Połącz się z nami

News Chicago

Wojtek FORTUNA czeka na ZŁOTEGO Stocha (ZOBACZ VIDEO)

Opublikowano

dnia

Doskonale znany i lubiany w Chicago Wojciech Fortuna liczy, że w końcu po 42 latach na olimpijskiej skoczni zagrają Mazurka Dąbrowskiego. „Oczywiście liczę na Kamila Stocha. Tyle już lat czekam na to upragnione złoto, że na prawdę nie mam już więcej czasu. W Soczi chciałbym zobaczyć Polaków ze złotym medalem.” – powiedział mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

Do zimowych igrzysk w Soczi pozostały już tylko dni. Pierwsi polscy sportowcy wylecieli już do Soczi. Tymczasem nie tylko Wojciech Fortuna, ale także kibice sportów zimowych liczą na medale polskich skoczków oraz Justyny Kowalczyk. Sportowcy będą rywalizować o 98 kompletów medali olimpijskich oraz o pieniądze. Za złoto PKOL wypłaci około 40 tysięcy dolarów, za srebro 25 tysięcy dolarów, a za brązowy krążek 15 tysięcy dolarów. Tymczasem Rosjanie, których wystąpi w Soczi ponad 220 za każdy tytuł mistrzowski mogą liczyć na kwotę ponad trzykrotnie wyższa od Polaków. Jednak ponad 20 krajów nie wypłaci za zdobyty medal ani centa. Igrzyska w Rosji rozpoczynają się już w piątek 7 lutego.

W sobotę 1 lutego w konkurs Pucharu Świata w niemieckim Willingen w końcu wygrał Kamil Stoch. Tym zwycięstwem z pewnością uspokoił kibiców, którzy martwili się o formę Polaka przed Soczi. Zimowe zmagania polskich reprezentantów skrupulatnie śledzi Wojciech Fortuna. Były mistrz świata i olimpijski z Sapporo w 1986 wyjechał do Chicago. Tutaj pracował najpierw w firmie sprzątającej, a potem w różnych biznesach budowlanych, aż w końcu założył własną firmę remontową Fortuna Service Inc, potem otworzył Fortuna Painting – firmę malarską. Wojciech Fortuna nigdy nie czuł się jednak dobrze w Stanach Zjednoczonych, dlatego często wracał na Podhale do ukochanego Zakopanego. Na stałe do Polski wrócił w roku 2003, tam zajął się promowaniem narciarstwa biegowego. Mieszkając jeszcze w Chicago w roku 1997 został odznaczony prestiżowym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  W Stanach Zjednoczonych napisał dwie książki autobiograficzne: „Prawda o Sapporo” oraz „Szczęście w powietrzu”.  Z kolei w 2004 powstał film „Wojciech Fortuna – Szczęście na Okurayamie”. W roku 2010 Wojciech Fortuna wydał specjalny album „Stała ekspozycja sportów zimowych – Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. Ostatnią publikacją o Fortunie jest książka z grudnia 2013 roku. Jest to książka biograficzna o życiu Fortuny, pt. „Wojciech Fortuna. Skok do piekła”. Przygotował ją dziennikarz Przeglądu Sportowego Leszek Błażyński.

 

Slawomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: Agencja TVN/x-news, wikipedia
foto: wikipedia – Sławek

 

 

News Chicago

W środę wyłowiono zwłoki mężczyzny z Jeziora Michigan, w pobliżu Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem z jeziora Michigan w pobliżu plaży Oak Street, prawdopodobnie wyłowiono ciało żeglarza poszukiwanego od soboty. Mężczyzna wypadł z łodzi w rejonie Playpen.

Ciało mężczyzny wyłowiono około godziny 7:50PM w środę. Chicagowska policja poinformowała, że ​​zwłoki wyciągnięto w pobliżu 600 North Lake Shore Drive.

Oficjalnie nie zidentyfikowano jeszcze tej osoby, ale jest to prawdopodobnie 58-letni mężczyzna poszukiwany od soboty, po tym, jak wypadł z łodzi w rejonie Playpen, w pobliżu plaży Oak Street. Według świadków mężczyzna wpadł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię.

O czarnej serii zdarzeń związanych z wodą, które miały miejsce w ostatnich dniach, na wodach jeziora Michigan w Chicago, pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: suntimes
Foto: istock/Shelly Bychowski/
Czytaj dalej

News Chicago

Najnowszy program imigracyjny Bidena dotyczy Kongresmenki z Illinois, Delii Ramirez

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla Kongresmenki USA z Illinois, Delii Ramirez, działania wykonawcze podjęte we wtorek 18 czerwca przez prezydenta Joe Bidena mają charakter osobisty. Jest ona jedynym członkiem Kongresu z rodziny o mieszanym statusie. Jej mąż, Boris Hernandez, objęty polityką DACA, pracuje nad uzyskaniem amerykańskiego obywatelstwa. Na środowej konferencji Ramirez przypomniała, że kandydowała do parlamentu aby walczyć właśnie o reformę imigracyjną.

Podczas środowej konferencji prasowej Demokratyczna Kongresmenka Delia Ramirez, reprezentująca 3. Okręg Illinois, dołączyła do innych lokalnych zwolenników i pochwaliła działania wykonawcze prezydenta, który 18 czerwca ogłosił pomoc dla nieposiadających dokumentów, małżonków i dzieci obywateli USA.

Nowe działania usprawnią proces ubiegania się tych osób o legalny pobyt stały oraz legalną pracę w USA. O programie informowaliśmy 18 czerwca.

Przemawiający na konferencji Kongresmen Jesús „Chuy” García powiedział, że jedno na dziesięcioro dzieci w Illinois ma rodzica nieposiadającego dokumentów.

Delia Ramirez stwierdziła, że ​​jej mąż odniesie korzyści z ogłoszenia imigracyjnego, co uspokoi jej rodzinę i pomoże jej lepiej spać w nocy. Jednak miała nadzieję, że akcja będzie bardziej ekspansywna, aby pomóc innym nieposiadającym dokumentów imigrantom.

Ramirez przysięgła, że ​​będzie nadal walczyć, aby pomóc innym nielegalnym imigrantom, którzy nie kwalifikują się na mocy ogłoszenia z 18 czerwca, w tym swojemu szwagrowi.

Tymczasem Republikanie oświadczyli, że planują zaskarżenie dekretu Joe Bidena.

Delia Ramirez zwyciężyła w listopadzie 2022 roku w wyborach do 3. Okręgu kongresowego stanu Illinois, pokonując republikanina Justina Burau stosunkiem głosów 65,4% do 34,6%. Była pierwszą kobietą – Latynoską wybraną do Kongresu z Illinois.

Wcześniej, w 2018 roku Ramirez został pierwszą Amerykanką pochodzącą z Gwatemali wybraną do Zgromadzenia Ogólnego stanu Illinois.

Pierwszym latynoskim członkiem Kongresu w tym stanie był Demokrata Luis Gutierrez, który został wybrany w 1993 r. i przeszedł na emeryturę w styczniu 2019 r. Demokrata Jesús „Chuy” García został wybrany na miejsce Gutiérreza w listopadzie 2018 r.

Źródło: nbc
Foto: justicedemocrats, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

218,2 milionów dolarów braknie w powiecie Cook w 2025 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Powołując się na rosnące koszty wynagrodzeń, wpływ inflacji i wzrost funduszy emerytalnych, Prezes Zarządu Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, przewiduje lukę w przyszłorocznym budżecie wynoszącą 218,2 mln dolarów. Wstępną prognozę na rok budżetowy 2025 ogłosiła w środę.

Mimo prognozowanej luki urzędnicy twierdzą, że powiat Cook jest na dobrej drodze, aby zakończyć bieżący rok budżetowy z nadwyżką w wysokości 142 mln dolarów w funduszu ogólnym, co jest wynikiem takich czynników, jak dłuższe ramy czasowe zatrudnienia, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach personelu, oraz wyższe niż przewidywano stopy procentowe prowadzące do dodatkowych podatków od sprzedaży i dochodów z inwestycji.

„Lata ciężkiej pracy i trudnych decyzji zapewniły nam silną pozycję budżetową” – powiedziała Toni Preckwinkle w ogłoszeniu wstępnej prognozy na rok budżetowy 2025.

„Pomimo pandemii i wyzwań fiskalnych chroniliśmy emerytury, rozszerzyliśmy programy kapitałowe, poprawiliśmy ratingi naszych obligacji, mądrze zarządzaliśmy pomocą humanitarną w związku z pandemią i zamknęliśmy luki budżetowe wynoszące prawie 1 miliard dolarów bez podnoszenia podatków” – dodała Prezes Zarządu Powiatu Cook.

Urzędnicy zauważyli, że prognozowana luka jest znacznie niższa niż niedobór 409,6 mln dolarów, z jakim borykał się powiat w 2021 r., a system szpitali okręgowych nie przewiduje deficytów w przyszłym roku, po raz pierwszy od co najmniej 2010 r.

Raport opublikowany we wtorek wieczorem zawiera prognozę przychodów i wydatków na koniec roku w roku budżetowym 2024 oraz prognozę przychodów i wydatków na 2025 rok dla funduszu ogólnego i funduszu przedsiębiorczości zdrowotnej, dwóch głównych funduszy operacyjnych powiatu.

Oczekuje się, że wydatki funduszu ogólnego wyniosą 271,6 mln USD powyżej skorygowanego budżetu na 2024 r. ze względu na wzrost kosztów personelu, wpływ inflacji na koszty towarów i usług zamawianych przez powiat, rosnące koszty opieki zdrowotnej oraz wzrost emerytur w powiecie o 35,7 mln USD.

Wyższe niż oczekiwano dochody częściowo zrównoważyły ​​przewidywany wzrost wydatków, zmniejszając całkowity oczekiwany niedobór do 218,2 mln dolarów.

17 lipca godzinie 6:00PM odbędzie się wirtualne wysłuchanie publiczne dotyczące wstępnej prognozy budżetowej powiatu. Mieszkańcy będą mieli okazję złożyć zeznania i nawiązać kontakt z biurem Preckwinkle w sprawie swoich priorytetów budżetowych.

Mieszkańcy będą mogli także zadawać pytania dotyczące budżetu na stronie www.cookcountyil.gov/service/submit-budget-questions.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu