Połącz się z nami

News USA

To CUDO kosztuje $1.4mln. Chicago AUTO SHOW (galeria zdjęć +audio)

Opublikowano

dnia

Już po raz 106 w Chicago odbywają się największe targi motoryzacyjne w Stanach Zjednoczonych. Setki samochodów wystawców z całego świata będą lśniły w blasku reflektorów do 17 lutego.

Relacja na antene magazynu “Po Pierwszej” WPNA 1490am (7 lutego 2014 roku). Z Rafałem Muskałą rozmawia Sławomir Budzik.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/chicago-auto-show” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W tym roku w salach wystawowych McCormick królują samochody dla zwyklego zjadacza chleba. Najwięksi motoryzacyjni gracze obniżają poprzeczkę szukając klienteli wśród mniej zamożnej części społeczeństwa. Niewielka ilość konceptów świadczy o tym, że targi są nie tylko prezentacją, ale także salonem samochodowym, który ma skusić do zakupu.

Nie zabrakło jednak premier. Największą z nich jest z pewnością Ford Mustang 2015, który już wiele lat temu stał się symbolem amerykańskiej motoryzacji. Nowa, bardziej dynamiczna stylistyka ciągle podkreśla sportowy charakter tego modelu. Mustang, który z założenia miał być „pierwszym samochodem w życiu dorosłego człowieka” przez kilkadziesiąt lat przechodził liczne zmiany. Dzisiaj, mimo upływu lat i zmiany stylistyki ten model ze stajni Forda wciąż wzbudza ogromny zachwyt.

Kolejną nowością był Porsche Macan. Niemiecka marka poszła za ciosem i po ogromnym sukcesie Porsche Cayenne postanowiła wypuścić na rynek jego mniejszego brata czyli właśnie Porsche Macan. Samochód jest uderzająco podobny do swojego większego odpowiednika nie tylko z zewnątrz, ale również stylistyką w środku. Razi jednak niewielka przestrzeń dla kierowcy i jego pasażerów, która z pewnością okaże się minusem dla wyższych osób.

Lwią część „Chicago Auto Show” zajmują modele, które widzimy codziennie na drogach. Widać również coraz większy wpływ koreańskich produkcentów, którzy wielkim pazurem starają się zaznaczyć swoją obecność na amerykańskim rynku. Nie sposób również pominąć coraz śmielej radzącego sobie Fiata, który przejmując niedawno Chryslera rozszerzy zapewne game swoich modeli po tej stronie oceanu.

Chicagowskie targi ruszyły w sobotę 8 lutego i potrwają do poniedziałku 17 lutego. Bilety w cenie $12 można nabyć on-line na lub przed wejścem na Chicago Auto Show.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: Andrzej Baraniak, Mateusz Muskała

 

 

 

 

 

News USA

Burmistrz Eric Adams walczy o reelekcję jako kandydat Niezależny

Opublikowano

dnia

Autor:

Eric Adams ogłosił w czwartek rano, oficjalnie start swojej kampanii o reelekcję na urząd burmistrza miasta Nowy Jork. Eric Adams startował będzie jednak jako kandydat Niezależny, w ten sposób omijając prawybory partii demokratycznej, w których konkurowałby m.in. z byłym gubernatorem Nowego Jorku, Andrew Cuomo. W tej chwili w wyborach partii demokratycznej walczyć będzie dziewięciu kandydatów.

“Chociaż nadal jestem Demokratą, ogłaszam, że zrezygnuję z prawyborów Demokratów na burmistrza i zwrócę się bezpośrednio do wszystkich Nowojorczyków jako niezależny kandydat w wyborach powszechnych” – powiedział Adams w wideo, które opublikował w na portalu X.

“Zawsze stawiałem mieszkańców Nowego Jorku ponad politykę i partie — i zawsze będę to robił. Kandyduję na burmistrza w wyborach powszechnych, ponieważ nasze miasto potrzebuje niezależnego przywództwa, które rozumie ludzi pracujących.”

Komentatorzy mówią, że ubieganie się o głosy wyborców dopiero w wyborach głównych w listopadzie, da Ericowi Adamsowi czas na zdystansowanie się od jego sprawy sądowej.

Przypominamy, w środę, sprawa burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa o korupcję została umorzona. Sędzia federalny Dale Ho przychylił się tym samym do wniosku Departamentu Sprawiedliwości USA o umorzenie zarzutów przeciwko Adamsowi i zrobił to „with prejudice”.

Oznacza to, że Adams nie może być ponownie sądzony pod tymi samymi zarzutami w późniejszym czasie. Decyzja zapadła po tym, jak sędzia Ho wyznaczył Paula Clementa na niezależnego eksperta do przedstawienia argumentów przeciwko wnioskowi Departamentu Sprawiedliwości. W

swoim piśmie do sądu Clement argumentował, że sprawę należy umorzyć „z uprzedzeniem,” aby zapobiec pozorom, że Adams pozostaje pod presją polityczną.

Adams z wiceprezydent Kamalą Harris i gubernatorem Hochul we wrześniu 2023 r.

We wrześniu 2024 roku Eric Adams został postawiony w stan oskarżenia i postawiono mu zarzuty przekupstwa, spisku i naruszenia finansowania kampanii.

We wniosku Departamentu Sprawiedliwości o umorzenie sprawy prokuratorzy stwierdzili, że ciążąca na Adamsie sprawa utrudniała mu kampanię wyborczą na burmistrza w 2025 r. i współpracę z administracją Trumpa w walce z imigracją.

Autorka: Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Metropolitan Transportation Authority, DHSgov
Czytaj dalej

News USA

Wychowanie dziecka jest coraz droższe – w ciągu roku koszty wzrosły o 25%

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie LendingTree ujawnia, że koszt wychowania dziecka w USA wzrósł o 25%, osiągając blisko 300 tysięcy dolarów na przestrzeni 18 lat. Wzrost ten wynika głównie z rosnących kosztów opieki dziennej, żywności i ubezpieczeń zdrowotnych, które gwałtownie podrożały w ostatnich latach.

Wychowanie dziecka kosztuje prawie 300 tys. dolarów

Całkowity koszt wychowania dziecka do 18 roku życia w USA oceniono na 297 674 USD (wzrost o 25%). Największy wzrost wydatków od 2023 roku:

  • Opieka dzienna: +51,8% (z 11 752 do 17 836 USD rocznie)
  • Żywność: +29,6%
  • Ubezpieczenie zdrowotne: +25%

Jednocześnie federalne ulgi podatkowe zmniejszyły się o 44,4%. W 2023 roku obniżały koszty o 3600 USD, ale obecnie wartość tej ulgi powróciła do poziomu 2000 USD.

Roczne koszty wychowania małego dziecka (żywność, odzież, transport, opieka nad dzieckiem) wzrosły do 29 419 USD, co stanowi wzrost o 35,7% w porównaniu z danymi z 2023 roku.

Matthew Schulz, analityk LendingTree, podsumował wyniki analizy: Nikogo nie dziwi wzrost kosztów, ale skala podwyżek w opiece nad dziećmi jest szokująca. Inflacja, rosnące koszty pracy i zwiększony popyt napędzają ceny. To sprawia, że i tak trudne zadanie, jakim jest rodzicielstwo, staje się jeszcze większym wyzwaniem.”


Hawaje są najdroższym stanem do wychowywania dzieci

Hawaje prowadzą z najwyższym kosztem wychowania dziecka, który wynosi tutaj – 362 891 USD. Na drugim miejscu jest  Waszyngton330 004 USD, a na trzecim Massachusetts324 180 USD. Największe różnice w kosztach na Hawajach to :

  • Dodatkowe wydatki na żywność: +2481 USD
  • Wzrost czynszu po urodzeniu dziecka: +4944 USD
  • Trzecie najwyższe koszty opieki dziennej: 22 585 USD

Według Shulza, rodziny w tych stanach mają wysokie dochody, ale jednocześnie koszty życia są jednymi z najwyższych w kraju. Dlatego nawet osoby o wyższych dochodach muszą ostrożnie zarządzać swoimi budżetami.


Najniższe koszty wychowania dziecka – Missisipi i Karolina Południowa

Najtańsze stany do wychowywania dziecka (roczne koszty):

  • Missisipi – 16 490 USD
  • Karolina Południowa – 17 699 USD
  • Alabama – 17 870 USD

Tylko w sześciu stanach roczne koszty placówki opieki nad dziećmi wynoszą poniżej 10 000 USD, co znacznie obniża całkowite wydatki na wychowanie dzieci w tych regionach.


Gdzie koszty rosną najszybciej?

Największy wzrost kosztów w ciągu 18 lat:

  • Wyoming: +47,9%
  • Dakota Północna: +44%

Tylko trzy stany odnotowały spadek kosztów wychowania dziecka:

  • Dystrykt Kolumbii: -7,5%
  • Oregon: -4,9%
  • Karolina Północna: -0,8%

Matthew Schulz ostrzega: „Większość rodzin ma napięty budżet. Kiedy koszty opieki nad dziećmi rosną o 40%, dla wielu rodzin to prawdziwy kryzys finansowy. Muszą dokonywać trudnych wyborów, często rezygnując z innych wydatków.”


Czy stać nas na dzieci?

To badanie potwierdza wcześniejsze analizy pokazujące, że koszty opieki nad dziećmi rosną szybciej niż inflacja. W wielu miastach typowa amerykańska rodzina ma trudności ze sfinansowaniem mieszkania i opieki nad dziećmi jednocześnie.

Według Zillow: W 31 z 50 największych miast USA rata kredytu hipotecznego + opieka nad dzieckiem pochłaniają 66% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Wychowanie dziecka nigdy nie było tanie, ale w ostatnich latach koszty osiągnęły poziom, który dla wielu rodzin jest coraz trudniejszy do udźwignięcia. Jeśli trend wzrostowy się utrzyma, przyszłość rodzicielstwa w USA stanie się jeszcze bardziej wymagająca pod względem finansowym.

Źródło: fox35
Foto: istock/gorodenkoff/ neicebird/Kar-Tr
Czytaj dalej

News USA

Gubernator Oklahomy broni wolności religijnej i czarterowej szkoły katolickiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator Oklahomy Kevin Stitt podpisał rozporządzenie wykonawcze, którego celem jest uczynienie stanowych przepisów dotyczącymi wolności religijnej „najbardziej solidnymi” w całym kraju. Jednocześnie ostro skrytykował prokuratora generalnego stanu za próbę zablokowania pierwszej publicznie finansowanej szkoły czarterowej o profilu katolickim, o czym mówi Ojciec Józef Polak SJ.

Podpisane w poniedziałek rozporządzenie inicjuje przegląd stanowych przepisów i polityk, aby upewnić się, że są one zgodne z ochroną wolności religijnej gwarantowaną przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych i Konstytucję Oklahomy. Szczególną uwagę poświęcono przepisom wymagającym, by szkoły czarterowe miały charakter niewyznaniowy.

Decyzja gubernatora pojawiła się w kluczowym momencie, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Sąd Najwyższy USA rozpoczął rozpatrywanie sprawy dotyczącej pierwszej w kraju szkoły czarterowej, która miałaby działać w oparciu o finansowanie publiczne i jednocześnie prowadzić nauczanie w duchu katolickim.

O sprawie, która trafiła do Sądu Najwyższego, informowaliśmy 9 października.

„Jeśli otworzymy furtkę dla finansowania szkół religijnych z podatków, to tylko kwestia czasu, aż podatnicy będą finansować szkoły uczące prawa szariatu, indoktrynacji Wicca, scjentologii czy nawet Kościoła Szatana” – powiedział Drummond w oświadczeniu z 31 marca.

Dodał, że „jedynym sposobem na ochronę wolności religijnej jest to, aby państwo nie wspierało żadnej religii – tak, jak zamierzali Ojcowie Założyciele”.

Ostra reakcja gubernatora

Gubernator Kevin Stitt nie pozostał dłużny i oskarżył Drummonda o „widoczną wrogość wobec wolności religijnej”. W swoim rozporządzeniu gubernator jednoznacznie wskazał, że w jego opinii prokurator generalny działa przeciwko prawom obywateli Oklahomy.

Gubernator podkreślił również, że jego rozporządzenie zakazuje urzędnikom państwowym ograniczania dostępu do programów publicznych na podstawie przekonań religijnych. Nowe przepisy gwarantują, że „żadna osoba ani podmiot nie może zostać wykluczona z udziału w publicznym finansowaniu, świadczeniach lub programach tylko ze względu na swoją religijną tożsamość lub zamierzone religijne wykorzystanie tych świadczeń”.

Sprawa St. Isidore of Seville Catholic Virtual School oraz polityka gubernatora Oklahomy prawdopodobnie będą miały wpływ na krajową debatę dotyczącą wolności religijnej i finansowania instytucji religijnych z budżetu państwa.

Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie może przynieść historyczny precedens i zmienić sposób finansowania edukacji w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: cna
Foto: St. Isidore of Seville Catholic Virtual School, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu