Połącz się z nami

News Chicago

Krystian Herba z Rzeszowa bije rekord Guinnessa w Chicago. W sobotę musi wjechać rowerem na Willis Tower

Opublikowano

dnia

krystian-herba-2Krystian Herba od 20 lat trenuje trial – dyscyplinę, która polega między innymi na przeskakiwaniu murków, czy innych przeszkód na rowerze. Szczególną pasją Krystiana jest pokonywanie schodów. W Chicago zmierzy się on z jednym z najwyższych budynków na świecie – Willis Tower – Polak spróbuje wjechać na sam szczyt i pobić rekord Guinnessa.

W studio Radia Deon Krystian Herba opowiada o swoich początkach, kiedy nie wiedział jak nazywa się dyscyplina, która tak bardzo zmieniła jego życie

“Początki były już ponad 20 lat temu, kiedy zaczynałem trenować. Dyscyplina nazywa się trial rowerowy i nie wiedziałem nawet, że ta dyscyplina się tak nazywa. krystian-herba-5Wtedy nie było internetu, nie było telefonów komórkowych, w telewizji takie rzeczy nie były pokazywane, ciężko było czerpać wiedzę i umiejętności. Wszystko wymyślałem sam. Sam trenowałem przez pierwszych sześć lat. Potem trafiłem na pierwsze zawody i udało mi się zająć dobre miejsce”.

Z czasem Krystian zaczął odnosić wielkie wielkie sukcesy i wspinać się swoim rowerem na najwyższe budynki świata. Wśród nich znalazły się…

“Tajpej 101 na Tajwanie, Eureka Tower w Melbourne, Shanghai World Financial Center w Szanghaju, Atomium w Brukseli – niewysoka, ale bardzo trudna technicznie konstrukcja. No i oczywiście Pałac Kultury w Warszawie”.

Krystian wjeżdża na Shanghai World Financial Center w Szanghaju
[youtube id=”PXPCqkNmms8″ width=”620″ height=”360″]

Po treningu w Chicago Krystian Herba jest optymistycznej myśli.

“Skoczyłem sobie w sumie około 47 pięter, czyli miałem do dyspozycji około 1/3 budynku. Schody są takie same na całości. Ostatnie 20 pięter jest trochę węższych, ale myślę, że zdobycie Willisa jest na pewno bardzo realne, czuje się całkiem dobrze i mam nadzieję, że jutro wszystko będzie super”.

Cała wspinaczka może zająć Krystianowi ponad dwie godziny. Choć czas w tym wypadku nie jest gwarancją sukcesu

“Myślę, że cała wspinaczka może zająć około 2,5 godziny. Ciężko jest dokładnie przewidzieć jaki to będzie czas, wiadomo, że na to składa się co najmniej kilka czynników. Nie spodziewałbym si, że będzie to szybciej, a jeżeli już to na pewno nie dużo szybciej. Tutaj czas nie jest istotny, istotne jest, żebym wskoczył na szczyt, więc jeżeli nie będę się czuł najlepiej, nie będę się spieszył”.

Przyjdźcie dopingować

Krystian na sobotnie wydarzenie zaprasza całą chicagowską Polonię. Jak sam mówi doping dodaje mu skrzydeł

krystian-herba“Bardzo was zapraszam, jeżeli tylko macie czas. W sobotę startuje o 11. Przyjdźcie pół godzinki wcześniej, na pewno będę miał trochę czasu również dla was i na pewno kiedy już pobiję rekord (mam nadzieję tak się stanie), na pewno do was przyjadę na dół. Nie wiem jeszcze ile osób będzie mogło wejść do środka, więc myślę, że na sto procent spotkamy się na zewnątrz. Wierzcie mi – doping naprawdę dodaje skrzydeł”.

Krystian na swoim rowerze będzie próbował pobić rekord Guinnessa w sobotę 1 października o godzinie 11 przed południem.

Krystian Herba urodził się 12 sierpnia 1981 roku w Rzeszowie. Karierę sportową rozpoczął w 1995. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista i uczestnik wielu zawodów cyklotrialowych na świecie. Reprezentant Polski w latach 1999-2009. Obecnie zajmuje się pokazami akrobacji rowerowych

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Nowe fotoradary w Chicago od niedzieli zaczęły wystawiać pierwsze mandaty

Opublikowano

dnia

Autor:

sheridan road chicago

Siedem nowych lokalizacji fotoradarów rozpoczęło wystawianie ostrzeżeń od 1 maja, ale już od 15 czerwca kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość w tych miejscach będą karani mandatami. Kolejne cztery lokalizacje rozpoczną fazę ostrzeżeń 15 maja, a mandatów należy się tam spodziewać od 30 czerwca, poinformował Departament Transportu Chicago (CDOT).

System fotoradarowy będzie automatycznie rejestrować naruszenia i wystawiać mandaty w dwóch przedziałach:

  • 35 dolarów za przekroczenie prędkości od 6 do 10 mil na godzinę,
  • 100 dolarów za przekroczenie prędkości o 11 mil na godzinę lub więcej.

Celem Departamentu Transportu Chicago CDOT jest poprawa bezpieczeństwa w pobliżu szkół, parków i często uczęszczanych dróg miejskich. „Każdy radar ma za zadanie spowolnić ruch tam, gdzie bezpieczeństwo pieszych – zwłaszcza dzieci – jest szczególnie zagrożone”, podkreślają przedstawiciele miasta.

Lokalizacje radarów – aktywne od 1 maja (mandaty od 15 czerwca):

  • 2640 W Peterson Ave – Green Briar Park
  • 6614 N Central Ave – Edgebrook Park
  • 442 E 71st St – Meyering (William) Park
  • 8553 S Martin Luther King Dr – Cole (Nat King) Park
  • 7733 S Cottage Grove Ave – Hirsch Metropolitan High School
  • 3358 S Ashland Ave – Kucinski-Murphy (Vicki Rosebeth) Park
  • 6146 N Sheridan Rd – Park 559

Lokalizacje radarów – aktywne od 15 maja (mandaty od 30 czerwca):

  • 49 W 85th St – Perspectives High School
  • 614 W 47th St – Tilden High School
  • 1635 N LaSalle Dr – Lincoln Park
  • 5941 N Nagle Ave – Rosedale Park

Więcej radarów w drodze

Departament Transportu zapowiada, że to dopiero początek – w ciągu roku planowane jest uruchomienie kolejnych urządzeń w całym mieście, w ramach programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego „Complete Streets”.

Szczegóły dotyczące lokalizacji oraz zasad programu są dostępne na stronie miasta: chicago.gov/completestreets.

O kolejnych fotoradarach w 5 dzielnicach Chicago, które już wydają ostrzeżenia informowaliśmy tutaj.

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

ComEd uruchamia program pomocy finansowej o wartości 10 mln USD. Złóż wniosek o dotację

Opublikowano

dnia

Autor:

pracownik comed

W odpowiedzi na rosnące koszty energii elektrycznej, ComEd uruchamia nowy program pomocowy o wartości 10 milionów dolarów, który wystartuje 7 lipca. Program ma na celu wsparcie klientów indywidualnych i organizacji non-profit zmagających się z zaległościami w opłatach za prąd.

Kto może otrzymać pomoc?

  • Klienci indywidualni mogą ubiegać się o jednorazową dotację w wysokości do 500 dolarów, jeśli:
    • mają zaległości w opłatach,
    • ich dochód nie przekracza 300% federalnego poziomu ubóstwa (czyli np. do 32 150 dolarów rocznie dla czteroosobowej rodziny).
  • Organizacje non-profit mogą otrzymać pomoc do 1000 dolarów, również pod warunkiem zaległości w płatnościach.

Jak się ubiegać?

Wnioski będzie można składać:

  • online na stronie comed.com/relief (strona aktywuje się 7 lipca),
  • bezpośrednio przez organizacje Salvation Army i Neighborhood Housing Services of Chicago, które będą administrować programem.

Pomoc tymczasowa przed większym programem

Zdaniem przedstawicieli ComEd, program dotacyjny ma pełnić funkcję „pomostową” do czasu uruchomienia stałego programu rabatowego dla klientów o niskich dochodach, który planowany jest na styczeń 2026 r.

odczyt licznika prądu comed

Podwyżki cen energii już obowiązują

W czerwcu ComEd ogłosił, że klienci indywidualni w Illinois zapłacą średnio o 10% więcej za energię elektryczną. To oznacza wzrost przeciętnego rachunku o około 10,60 USD miesięcznie. Powodem są wyższe koszty dostaw energii ustalane przez firmę PJM Interconnection, zarządzającą siecią elektryczną w 13 stanach.

Nowe stawki dotkną około 4 miliony klientów indywidualnych, a także część odbiorców komercyjnych. Informowaliśmy o nich tutaj.


Więcej informacji na temat dostępnych programów pomocowych można znaleźć na stronie: comed.com/billsupport

Źródło: dailyherald
Foto: ComEd
Czytaj dalej

News Chicago

Coraz więcej Demokratów walczy o 9. Okręg kongresowy Illinois. Do wyścigu dołącza Miracle Jenkins

Opublikowano

dnia

Autor:

Miracle jenkins, kandydat demokratów do 9 okręgu kongresowego illinois

Wraz z decyzją Kongresmenki Jan Schakowsky o nieubieganiu się o reelekcję w 2026 roku, wyścig o reprezentowanie 9. Okręgu kongresowego Illinois nabiera tempa. Najnowszym kandydatem, który ogłosił swój start, jest Miracle Jenkins, aktywista z Evanston i były zastępca dyrektora ds. politycznych w biurze Schakowsky.

W swoim ogłoszeniu, opublikowanym w mediach społecznościowych i rozesłanym do lokalnych redakcji, Jenkins podkreślił rolę Schakowsky jako „nieustraszonej obrończyni sprawiedliwości” oraz swojego mentora politycznego.

Choć Miracle Jenkins złożył formalne zawiadomienie o zamiarze kandydowania w Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) w maju, dopiero teraz oficjalnie rozpoczął kampanię.

Otwarte pole po raz pierwszy od dekad

Otwarta rywalizacja o miejsce w 9. Okręgu to rzadkość — Schakowsky piastuje stanowisko nieprzerwanie od 1999 roku. Okręg obejmuje zróżnicowany obszar rozciągający się od North Shore po Crystal Lake i zawiera części powiatów Cook, Lake i McHenry.

Lista demokratycznych kandydatów systematycznie się wydłuża. Oprócz Jenkins, start w prawyborach zapowiedzieli:

  • Laura Fine, Senator stanowa z Glenview
  • Daniel Biss, Burmistrz Evanston i były kandydat na gubernatora
  • Bushra Amiwala, członkini rady szkolnej okręgu Skokie 73.5
  • Kat Abughazaleh i David Abrevaya, aktywiści i mieszkańcy Chicago

Po stronie Partii Republikańskiej kandydatami są Mark Su z Chicago oraz Rocio Cleveland z Island Lake.

Casten walczy o lepszą opiekę psychiatryczną dla pilotów

Tymczasem Kongresmen Sean Casten z Downers Grove (Demokrata) poinformował o postępach w pracach nad ustawą Mental Health in Aviation Act, której jest współautorem wraz z republikańskim przedstawicielem Pete’em Stauberem z Minnesoty. Projekt ustawy ma na celu poprawę dostępu pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego do usług psychiatrycznych bez obawy o sankcje zawodowe.

Ustawa przewiduje m.in.:

  • obowiązek przedstawienia przez Federalną Administrację Lotnictwa FAA raportów dotyczących wdrażania zaleceń Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB),
  • coroczny przegląd procedur medycznych i szkoleniowych związanych ze zdrowiem psychicznym,
  • finansowanie kampanii edukacyjnej mającej na celu destygmatyzację opieki psychiatrycznej w lotnictwie.

Casten zainteresował się tematem po rozmowach z rodzinami młodych pilotów, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, a niekiedy odebrali sobie życie podczas szkolenia. Projekt ustawy został zatwierdzony przez Komisję Transportu i Infrastruktury Izby Reprezentantów, ale nie wyznaczono jeszcze terminu pełnej debaty w Kongresie.

Źródło: dailyherald
Foto: Sean Casten for Congress, Miracle Jenkins
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu