Połącz się z nami

Ciekawostki

Grażyna Auguścik i Andrzej Jagodziński zapraszają na festiwal Chopina – pierwszego polskiego jazzmana

Opublikowano

dnia

Znana polonijna jazzmanka Grażyna Auguścik po raz pierwszy w Chicago organizuje festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. 11 koncertów przybliży nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazuje jego utwory w nowym świetle. W Muzeum Polskim swój recital zagra Andrzej Jagodziński.

Na antenie Radia Deon o twórczości kompozytora w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego opowiadała sama Grażyna Auguścik. Artystka podkreśla wielki kunszt polskiego pianisty

„Dla mnie jest absolutnie najważniejszym interpretatorem muzyki Chopina poza klasyką. Jazzowych wykonań nie ma aż tak wiele. Dobrych wykonań jest bardzo niewiele”.

16825863_10211404159755316_8708556512140488874_o

Grażyna Auguścik dodaje także, że Chopin znany był ze swoich improwizacji. Nazywa go „pierwszym jazzmanem”

„Improwizował przez długie wieczory, przez wiele lat. Te wariacje, które każdego wieczoru grał inaczej (co jest domeną jazzu). Niektóre z nich zapisał. Powstały z tego dzieła określone i poza nimi muzycy klasyczni się nie wychylają. Jazzmani mają jednak wolną rękę”.

17016093_10211402750800093_140212493176411517_o

To nie pierwszy występ Andrzeja Jagodzińskiego na chicagowskiej scenie. Pianista wystąpił w parku Granta w 1996 roku, oraz z Grażyną Auguścik w 2010 roku. Fani z pewnością będą mogli liczyć na utworzy z tych wielkich koncertów

„Ilość utworów przeze mnie zaaranżowanych jest ograniczona. Na koncertach pewne rzeczy się powtarzają. Będą również powtórki z 2010 roku z Grant Parku”.

We wtorek 28 lutego w Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się dziesiąty koncert w ramach pierwszego festiwalu „Chopin in the City”. Ze swoim recitalem wystąpi Andrzej Jagodziński.

Publiczność będzie mogła zobaczyć także film „In search of Chopin” wyreżyserowany przez Phila Grabskiego. Wieczór poprowadzi znany krytyk filmowy Zbigniew Banaś. Początek o godzinie 6:30 wieczorem

Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave

W środę 1 marca na Loyola University w Chicago odbędzie się finał festiwalu. Na scenie oprócz Grażyny Auguścik wystąpią także Gabriel Datcu, Jim IMG_0408Gailoreto, Ani Gogova, Andrzej Jagodziński, Ian Maksin, Ronny Malley, Quo Vadis Clarinets, Matt Ulery oraz Youg Wei.

Loyola University Polish Studies, Piper Hall
1032 W. Sheridan Rd.

Oficjalni sponsorzy: Konsulat Generalny RP w Chicago, Izabela Roman Family Foundation, Alicja Jonik – Gabinet Stomatologiczny „Dentpol”, Paweł Strożyński – Amadeus Restaurant & Cafe

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/ Sounds and Notes

News USA

Niespodzianka na święta: 75-latek poznał swoje rodzeństwo po latach poszukiwań

Opublikowano

dnia

Autor:

Dixon Handshaw, 75-letni mieszkaniec Karoliny Północnej, przez większość swojego życia wierzył, że jest jedynakiem. Jednak tuż przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia odkrył, że ma rodzeństwo – aż sześcioro przyrodnich braci i siostrę, których spotkał po raz pierwszy w swoim życiu.

Dixon Handshaw urodził się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, w 1949 roku. W wieku trzech miesięcy został adoptowany przez kochającą rodzinę, która zapewniła mu szczęśliwe dzieciństwo. Mimo bliskości z adopcyjnymi rodzicami, zawsze marzył, by odkryć swoje biologiczne korzenie.

„Przez całe życie zastanawiałem się, czy mam rodzeństwo” – mówi Handshaw. „Zawsze chciałem ich znaleźć, ale w stanie Nowy Jork akta urodzenia były zapieczętowane, co uniemożliwiało mi jakiekolwiek poszukiwania”.

Dopiero w 2020 roku uchwalono prawo, które umożliwiło adoptowanym osobom wgląd w ich oryginalne dokumenty urodzenia. Dixon Handshaw otrzymał swój akt w sierpniu tego roku. Na dokumencie widniało imię jego biologicznego ojca – Robert „Bud” Romig.

Z pomocą internetu Dixon szybko odkrył nekrolog swojego ojca, a także informacje o licznej rodzinie, którą pozostawił po sobie. Robert Romig miał w sumie ośmioro dzieci: trójkę adoptowanych synów z poprzedniego małżeństwa swojej żony oraz pięcioro biologicznych dzieci, w tym jedną córkę.

Handshaw postanowił skontaktować się z Garym Romigiem, jednym z adoptowanych synów swojego ojca. „Wybrałem Gary’ego, bo wiedziałem, że on również jest adoptowany. Liczyłem, że będzie bardziej empatyczny wobec mojej sytuacji” – wyjaśnia Handshaw.

Gary, zaskoczony telefonem, usłyszał od Dixona: „Jestem twoim bratem”. Po krótkiej wymianie zdań Gary poprosił Handshawa o zdjęcie, które natychmiast rozesłał do reszty rodzeństwa. Reakcja była jednoznaczna: „To tata!” – powiedzieli wszyscy, dostrzegając uderzające podobieństwo.

Spotkanie na lotnisku

W miniony weekend Dixon Handshaw poleciał do Rochester, w stanie Nowy Jork, gdzie po raz pierwszy spotkał część swojego rodzeństwa. Emocjonujące powitanie na lotnisku uchwyciła stacja CNN WHAM.

„To mój świąteczny cud” – powiedział Dixon po wzruszającym spotkaniu. W sobotę miał okazję poznać ponad 50 krewnych podczas rodzinnego przyjęcia świątecznego.  „To było cudowne. Nigdy nie czułem tak wielkiej miłości” – mówi.

Teraz rodzeństwo codziennie utrzymuje ze sobą kontakt i planuje już kolejne wspólne chwile – latem wybierają się razem na kemping.

„Lepiej późno niż wcale”

Dla Handshawa spotkanie z rodziną to spełnienie życiowego marzenia. „Miałem wspaniałych rodziców adopcyjnych, którzy kochali mnie i wychowali najlepiej, jak potrafili. Ale zawsze chciałem mieć rodzeństwo. Teraz mam ich aż sześcioro” – mówi z uśmiechem.

 

Źródło: cnn
Foto: Gary Romig, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Jakich informacji szukaliśmy w 2024 r.? Wikipedia ujawnia najpopularniejsze tematy

Opublikowano

dnia

Autor:

Wikipedia, największa internetowa encyklopedia, stała się miejscem, w którym użytkownicy z całego świata poszukiwali informacji na każdy temat. Fundacja Wikimedia, organizacja non-profit prowadząca Wikipedię, opublikowała listę najpopularniejszych artykułów, które przyciągały miliony użytkowników w 2024 roku.

Nie zaskakuje fakt, że dominującym tematem była polityka, biorąc pod uwagę zarówno wybory prezydenckie w USA, jak i wybory powszechne w Indiach. W zestawieniu znalazły się jednak również inne, różnorodne kategorie – od sportu, przez popkulturę, aż po osobistości, które zmarły w mijającym roku.

Top 10 artykułów na Wikipedii w 2024 roku

  1. Zgony w 2024 roku – 44,4 mln odsłon.
  2. Kamala Harris – 28,9 mln odsłon.
  3. Wybory prezydenckie w USA 2024 – 27,9 mln odsłon.
  4. Lyle i Erik Menendez – 26,1 mln odsłon.
  5. Donald Trump – 25,2 mln odsłon.
  6. Indian Premier League – 24,5 mln odsłon.
  7. JD Vance – 23,3 mln odsłon.
  8. Deadpool i Wolverine – 22,3 mln odsłon.
  9. Project 2025 – 19,7 mln odsłon.
  10. Wybory powszechne w Indiach 2024 – 18,1 mln odsłon.

Podczas gdy artykuł o zgonach w 2024 roku zajął pierwsze miejsce, polityka i popkultura zdominowały resztę rankingu.

Jak zmieniały się zainteresowania w ciągu roku?

Każdy miesiąc przynosił inny temat, który zdobywał uwagę użytkowników:

  • Styczeń: Saltburn – brytyjska czarna komedia zyskała popularność po premierze w końcówce 2023 roku.
  • Luty: Griselda Blanco – biografia kolumbijskiej baronowej narkotykowej była szeroko czytana dzięki premierze serialu Netflixa z Sofią Vergarą w roli głównej.
  • Marzec i kwiecień: Indian Premier League – krykietowa gorączka trwała podczas jednego z najważniejszych sezonów IPL.
  • Maj: Wybory w Indiach – największa demokracja na świecie przeprowadziła wybory, które przyciągnęły uwagę milionów.
  • Czerwiec: UEFA Euro 2024 – mistrzostwa Europy w piłce nożnej to wydarzenie, które tradycyjnie przyciąga uwagę globalną.
  • Lipiec: JD Vance – kandydat na wiceprezydenta w wyborach USA stał się tematem numer jeden.
  • Sierpień: Imane Khelif – algierska bokserka zdobyła złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.
  • Wrzesień: Lyle i Erik Menendez – sprawa dwóch braci ponownie znalazła się na ustach świata dzięki nowym dokumentom Netflixa.
  • Październik: Liam Payne – tragiczna śmierć byłego członka One Direction poruszyła miliony fanów.
  • Listopad: Wybory prezydenckie w USA – zwycięstwo Donalda Trumpa było głównym tematem końca roku.

Co nas zaskoczyło?

Rok 2024 różnił się znacznie od poprzedniego. Najpopularniejszy artykuł w 2023 roku dotyczył ChatGPT, który w tym roku uplasował się dopiero na 12. miejscu z 16,5 mln odsłonami.

Znane nazwiska i popkultura

Taylor Swift, Cristiano Ronaldo i Elon Musk to gwiazdy, które tradycyjnie przyciągają uwagę. W popkulturze filmy takie jak Deadpool i Wolverine czy Dune: Part Two również znalazły się na liście.

Ranking Wikipedii na rok 2024 to kalejdoskop tematów, które odbijają najważniejsze wydarzenia i trendy mijającego roku. Od polityki po sport i popkulturę, pokazuje, czym żył świat i co nas poruszało. Jakie tematy znajdą się na szczycie w 2025 roku? Zobaczymy za rok.

 

Źródło: fox35
Foto: wikipedia, istock/jcamilobernal/pressureUApressureUA
Czytaj dalej

News USA

Prehistoryczne odkrycie w Nowym Jorku: Szczęka Mastodonta leżała pod trawnikiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezwykłe znalezisko paleontologiczne ujrzało światło dzienne na trawniku jednego z mieszkańców Scotchtown w powiecie Orange, stanu Nowy Jork. Pod powierzchnią ziemi odkryto kompletną szczękę mastodonta, starożytnego krewnego słonia, wraz z dodatkowymi fragmentami kości. To pierwsze takie znalezisko w stanie od ponad dekady, poinformował Departament Edukacji stanu Nowy Jork.

Wszystko zaczęło się, gdy właściciel domu zauważył wystające z ziemi dwa duże zęby. Zaciekawiony, wykopał kilka cali ziemi, znajdując kolejne dwa zęby. „Kiedy trzymałem je w rękach, wiedziałem, że to coś wyjątkowego. Postanowiłem skontaktować się z ekspertami” — opowiada odkrywca.

Na miejsce przybyli badacze z Muzeum Stanowego Nowego Jorku i SUNY Orange. Prace wykopaliskowe doprowadziły do wydobycia dobrze zachowanej szczęki mastodonta oraz fragmentów żebra i kości palca.

„Choć szczęka jest gwiazdą tego odkrycia, dodatkowe fragmenty palca i żebra są równie ważne dla kontekstu badań” — podkreślił dr Cory Harris z SUNY Orange. Zespół naukowców planuje dalsze eksploracje najbliższej okolicy, by sprawdzić, czy nie kryje się tam więcej skamieniałości.

Mastodonty, wymarli krewni współczesnych słoni, przemierzały Amerykę Północną w okresie epoki lodowcowej. Do tej pory w stanie Nowy Jork znaleziono około 150 skamieniałości tych majestatycznych zwierząt, z czego aż jedną trzecią w powiecie Orange.

Odnalezione szczątki zostaną poddane datowaniu radiowęglowemu oraz szczegółowej analizie, by ustalić wiek mastodonta, jego dietę oraz warunki środowiskowe, w których żył. Wyniki badań zostaną zaprezentowane publicznie w 2025 roku w ramach programu edukacyjnego organizowanego przez Muzeum Stanowe Nowego Jorku.

Okno do przeszłości

„To odkrycie to świadectwo bogatej historii paleontologicznej Nowego Jorku” — zauważył dr Robert Feranec, kurator w Muzeum Stanowym Nowego Jorku. „Dzięki tej szczęce mamy wyjątkową okazję do zgłębiania ekologii mastodontów i zrozumienia ekosystemów epoki lodowcowej w tym regionie”.

Znalezisko, choć przypadkowe, otwiera nowe możliwości badawcze i przypomina o prehistorycznym dziedzictwie ukrytym pod naszymi stopami. Trawnik w Scotchtown okazał się skarbnicą wiedzy o dawnym świecie, a jego odkrycie wzbogaca naszą wiedzę o epokach minionych.

 

Źródło: nbc
Foto: New York State Museum
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu