Ciekawostki
Grażyna Auguścik i Andrzej Jagodziński zapraszają na festiwal Chopina – pierwszego polskiego jazzmana

Znana polonijna jazzmanka Grażyna Auguścik po raz pierwszy w Chicago organizuje festiwal muzyki Chopina “Chopin in the City”. 11 koncertów przybliży nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazuje jego utwory w nowym świetle. W Muzeum Polskim swój recital zagra Andrzej Jagodziński.
Na antenie Radia Deon o twórczości kompozytora w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego opowiadała sama Grażyna Auguścik. Artystka podkreśla wielki kunszt polskiego pianisty
“Dla mnie jest absolutnie najważniejszym interpretatorem muzyki Chopina poza klasyką. Jazzowych wykonań nie ma aż tak wiele. Dobrych wykonań jest bardzo niewiele”.
Grażyna Auguścik dodaje także, że Chopin znany był ze swoich improwizacji. Nazywa go “pierwszym jazzmanem”
“Improwizował przez długie wieczory, przez wiele lat. Te wariacje, które każdego wieczoru grał inaczej (co jest domeną jazzu). Niektóre z nich zapisał. Powstały z tego dzieła określone i poza nimi muzycy klasyczni się nie wychylają. Jazzmani mają jednak wolną rękę”.
To nie pierwszy występ Andrzeja Jagodzińskiego na chicagowskiej scenie. Pianista wystąpił w parku Granta w 1996 roku, oraz z Grażyną Auguścik w 2010 roku. Fani z pewnością będą mogli liczyć na utworzy z tych wielkich koncertów
“Ilość utworów przeze mnie zaaranżowanych jest ograniczona. Na koncertach pewne rzeczy się powtarzają. Będą również powtórki z 2010 roku z Grant Parku”.
We wtorek 28 lutego w Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się dziesiąty koncert w ramach pierwszego festiwalu “Chopin in the City”. Ze swoim recitalem wystąpi Andrzej Jagodziński.
Publiczność będzie mogła zobaczyć także film “In search of Chopin” wyreżyserowany przez Phila Grabskiego. Wieczór poprowadzi znany krytyk filmowy Zbigniew Banaś. Początek o godzinie 6:30 wieczorem
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave
W środę 1 marca na Loyola University w Chicago odbędzie się finał festiwalu. Na scenie oprócz Grażyny Auguścik wystąpią także Gabriel Datcu, Jim Gailoreto, Ani Gogova, Andrzej Jagodziński, Ian Maksin, Ronny Malley, Quo Vadis Clarinets, Matt Ulery oraz Youg Wei.
Loyola University Polish Studies, Piper Hall
1032 W. Sheridan Rd.
Oficjalni sponsorzy: Konsulat Generalny RP w Chicago, Izabela Roman Family Foundation, Alicja Jonik – Gabinet Stomatologiczny “Dentpol”, Paweł Strożyński – Amadeus Restaurant & Cafe
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/ Sounds and Notes
News USA
Tajemnicza pasażerka na gapę: Swietłana Dali, nie raz omijała lotniskowe zabezpieczenia

Swietłana Dali, 57-letnia kobieta z Nowego Jorku, oskarżona o nielegalne wejście na pokład samolotu Delta lecącego do Paryża bez biletu i dokumentów, miała już wcześniej podobne incydenty — wynika z nowych dokumentów sądowych przedstawionych przez prokuraturę federalną w Brooklynie.
Jak twierdzą prokuratorzy, Swietłana Dali już dwa dni przed incydentem na lotnisku JFK zdołała nielegalnie dostać się do strefy zastrzeżonej na lotnisku Bradley International w Connecticut. Tam również próbowała przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez karty pokładowej — raz bezskutecznie, ale za drugim razem udało jej się pokonać punkt kontroli, mając na sobie te same buty i plecak, które nosiła później na JFK.
Choć nie ma dowodów, że poleciała z Bradley, prokuratorzy zauważają „uderzające podobieństwo” do jej późniejszego zachowania na JFK, gdzie wmieszała się w tłum pasażerów i ominęła sprawdzenie tożsamości.
Nie pierwszy raz
To nie jedyny przypadek. Na początku 2024 roku funkcjonariusze znaleźli Dali ukrywającą się w łazience w strefie międzynarodowych przylotów na lotnisku w Miami. Twierdziła, że przyleciała Air France i czeka na męża, lecz śledczy nie znaleźli jej nazwiska na żadnym locie, ani śladów jej wyjazdu z USA w ciągu ostatnich pięciu lat. Ostatecznie została wyprowadzona z terminalu bez dalszych konsekwencji.
26 listopada – lot Delta 264 do Paryża
Kulminacja nastąpiła 26 listopada 2024 r., kiedy Swietłana Dali, nie posiadając biletu ani dokumentów, przedostała się przez zabezpieczenia lotniska JFK i weszła na pokład samolotu Delta do Paryża. Przez kilka godzin ukrywała się w toalecie, udając chorobę, by nie wzbudzać podejrzeń załogi.
Kiedy samolot rozpoczął zniżanie do lądowania, stewardesa zauważyła, że kobieta nadal przebywa w toalecie i wezwała ją do zajęcia miejsca. Dali wciąż udawała wymioty, ale w końcu wyszła, nie potrafiąc wskazać swojego miejsca ani okazać dokumentów. Podała dwa fałszywe nazwiska. Zaniepokojona załoga nakazała jej usiąść w miejscu dla personelu i ustawiła się między nią a innymi pasażerami w obawie o ich bezpieczeństwo.
O jej nielegalnym locie informowaliśmy tutaj.
Po wylądowaniu w Paryżu Swietłana Dali została zatrzymana przez francuską policję i miała zostać odesłana do USA, jednak odmówiła wejścia na pokład samolotu powrotnego. Ostatecznie została przewieziona do Nowego Jorku w ramach ekstradycji.
Ucieczka i ponowne zatrzymanie
Po zwolnieniu za kaucją Dali zerwała urządzenie monitorujące z kostki i uciekła do Buffalo, gdzie – jak ustalono – planowała przekroczyć Most Pokoju do Kanady. Została zatrzymana zanim udało się jej opuścić terytorium USA.
Proces i zarzuty
Dali nie przyznała się do zarzutu federalnego pasażera na gapę. Prokuratura dąży do przedstawienia przed sądem pełnej sekwencji jej działań na różnych lotniskach jako dowodu wzoru zachowania. Proces ma rozpocząć się pod koniec maja.
Źródło: ruralradio
Foto: YouTube, Police Department
News Chicago
Dzisiaj Dzień Bekonu w Illinois – święto smaku i lokalnej gospodarki

Choć ogólnokrajowy Narodowy Dzień Bekonu przypada dopiero w grudniu, mieszkańcy Illinois mają teraz własny, oficjalny dzień, by celebrować jedno z ulubionych dań Amerykanów. Dzięki nowej rezolucji stanowej, 7 maja został ogłoszony Dniem Bekonu w Illinois.
Wspólna rezolucja Senatu nr 24 została przyjęta z poparciem szerokiego grona ustawodawców. W Senacie jej sponsorami są Chris Balkema, Doris Turner, Sally Turner, Craig Wilcox i Li Arellano Jr., natomiast w Izbie Reprezentantów – Kelly Cassidy i Katie Stuart.
Nowe święto to nie tylko ukłon w stronę kulinarnej miłości do bekonu, ale też podkreślenie roli, jaką odgrywa branża wieprzowa w gospodarce stanu. Illinois zajmuje 4. miejsce w USA pod względem produkcji wieprzowiny.
Branża ta tworzy ponad 30 000 miejsc pracy i generuje 13,8 miliarda dolarów dla gospodarki stanowej.
Świętowanie w sercu Springfield
Z okazji Dnia Bekonu, Illinois Pork Producers Association (IPPA) organizuje wydarzenie w środę na Kapitolu Illinois. W ramach obchodów rolnicy, pracownicy IPPA i młodzież Future Farmers of America FFA będą rozdawać ustawodawcom kanapki BLT. Przedstawiciele branży będą rozmawiać z legislatorami o znaczeniu produkcji wieprzowiny dla Illinois
Święto smaku, tradycji i pracy
Dzień Bekonu to nie tylko pretekst do zjedzenia chrupiącego przysmaku, ale też okazja, by docenić ciężką pracę rolników i wpływ rolnictwa na lokalne społeczności. Jak powiedział jeden z organizatorów wydarzenia: „Bekon to smak, który łączy ludzi – a przy tym wspiera tysiące miejsc pracy w naszym stanie.”
Źródło: nbc
Foto: istock/LumenSt/
News USA
16-letni geniusz Mike Wimmer kończy doktorat i prezentuje przełomowy wynalazek

Mike Wimmer nie przestaje zadziwiać świata. Ten niezwykle utalentowany nastolatek właśnie uzyskał tytuł doktora nauk w wieku zaledwie 16 lat, stając się najmłodszym doktorem w historii Stanów Zjednoczonych – poinformowały władze Carolina University.
Na tym jednak nie koniec jego osiągnięć. W ciągu ostatnich dwóch lat Mike Wimmer zdobył także dwa tytuły magistra, a wcześniej – w wieku 14 lat – ukończył studia licencjackie. Co jeszcze bardziej imponujące, dyplomy szkoły średniej i tytuł associate degree zdobył jednocześnie… mając zaledwie 12 lat.
Rozprawa doktorska Wimmera koncentrowała się na temacie innowacji technologicznej – dziedzinie, którą sam praktykuje od lat. Jako przykład badawczy posłużył mu jego własny wynalazek: Reef Sweeper – zdalnie sterowany podwodny pojazd przeznaczony do walki z inwazyjną populacją ryb skorpenokształtnych w Oceanie Atlantyckim.
Urządzenie identyfikuje, neutralizuje i zbiera te ryby, a po napełnieniu wraca na powierzchnię, rozładowuje się i kontynuuje pracę.
Całością operacji zarządza opracowany przez Wimmera system sztucznej inteligencji ALFREDD. „Chciałem stworzyć coś, co będzie miało realny wpływ na środowisko. Reef Sweeper to nie tylko projekt naukowy – to praktyczne rozwiązanie ekologicznego problemu” – wyjaśnił 16-latek.
Innowator i przedsiębiorca
W trakcie intensywnych studiów, Wimmer nie porzucił również swojej pasji do przedsiębiorczości. Aktualnie prowadzi trzy firmy technologiczne: Next Era Innovations, InstaGrade AI, oraz Reflect Social.
Współpracuje też z firmą Atlantic Lionshare Ltd., by wprowadzić Reef Sweeper na szeroką skalę i wspomóc walkę z degradacją ekosystemów morskich.
Plany na przyszłość – i chwila oddechu
Choć harmonogram Mike’a Wimmera jest napięty jak na dorosłego profesjonalistę, młody doktor nie zapomina, że nadal ma… 16 lat.
„Szkoła się skończyła, mam prawo jazdy i planuję trochę odpocząć tego lata. Na pewno będzie basen, może rejs Disneya, no i będę jeździł moim Corvette” – powiedział z uśmiechem.
Źródło: fox32
Foto: Melissa Wimmer, YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
News Chicago2 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
News USA4 tygodnie temu
Rejestracja dla nielegalnych imigrantów w USA wchodzi w życie. Może objąć nawet 3 miliony osób
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
Kościół4 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA4 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym