostawili otwartą drogę do obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, podkreślił także potrzebę „większego przekonania”, że inflacja spada, przed podjęciem decyzji o złagodzeniu polityki.

Od tego czasu pojawiły się pewne dowody na to, że inflacja zaczyna ponownie spadać. Majowy indeks wydatków konsumpcyjnych pokazał, że inflacja obniżyła się do 2,6% z wysokiego poziomu 7,1%. Jednocześnie ceny bazowe – które są uważniej obserwowane przez Fed, ponieważ pomijają zmienne wskaźniki, takie jak ceny żywności i energii – również wzrosły o 2,6%, co stanowi najwolniejszą stopę roczną od marca 2021 r.

Większość inwestorów oczekuje obecnie, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych we wrześniu lub listopadzie i przeprowadzi w tym roku zaledwie dwie obniżki – co stanowi dramatyczną zmianę w porównaniu z początkiem roku, kiedy przewidywano aż sześć obniżek stóp procentowych już w marcu.

Wyższe stopy procentowe zwykle powodują wyższe oprocentowanie kredytów konsumenckich i biznesowych, co następnie spowalnia gospodarkę, zmuszając pracodawców do ograniczania wydatków.

Wyższe stopy spowodowały, po raz pierwszy od dziesięcioleci, wzrost średniego oprocentowania 30-letnich kredytów hipotecznych powyżej 8%. Koszty pożyczek na wszystko, począwszy od kredytu pod zastaw domu, kredytów samochodowych i kart kredytowych, również wzrosły.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, The Economic Club Washington
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu