News USA
Targi tysięcy koni w Chicago

Już za 2 tygodnie w Chicago wielkie święto motoryzacji. 8 lutego w salach wystawowych McCormick ruszą 106 targi samochodowe „Chicago Auto Show 2014”.
Mimo tego, że to Detroit uznawane jest za stolicę amerykańskiej motoryzacji to jednak wlaśnie w Chicago już od 1901 roku odbywają się największe targi samochodowe. Obecni na nim najwięksi gracze w motoryzacyjnej branży starają się kusić nowinkami coraz bardziej wymagających klientów.
Na tegorocznych chicagowskich targach będziemy mogli zobaczyć wiele nowości a wśród nich m.in. Audi A3, Ford Mustang, Ford F-150 czy Porsche Macan.
Wysoka cena benzyny i kryzys ekonomiczny spowodowały, że nawet producenci samochodów tylko dla najbogatszych zaczęli szukać klienteli wśród mniej zamożnej części społeczeństwa. Świadczy o tym między innymi nowość ze stajni BMW czyli BMW Serii 2.
Salon samochodowy to jednak wciąż prawdziwa uczta dla oczu. Na tegorocznych targach organizatorzy zaciągneli tysiące konii mechanicznych, które przygotowane do sprintu będą stać w doku ciesząc oko niejednego fana motoryzacji. Zobaczymy więc m.in. luksusowego Bentley Mulsanne, McLaren Mp4-12C czy jeden z droższych samochodów na rynku Lamborghini Aventador.
Chicagowskie targi, które odbędą się w McCormick Place pod adresem 2301 S Lake Shore Dr, Chicago, IL ruszają 8 lutego i potrwają przez 9 dni do 17 lutego. Bilety w cenie $12 można nabyć on-line na www.chicagoautoshow.com bądź przed samymi targami.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Foto: Rafał Muskała
News USA
Drugie dziecko zmarło na odrę w Teksasie. Robert F. Kennedy Jr. odwiedził stan

Teksas zmaga się z poważną epidemią odry, która spowodowała śmierć drugiego dziecka. Sekretarz Zdrowia i Usług Społecznych (HHS), Robert F. Kennedy Jr., odwiedził stan w niedzielę, aby spotkać się z rodzinami ofiar i omówić działania wspierające lokalne służby zdrowia.
Drugie dziecko, które zmarło w wyniku powikłań odry, było uczniem szkoły podstawowej, nie miało żadnych chorób współistniejących ale nie było zaszczepione. Zgon nastąpił w czwartek w szpitalu z powodu ostrej niewydolności płuc — poinformował Texas Department of State Health Services. Pierwszy przypadek śmiertelny odnotowano w lutym, również u niezaszczepionego dziecka.
Robert F. Kennedy Jr. odwiedził powiat Gaines, aby — jak sam napisał w serwisie X — „w ciszy okazać wsparcie pogrążonym w żałobie rodzinom oraz całej społeczności”. Spotkał się także z przedstawicielami lokalnych służb, aby omówić dalsze kroki w walce z rozprzestrzenianiem się choroby.
Według danych HHS, do tej pory w 22 stanach potwierdzono 642 przypadki odry, z czego aż 499 w samym Teksasie. Od końca stycznia stan ten odnotował 481 przypadków, w tym 56 wymagających hospitalizacji. Zdecydowana większość dotyczyła dzieci.
“Najskuteczniejszą metodą ochrony przed odrą jest szczepionka MMR” — podkreślił Kennedy, informując, że w odpowiedzi na epidemię już w zeszłym miesiącu skierował zespoły Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC do Teksasu.
Wspierały one lokalne władze w dostarczaniu szczepionek oraz niezbędnych środków medycznych do aptek i klinik państwowych. Kennedy zaznaczył, że od tego czasu wzrost liczby nowych przypadków i hospitalizacji wyraźnie wyhamował.
Robert F. Kennedy Jr. odbył również rozmowę z Gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem, zapewniając o dalszym wsparciu ze strony rządu federalnego.
Odra to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Może utrzymywać się w powietrzu nawet przez dwie godziny, a w przypadku kontaktu z osobą podatną, prawdopodobieństwo zarażenia wynosi aż 90%.
Objawy obejmują wysoką gorączkę, kaszel i charakterystyczną wysypkę. W niektórych przypadkach prowadzi do groźnych powikłań, a nawet śmierci.
Oprócz Teksasu, przypadki odry odnotowano m.in. w Kalifornii, Nowym Meksyku, Kolorado i na Florydzie. W zeszłym miesiącu w Nowym Meksyku zmarła osoba dorosła zarażona odrą, która — jak ustalono — nie była zaszczepiona i nie zgłosiła się po pomoc medyczną.
Kennedy, znany z wcześniejszych wypowiedzi na temat bezpieczeństwa szczepionek, podkreślił w marcowym artykule redakcyjnym dla Fox News, że decyzja o szczepieniu powinna być świadoma i oparta na konsultacji z lekarzem.
“Szczepionki nie tylko chronią jednostkę, ale też całe społeczności, szczególnie osoby, które z powodów medycznych nie mogą być zaszczepione” — napisał Kennedy.
Dodał również, że obecnie stosowana szczepionka MMR nie zawiera tiomersalu — konserwantu zawierającego rtęć, który był kiedyś stosowany w niektórych szczepionkach.
CDC zaleca podanie dwóch dawek szczepionki MMR dzieciom w wieku od 12 miesięcy do 12 lat. Jedna dawka zapewnia ochronę na poziomie 94%, dwie — aż 97%.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
Brutalny atak w Nowym Jorku: Czworo dzieci rannych, napastnik postrzelony przez policję

Do dramatycznych wydarzeń doszło w niedzielny poranek w dzielnicy Bensonhurst na Brooklynie. Cztery dziewczynki zostały poważnie ranne w brutalnym ataku nożownika, który wtargnął do domu mieszkalnego i zaatakował je tasakiem do mięsa. Napastnik został postrzelony przez funkcjonariuszy nowojorskiej policji.
Jak poinformowała komisarz NYPD Jessica Tisch podczas popołudniowej konferencji prasowej, służby otrzymały zgłoszenie o ataku około godziny 10:15 rano. Telefon wykonała 11-letnia dziewczynka, która poinformowała, że ona i jej rodzeństwo zostały zaatakowane przez wujka. Choć nie znała dokładnego adresu, technicy policyjni zlokalizowali miejsce zdarzenia przy użyciu zaawansowanej technologii.
Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zostali wpuszczeni do domu przez dziecko, które nie było ranne. Z mieszkania dobiegły ich krzyki — po otwarciu drzwi znaleźli się oko w oko z mężczyzną uzbrojonym w duży, zakrwawiony tasak do mięsa. Na ścianach i podłodze widoczne były ślady krwi.
Napastnik, zidentyfikowany jako 49-letni Longqian Chen, nie zastosował się do wielokrotnych wezwań do odrzucenia broni. Zbliżając się do funkcjonariuszy, został postrzelony siedmiokrotnie przez dwóch policjantów. Chen trafił do szpitala w stanie krytycznym.
W wyniku ataku poważnych obrażeń doznały cztery dziewczynki w wieku 8, 11, 13 i 16 lat. Wszystkie zostały natychmiast przetransportowane do okolicznych szpitali. Ich stan jest poważny, ale stabilny, a lekarze oceniają, że mają szansę na przeżycie.
W domu znajdowało się także kolejne dziecko — chłopiec, który nie doznał obrażeń. Wykazał się niezwykłą odwagą, udając się do sąsiada po pomoc i prosząc go o wezwanie służb ratunkowych.
Według wstępnych ustaleń policji, napastnik był spokrewniony z ofiarami, jednak dokładny charakter tych relacji jest jeszcze ustalany. Funkcjonariusze podkreślili, że w domu wcześniej nie notowano przypadków przemocy domowej. Rodzina przekazała, że Chen cierpiał na zaburzenia psychiczne.
W miejscu zdarzenia zabezpieczono dwa noże. Śledczy wciąż ustalają motyw ataku.
Komisarz Tisch wyraziła uznanie dla bohaterstwa dzieci, które dzięki swojej odwadze mogły zapobiec jeszcze większej tragedii. “To była sytuacja o skrajnie wysokim ryzyku, a reakcja dzieci była niezwykle dojrzała i odważna” — podkreśliła Tisch.
Sprawa jest w toku. Policja kontynuuje dochodzenie, starając się ustalić wszelkie okoliczności dramatycznego zdarzenia.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
News USA
Trump apeluje o “wytrwałość” po wprowadzeniu ceł: „To rewolucja gospodarcza”

Prezydent Donald Trump wezwał Amerykanów do “wytrwania” w okresie przejściowym po wprowadzeniu nowej, agresywnej polityki celnej, która wywołała niepokój na rynkach finansowych i napięcia w relacjach handlowych z kluczowymi partnerami.
W sobotnim wpisie na Truth Social Donald Trump nazwał nową strategię „rewolucją gospodarczą”, która – choć bolesna w krótkim okresie – ma przynieść historyczne korzyści.
„Wygramy. Wytrwajcie. Nie będzie łatwo, ale końcowy wynik będzie historyczny. Uczynimy Amerykę znów wielką!!!” – napisał Trump.
Cła uderzają w 60 państw – Chiny reagują ostrym odwzajemnieniem
Wpis pojawił się kilka dni po przemówieniu prezydenta z 2 kwietnia, w którym ogłosił stan wyjątkowy w gospodarce USA i zapowiedział 10-procentowe globalne cła na niemal cały import. Dodatkowo, dla około 60 krajów określonych jako „najwięksi przestępcy handlowi”, nałożono wyższe stawki – z Chinami na czele.
O nowych cłach informowaliśmy tutaj.
Nowe stawki obejmują m.in.:
- 34% dodatkowego cła na Chiny (łącznie 54%),
- 46% na Wietnam,
- 24% na Japonię,
- 20% na Unię Europejską.
Globalne cła zaczęły obowiązywać od soboty 5 kwietnia o północy, natomiast te podwyższone wejdą w życie 9 kwietnia.
W odpowiedzi na ich wprowadzenie Pekin ogłosił 34-procentowe cło na cały import z USA, a także zagroził ograniczeniem eksportu pierwiastków ziem rzadkich, kluczowych dla branży technologicznej i militarnej.
Prezydent Trump bagatelizował odwet, twierdząc, że to USA wychodzą zwycięsko.
„Chiny zostały dotknięte znacznie mocniej niż my – nawet nieporównywalnie. (…) Przestaliśmy być światowym chłopcem do bicia. Mamy już ponad 5 bilionów dolarów nowych inwestycji!” – napisał.

Ogłoszenie nowych taryf celnych 2 kwietnia
Wall Street reaguje nerwowo
Po ogłoszeniu ceł rynki finansowe gwałtownie zareagowały. W ciągu dwóch dni:
- S&P 500 spadł o 6%,
- Dow Jones o 5,5%,
- Nasdaq o 5,8%.
Administracja apeluje o spokój i czas
Sekretarz Skarbu Scott Bessent, występując w Fox News, ostrzegł inne kraje przed pochopnymi działaniami odwetowymi, które mogą eskalować konflikt handlowy.
„Jeśli odpowiecie – eskaluje. Jeśli nie – może to być punkt zwrotny” – powiedział.
Zwrócił się też do Amerykanów obawiających się o swoje oszczędności emerytalne: „To fundament pod długofalowy wzrost gospodarczy. Alternatywą był kryzys finansowy.”
Europa tonuje nastroje – nie wszyscy chcą odwetu
Nie wszystkie państwa zdecydowały się na twardą odpowiedź. Włoski minister gospodarki Giancarlo Giorgetti podczas forum w Cernobbio apelował o pragmatyzm, mówiąc: „Musimy unikać przycisku paniki. Odwet może zaszkodzić wszystkim – szczególnie nam.”
Nowa doktryna handlowa USA
Administracja Trumpa uzasadnia decyzję potrzebą zresetowania polityki handlowej, wskazując na bilans handlowy USA na minusie o 1,2 biliona dolarów w ubiegłym roku. Według prezydenta, nowe cła to krok w stronę „uczciwego handlu” po dekadach wykorzystywania Ameryki przez inne państwa.
„To koniec ery bezkarnego eksploatowania Stanów Zjednoczonych” – powiedział Trump w swoim przemówieniu z 2 kwietnia.
Źródło: The Epoch Times
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół1 tydzień temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki